Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod MartinH » Str 28. Jan 2009 13:22:04

Prosim o radu, k mojmu projektantovi kurenia nemam plnu doveru.

Budem mat v suterene miestnost 30m2. Straty spocitali na 600W. Tepelne izolovacie maju 10cm polystyrenu v podlahe a aj po obvode suterenu.

Miestnost normalne nebude vobec vykurovana. Len obcas, ked sa bude pouzivat, planujem zakurit elektrickym kurenim na cca 24 st., a to podlahovym pod keramickou dlazbou + konvektor na stene.

Neviem, kolko Wattov vykurovacieho vykonu spolu mam dat instalovat (jasne je mi len, ze to bude viac ako 600W) a v akom pomere ich rozdelit medzi podlahovku a konvektor ... za pomoc a aj za ine konstruktivne rady a navrhy dakujem.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod Majo 2 » Str 28. Jan 2009 13:41:06

Pre občasné využívanie je podlahovka blbosť, aj keď budú káble hne´d pod dlažbou tak veľká časť tepla sa bude akumulovať do betónu a plný výkon kúrenia dosiahne až po niekoľkých hodinách.
Najrýchlejšie vykúrenie vzduchu, nie stien sa dosiahne teplovzdušným ohrievačom, rozumnejšie ako podlahové kúrenie tu budú infražiariče, napríklad vysokoteplotné ako v činžiakoch v kúpeľni alebo aj nízkoteplotné.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod krak3n » Str 28. Jan 2009 15:05:14

plne suhlas,, i ked nemam infrakurenie velmi v laske ( kvoli bludom co o nom siria predajcovia) tak na tento ucel (t.j. obcasne kurenie) prave odporucam infrakurenie. Samozrejme nie predrazene ale nejake lacne.. hoci vysokoteplotny panel pozrite http://www.infra-kurenie.sk/eshop/eshop ... =16&show=1 alebo nejake halogenove ohrievacie teleso.
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod MartinH » Str 28. Jan 2009 15:46:50

Pre občasné využívanie je podlahovka blbosť

Jedna z funkcii bude aj sauna (ak ostanu po stavbe este nejake peniaze, ale to je ina tema) - t.j. bosi ludia a preto ta podlahovka. Samozrejme tesne pod kachlickami. Aj tak podla vas blbost ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod quark » Str 28. Jan 2009 16:09:03

myslím si, že aj kvôli saune je to zbytočné, taktiež odporúčam elek. konvektory
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod MartinH » Str 28. Jan 2009 18:49:11

Nieco som si narychlo spocital (mal som to uz spravit davno a mozno som sa aj niekde pomylil). Takze: najhorsi scenar je, ze sa cely blok betonu bude rovnomerne zohrievat z podlahovky. Neviem, kolko je minimalna hrubka betonu, budem pocitat 8cm. Spolu to bude 30m2 (plocha) x 0,08m (hrubka betonu) x 2,3 t/m3 (hustota)= 5,5 tony. Na zohriatie o 10 stupnov (a mozno bude treba aj viac) bude treba 5500 kg (hmotnost) x 1020 J/kg.K (merne teplo) x 10K (tepelny rozdiel) = 56MJ = 15,5 kWh. Tolko tepla tam v rozumnom case nedostanem (odhliadnuc od ceny) a urcite nebudem chodit zakurovat pol dna vopred. (Trhol som rekord fora v pocte zatvoriek na jeden odstavec ?)

Dakujem preto vsetkym za radu nerobit podlahovku, ma to racionalne jadro. Predstava dlazby studenej ako dlazba v pivnici zvykne byt sa mi vsak vobec nepaci ! Ani trochu.

Tenku vrstvu anhydridu miesto hrubeho betonu nemozem dat kvoli vlhkosti a moznej vode. Z rovnakeho dovodu si iny typ podlahy neviem predstavit.

Neexistuje riesenie ? Tepelna izolacia tesne pod dlazbu alebo nieco take ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod deko » Str 28. Jan 2009 22:53:23

skvely izolant je korok (v podstate neodvadza teplo z povrchu chodidla a tak sa povrch javi ako teply). len neviem ako sa korok kamarati s vlhkym a teplym prostredim vytvorenym v okoli sauny... mozno by mohlo byt aj riesenie pomocou takych tych rohozi z penovej gumy (ktore sa davaju ako predlozka k vani alebo wc) - aj ked tie uz su na dotyk chladnejsie (odvadzaju viac tepla) a navyse nasavaju vodu...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako dimenzovat obcas pouzivane el. kurenie ?

Poslaťod MartinH » Štv 29. Jan 2009 14:14:48

Vygooglil som zopar stranok, v ktorych sa rozdeluje el. podlahove kurenie na akumulacne a priamovykurovacie. Zial, vsetko prilis vseobecne....
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia