Moze ist komin z plynoveho kotla po vonkajsej strane domu?

Moze ist komin z plynoveho kotla po vonkajsej strane domu?

Poslaťod sasa » Pia 05. Feb 2010 8:52:42

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit ci je mozne viest komin (plynovy kotol) aj po vonkajsej strane domu a vyviest ho nad strechu?
Kedze plyn nebol na zaciatku stavby velmi realny, planovali sme elektr. kurenie (podlahovka v celom dome), ale podarilo sa nam vybavit plyn
(mal by byt hotovy do 4/2010), kurenar mi povedal, ze podla novej normy nie je mozne mat "bocny" vyvod, ze musim vyviest komin cez hornu izbu nad strechu (kotol je na prizemi), kedze buranie v tomto stadiu uz nie je velmi realne ("neziaduce) dalo by sa to vyriesit aj nejakym inym sposobom.
Ja som si myslela, ze by bol mozny taky ten nerezovy komin, kt. by viedol z tej miestnosti na prizemi, a vonku by bol vyvedeny az nad strechu. Je take nieco mozne? dakujem za rady
Naposledy upravil emkac dňa Uto 27. Nov 2012 19:38:36, celkovo upravené 2
Dôvod: Zmena nazvu temy z "kade moze ist komin" + tema presunuta
sasa
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Str 03. Jún 2009 13:23:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: kade moze ist komin

Poslaťod Miro Ke » Pia 05. Feb 2010 9:23:46

ano
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod k+k » Pia 05. Feb 2010 9:43:27

sasa píše:buranie v tomto stadiu uz nie je velmi realne ("neziaduce) dalo by sa to vyriesit aj nejakym inym sposobom

na zmenu podlahovky z elektrickej na vodnu je este cas ? neda sa to riesit nikou za kotlom ? nepises co za izbu je nad kotlom, akym mas strop .... Dve 90stupnove kolena skratia max. dlzku komina, nerez nie je lacny. snazil by som sa tam dat turbokomin priamym smerom hore. Alebo kotol na horne podlazie.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod sasa » Pia 05. Feb 2010 10:19:49

podlahovka je samozrejme vodna, burat uz nic nechceme - strop - betonovy, kotol bude vo WC, a nad tym je kupelka,
chceme spravit "dieru" od kotla von a potom vonku spravit komin nad strechu (vyvedieme cez niektoru skridlu),..... je to takto mozne,
"v sulade s legislativou" :) ???
sasa
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Str 03. Jún 2009 13:23:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod k+k » Pia 05. Feb 2010 10:26:09

no to si rovno mohla napisat, ze chces vymenit elektricky kotol za plynovy. spravit to tak mozes, otazka je, ci ten nerez je aj turbokomin, t.j. ide cez neho okrem vyduchu spalin ide aj nasavanie.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod Slavo_T » Pia 05. Feb 2010 11:56:20

Mozes to riesit koaxialnym kominom , alebo jednou rurou cez stenu na nasavanie vzduchu a druhou rurou popri fasade nad strechu - vyfuk spalin. Takto by ti stacilo tahat nad strechu iba jednu ruru (na odvod spalin) .
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod Slavo_T » Pia 05. Feb 2010 12:02:31

Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod boro » Pia 05. Feb 2010 13:13:51

Slavo_T píše:Mozes to riesit koaxialnym kominom , alebo jednou rurou cez stenu na nasavanie vzduchu a druhou rurou popri fasade nad strechu - vyfuk spalin. Takto by ti stacilo tahat nad strechu iba jednu ruru (na odvod spalin) .


Presne tak. Nerez bude drahý a na tento účel zbytočný. Pre kondenzačné kotle stačí rúra z PPR.
Norma dovoľuje vyfúk spalín cez fasádu tuším len do 6 kW, ak má kotol viac, tak to musí ísť hore nad strechu.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod mPeto » Pia 05. Feb 2010 13:38:53

dostali sme tu istu informaciu, teda jedine na strechu (nie cez stenu), planujeme Geminox a komin sme dali Brilon, vedeny je v EPS, schovany vo fasade. Je to koaxial, vonkajsim potrubim nasava takze tepota by nemala vadit, snad s tym nebudu problemy a nebudem to musiet rozbit ... sranda vysla do 500 €. Pokial ti to nevojde do EPS, kludne to tahaj popri fasade, myslim ze v ponuke je aj nerez

PS: dalsia info bola aj taka, ze ak ti to nejaky revizak podpise cez stenu, musi ti to prejst je to ale na jeho triko ...
Prílohy
P1010161.jpg
P1010161.jpg (286.13 KiB) Zobrazené 2412 krát
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod sasa » Pia 12. Feb 2010 15:48:46

ak mate niekto skusenosti s "fasadnymi kominmi" - date mi prosim nejake odporucenie na nejaku firmu?
firma, kt. nam kotol doda, kominy nerobi (resp. len tie, kt. mozu ist vnutri)

dakujem
sasa
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Str 03. Jún 2009 13:23:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kade moze ist komin

Poslaťod Slavo_T » Pia 12. Feb 2010 16:17:39

sasa píše:ak mate niekto skusenosti s "fasadnymi kominmi" - date mi prosim nejake odporucenie na nejaku firmu?
firma, kt. nam kotol doda, kominy nerobi (resp. len tie, kt. mozu ist vnutri)

dakujem


Rozdiel medzi vnutornym odkurenim a vonkajsim odkurenim , je iba vo vonkajsej rure . Pre vnutorne je farbeny plech a pre vonk. fasadne je nerezova rura. Vnutorna rura je rovnaka aj pri jednom aj pri druhom type komina, plastova. Podla mna sa kludne moze pouzit aj ten klasicky koaxialny komin aj na vonkajsie fasadne odkurenie.Na par stavbach som to uz videl. Problem moze byt iba s moznou koroziou plechovej vonkajsej rury. A bude to treba raz za par rokov natriet . Takze je na vas ci obetujete par tisic a rozhodnete sa pre nerezovy , alebo pouzijete klasicky plechovy a budete pripraveny na to , ze ho budete musiet parkrat natriet. Estetika je uz na vas.
Skusenosti s fasadnym odkurenim nemam , ja mam komin tahany v interieri , firma od ktorej som bral ja komin , ma v ponuke aj fasadne kominy , nerezove. http://www.regulus.sk/odkurenie.html , http://www.regulus.sk/pdf/SK/Fasadni-od ... -A3-SK.pdf , cennik som nenasiel , tak ich skus oslovit .
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Moze ist komin z plunoveho kotla po vonkajsej strane dom

Poslaťod marko182 » Uto 27. Nov 2012 19:02:42

Ahojte, co sa vam zda ako lepsie riesenie z hladiska nakladov a moznych komplikacii v buducnosti?

Kotol bude umiestneny v technickej miestnosti na prizemi. Mam podkrovny dom, takze su dve moznosti:
1. Prevrtat ZB deku a potiahnut tadial koaxialnu ruru pre kotol. V podkrovnej izbe bude treba tutu ruru nejakym sposob ukryt (obmurovat, SDK, ...).
2. Potiahnut ten koaxialny dymovod po fasade a vyustit nad strechu (rovnako ako mPeto). Budem davat 20cm EPS, takze rura by bola ukryta v izolacii.

@mPeto
Ako si spokojny s tym riesenim? Mal si alebo mas nejake komplikacie pri prevadzke alebo revizii?
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Moze ist komin z plunoveho kotla po vonkajsej strane dom

Poslaťod mPeto » Pon 03. Dec 2012 14:49:39

marko182 píše:Ahojte, co sa vam zda ako lepsie riesenie z hladiska nakladov a moznych komplikacii v buducnosti?

Kotol bude umiestneny v technickej miestnosti na prizemi. Mam podkrovny dom, takze su dve moznosti:
1. Prevrtat ZB deku a potiahnut tadial koaxialnu ruru pre kotol. V podkrovnej izbe bude treba tutu ruru nejakym sposob ukryt (obmurovat, SDK, ...).
2. Potiahnut ten koaxialny dymovod po fasade a vyustit nad strechu (rovnako ako mPeto). Budem davat 20cm EPS, takze rura by bola ukryta v izolacii.

@mPeto
Ako si spokojny s tym riesenim? Mal si alebo mas nejake komplikacie pri prevadzke alebo revizii?


prevadzka zatiaľ bezproblemová a revizia tiež, čiže by som to kludne tak urobil znovu
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť