aku nadrz na dazdovu vodu?

aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod branotn » Štv 22. Nov 2012 20:31:26

Aku velku a aky typ podzemnej nadrze na dazdovu vodu?
velkost strechy 200m2.
potesi aj tip na lacny a dobry nakup
branotn
 
Príspevky: 191
Registrovaný: Sob 05. Mar 2011 16:43:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod Ludo » Štv 22. Nov 2012 22:10:19

podla toho o čo ti ide s tou vodou-čo s nou budes robit
chceš nejaké sytémové riešenie?
skus pozriet nieco od spolocnosti GRAF
http://www.graf-online.de/
pripadne ak ti ide len o nejaku nadrz z plastu, zaleži ozaj čo s tou vodou a nadržou vlastne chceš....
poslal som ti ss
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod MartinH » Štv 22. Nov 2012 22:32:34

branotn píše:Aku velku a aky typ podzemnej nadrze na dazdovu vodu?
velkost strechy 200m2.
potesi aj tip na lacny a dobry nakup

Cca 5 az 8 m3. Treba riesit aj prepad do kanala alebo do vsakovania. Zasadne rozhodnutie je beton alebo plast.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod branotn » Štv 22. Nov 2012 22:37:23

plast, iba polievat zahradu
branotn
 
Príspevky: 191
Registrovaný: Sob 05. Mar 2011 16:43:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod Ferdo » Pia 23. Nov 2012 8:46:19

Pôvodne som aj ja chcel nádrž na vodu, nakoniec som sa rozhodol pre studňu.
Porovnal som si náklady so zakúpením nádrže 6000l a vyvŕtaním 10m studne. Rozhodujúce bolo aj to čo s takou opachou? Či ju dať na povrch(škaredé), alebo do zeme(ďalšie náklady).
Ďalšou nevýhodou bolo aj to, že aj keď sa to nezdá, ale pri dlhších suchách je aj tak tej vody málo.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod ziletka » Pia 23. Nov 2012 12:26:11

ked som dimenzoval ja svoju nadrz, tak som sa docital ze treba vyratat realnu spotrebu podla toho na co ju ides pouzivat a potom vyratat aby vydrzala 3 tyzdne. Z realnej skusenosti viem ze je lepsie dimenzovat na 4 tyzdne. Mam 5m3 nadrz, 2x mi uz dosla voda pocas jedneho roka. Prvy raz ked sme sa nastahovali, asi v oktobri alebo novembri minuleho roku a druhy krat teraz v lete tusim. Minul som cca 2m3 pitnej namiesto dazdovej (zakazdym asi 1m3).
Nadrz mam ako som uz pisal 5m3, sklolaminat, zakopanu v zemi za 500 EUR. Plus plavak, saci kos, hadica v nadrzi, hadica z nadrze do domu, vodaren, rozvody po dome do zachodov a pracky a vyvod do exterieru a garaze dokopy dalsich 500 EUR. Navratnost 12 rokov :( ale ekologickost na nezaplatenie.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod theb » Pia 23. Nov 2012 13:54:29

Moj protiargument (len na porovnanie):
Vsakovacia jama:
- vykop jamy (cca 10 eur)
- DT 30 - 180 Eur (150 ks)
- geotextilia nech 20 eur a to prehanam
Naklady spolu 210 Eur velkost cca 6.5 m3

Studna vrtana 11 metrov + vyspravenie vrtu = 250 Eur
(vyska hladiny v lete pocas sucha 4m)

Dohromady 460 Eur + vlastna praca s jamou, ale tu som mal zdarma. :drink

Vodaren musim mat tak ci tak, ked chcem pouzit oba sposoby.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod MartinH » Pia 23. Nov 2012 14:10:38

Ferdo píše:Rozhodujúce bolo aj to čo s takou opachou? Či ju dať na povrch(škaredé), alebo do zeme(ďalšie náklady).


Jedina spravna moznost je do zeme, voda musi byt v tme a chlade.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod ziletka » Pia 23. Nov 2012 14:42:06

theb píše:Moj protiargument (len na porovnanie):
Vsakovacia jama:
- vykop jamy (cca 10 eur)
- DT 30 - 180 Eur (150 ks)
- geotextilia nech 20 eur a to prehanam
Naklady spolu 210 Eur velkost cca 6.5 m3

Studna vrtana 11 metrov + vyspravenie vrtu = 250 Eur
(vyska hladiny v lete pocas sucha 4m)

Dohromady 460 Eur + vlastna praca s jamou, ale tu som mal zdarma. :drink

Vodaren musim mat tak ci tak, ked chcem pouzit oba sposoby.


ad vsakovacia jama: z nej mozes cerpat vodu a pouzivat na zavlazovanie, a do zachodov? Ked je sucho tak aj jama je prazdna predpokladam.

ad studna: U mna bol prvy zamer na studnu, ale po zisteni ze susedia vrtali studne do hlbok 22m a viac, a 2 jamy na tepelne cerpadlo a voda kde nic tu nic + jeden sused mal 3 prutikarov nezavisle na sebe a vsetci ukazali jedno miesto na vodu a tam vrtal a tam nic, tak som tuto najlepsiu moznost bohuzial musel zavrhnut a ist do nadrze pod zemou.

Nie kazdy ma na pozemku vodu, resp. vrtanie od hlbky XY je uz financne pre ine povahy.


Takze podla mna je studna najlepsia moznost ale nie vsade sa tato moznost da vyuzit.

Kazdopadne nadrz by som bral trocha vacsiu ale nie za cenu za ake sa vacsie nadrze predavaju.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod Ludo » Pia 23. Nov 2012 14:47:20

velka nadrz nestoji malo
betony su lacnejsie
ale
znamy teraz nechal robit ponuky na 60 kubikove betonove
bratku - cca 9 tisic evri
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod theb » Pia 23. Nov 2012 16:19:35

ad vsakovacia jama: z nej mozes cerpat vodu a pouzivat na zavlazovanie, a do zachodov? Ked je sucho tak aj jama je prazdna predpokladam.


Nie, nie, toto je cisto vsakovacia. Na zavlazovanie, zachody a pracku sluzi studna.

U nas problem s vodou pod povrchom nie je, preto ma to ani nenapadlo tymto smerom. Ano v tom pripade je dobre zachytavat si dazdovu vodu a pouzivat tam, kde nie je potrebna pitna voda. :oops:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod jan45 » Pon 10. Dec 2012 13:10:38

na vsakovanie nie je potrebná ani nádrž, ani zložité vsakovacie zariedenia. Možno niekde na rovine s ílovitým podložím, ale aj tam je to diskutabilné. Na Vašu strechu, resp. pozemok pod ňou, pršalo aj predtým a jazero tam nie je.
theb píše:
ad vsakovacia jama: z nej mozes cerpat vodu a pouzivat na zavlazovanie, a do zachodov? Ked je sucho tak aj jama je prazdna predpokladam.


Nie, nie, toto je cisto vsakovacia. Na zavlazovanie, zachody a pracku sluzi studna.

U nas problem s vodou pod povrchom nie je, preto ma to ani nenapadlo tymto smerom. Ano v tom pripade je dobre zachytavat si dazdovu vodu a pouzivat tam, kde nie je potrebna pitna voda. :oops:
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod theb » Str 12. Dec 2012 9:00:40

Tam kde pred tym padala a vsakovala voda, je teraz dom a teda miesto, kde voda urcite nevsakuje.
Teraz tu vodu z xxx m2 koncentrujes na jedno miesto (resp. viac miest). Takze to male jazierko po vydatnom dazdi sa moze objavit.

A zastavanej plochy (kde pred tym vsakoval ten dazd) je teraz radovo menej, nie iba ta pod domom.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod oondrejj » Str 12. Dec 2012 16:29:41

ale predsa môžeš mať urobený okolo domu trativod. Tým nahradíš to, že voda ktorá vsiakovala v tom mieste, de je tearz dom, môže unikať cez ten trativod tam kde ju udvedieť. Taktiež voda, ktorú odvedieš zvodmi nemusí už nikde vsiakovať pokiaľ ju máš odvedenú do kanalizácie. Jedine že by si tu vodu púšťal na dvor. V tom prípade by to jazierko asi naozaj mohlo vznikať.
oondrejj
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Str 05. Dec 2012 23:57:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: aku nadrz na dazdovu vodu?

Poslaťod ... » Pia 28. Dec 2012 9:23:32

ziletka píše:
ad studna: U mna bol prvy zamer na studnu, ale po zisteni ze susedia vrtali studne do hlbok 22m a viac, a 2 jamy na tepelne cerpadlo a voda kde nic tu nic + jeden sused mal 3 prutikarov nezavisle na sebe a vsetci ukazali jedno miesto na vodu a tam vrtal a tam nic, tak som tuto najlepsiu moznost bohuzial musel zavrhnut a ist do nadrze pod zemou.

Nie kazdy ma na pozemku vodu, resp. vrtanie od hlbky XY je uz financne pre ine povahy.


Takze podla mna je studna najlepsia moznost ale nie vsade sa tato moznost da vyuzit.

Kazdopadne nadrz by som bral trocha vacsiu ale nie za cenu za ake sa vacsie nadrze predavaju.


ked som daval robit studnu, tak sa mi priplietol do cesty clovek (resp. jeho firma) ktory aj vrta aj si hlada vodu prutikom sam, a postup bol asi taky ze dosiel, pobehal prutikom, povedal ze tu v takejto hlbke bude minimalne tolkoto vody a ak nie, tak bud vrta dalej (do vacsej hlbky az kym nebude mat studna pozadovane parametre (vydatnost)) na jeho naklady alebo sa za (neuspesny) vrt nebude nic platit... najlacnejsie to sice uplne nie je ale s vysledkom som spokojny a studna mi dava dost vody na to aby som na to mohol zapojit tepelne cerpadlo (este budem musiet robit druhu, vsakovaciu, to ale az po dokonceni stavby ked bude jasne co si este mozme dovolit zaplatit :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron