Ako vyburat dvere do nosnej tehlovej steny?

Ako vyburat dvere do nosnej tehlovej steny?

Poslaťod Peterpe » Pon 22. Dec 2008 18:13:22

Dobry den,
aky je najvhodnejsi postup na vyburanie a osadenie dveri v existujucej nosnej tehlovej stene v RD? RD je podpivniceny, jedna sa o stenu na prizemi, nad nou je este jednoposchodie. Staci vysekat drazku a dat tam roxory /resp. preklad/, nejako to zamaltovat a potom vysekat zbytok dveri pod prekladom? Ma strasia ze mi popraska takymto postupom stena.
Dakujem
Naposledy upravil emkac dňa Pon 22. Dec 2008 20:03:24, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
Peterpe
 




Re: Ako vyburat dvere do nosnej tehlovej steny?

Poslaťod joko » Pon 29. Dec 2008 0:16:46

Vidím že po týždni sa nik neozval. Všetci stavajú, nik nebúra. Ber to ako radu skúseneho laika s rezervou. Na Tvojom mieste by som určite dal najprv ten preklad a poriadne zafixoval zabetónoval všetky možné puklinky a nechal pár dní vytvrdnúť./ riedky betón a natlačiť max. do dutín/ Určite by som nebúral s veľkým silným kladivom. Praskliny vznikajú od nárazov a úderov. Zožeň dobrú vrtačku s dlhým vrtákom a urob zo steny ementál. Určite nepopraská nepopuká. Lepšia alternatíva - veľká karbobrúska a diamantový kotúč. Narezať z oboch strán a vylupnúť. Poznamenám však, že keď flexka nemá odsávanie, tak je jo nasprašnejšia robota akú si nedokážeš ani predstaviť. Pre to možno vrtačka. V každom prípade pracnosť sa ti odvdačí kvalitou stien. Čím menej búchania tým menej prasklín. Pri vyberaní samotných dverí navrtaj - rež - kraje, a skús od spodu múru postupne odlupovať tehly, aby si ani tam nemusel búchať.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako vyburat dvere do nosnej tehlovej steny?

Poslaťod miro » Pon 29. Dec 2008 8:06:19

možno by bolo lepšie vyvŕtavať maltu medzi tehlami a tehly postupne vyberať - tj. ísť vrtákom ako s frézou a maltu takto "vyfrézovať.
ani tá flexa nie je zlý nápad, keby mal kto tenkou hadičkou do špáry striekať vodu kvôli prašnosti.
aká hrubá je vlastne tá stena?
miro
 
Príspevky: 190
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:56:11
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako vyburat dvere do nosnej tehlovej steny?

Poslaťod milaneo » Pon 02. Feb 2009 1:07:22

v prvomrade poradiť sa so statikom, vo výške budúceho prekladu trebA opatrne vybrať rad tehál, urobiť miesto na hotový betónový preklad, osadiť ho do cementového al. maltového lôžka s presahom minimálne 15 cm na každú stranu, nechať dobre vytvrdnúť aspon 3 dni a potom búrať pod ním, najlepšie je keď sa najprv urobí jedna strana a potom druhá
ak je tehla drobivá, nekvalitná, zvlhnutá alebo krehká od komína a pod. je potrebné vybetonovať aj stojky na každej strane pod ten preklad
milaneo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 21. Jan 2009 19:26:14
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron