Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod palig » Pon 02. Feb 2009 9:53:47

No nie ze by som nechcel elektriku, ale ked ma ma stat 50k rocne ... tak to uz radsej ten plyn.
Ja mam podobne pripraveny komin pre KK, ale radsej by som sa tomu vyhol, ak bude rozumna alternativa.
palig
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Sob 31. Jan 2009 16:54:50
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod esde » Pon 02. Feb 2009 11:02:02

Celkovo ide o nevyjasnenu koncepciu.
Podla uvadzanych parametrov ste pouzili durisolove debnenie s vlozenymi EPS vlozkami (preco?) t.j. pouzili ste to najdrahsie riesenie a na druhej strane chcete zateplovat vlnou (preco?) co znamena dalsie zbytocne peniaze naviac a potom pisete, ze na TC uz peniaze asi nebudu.
Straty ste si nechali pocitat ale doteraz ste vysledok neprekontrolovali, hoci mate iste pochybnosti (medzi nami, ani sa necudujem).
Ad podlahovka: chcete kombinaciu podlahovky a radiatorov, nevieme preco, ale vieme, ze je to najdrahsia varianta a zaroven najkomplikovanejsia. Nic navyse neprinasa ale o to viac problemov mozte od toho ocakavat.
V tejto etape uz sa vela s tym robit neda ale doporucujem si zacat veci ujasnovat a nasledne sa ich drzat.
Kombinacia nizkej kvality rozhodnuti a vysokej ceny nie je dobra (pre vas, pre vsetkych okolo zacinajuc SPP, elektrarne, projektant, dodavatel,...je vyborna).
Napr. znizit straty na ako tak znesitelnych 4 - 5kW je urcite mozna a navyse vas vyjde lacnejsie ako rozne pseudoriesenia.
Za tych par dni (max. tyzdnov) pocitania a studia sa to oplati.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod Miro Ke » Pon 02. Feb 2009 13:04:55

Ak pominiem riesenia pre PD aleno nulovy dom. tak v oblasti UK a TUV pre bezne domy je to vzdy o kompromise
plyn - investicne cca. 100 000 prevadzka niekde stred, pracnost 0
elektro - investicne cca. 20 000 prevadzku ste si zratali, pracnost 0
drevo - investicne cca. 70 000 prevadzka najlacnejsia, pracnost najvyssia, odídete z domu na viac ako 4-5 hodiny a nekúrite
drevo pelety
drevo splynovanie
drevo+AN
, atď
Zial neexistuje univerzalne riešenie, ktore by investicne, prevadzkovo a pracnostou bolo jedinecne a platne pre kazdeho.
Ak nechcete ani plyn ani elektro potom si investicne porovnajte drevo pelety, drevo splynovanie, drevo+AN, ratajte povedzme zo zivotnostou 10 rokov a vyjde Vam riesenie.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod palig » Pon 02. Feb 2009 14:22:15

Tak poporiadku:
esde píše:Podla uvadzanych parametrov ste pouzili durisolove debnenie s vlozenymi EPS vlozkami (preco?)

Zalezi na tom? Pomoze to ujasnit sposob kurenia? Suhlasim, ze to moze byt odstrasujucim prikladom zlej volby (dalo by sa o tom polemizovat), ale pomoze to najst odpoved na moju otazku?
esde píše:a na druhej strane chcete zateplovat vlnou (preco?)

Kvoli omietkam - pripada mi jednoduchsie zateplit a dat tenke omietky, ako sa hrat s niekolkymi omietkovymi vrstvami. O tom, ci EPS, alebo vlna - dakujem za upozornenie, pozriem sa na to, sluzilo to len ako dalsia informacia naviac, ze tepelne straty objektu este klesnu.
esde píše:co znamena dalsie zbytocne peniaze naviac a potom pisete, ze na TC uz peniaze asi nebudu.
Mysim, ze pri sume 560k bez DPH je "akekolvek" ine riesenie + dodatocne zateplenie stale lacnejsie. ;)
esde píše:Straty ste si nechali pocitat ale doteraz ste vysledok neprekontrolovali, hoci mate iste pochybnosti
Pochybnosti nemam, a je pravda, ze som si to neprekontroloval.
esde píše: znizit straty na ako tak znesitelnych 4 - 5kW je urcite mozna

Jedine, co mi napada este urobit je vymenit okna s izolacanym dvojsklom za trojsklo (+100k). Dalsie varianty su kvoli nizkym stropom a uz zateplenej a obitej streche tazsie. Privitam dalsie napady ;)
esde píše:V tejto etape uz sa vela s tym robit neda ale doporucujem si zacat veci ujasnovat a nasledne sa ich drzat.
O to sa prave snazim. Nejake napady ohladom sposobu kurenia pre pripad, ze sa s tym (TS) neda nic robit? ;)

to Miro Ke: dakujem za prispevok, fajn prehlad. Len doplnim naklady na prevadzku, ktore mi vysli (22.5MWh/rok na TUV a UK):
plyn - 32500
pelety - cca 22000
palig
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Sob 31. Jan 2009 16:54:50
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod esde » Pon 02. Feb 2009 14:47:13

>Zalezi na tom? Pomoze to ujasnit sposob kurenia?

Samozrejme. Ak budeme vediet (presnejsie vy budete vediet) dovody pre vase rozhodnutie, lahsie sa vyhnete rovnakym chybam v dalsom rozhodovani. Najhorsie, co mozte robit je nepripustit ziadne ine ako racionalne dovody a teda sa tych iracionalnych drzat aj nadalej. BTW poucte sa od alkoholikov, bez priznania si samemu sebe nie je mozna naprava :-)

>Kvoli omietkam - pripada mi jednoduchsie zateplit a dat tenke omietky,

Nie je tam ziaden taky suvis. Pri vlne mate navyse viac inych komplikacii. Zrejme nespravne informacie.

>Mysim, ze pri sume 560k bez DPH

TC mozte mat od 70 - 80 k az do uvedenych 560k, pricom v kvalite sa lisit nebudu. Samozrejme, na spodnom cenovom rozpati je nutne mat vsetko nastudovane a chce to aj urcitu remeselnu zrucnost. Je na kazdom, ci tych povedzme 450k mu za to stoji. Nesmiete brat prvy cenovy nezmysel ako slovo bozie.

S TS sa VZDY da nieco robit. Aj za rok, dva, desat. Len samozrejme, cim neskor, tym viac to ide do penazi, vasej energie (alebo rezignacii). Preto je dolezite aspon si neodrezat cestu v buducnosti. T.j. pripravit prechodky na zemny vrt, rozvody pre rekuperaciu, podlahovku,....

Neviem ake vysoke mate stropy, ale ak si mam vybrat medzi cistou vyskou 2,55 m a mat lepsie zateplenu podlahu alebo sa drzat povodnej 2,6m, vybral by som si variantu A.
Teraz je to uz o viac-menej bolestivych kompromisoch o to viac dovod drzat sa cisel.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod Miro Ke » Pon 02. Feb 2009 15:16:07

Doplnim zateplenie min. vatou je drahsie, drahsie lepidlo, drahsi izolant, drahsia omietka, ale niekto sa aj napriek tomu moze rozhodnut pre min.vatu z povedzme psychologickych/subjektivnych alebo inych technologickych dovodov. Ale zopakujem sa
Miro Ke píše:zarazilo ma ze chcete durisol co je kombinacia beton a EPS zateplovat min. vatou, chapem rozhodnutie skupiny stavebnikov ze zatepluju min. vatou ale v danom pripade je to otazka. V tej cene mozete mat sivy EPS, ktory ma trosicka lepsie tepl. vlastnosti alebo obycajny EPS vacsej hrubke
vo vasom pripade budete EPS zateplovat min.vatou. Je to to iste ako by niekto prisiel z myslienkou ze pri zatepleni 20 cm da 10 cm EPS a na to 10 cm min.vaty. Je rozhodnutie pri ktorom sa nic neziska a stoji to zbytocne peniaze. Len pre upresnenie cenovy rozdiel vo Vasom pripade moze byt cca. 50 tis. samozrejme podla plochy a dalsich faktorov a tie mozete dat do UK. Cim zase mozete uvazovat o investicne narocnejsom kureni, ktore ale bude mat nizsie prevadzkove naklady a budete stale na tych istych peniazoch.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod palig » Pon 02. Feb 2009 15:30:32

;) V pohode,beriem ako konstruktivne pripomienky.

"Najhorsie, co mozte robit je nepripustit ziadne ine ako racionalne dovody a teda sa tych iracionalnych drzat aj nadalej" - nechcem sa natahovat na slovickach, ale tomuto nerozumiem.

"od 70 - 80 k az do uvedenych 560k, pricom v kvalite sa lisit nebudu" -
z tych 560 TC je len nejakych 230, co je ... povedzme prijatelne. Zvysok je zasobnik, AN, robota ...
A ci je medzi nimi rozdiel ... no, to je mozno tak ako rozdiel medzi Skodou Favorit a Octaviou - kto vie, aj z Favorita si urobi vyborne auto, ktore mu posluzi. Ostatni si kupia Octaviu.
Tych 560 bola jedna z prvych ponuk, urcite nie najlepsia - ci 560 alebo 450 - stale je to o nieco viac, ako by som chcel.

Ak by som mal vysku 2,55, tak to je v pohode, supnem tam dalsich 10cm polystyrenu. Co ale tak pri 2,30? ;)
palig
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Sob 31. Jan 2009 16:54:50
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod palig » Pon 02. Feb 2009 15:40:45

Miro Ke píše:vo vasom pripade budete EPS zateplovat min.vatou. Je to to iste ako by niekto prisiel z myslienkou ze pri zatepleni 20 cm da 10 cm EPS a na to 10 cm min.vaty. Je rozhodnutie pri ktorom sa nic neziska a stoji to zbytocne peniaze. Len pre upresnenie cenovy rozdiel vo Vasom pripade moze byt cca. 50 tis. samozrejme podla plochy a dalsich faktorov a tie mozete dat do UK. Cim zase mozete uvazovat o investicne narocnejsom kureni, ktore ale bude mat nizsie prevadzkove naklady a budete stale na tych istych peniazoch.


Ano, rozumiem. Ak by som mal Velox, tak je to naozaj tak, ako ste napisali. U Durisolu je sivy polystyren prerusovany drevotrieskovou vrstvou - prave tuto som nechcel polystyrenom difuzne uzatvorit.
Ako som odpisal esde-mu, momentalne pre mna nie je dolezite, ci to je vlna, alebo EPS. Skor ten sposob kurenia.
palig
 
Príspevky: 43
Registrovaný: Sob 31. Jan 2009 16:54:50
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod esde » Pon 02. Feb 2009 16:08:37

>ale tomuto nerozumiem.

Nie je to az take dolezite, dava to vyznam az v spojeni napr. s omietkami, alebo:

>tuto som nechcel polystyrenom difuzne uzatvorit.

Spocitajte si difuzny koeficient pre celu skladbu s vlnou a s EPS a porovnajte s potrebou zbavit sa vlhkosti v dome. Zistite, ze casto uvadzanych 12l/24 hod (4 clenna rodina, varenie, susenie) sa von dostane cez steny cca 2,5 - 3%. So super difuzne otvorenou stenou (povedzme parozabrana+cista hyper vlna t.j. ziadne omietky) sa vam podari pretlacit cez stenu mozno "az" 4% celkovej vlhkosti. Otazka:
Ma tych, nech nezerem, 2% celkovej vlhkosti k dobru v pripade "dychajucej" steny pre vas vyznam vacsi ako povedzme 2 Eura? Z mojho pohladu nie, t.j. uvahy o vlne len kvoli dychaniu su bezpredmetne.

T.j. spravnu perspektivu pohladu ziskate az vypoctami (=racionalne argumenty), je nutne vynechat JPP, pocul som, dufam, sused to tak ma (= to su tie psycho alebo uplne iracionalne argumenty, klamanie si do vlastneho vrecka).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kurenie pre dom s priemernymi tepelnymi stratami

Poslaťod Miro Ke » Pon 02. Feb 2009 16:10:28

hovorit o difuzne otvorenom systemom, kde je snad 95 % plochy EPS a 5% plochy drevostiepka??? Ved ta drevostiepka je tepelny most a cielom je minimalizovat tepel.mosty, takze uz z koncepcie tvarnic musi jej tam byt minimum z celkovej ploche. A naklady na zateplenie su pre Vas podstatne, pretoze ci date do celeho riesenia na zateplenie a omietky povedzme 250 000 alebo 170 000 tak ten rozdiel viete velmi efektivne vyuzit na riesenie UK. Samozrejme ja tu pisem ako by som postupoval ja v pripade ze by som mal stavbu z Durisol a riesil by som problem UK, TUV a tepel. strat a je uz na Vas aky postup zvolite. ;)
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť