Ako natlakovat podlahovku?

Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod erich » Pon 08. Dec 2008 16:36:29

Potrebujem poradit ohladom natlakovania podlahovky - vid obrazok: kde mam umiestnit manometer, a kadial mam tlakovat? Na aky vysoky tlak natlakovat. rurky su od gabothermu, polybutenove, priemer 15mm. a este mozete pridat nieco z vlastnej skusenosti, na co si davat pozor a tak. dik
Naposledy upravil emkac dňa Pon 08. Dec 2008 18:02:16, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod joko » Pon 08. Dec 2008 23:46:36

Len aby ti bolo jasné, tlakovú skúšku Ti musí vykonať dodávateľ, kto to kúrenie spravil, a kto za to zobral peniaze.Napíš o tom protokol kvôli záruke. Tlakuje sa na prevádzkový tlak +30%, t.j. v tvojom prípade cca 5-6atm. resp. 0,5MPa. Tlakuje sa na 24 hod. a netoleruj žiadnu odchýlku, lebo sa ti vypomstí. Predpokladám, že si to nerobil svojpomocne, lebo kto montuje, vie aj tlakové skúšky robiť.
Odporúčam Ti tlakovať z vývodov na kotol a to tak, že vodu tlač do spiatočky , a vzduch vypúšťaj zo stupačky. Manometer môžeš umiestniť hocikde v systéme, ale pre jednoduchosť najlepšie pri miestach napustenia a vypustenia, aby si to mal pred očami. Ideálne je , keď v systéme neostane žiaden vzduch, kvôli tepelnej rozťažnosti. Dosiahneš to tak, že postupne budeš napúšťať jednotlivé vetvy a zároveň všetko odvzdušňovať. Ak už budeš presvedčený o tom, že skoro všade je voda a skoro nikde nie je vzduch, natlakuj podľa možnosti čo najblyššie k uvedeným hodnotám, daj presne čiaru nad ručičku manometra, a 24 hod. ničoho sa nedotkni. Výsledok uvidíš na manometri. Ručička by mala byť na mieste, kde si to naznačil.
Pozor! :evil: :mrgreen: :twisted: Ak to budeš robiť skúšku teraz, t.z. v zime, tú vodu po skúške musíš zo systému dostať von, aby Ti mráz neupravil Tvoje kúrenie.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod joko » Uto 09. Dec 2008 13:24:03

pri prezeraní obrázku som si všimol, že vetvy ešte nemáš napojené do rozdelovača. Najprv by malo byť všetko uzavreté ak chceš tlakovať. Predpokladám, že v podlahe nemáš žiaden spoj na vetvách :shock: , tam nehrozí žiaden únik. Ak chceš si nechať poradiť mimo fóra, najdeš na mňa odkaz v SS :arrow: .
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod erich » Str 28. Jan 2009 12:06:17

no kedze som tuto pracu uz zrealizoval, v strucnosti napisem ako: na spodnu vetvu rozdelovaca som napojil tlakovu hadicu z vodovodneho potrubia, na hornu vetvu som napojil obycajnu zahradnu hadicu a tuto odviedol do kanalizacie. zacal som plnit jednotlive okruhy, pomalym prudom vody, takze to trvalo relativne dlho. ked uz boli okruhy naplnene a mali nejaky tlak (bolo to pocut, takym slabym sponovanim - pukanim v pripojeniach ruriek k rozdelovacu) otvoril som ventil na hornej vetve a voda zacala prudit do kanalizacie - urobil som cca desatminutovy preplach potrubia a sucasne odvzdusnoval. potom som zavrel obidva ventily a namiesto zahradnej hadice pripojil tlakovu pumpu s manometrom. manometer ukazal tlak 5 barov, tento som zvysil na 5,5 barov a nechal tak. na druhy den zaliali podlahu anhydritom a o dva tyzdne som zakuril do podlahovky. este perlicka na koniec: za natlakovanie podlahovky som mal v cenovej ponuke sumu cca 2000SK - toto ponecham radsej bez komentara.
Prílohy
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod esde » Str 28. Jan 2009 12:56:03

>tlakovú skúšku Ti musí vykonať dodávateľ, kto to kúrenie spravil,

Ved to sa aj stalo, erich bol tym dodavatelom :-). To ze bol nahodou zaroven aj investorom bola len zhoda nahod.

Ak sa este da upravit (hlavne ak je chut):
- doplnit automaticky odvzdusnovak na konci rozdelovaca
- oznacit si jednotlive vetvy, za par rokov zabudnete, ktora kam vedie
- po vyladeni si napisat prietoky na papier a ten vlozit do rozvadzaca, za par rokov...
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod joko » Str 28. Jan 2009 14:07:18

To Esde: Niet nad šikovných Erichov :lol:
Pár otázok prosím na moje vzdelanie: Robil si to REHAU 16? Viem že sa to prepočítava, ale aké vzdialenosti si dal medzi jednotlivé vetvy-rúry cca? A keď dobre vidím tak si to kotvil na fóliu, /ja na 4 karirohož 15*15/, netrhala a nederofmovala sa fólia od rúr, ako posledné rozvody si tiež sám robil z medi? Vďaka za školenie :drink .
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod erich » Str 28. Jan 2009 15:20:01

Joko: system je gabotherm, rozostupy su 150mm medzi rurkami, v kupelni len 100. odstupy od stien su 300mm, preco 300, to som raz vysvetlil na e-filipovi. kari siet som nemohol dat, lebo navrch isiel anhydrit, pri sponach netreba setrit - potom sa rurka nevytrhava. treba ratat so styrmi kusmi na meter - ak idu rurky priamo stacia dve, ale pri oblukoch spotreba narasta. tej poslednej otazke o medi nerozumiem, v kazdom pripade nemame ziadne rozvody z medi. ale to pivecko na konci tvojho odkazu prijimam, len neviem, co si do neho dal, nejako som z neho :mrgreen:
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod deko » Str 28. Jan 2009 22:09:16

erich robil si niekedy aj s klasickymi plasthlinikovymi rurkami? vies porovnat, ci ten polybuten je viac ohybny ako plasthlinik? lebo v lete budem robit podlahovku a ja a veru neviem ci sa mi bude velmi chciet robit tolko plasthlinikovych ohybov (dost tazko sa mi to ohybalo)... preto rozmyslam ze by som pouzil ten polybuten... len som to nikdy nedrzal v ruke...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod joko » Str 28. Jan 2009 22:29:49

Deko, ak to chceš sám robiť, a nemáš originál náradie, tak moc plasthliník neodporúčam, z dôvodu, ako si písal, je tam milión ohybov, musíš mať ohýbačku, na spoje lysovačku,kaliber. Ja som montoval rehau plast ručne sme to v pohode ohýbali, na karirohož páskami prichytili a spoje na rozdelovači sú na kónus bez tesnenia a lysovania.
Minimálny problém bol pripojiť rebrík do kupelne, lebo kónus nebol kompatibilný s ventilom na radiátor, muselo sa prispôsobovať. Nakoľko rozdelovače boli len do 2m a 3m od kotla, tak sa rozdelovače dopájali 25 PPR, na nízke teploty v pohode, riešené cez ten štvorcestný, čo som ti opisoval. 9 vetiev cca 380m rúry. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod deko » Str 28. Jan 2009 23:08:55

lysovacku si mozem pozicat (na mensie prace zadarmo - uz som s nou natiahol komplet plasthlinikovy rozvod vykurovania vo svojom dome) alebo kupit (v pripade potreby), kaliber je otazka par eur (teda ak myslis kalibracny trn, ktory vrazim do trubky aby som ju naspat "zaokruhlil"). a teraz kukam ze gabotherm predava aj nejaky specialny kus plastu, ktory sluzi ako sersam na vytvaranie 90 stupnovych uhlov). iste kvantum sily ale vzdy bude potrebne na ohybanie (predpokladam ze elektricka ohybacka plasthliniku existuje, alebo ano?), takze teraz uz je to len o tom, ci polybuten (ak sa s nim robi pohodlnejsie) alebo plasthlinik (ak je to s flexibilitou polybutenu rovnake).

asi to spravim tak, ze si kupim 2 metre polybutenu a budem ho vselijako skrucat - ohybnost plasthlinika uz mam "v ruke" :idea:. len netusim kde kupit take malinke mnozstvo :?:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako natlakovat podlahovku?

Poslaťod erich » Štv 29. Jan 2009 10:07:14

deko: mal som v rukach aj plasthlinik, robil som z neho napojenie geberitov. v kazdom pripade na polybuten nepotrebujes ohybacku, lebo je poddajnejsi. v krabici od polybutenu (gabotherm) bola taka tabulka, ktora hovori, ze rurku 15x1,5 mozes ohnut na minimalny radius R=75mm. ak sa rozhodnes pre polybuten od gabothermu, musis si k nemu dokupit aj rozdelovac od gabothermu, pretoze do ineho tie rurky 15x1,5 nepasuju.
erich
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 10:49:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron