Ako na teplovzdušné rozvody?

Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod Bororo » Štv 09. Feb 2012 19:05:58

Ahojte priatelia,
uz sa pomaly odhodlavam urobit nieco s krbovou vlozkou, riesim teraz rozvod teplovduchu. Mam ventilator, ktory vytlaci cca 350m3/h, ktory ma privod i odvod 125mm, nan chcem zapojit 160mm sonoduct (flexi+vata), pomocou 45stupnovych nohavic rozdelim na 2 vetvy. Jednu vetvu dalej rozdelim na 2x125mm, ktore vyustia v podlahe podkrovia pod dvomi stresnymi oknami, dalsia vetva bude mat 2 odbocky, ktore tiez vyustia v podlahe alebo v malej nike, kde idu rozvody k radiatorom (pod stresnymi oknami su male radiatory). Cely rozvod bude ukonceny neuzatvorenym, patricne priskrtenym anemostatom, aby sa nahodou nestalo, ze mi niekto pozatvara tanierove ventily a ventilator nebude mat kam tlacit vzduch. Co by som vsak potreboval skonzultovat:
1. Je lepsie pouzit 45 stupmovu odbocku alebo radsej 90 stupnovu odbocku v tej pravej vetve?
2. Neviete kde kupit vyustenie/mriezku do podlahy?
3. Pred ventilatorom bude filter - treba riesit pristup k cisteniu? Ak ano, tak nejake revizne dvierka do SDK? (dam to cele do znizeneho stropu)
4. Samotna vlozka ma oplastenie na teplovduch s dvomi 120mm vyvodmi v hornej casti plasta a externy privod spalovacieho vzduchu. Taktiez 2x15W zabudovane ventilatory (200m3/h). Chcel som tieto 2 vyduchy spojit hadicou a 45stupnovym nohavicovym dielom a nasledne to zapojil do filtra. Mam vsak obavu, ze ked na to pustim 350m3 ventilator, ci sa bude stihat ohrievat vduch co bude obtekat krbovu vlozku. Nebolo by vhodnejsie okrem tych spojenych vyduchov z plasta nechat aj jedno nasavanie z vnutra obstavby?

Dufam, ze text niekto pochopi, situacia je taka, ze mam uz viac ako 2 roky kupenu kr.vlozku a trapi ma svedomie, ze som sa tomu doteraz nevenoval. Este dovcera som bol presvedceny, ze to nejak zmaknem, dnes uz velmi presvedceny nie som, tak skusam zistit viac. Vsetci okolo mna su mudry, ze keby stavali dalsi krb, tak si ho uz postavia sami, ze to nie je zlozite, ale poradit mi nevedia, ze nemali ventilator...
Prílohy
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod theb » Pon 13. Feb 2012 8:58:16

Skusim odpovedat na body, ktore mi nieco vravia :)

1. Je lepsie pouzit 45 stupmovu odbocku alebo radsej 90 stupnovu odbocku v tej pravej vetve?
- Radsej pouzit 2x45 stupnove a oddelene od seba, je tam mensia strata tlaku ako v 90° kolene

2. Neviete kde kupit vyustenie/mriezku do podlahy?
- Nakupovat to mozno v domacich potrebach, popripade predajni, ktora sa venuje potrebam pre plyn, vodu, elektrinu (kde som nakupoval aj ja)

3. Pred ventilatorom bude filter - treba riesit pristup k cisteniu? Ak ano, tak nejake revizne dvierka do SDK? (dam to cele do znizeneho stropu)
- Pristup k filtru je potrebny, raz za cas (podla vyuzitia krbu) ho bude treba prefuknut, popripade vymenit. Nemyslim si vsak, ze revizne dvierka do SDK bude vhodna volba. Radsej sa poobzeraj po nejakych kovovych. Ak mas spraveny vyduch (co pravdepodobne mat nebudes priamo na krbe), mriezky su vyberatelne. Znovu je dobre sa poobzerat v uz spomenutych obchodoch po dvierkach.

4. Samotna vlozka ma oplastenie na teplovduch s dvomi 120mm vyvodmi v hornej casti plasta a externy privod spalovacieho vzduchu. Taktiez 2x15W zabudovane ventilatory (200m3/h). Chcel som tieto 2 vyduchy spojit hadicou a 45stupnovym nohavicovym dielom a nasledne to zapojil do filtra. Mam vsak obavu, ze ked na to pustim 350m3 ventilator, ci sa bude stihat ohrievat vduch co bude obtekat krbovu vlozku. Nebolo by vhodnejsie okrem tych spojenych vyduchov z plasta nechat aj jedno nasavanie z vnutra obstavby?
- ak spojis tieto dva do jedneho tak by si mal pouzit vacsi prierez potrubia. Stihat ti to zrejme nebude, kedze chces tlacit 1,75 nasobok toho (ratane bez strat na spojeni tych 2 vyvodov) vzduchu. Ten potrebujes este do falosneho stropu nejakym sposobom dostat. Idealne by bolo si preratat, aka velka "diera" by sa este mala do falosneho stropu spravit, aby ti tam ten pretekajuci vzduch "nepiskal".

Ci ti to bude stihat ohrievat vzduch zavisi od vykonnosti krbovej vlozky ako aj toho, ako planujes v krbe kurit. :)
Pri svojpomocnej obostavbe krbovej vlozky ti odporucam precitat si clanky resp. knihy venujuce sa tejto problematike, aby si sa vyhol naozaj hlupym chybam, ktorymi sa svojpomocne krby len tak hemzia. :drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod Majo 2 » Pon 13. Feb 2012 11:25:30

vložka budestíhať ohrievať vzduch vždy pokiaľ budeš kúriť.
Väčší objem vzduchu obtekajúci vložku jej odoberie o niečo viac tepla a určite bude príjemnejšie mať na výduchoch napríklad 40 °C ako 60 °C.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod Bororo » Pon 13. Feb 2012 14:47:38

Vdaka za odpovede.
Rozhodol som sa zatial tak, ze vzduch budem odoberat len z oplastenia vlozky, obstavbu necham na pokoji - pripadne teplo v obstavbe aj tak "odide" cez mriezku.
Ked som dne spreskumal vlozku, tak som zistil, ze vzduch na ohrievanie (nie na spalovanie) je privadzany z prednej casti vlozky, kde su teraz 2 male ventilatory. Tie dam prec (su hlucnejsie ako stropny tazno/tlacny ventilator a àsi by to uz moc svistalo) a vzduch bude tahat len ten stropny ventilator.
Odbocky z hlavneho potrubia spravim najskor tie 90 stupnove, zregulovat to snad pojde klapkou na konci hlavneho potrubia, aby som mal dostatocny prietok na tych odbockach...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod mgx » Sob 18. Feb 2012 12:31:58

Ja by som pred montazou vyskusal hodit flexi rury len tak po izbach bez montaze a vyskusal, ci ventilator 350m3/h bude na takuto instalaciu OK. Neuvadzas metre potrubia ani vykon vlozky, takze posudit sa to neda. Ak vsak pouzijes rozne dlzky vetiev, je dobre na dlhsiu z nich na koniec anemostat vobec nemontovat. Najdlhsia vetva by tiez nemala koncit v najchladnejsej izbe, ale to sa vacsinou kontrukcne nedari...

Tie 2 miniventilatory [podobny system ma LA NORDICA, ktoru ja osobne mam velmi rad] pri pouziti tazneho ventilatora odmontuj, inak budu hucat. Pri pouziti originalneho ventilatora LANORDICA, ktory je tlacny toto nie je nutne.
mgx
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Štv 03. Jún 2010 19:59:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod ziletka » Str 14. Nov 2012 9:56:53

mam teplovodnu vlozku a chcel by som z obostavby vyviest jednu teplovzdusnu ruru na poschodie na chodbu. Je to do 4m potrubie. Priestor na ruru mam tak do 10cm priemeru. Mozno by sa toto dalo este zvacsit. Rozmyslam ze tam dam nejaku hadicu, ventilator, popripade nejaky tlmic hluku ak bude treba.
Zatial len nepremyslena myslienka. Skuste ma nakopnut, usmernit, poradit, odradit...
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod ivvan » Str 14. Nov 2012 15:21:07

ja mám 4 metrovú rúru na poschodie bez ventilátora, v pohode to má ťah ked sa zakúri v krbe aj bez núteného obehu. akurát že to mám potiahnuté do každej izby, keby bol iba jeden výduch na chodbe, tak to by bola trochu kosa na poschodí. a hluk to prenáša fajne, nemám tam žiadny tlmič, iba kovovú žalúziu a aj pri zatiahnutej žalúzke to nepríjemne prenáša hluk čo je trocha otrava pri deťoch ked jedno chce spať a druhé sa hrať, ked nekúrim tak mám tie výustky radšej zablendované kôli hluku.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod ziletka » Štv 13. Dec 2012 13:24:58

no mozem to dat aj bez ventilatora a uvidim ako to bude fungovat.
Ma niekto realnu skusenost porovnania prenosu hluku S a BEZ tlmica hluku?

Chcem to viest viac menej cez drevenu konstrukciu. Aku hrubu potrebujem dat izolaciu okolo potrubia? su aj mensie priemery hadic ako 100mm?
Neviem ci tam vopcham taku hrubu hadicu. Ak dam mensiu tak mozno ten ventilator bude treba dat tak ci tak.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod ziletka » Pia 14. Dec 2012 1:05:42

tak som dnes v krbovom studiu zistil ze mriezky maju na priemery 100mm a viac, ventilator takisto a tlmice hluku nepoznaju. Na nete som nasiel tlmice pre vzduchotechniku ale nepisu tak teplotnu odolnost, takze neviem ci sa to da pouzit aj na horuci vzduch z obostavby krbu.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Ako na teplovzdušné rozvody?

Poslaťod Bororo » Pia 14. Dec 2012 16:59:39

ziletka: do priestoru obstavby spustis 100mm hlinikovu flexi hadicu, ma teplotnu odolnost do 250 stupnov, takze vyhovuje. tu hadicu napojis cez spojku na flexibilnu izolovanu hadicu typu sonoflex ci sonoduct, skratka zvysok hadice od obstavby po vyustenie bude tlmic. ak to dobre chapem, tak na poschodie do chodby znamena prevysenie, takze ventilator nechaj na pokoji, pojde to samospadom. samozrejme lepsie by bolo urobit co najvacsi komin, taka 160mm flexi by bola urcite lepsia ako len 100mm.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron