Osadenie okien na Styrodur

Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod Noem » Sob 12. Jan 2013 9:54:26

Ahojte,

prosim Vas o nazor.

Kupujeme okna do novostavby bungalovu. Stavba je z Ytongu Lambda 375.

Niektori majstri mi odporucaju pred osadenim okien oblepit okenny
otvor 2cm styrodurom, vraj to minimalizuje tepelne mosty.
Na obrazku je to Alternativa 1.

Mne by sa skor pozdavalo oblepit Styrodurom namontovane okna z vnutornej aj vonkajsej
strany po obvode, natesno k ramu okna, aby som prekryl medzeru medzi ramom a murivom.
Na obrazku Alternativa 2.

Pri Alernative 1 nevidim velky vyznam, akurat ma trapi, ze si uberiem 4cm zo svetlosti
okna. Odporucali by ste mi to spravit, ako ste to robili Vy ?

Vopred dakujem za rady.
Prílohy
Noem
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia 24. Jún 2011 9:25:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod pepa » Sob 12. Jan 2013 10:28:17

A preco to neurobis tak ako to dnes najlepsie robi, cize okna na okraj muru, zapenit, prelepit paskami a ramy prekryt fasadnym polystyrenom ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod Noem » Sob 12. Jan 2013 10:48:14

pepa píše:A preco to neurobis tak ako to dnes najlepsie robi, cize okna na okraj muru, zapenit, prelepit paskami a ramy prekryt fasadnym polystyrenom ?


Dakujem za reakciu.

Neplanujeme zateplovat, preto sme aj stavali z 375ky.

Pytal som sa na pasky u dodavatela, ale ked mi povedal cenu, nemozem si to dovolit.

Chcel by som to osadit priblizne na stred muru.
Noem
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia 24. Jún 2011 9:25:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod MartinH » Sob 12. Jan 2013 10:52:46

Noem píše:Pytal som sa na pasky u dodavatela, ale ked mi povedal cenu, nemozem si to dovolit.


Skuste dodat vlastne pasky, alebo lepit svojpomocne hned po oknaroch alebo akokolvek, ale tie pasky su pre utesnenie velmi uzitcne. Je tu o tom velka tema, staci vyhladat.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod pepa » Sob 12. Jan 2013 11:12:57

Ach bože môj, prečo nechcete zateplit?
Dúfam, že neplánujete podlahové vykurovanie ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod Noem » Sob 12. Jan 2013 11:28:09

pepa píše:Ach bože môj, prečo nechcete zateplit?
Dúfam, že neplánujete podlahové vykurovanie ?


Zateplovat zatial nechceme, pretoze
1. polystyrenom zateplovat nechcem
2. na lepsi material nieje dost penazi
3. stavbu robim svojpomocne a nemam na to ani dost casu

Ano, planujeme podlahovku, 8 okruhov. Skladba podlahy:
- hydroizolacia
- geotextilia
- 2x5cm polystyren
- folia
- karisiet 150x5 s rurkami PEX-AL-PEX 16mm
- betonovy poter

Ako suvisi zateplenie domu s podlahovkou ? Murivo som vysunul zo zakladov,
takze sokel bude zatepleny 6cm styrodurom.
Noem
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Pia 24. Jún 2011 9:25:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod fabka2004 » Sob 12. Jan 2013 11:31:24

Noem píše:Neplanujeme zateplovat, preto sme aj stavali z 375ky.

Pytal som sa na pasky u dodavatela, ale ked mi povedal cenu, nemozem si to dovolit.

Chcel by som to osadit priblizne na stred muru.


OK, takze pasky si nemozete dovolit, lebo ste si dovolil drahe neizolacne murivo, zaujimave ... pasky si kupte sami a sami si ich aj namontujte ak nechcete prispievat o par rokov do temy mam plesnive steny okolo okien, okna sa rosia, je tam kondenz, zaclony sa hybu a mam lambdu a kvalitne okna ...

varianta jeden je lepsia ako varianta dva, ale su aj lepsie ... a kolko take zateplenie vyjde stoji? cena prace na lepenie EPS< cena EPS a cena sietky a lepidla, a co mi prinesie? lepsi tepelny komfort v lete sa dom tak neprehreje a v zime prijemnejsiu klimu, mensiu spotrebu, postaci slabsi kotol, lacnsjia podlahovka, teda cele kurenie stoji daleko menej a mozno aj to co usterite na investici do kotla rurok rozdelovacu a fitingov a praci ani neminiete vsetko na izolaciu, este Vam aj ostane, dalej plosne a gloalne resp ak chcete tak celkove komplexne riesenie vstekych tepelnych mostov (nielen okolo okien) ...

to ste v stadiu hrubej stavby a nemozete si dovolit pasky na okna? ... dalej si to ani nechcem predstavovat
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod fabka2004 » Sob 12. Jan 2013 11:45:56

podme si to rozobrat
1. polystyrenom zateplovat nechcem - dovod? skuste ho rozbrat
2. na lepsi material nieje dost penazi - na aky lepsi? co chcete kozmicke technologie z NASA za slovenske ceny dnes
3. stavbu robim svojpomocne a nemam na to ani dost casu - cize nerobite, lebo svojpomocne znamena mat velmi vela casu na stavbu, napr rano pred pracou treba ist na stavbu a robit, potom ist do prace a po praci sa vratit na stavbu a robit az do zotmenia ... takto sme robili my, a to sme nerobili svojpomocne a pracu som mal velmi daleko od domu a soboty a nedelesme tam boli od svitu do mrku, vyuzivali sme brigadnikov, rodinu, karatov, remeselnikov, ale svojpomocne a nemat casu znamena ze 10r je istych a ked dnes nemate na pasky tak to vidim realne na stvrstorocie, teda pokial nevyhrate loteriu

Ano, planujeme podlahovku, 8 okruhov. Skladba podlahy:
- hydroizolacia
- geotextilia - to sluzi na co? aha namiesto pasok na okna ...
- 2x5cm polystyren - to je co vyrovnavacia vrstva pred kladenim tepelnej izolacie, alebo do tejto vrstvy davate rovody vody a cast odpadu?, kde je vyska tepelnej izolacie, ja mam pod zakladmi tolko tepelnej izolacie
- folia
- karisiet 150x5 s rurkami PEX-AL-PEX 16mm -na co je Vam takato kari? ... aha aby nebolo na pasky na okna a ani na zateplenie, chapem
- betonovy poter

Ako suvisi zateplenie domu s podlahovkou - velmi ale velmi asi ako vykon motora s vykonom brzd a s kvalitnymi pneu a podvozkom na rallye, alebo ak chcete tak takto ak date podlahovku na hustu roztoec tak miniete vela penazi a budete kurit na vysoke teploty, a pri Vasom zatepleni budete kurit krtkom, dalej potrebujete vykonnejsi kotol, vacsi rozdelovac a podto vsetko stoji daleko viacej ako zaizolovat a mat nizsiu spotrebu a to pisem o vstupnych nakladoch, cize Vam ostane aj na pasky a nepisem o tom ze po nastahovani budete mat nizsie naklady ...mam tiez vysunute murivo voci zakladovej doske ale dovnutra a dosku mam cca 30cm pod urovnou terenu a mam zateplene steny 36cm izolaciou tou najlepsou co sa vtedy dala zohnat a pozeral som aj dnes je najlepsia, a tyh 6cm to ako sluzi na vyrovnanie nerovnosti, ? chapem pri svojpomoci pri nedostatku casu si to vypyta svoju dan a hlavne styrodurm zase chapem preco nemate na pasky ked mate take perly ...

sorry ale nedalo mi, ved minate bez rozmyslu a pritom vysledok je uz teraz na zaplakanie :idea:
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod motylka » Sob 12. Jan 2013 12:41:00

Noeem - ak nezatepliš všetko čo sa len daa. ( budete plakat za stolom.)


nasluchaj ludom čo ťi radia ,lebo evidentne nemaš ani paaru očom ťi pišu.
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod pepa » Sob 12. Jan 2013 13:27:42

Noem píše:
pepa píše:Dúfam, že neplánujete podlahové vykurovanie ?

Ano, planujeme podlahovku, 8 okruhov.


Clovece, obavam si, ze si na nespravnom fore.
Myslim, ze pre teba je ovela vhodnejsie forum modrastrecha.sk (emkac mi asi da banana, ze tu spominam konkurenciu). Tam najdes ovela viac ludi podobneho zmyslania ako ty. Taktiez tam najdes vela ludi, ktori riesia problemy s kurenim, s plesnami, s vysokou spotrebou, s vysokymi platbami. A tiez ludi, ktori nadavaju na podlahovku a stazuju sa na to, ze im to nevykuri dom a ludi, ktori pisu, ze radiatory su na kurenie ovela lepsie ako podlahovka, lebo pri radiatoroch by im nebolo v dome zima. A cuduj sa svete, vsetkych tychto ludi spaja jedna vec. Akosi zabudli, ze dom treba aj zateplit. Postavili dom z akoze "tepelnoizolacnych" tvarnic a napriek tomu sa ich dom vobez nesprava ako zaizolovany ...

A ja fakt viem o com hovorim, na rozdiel od ostatnych tu diskutujucich, tiez mam dom z ytong 375. Tiez som kedysi rozmyslal tak ako ty. A tiez som sa neskor poucil z vlastnych chyb ...

A cim budes kurit ? Elektrina, plyn, krb ?
Ake planujes kupit okna ?
Kolko izolacie budes mat v strope ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod vvv » Sob 12. Jan 2013 14:18:25

Napisem skusenost ako podobny stavbar ako Noem.

Postavil som podkrovny dom 160m2 podlahova pocha z ytongu 375, 8cm EPS v podlahe, 28 cm vaty v krove, dvojskla okna osadene bez pasok v dvoch tretinach hrubky muriva. Teda na dnesne nazory asi vsetko podpriemerne.

Kurenie podlahovka (celkom cca 700 m trubiek - roztec 20 - 30 cm, kupelna 5cm). Bola vypocitana detialne pre kazdu miestnost.

Fasada nebola 3 roky urobena, teda z vonku len cisty ytong. Spotreba plynu na vykurovanie cca 1100 m2 na rok (termostat nastaveny na 22 stupnov v chodbe).
Teda nazory, ze podlahovka neutiahne len nezatepleny ytong 375 nie je na mieste.
V dome byva priemerne 4 - 5 osob, vikendy aj 7. Vlhkost je skor mensia ako by som si predstavoval. Ziadne plesne v spaletach nie su ani nikde inde, aj ked okna sa mierne rosia v spodnych castiach pri mrazoch.
Netvrdim, ze zateplit netreba, minuly rok som aj ja robil fasadu a nalepila som 10 cm EPS. Z ekonomickeho hladiska ale najst vhodnu hrubku zateplenia je ale dost problematicke. Sam som zvedavy, ako sa tych 10 cm EPS na 375 ytongu prejavi na spotrebe (zatial to vychadza na cca 8-10 percent).
Kazdy by si mal na zaciatku stavby urcit, co chce postavit, s akou reziou na prevadzku pocita. Ak je moznost kurit plynom urcite by som nesiel s izolaciou do extremu vid fabka, ale na druhej strane ak je kurenie elektrinou je to trosku ine. Treba najst nejaky kompromis.
Chcel som len mojim pripevkom neomovi povedat, aby to nevidel az take cierne ako to bolo vykreslene v predchadzajucich prispevkoch aj ked si treba asi zvolit na zaciatku vyssie ciele, aby bolo z coho zlavit.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod bladerunner » Sob 12. Jan 2013 14:21:08

páni, navrhujem zmierniť tón. 8-)
Noem tu dal otázku, tak sa držme témy. Naznačili ste, že asi nejde najlepšou cestou /Ytong 375 bez zateplenia, možno trocha menej izolácie do podlahy - je 10 cm fakt veľmi málo pri ostatných skladbách?, ....../ Radšej dať odkaz na diskusie kde sa to riešilo. Takto tu, po takých príspevkoch, sa možno bude cítiť urazený a prestane chodiť na toto fórum - a výsledok bude, že sme mu veľmi nepomohli :idea:
k téme - kedže sa jedná o Ytong, predpokladám, že ostenia sú rovné, event sa dorovnajú prebrúsením a zatiahnutím lepidlom. Kedže nechce zatepľovať a nechce zmenšovať svetlosť okenného otvoru tak asi najlepšie riešenie je osadiť okná /ak budú pásky je to samozrejme plus/ a potom doriešiť špalety.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod fabka2004 » Sob 12. Jan 2013 14:33:27

vo vsetkych prispevok v tejto teme som pisal k teme a uviedol som aj moj nazor ktora varianta je lepsia atd ... a takisto som rozvinul debatu aby dotycny rozvinul dovody preco nezateplovat, takisto som naznacil ze zateplenie nie je len nalepenie polystyrenu na fasadu, ale ho treba riesit komplexne a nielen na fasade a v podlahe ale aj tepelne mosty a finalna obalka domu ma vplyv nielen na vysku uctov za teplo ale aj investicna cast projektuje tym silne a vyrazne ovplyvnena

pokial niekto pride na forum a bude sa urzat tak ho nase spravanie nezmen, a pokial pride pre rady a chce si poradit ochotne si precita nase nazory a urcite sa s nami podeli o svoje dovody a vtedy je ten spravny cas na recenziu-oponenturu ... vtedy clovek rastie

este raz uvediem ze v mojich prispevkoch najde nielen odpovede ktore hlada, ale aj nabadanie na zlepsenia
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod fabka2004 » Sob 12. Jan 2013 14:41:03

2 vvv:

pri uvedenych izolaciach Vam dodatocne zateplenie vyrazne bilanciu nezlepsi, vyrazne tepelne toky co mate v podlahe a cez strop sa len a len zosilnia ...

nikto to neuviedol nazor zze podlahovka neutiahne nezatepleny dom ... akurat sa bude kurit krtkom a treba minut viacej rurok, viacej fitingov, silnejsi kotol, vyssia spotreba na obehove cerpadlo a samotne nasobne vyssie investicne naklady

vlhkost je silne dana tesnostou domu, to jest mate dom deravy ako emental, cize Vam silne unika teplo, prichadzajuci studeny vzduch musite ohrievat, on ma vysoku relativnu vlhkost pri nizke teplote je absolutna vlhkost extremne nizka a po ohriati je relativna vlhkost velmi nizka a navyse tato energia unika cez spary vonku a kurite a zvlhcujete atmosferu

z ekonomickeho hladiska ale najst vhodnu hrubku zateplenia - je najjednochusia vec, akurat si treba zadefinovat podmienky, potom je to matematika a ta je exaktna veda

plne suhlasim s tym, ze kazdy by si mal na zaciatku stavby urcit, co chce postavit, s akou reziou na prevadzku pocita
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Osadenie okien na Styrodur

Poslaťod bladerunner » Sob 12. Jan 2013 14:53:25

fabka2004 píše:.... ... a takisto som rozvinul debatu aby dotycny rozvinul dovody preco nezateplovat....

ja som to myslel tak, aby sme v téme "Osadenie okien na Styrodur" neriešili či "prečo zatepľovať", "koľko eps do podlahy", "aká rozteč rúrok", "nízka RV v dome v zime",.....
na to tu máme samostatné témy- čiže odkaz na tému a tam prípadne pokračovať v diskusii, ak už nie je téma vyčerpaná

fabka2004 píše:.....pokial niekto pride na forum a bude sa urzat.....

možno som to zle napísal. tak ešte raz. asi ho to skôr odradí, keď sa doňho všetci pustíme

fabka2004 píše:......este raz uvediem ze v mojich prispevkoch najde nielen odpovede ktore hlada, ale aj nabadanie na zlepsenia

súhlas :ano:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Ďalší

Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť