Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Henry » Ned 26. Jún 2011 13:57:58

Dobrý deň,

staval som betónový pilier pod existujúcim betónovým prekladom.
Po odšalovaní je tam medzera-dutina o výšky cca 1-3cm. Hĺbka je 50cm.
Povrch betónu starého aj nového samozrejme nie je hladký.

Napadla ma cementovo-piesková zálievka, ale nie som si istý spôsobom, ako ju dostať do celej styčnej plochy. Minule som už na niečo podobné skúšal použiť Držtofest pomocou vyprázdnenej tuby od silikónu a napojenej hadičky. Nebolo to moc šťastné riešenie, pretože sa mi hromadil piesok v tube a vytláčal som viac menej mlieko. Možno 1/2 piesku zostala v tube. Navyše tie povrchy rýchlo sajú vlhkosť aj po predchádzajúcom prevlhčení.

Máte lepší nápad ako na to?
Vďaka.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod ppeetteerr » Ned 26. Jún 2011 21:53:22

a ten pilier ma byt nosny ? no ci ma prenasat, podopierat ten preklad? alebo je to len esteticky stlp ? ak len esteticky tak staci medzeru vyplnit pur penou. ale ak ma prenasat vahu prekladu tak to musi byt dostatocne pevny material , napr. cementova zalievka + kliny napr. zelezne alebo betonove.

skus to spravit tak ze ten stlp (medzeru medzi stlpom a prekladom) odebnis - das dosky z troch stran ale tak ze naproti tej strane ktoru nechas volnu urobis malu cca 2 cm dierku /cez ktoru budes sledovat ci vychadza zalievka ₍ci je to cele zaplnene)/ a z tej volne strany si spravis taku rampu ako lievik z nejekeho kuska plechu alebo nieco podobne naco budes liat tu zalievku a ona pomaly bude vtekat dnu do medzery, ale bude jej treba obcas pomahat - tlacit ju dovnutra nejakym kuskom plechu alebo niecim podobnym.

no a zalievku si sprav z cementu a piesku zhruba v pomere 1:1 a pridaj vodu tak aby to bolo tekute ako mlieko.... ale nezabudni poriadne predtym poliat, ale poriadne oba betony aj stlp aj preklad.
Obrázok užívateľa
ppeetteerr
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pia 24. Jún 2011 22:33:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Henry » Pon 27. Jún 2011 0:20:09

Áno, nosný.

Obávam sa, že liatím niekde od okraja tej štrbiny sa to nedostane všade. Teda, kým to nepôjde pod tlakom...
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod jan45 » Pon 27. Jún 2011 6:37:52

betón v dolnej polovici nosníka má výplňovú funkciu, navŕtaním šikmého otvoru sa nezníži nosnosť. Dva otvory šikmo na stred styčnej plochy, zaliať buď cement s duvilaxom bez piesku, alebo nivelačnou hmotou.Kraje predtým vyklinovať dubovými alebo agátovými klinmi, po stuhnutí odstrániť, ale môžu zostať.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod -rq- » Pon 27. Jún 2011 8:14:39

ziadna veda, dobre predvlhcit, potom urobit mishung (cement z pieskom 1:3) a uplne jednoducho to tam niecim zastuchat, napriklad prihnutym kuskom roxoru 10. zmes nesmie byt prilis tekuta...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Adam » Pon 27. Jún 2011 9:13:29

V prvom rade neodporúčam žiadnu doma robenú zmes, takéto majú tendenciu zmrašťovať sa a nakoniec tam budeš mať milimetrovú ( či väčšiu)medzeru, s ktorou tutovo nič nespravíš. Kúp si jedno vrecko hocijakej zálievkovej malty (Vusokret od Stachemy, podobné má aj Basf, Mapei, ...). Hlavne, aby mala zrnitosť na tebou požadovanú medzeru 1-3 cm. Tieto malty mierne zväčšujú svoj objem a tým eliminujú zmrašťovanie.
Bočnú stranu zadebni, 2 protiľahlé si nechaj voľné. Prevleč cez ne drôt, špagát, či oceľové lanko, ktorým budeš trochu pomáhať malte pri pretečení. Prevlhči, ale nech tam nestojí voda, keď začneš liať maltu. Na jednej strane si sprav šikmú nálievku (tú po zatvrdnutí malty osekáš, protiľahlú stranu postupne zaklopíš doskou, keď Ti cez ňu začne vytekať malta a bude sa ti medzera plniť.

S týmto príspevkom autora Adam súhlasil
jan45
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod -rq- » Pon 27. Jún 2011 11:54:28

Adam píše:V prvom rade neodporúčam žiadnu doma robenú zmes, takéto majú tendenciu zmrašťovať sa


zmrastovat sa moze uplne vsetko ak nie je dodrzana technologia. doma robeny beton na deky a preklady nie je problem, preco by mal byt problem vyplnit doma robenym betonom skaru 1 - 3cm ???
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Adam » Pon 27. Jún 2011 13:13:05

2 -rq-: Na deky a preklady to nie je problém, ale na zálievky áno. Buď máš tú zmes takú suchú, že tú špáru nevyplníš ani keď ju tam budeš "niečím zaštuchávať", alebo máš takú tekutú, že nedosiahneš pevnosti a po odparení vody máš obrovské zmraštenie a miesto medzery medzierku. Zálievkové malty majú v sebe stekucovače, aby dobre zatekali pri malom množstve zámesovej vody, nabobtnávacie prísady, ktoré dokonale vyplnia priestor a pevnosti 2-3x vyššie ako bežný betón. Keď už oprava, tak poriadna, jedno vrecko ešte nikoho nezruinovalo. Nie všetko "home made" býva až tak OK. To som potom za tie dubové a agátové kliny a na 400 rokov máš vystarané.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod -rq- » Pon 27. Jún 2011 13:47:19

adam: expanzne zalievky su dobra vec. lenze z pohladu stavebnika to znamena, ze musi sadnut do auta, ist x km do stachemy, kde mu predaju 25kg vrecko vusokretu, z ktore minie 2kg a ostatne odlozi niekam a zabudne kam. ked sa ta skara dostatocne predvlhci (den predtym sa tam naspricuje tolko vody kolko sa da), tak svoj ucel splni aj bezny mishung, ktorym stavbari riesia taketo veci. to s tym zmrastovanim nie je az take problematicke, pokial zmes neobsahuje vela cementu ani vela vody, cize ak sa kvalifikovane urobi tak ako bezny beton. vyplnovanie takychto skar sa casto robi napriklad pri vstavbe priecok do existujuceho profilu, hore sa bezna murovacia malta malta pozastuchava a hotovo. podotykam, ze bezna murovacia malta, ktora obsahuje vapno, ktore sposobuje zmrastovanie. no este som sa nestretol s tym, aby sa objavili praskliny...

pokial ide o henryho, nad tymto problemom uvazuje uz od roku 2009, ho treba len trochu posmelit 8-)
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Henry » Pon 27. Jún 2011 16:33:12

-rq- píše:nad tymto problemom uvazuje uz od roku 2009


Máš pravdu :ano:, ale vtedy som sa toho moc nedozvedel. Tie zálievkové malty sú síce super, ale ťažko sa zháňajú. Skúšal som Vusokret tu (v okolí NR) nemá na stave nikto, Mapei (mapefill, mapegrout) len na objednávku a keď si zapýtam 1 vrecko, tak sa so mnou ani nebavia...
Jedina expanzívna malta je HASOFT Držtofest, tú majú bežne v Baumaxe. O cenu nejde, veľa tam to neminiem.

Ako som písal, v 2009 som to riešil tou prázdnou 300ml tubou od akrylu/silikónu a výsledok so tu už popísal. Klasické šťuchanie malty do štrbiny nie je moc účinné, malta sa lepí na nástroje a ťahá sa naspäť. Narval som tam malty koľko sa dalo a pozatĺkal som tam kamienky, ktoré urobili asi najviac práce na nosnosti celku. No s vedomím, že tam zostalo cca 1/2 priestoru bez kontaktu.

Ešte ma napadlo vystriekať ten priestor nadmerným množstvom napr. akrylového penetráku, aby neťahal z malty príliš veľa vody. Ak je priestor riadne premočený tesne pred aplikáciou, malta sa k podkladu nelepí a ťahá sa za nástrojom ako "sopel".
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Adam » Pon 27. Jún 2011 23:15:56

Henry: so zháňaním máš pravdu. Ďržtofest nepoznám, ale Vusokret zateká veľmi dobre a keď sme ho miešali dlhšie ako je v receptúre, tak bol tekutý až príliš. Škoda, že si sa neozval o týždeň skôr, mal som tam 1/3 vrecka (trošku starší dátum, ale stále dobré). Primiešal som ho do betónu, lebo sa v
ňom začínali robiť hrčky (čo by sa dalo preosiať). Ale spýtam sa chalanov v robote, či niečo nezostalo po zálievke stĺpov.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Wlado » Uto 28. Jún 2011 13:48:57

Nedal by sa ten preklad trošku nadvihnúť heverom a vložiť tam oceľové platne, osobne si myslím, že čokoľvek tam dostaneš nebude na 100% a rozdiel v dilatovaní prekladu a stĺpu by tú hmotu vzájomným posunom vytrúsili.
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod Henry » Uto 28. Jún 2011 16:46:41

Adam píše:Ale spýtam sa chalanov v robote, či niečo nezostalo po zálievke stĺpov.

Vďaka za snahu, do LV nemám problem pre to prísť. A kde si to tam zohnal?

Wlado píše:Nedal by sa ten preklad trošku nadvihnúť heverom a vložiť tam oceľové platne


jedine zdvihnúť pol domu... ;)
dilatácia tam nehrozí
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod jan45 » Uto 28. Jún 2011 16:54:54

riešenie Wlada nie je nerealizovateľné, dva desaťtonové zdviháky by to skutočne nadvihli, bežná stavba váži okolo 500t, ale tam sú steny a základy a nad prekladmi je už len nadmurovka a krov, záťaž sa rozloží. Mali sme tak dvíhať oceľovú konštrukciu a nakoniec stačili šikmé platne vbité proti sebe.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako a čím vyplniť vodorovnú medzeru v betóne

Poslaťod roberto555 » Str 12. Dec 2012 11:40:03

ahojte

ja by som tuto temu rad ozivil. Idem riesit podobny problem. Idem robit rekonstrukciu starsieho domu a na mieste kde teraz stoji nosny mur chcem mat spojenu kuchynu s obyvackou. Vymyslel som to tak ze namiesto steny by som tam dal ocelovy nosnik ktory by bol na jednej strane podoprety na zvysku tej nosnej steny a na druhej strane by bol v obvodovej stene.

Dosiel som vsak k bodu ze polozim nosnik na steny a ten mi sadne mozno 2 alebo 3 cm pod hranoly ktore potrebujem podopriet. Mna napadlo ze potom by som nadvihol nosnik zo spodu nejakym zdvihakom a do skary vopchal nejaky dalsi ocelovy plat.

Myslite ze by to tak slo alebo je to lepsie nejako komplikovane podmurovat?

dom je bungalov takze hore nemam nic.
roberto555
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Štv 25. Okt 2012 13:11:43
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť