Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod pepa » Pia 14. Dec 2012 20:17:30

+- 4% je uplne zanedbatelne
ved si zoberte, ze ked je napriklad 1C, tak je uplne jedno ci nameram 1.04C alebo 0.96C, tak ci tak je z toho 1C ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod johal » Pia 14. Dec 2012 20:28:31

MartinH píše:Miro sa neozyva - zatial pozri HIH4000 u Farnella. Pripajaju sa cez DS2438.

Vdaka za typ, jeden som na skusku objednal cez ebay :)
johal
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 22:29:55
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod Bororo » Pia 14. Dec 2012 20:44:54

pepa píše:+- 4% je uplne zanedbatelne
ved si zoberte, ze ked je napriklad 1C, tak je uplne jedno ci nameram 1.04C alebo 0.96C, tak ci tak je z toho 1C ...


tie percenta som myslel na vlhkost, prepac, zle som to napisal.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod MiroM » Pon 17. Dec 2012 8:53:55

Bororo píše:Co sa tyka DS18B20, ani tam sa ziadna senzacia nekonala. Zapojil som na kontaktne pole 32ks DS18B20 a cca 2-3 dni som pomocou jedenj sikovnej krabicky zapisoval do databazy udaje o teplote v rozliseni na 1 desatinne miesto. Cely pokus prebiehal v uzavretej priesvitnej nadobe, bol ovplyvnovany slnkom, ale vsetky DS18B20 boli spolu na kontaktnom poli, takze teplota mala byt rovnaka. No poviem vam, rozdiel medzi jednotlivymi DS18B20 v rovankom case aj 3 stupne celzia.
Nakoniec som z tych 50 kusov vyselektoval 16ks, ktore neskor pouzijem v projekte. Aj tak ma stale mata myslienka, ze by som vlastne mal nakoniec v kazdej miestnosti skalibrovat kazdy senzor pomocou nejakeho overeneho skalibrovaneho pristroja. Mozno sa to niekomu javi ako paranoja, ale rozdiel 2-3 stupne v jednotlivych miestnostiach ako chyba senzora sa mi zda hodne.


Toto mi akosi hlava nebere. Testoval som asi 3 desiatky tychto senzorov a najvacsia odchylka bola 0,2°C, pricom Maxim uvadza maximalnu presnost +-0,5°C. Asi polovica z tych troch desiatok merala takmer na chlp presne. Kalibroval som Pt100-kou. Nikdy som ich vsak nemeral naraz vsetky, stacilo by,ze su od seba vzdialene zopar desiatok cm-ov a uz mozu merat rozdielne hodnoty, vplyvat na to moze prudenie vzduchu a pod. ( nezda sa to, ale v miestnosti je teplota pomerne nehomogenna).
A aj tie, ktore mali odchylku 0,1 az 0,2°C to nebolo az take zle, jednalo sa vacsinou iba o offset, teda merali presne , len bola hodnota posunuta, co nebol problem vyriesit softwarovo.
Mas urcite snimace DS18B20+ a nie tie s nizsou presnostou? Kde si ich kupoval?
Este raz opakujem, nedam na tieto snimace dopustit. Co sa tyka presnosti, jednoduchosti, ceny, nic lepsie sa zohnat neda.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod MiroM » Pon 17. Dec 2012 9:00:16

johal píše:Ake snimace vlhkosti pouzivas na 1-wire a kde si ich objednaval? dik


Presne ako pise MartinH. Mam presne ten snimac honeywell s kombinaciou s DS2438 - je to v podstate monitor baterii, ale vyuzivaju sa jeho funkcie AD prevodnika. Je o tom na nete hromada stranok aj so schemami. Bezne zrucny kutil to v pohode zvladne.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod tienik » Pon 17. Dec 2012 9:47:24

Vidim ze kombinacia HIH + DS2438 je smrtonosne znama :-)
Ja len dodam pre ludi okolo BA, ze HIH 40xx vie dodat aj Conrad a svojho casu to tam vychadzalo lacnejsie ako vo Farnell.
Ako je to teraz netusim, ale len aby ste vedeli o moznostiach.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod tienik » Pon 17. Dec 2012 9:49:27

MiroM píše:
Toto mi akosi hlava nebere. Testoval som asi 3 desiatky tychto senzorov a najvacsia odchylka bola 0,2°C, pricom Maxim uvadza maximalnu presnost +-0,5°C. Asi polovica z tych troch desiatok merala takmer na chlp presne. Kalibroval som Pt100-kou. Nikdy som ich vsak nemeral naraz vsetky, stacilo by,ze su od seba vzdialene zopar desiatok cm-ov a uz mozu merat rozdielne hodnoty, vplyvat na to moze prudenie vzduchu a pod. ( nezda sa to, ale v miestnosti je teplota pomerne nehomogenna).
A aj tie, ktore mali odchylku 0,1 az 0,2°C to nebolo az take zle, jednalo sa vacsinou iba o offset, teda merali presne , len bola hodnota posunuta, co nebol problem vyriesit softwarovo.
Mas urcite snimace DS18B20+ a nie tie s nizsou presnostou? Kde si ich kupoval?
Este raz opakujem, nedam na tieto snimace dopustit. Co sa tyka presnosti, jednoduchosti, ceny, nic lepsie sa zohnat neda.



tiez sa musim pridat, fakt presnejsie a jednoduchsie cidlo teploty som v rukach nemal. A pri tej cene......
V principe ani neviem kolko mi ich doma maka - kto by to ratal, ale vsetky slapu jak hodinky. A teploty v miestnostiach sedia, takze asi ani presnost nebude problem.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake mate teploty a vlhkost v dome (zima)?

Poslaťod Bororo » Pon 17. Dec 2012 14:47:44

Mate chlapci pravdu, teraz som pozrel tie data teplot a pravda je taka, ze najvacsia odchylka bola 0,3 stupna. Mam DS18B20, kupovane cez ebay z PL. Ako som vravel, meral som naraz vzdy 16ks na 2 1wire zberniciach t.j.celkom 32ks, ktore boli nastrkane do kontaktneho pola, v snahe vybrat z tych 70ks taky set, ktory by v rozsahu teplot 10-40 stupnov meral rovnako (nie najpresnejsie, ale rovnako).
Starnem, tak sa mi to pomotalo v hlave a problemy s meranim vlhkosti som zvalil na teplotu...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Predchádzajúci

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia