Ako izolovat sokel na starsom RD so zle spravenou HI?

Ako izolovat sokel na starsom RD so zle spravenou HI?

Poslaťod Mirek z Ke » Ned 03. Máj 2009 22:58:50

Zdravim, chcel by som poradit, ci neurobim nieco zle. Izolujeme zaklady na starsom rod. dome, obkopali sme ich, dali nopovu foliu 30cm nad teren, potialto v pohode. Teraz mame dilemu. Chceme dat perimeter, spodna hrana na urovni terenu, to znamena, ze 30 cm bude na mure a 30 cm na tej nopovej folii. Predstavu mame, polovicku perimetra prilepit na mur a tu druhu skusime pripevnit pomocou nejakych hmozdiniek. Bude to dobre? Nebude sa to casom nejako vlnit a ake vhodne je lepidlo? Dakujem.
Naposledy upravil emkac dňa Str 06. Máj 2009 16:36:40, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat




Re: izolacia sokla

Poslaťod MiroM » Pon 04. Máj 2009 8:05:05

Nerozumiem celkom tomu, preco si dal nopovu foliu 30cm nad teren? Aky bude mat zmysel, ked tu nopovu foliu uzavries perimetrom?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod deko » Pon 04. Máj 2009 8:06:10

sokel sa zatepluje aj pod urovnou terenu - minimalne do hlbky 30 cm. nopovka sa dava az na perimeter, je zbytocne ju tahat nejako extremne vela nad teren.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod Mirek z Ke » Pon 04. Máj 2009 20:22:38

MiroM píše:Nerozumiem celkom tomu, preco si dal nopovu foliu 30cm nad teren? Aky bude mat zmysel, ked tu nopovu foliu uzavries perimetrom?

Skusim to vysvetlit. Vodorovna izolacia zakladov je pod urovnou terenu, dajako im to asi vtedy trochu nevyslo, no a tym padom nam vzlinala vlhkost po muroch. Tak sme ku zakladom vlozili tu nopovku a nad terenom sme je nechali preto aby nam ostrekujuca voda nesla na mury a to mal byt aj koniec. Len casom padli aj uvahy o tom ze by sme to mohli nejako krajsie upravit, tak nas napadlo to riesenie o ktorom som uz pisal, no a tu foliu sa nam nechce orezavat. Dik za odpovede.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod Mirek z Ke » Pon 04. Máj 2009 20:32:14

Mirek z Ke píše:
MiroM píše:Nerozumiem celkom tomu, preco si dal nopovu foliu 30cm nad teren? Aky bude mat zmysel, ked tu nopovu foliu uzavries perimetrom?

Skusim to vysvetlit. Vodorovna izolacia zakladov je pod urovnou terenu, dajako im to asi vtedy trochu nevyslo, no a tym padom nam vzlinala vlhkost po muroch. Tak sme ku zakladom vlozili tu nopovku a nad terenom sme je nechali preto aby nam ostrekujuca voda nesla na mury a to mal byt aj koniec. Len casom padli aj uvahy o tom ze by sme to mohli nejako krajsie upravit, tak nas napadlo to riesenie o ktorom som uz pisal, no a tu foliu sa nam nechce orezavat. Dik za odpovede.

A myslis ze ten perimeter celkom uzavrie tu foliu? Tie zaklady nie su stopercentne rovne, hadam tam len nejake medzery ostanu na prevetravanie?
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod MiroM » Uto 05. Máj 2009 8:56:02

Predpokladam, ze na zateplenie zakladov chces pokracovat zateplenim fasady. A tym padom to odvetranie nopovej folie uzavries. Pokial mas HI pod urovnou terenu, tak si mal tu potiahnut nad teren. Samotna nopovka ti vodotesnost nezabezpeci.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod Mirek z Ke » Uto 05. Máj 2009 20:06:13

MiroM píše:Predpokladam, ze na zateplenie zakladov chces pokracovat zateplenim fasady. A tym padom to odvetranie nopovej folie uzavries. Pokial mas HI pod urovnou terenu, tak si mal tu potiahnut nad teren. Samotna nopovka ti vodotesnost nezabezpeci.

Ak sa podari, casom by sme chceli zateplit aj fasadu. Ked sme odkopali zaklady, nechali sme ich preshnut,natreli sa penetrakom a cele sme to natreli gumoasfaltom do tej vysky ako je nopovka,teda 30cm nad terenom. Folia bude ukoncena listou, a ako som spominal, tak ten perimeter bude spolovice nalepeny na mure a spodna cast bude volna,tak dufame ze sa to moc tesne neuzavrie. Bude to ukoncene (alebo zacinajuce ako sa to vezme) tesne nad urovnou terenu, a tade by to mohlo trochu previevat.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod MiroM » Uto 05. Máj 2009 22:36:09

Mirek z Ke píše:Ak sa podari, casom by sme chceli zateplit aj fasadu. Ked sme odkopali zaklady, nechali sme ich preshnut,natreli sa penetrakom a cele sme to natreli gumoasfaltom do tej vysky ako je nopovka,teda 30cm nad terenom. Folia bude ukoncena listou, a ako som spominal, tak ten perimeter bude spolovice nalepeny na mure a spodna cast bude volna,tak dufame ze sa to moc tesne neuzavrie. Bude to ukoncene (alebo zacinajuce ako sa to vezme) tesne nad urovnou terenu, a tade by to mohlo trochu previevat.

A ako vyriesis to nalepenie perimetra zcasti na mur a zcasti na nopovku? Ved tie nopy maju vysku odhadom 1,5cm. Ten odskok ti bude robit problem. Podla mna sa to odvetranie nopovky uzavrie, ved nopy su otocene dovnutra a na strane perimetra to bude kvazi hladka plocha. Ja som daval nopovku az na perimeter.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: izolacia sokla

Poslaťod krak3n » Str 06. Máj 2009 8:29:01

pokojne mozete dat nopovku na sokel, (hore zabezpecit odvetranie a na nu ten perimeter nalepit. na lepenie sa da pouzit nejake z asfaltovych lepidiel. perimeter osietkovat a nahodit marmolit alebo baumit mozaiku. Mozno by slo aj nejake lepidlo na baza PU. len pozor, nopovka v tomot pripade bude tvorit podklad pre perimeter a teda pokial ona je "plavajuca" na sokli... tak tak isto bude plavat aj perimeter. Nopovka musi byt teda na mur riadne prichytena.. co mozete dosiahnut napr. hmozdinkami na zateplenie. Aby sa pripadna voda cez toto miesto nedosatvala k soklu, treba ich preplatovat napr naterom z gumoasfaltu ktory vie vytvorit aj izolaciu proti tlakovej vode. (ale staci najlacnejsi SA1). Taketo prevedenie som zu stretol a po 5-tich rokoch ziaden problem. Este jedna vec .. vzhladom na to, ze nopovka je odvetrana, je tepelna izolacia perimetrom dost otazna :-) takze ten povazujte len ako obklad a nosnu vrstvu pre povrchovu upravu sokla.
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako izolovat sokel na starsom RD so zle spravenou HI?

Poslaťod Mirek z Ke » Str 06. Máj 2009 20:43:50

Ten perimeter tam ani tak nebude kvoli izolovaniu, to by sa muselo kompletne cele prerobit, a aj by bolo otazne aka by bola navratnost. Jak som uz pisal, len chceme estetickejsie upravit ten sokel, a nan dat nejaku mozaikovu omietku. A s tym rozdielom nemam problem,vyskovy rozdiel voci nopovke dorovnam omietkou. A ten perimeter som planoval prichytavat na hmozdinky a aby to az tak neplavalo, tak tam chcem klast nejake distancne kruzky.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Ako izolovat sokel na starsom RD so zle spravenou HI?

Poslaťod Ryu » Uto 08. Jan 2013 11:23:17

Ahojte

Mam mensiu dilemu, ktora sa tiez tyka starsich zakladov a nechcel som zakladat inu temu.
Zbural som starsi dom cca 50 rokov po zaklady. Zaklady su po zemou dobre - beton so spustou zulovych kamenov. Od terenu vyssie (0.5m) je zaklad zvetrany, preto sa buracim kladivom osekalo to zvetrane , spravilo sa salovanie a odliala sa nova vrstva "ciapka" z najsilnejsieho betonu. Novy dom uz stoji, vsetko je v poriadku, len mam dilemu ako zateplit sokel, ked tam budem mat kvoli tej " ciapke" skok asi 10 cm. Mam tam spravit schod z XPS? Aku hrubku mam dat?Podlahu mam 8 cm, stena je ytong 375 a planovana na 12 eps, strecha 40 strop, sikminy 26.

Dakujem
Ryu
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 08. Jan 2013 11:08:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron