Ochranne pospajanie - prakticky

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod drepo » Pia 13. Júl 2012 14:53:42

MiroM píše:
jezo píše:Myslel som fotku od niekoho, kto ma hotovu elektriku - teda uz namontovanu, zapojenu. Ujo google nic podobne nevyhodil.

Posielam moju home-made EPS. Vsak vsetko bolo povedane, neviem ako ti ta fotka pomoze. Ide o to dostat vsetko(hlavne, doplnkove pospajanie, uzemnenie) na jeden vodivy bod. Ja som na to pouzil medenu pasovinu. Krabicka- bezna plastova za par supov.


Na co je napojeny ( aky okruh spaja ) ten najhrubsi ZZ vodic ?
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat




Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod jezo » Pia 13. Júl 2012 14:55:56

MiroM píše:Vsak vsetko bolo povedane, neviem ako ti ta fotka pomoze.

Raz vidiet, lepsie ako stokrat pocut :-) Dakujem.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod drepo » Pia 13. Júl 2012 15:14:27

drepo píše:
MiroM píše:
jezo píše:Myslel som fotku od niekoho, kto ma hotovu elektriku - teda uz namontovanu, zapojenu. Ujo google nic podobne nevyhodil.

Posielam moju home-made EPS. Vsak vsetko bolo povedane, neviem ako ti ta fotka pomoze. Ide o to dostat vsetko(hlavne, doplnkove pospajanie, uzemnenie) na jeden vodivy bod. Ja som na to pouzil medenu pasovinu. Krabicka- bezna plastova za par supov.


Na co je napojeny ( aky okruh spaja ) ten najhrubsi ZZ vodic ?


tak asi som odpoved nasiel v podobnej teme
MiroM napisal
... Ja , kedze nemam plyn a ani ine media nie su v kovovych rurkach, tak hlavne pospojovanie mi tvori jeden drod CY16, ktory mi prepaja zbernu PE v rozvadzaci a Ekvip. svorkovnicu, ktora je samozrejme uzemnena.
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod MartinH » Pia 13. Júl 2012 16:06:20

Prepacte mi poucovaci ton, ale na obidve temy (hlavne pospajanie a doplnkove pospajanie) je uz v archive napisaneho pomerne dost informacii, vyhnime sa preto opakovanym otazkam a odpovediam. Zaujemcom odporucam precitat si starsie prispevky nielen v tejto teme ale aj a tu: hlavne-a-doplnkove-pospajanie-t2881.html a stale prisne rozlisovat tieto dva typy pospajania. Su to dve rozne temy a dost odlisne pravidla. Kludne si ich v hlave premenujte na velke celodomove a na male kupelnove. Ak si raz pre seba ujasnite vyznam a princip funkcie oboch pospajani, odpovede na otazky sa vam hned budu zdat lahke a samozrejme.

MiroM píše:Ide o to dostat vsetko(hlavne, doplnkove pospajanie, uzemnenie) na jeden vodivy bod.

Ked sa hovori o EPS, doplnkove pospajanie nepatri do zoznamu, co treba pripojit.

drepo píše:Ved kovovy kryt kotla je napojeny na PE vodic a nasledne do zasuvky na "kolik", tak ako ho mam teda doplnkovo pospajat kotol v technickej miestnoti kde mam aj pracku, nepriamo ohrievany zasobnik TUV , rebrikovy radiator, umyvadlo WC a vodaren ??? nieco mi unika ...

Ak sa miestne doplnkove pospajanie bude zriadovat, tak kovovy kryt kotla patri do zoznamu, co treba spojit. Pripojenie na PE kolik nie je v ziadnom pripade dovodom to nespravit, prave naopak.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod bladerunner » Str 12. Dec 2012 1:27:44

v kúpeľni mi elektrikári priviedli ŽZ kábel CY4 do priestoru sprch. kútu a pod budúcu vaňu. v sprch. kúte som pripojil nerezový žľab a zalial betónom. teraz sa ide osadiť vaňa a robiť obklady. vaňa smaltovaná, takže jasné, že ju pripojím. zvažujem ešte natiahnutie CY4 k batériam /umývadlo, vaňa, bidet/ - nie je problém natiahnuť to od kábla, ktorý je v priestore pod budúcou vaňou /hviezdicovo/, potom by som tam dal krabičku a jednotlivé vodiče spojil v krabičke WAGO svorkou určenou pre daný priemer vodiča. môžem to tak urobiť?
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod MartinH » Str 12. Dec 2012 9:43:44

bladerunner píše:v kúpeľni mi elektrikári priviedli ŽZ kábel CY4 do priestoru sprch. kútu a pod budúcu vaňu. v sprch. kúte som pripojil nerezový žľab a zalial betónom. teraz sa ide osadiť vaňa a robiť obklady. vaňa smaltovaná, takže jasné, že ju pripojím. zvažujem ešte natiahnutie CY4 k batériam /umývadlo, vaňa, bidet/ - nie je problém natiahnuť to od kábla, ktorý je v priestore pod budúcou vaňou /hviezdicovo/, potom by som tam dal krabičku a jednotlivé vodiče spojil v krabičke WAGO svorkou určenou pre daný priemer vodiča. môžem to tak urobiť?


Hviezdicovite pripojenie je OK.
Wago v krabicke je OK, iba ak ostane pristupne na kontrolu.
Koliky zasuviek su pripojene? Tie musia byt.
Na baterie su rozne nazory.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ochranne pospajanie - prakticky

Poslaťod tienik » Str 12. Dec 2012 12:39:48

Len detaily:

Wagovku daj tak, aby bola dostupna cez revizne dvierka vane - tym lahko splnis podmienku kontrolovatelnosti. Aj ked neviem ci to niekedy niekto kontroloval :-)
V kupelni podla nosrmy musi byt miestne doplnkove pospojovanie. Inac povedane, vsetko nezive navzajom spojene, aj koliky zasuviek. V principe na nicom nesmie vzniknut rozdiel napatia.
Vodovodne baterie sa pospojovat musia, nazory su kadejake, text normy len jeden. Aj ked priznavam, montovat svorku ZS4 napriklad na rohacik.....este ze ma nikto nenahraval ked som to robil (teda to co som okolo toho hovoril) :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron