Ako sa naucit zvarat ?

Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod pepa » Sob 06. Okt 2012 7:46:18

Mozno blba otazka. Ale nemam vobec predstavu aka zlozita cinnost je take zvaranie. Obcas sa v marketoch objavia zvaracky za celkom dobru cenu. Nieco tohoto typu
http://www.mall.sk/zvaracky-invertory/e ... w-150-blue

Asi to za 50eur nebude ziaden zazrak. Ale snad na domace pouzitie by sa to dalo pouzit a obcas by sa to doma mohlo hodit. Co si o tom myslite, zvladol by uplny amater urobit len tak doma v garazi posuvnu branu a branku ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod _luky_ » Sob 06. Okt 2012 8:27:36

Složité to není, pokud víš, jak na to. Knížka a zkušený svářeč, který ti ukáže, jak se to drží a co s tím máš dělat. Metodou pokus - omyl to fakt nejde.

A to hlavní! Tohle je pouze transformátor. Tomu se vyhýbej velkým obloukem. Ta dává střídavý proud. Z toho nikdy dobrý svár nebude.

Jestli svářečku, tak koukej po invertorech. Ty dávají stejnosměrný proud. Dají se koupit v akcích v sadě s kuklou a kabely za zajímavé ceny. Namátkou Kitin, Gama, Alfain...

Dále - tady není kukla, ale taková škraboška do ruky. To je tak na maškarní. Dívej se po "samostmívacích" kuklách. Kdo jednou vyzkoušel, už ji z ruky nedá. A už nejsou ani nějak přehnaně drahé. Životnost v domácích podmínkách neměřitelná.

A pro tvou představu - je jednodušší vařit silné materiály (10mm) než slabé materiály (2 mm). Tedy branku z 2mm jeklu určitě napoprvé nedáš.
A malé varování - jakmile budeš mít doma svářečku, budeš v dílně furt. To tohle se s tím dá udělat, tamto a tohle vylepšit a tohle je jednodušší svařit a soused, že něco chce zavařit...

Pročti si fórum na http://www.svarbazar.cz/
http://podskalou.blogspot.cz

S týmto príspevkom autora _luky_ súhlasil
Vydra
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod MartinH » Sob 06. Okt 2012 10:02:49

Vďaka za krátke ale informatívne zhrnutie :ano:



_luky_ píše:A to hlavní! Tohle je pouze transformátor. Tomu se vyhýbej velkým obloukem. Ta dává střídavý proud. Z toho nikdy dobrý svár nebude.

Konečne som pochopil termín "oblúková zváračka". :lol:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod pepa » Sob 06. Okt 2012 15:59:55

Takze ak som dobre pochopil, branu si mam dat urobit profikovi a na moje domace hranie mi bude stacit aj to trafo za 50 eur ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod Bororo » Sob 06. Okt 2012 17:27:08

Nedaj sa odradit. Ked mas cas a chut a priestor tak smelo do toho. Vediet zvarat v dnesnej dobe je ako vediet cudziu rec. Ak potrebujes motivaciu, tak si len tak skus poslat dopyt na branu zopar zamocnikom (aj ked si hovoria umelecky kovaci,komponenty nakupuju v umakove - cest a podpora vynimkam) a zistis,ze ak si dokazes tu branu pozvarat sam, za usetrene peniaze si mozes kupit slusny invertor...
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod pepa » Sob 06. Okt 2012 18:27:09

Ano, na dopyt som to dal uz davnejsie. Ale ceny boli vysoke, tak som to nechal tak. Teraz som si uz vsetko pripravil na samonosnu branu. Komponenty mam. Uz mi chyba len ten ram brany a mozem to osadit. Je fakt, ze za tie ceny co mi ponukali len branu, si ju asi mozem poskladat a zosrobovat z profilov z hlinikovej zliatiny. S hlinikom robim rad. Ale zase sa bojim, ze pocernejsi by tu branu hned corkli ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod Vydra » Sob 06. Okt 2012 19:27:15

Zváračku si kúp, doma ju využiješ na mnoho vecí, ale naozaj si radšej priplať za invertor, ten rozdiel neskôr určite oceníš. Skúsený zvárač spraví robotu aj s takým "prskoletom" ako chceš kúpiť, ale pre hobby použitie je lepšie kúpiť dobrý stroj. Je to ako s autom. Keď už máš niečo najazdené, tak nemáš problém aj so starým autom, kde musíš vedieť obsluhovať sýtič, štartovať za studena aj za tepla, dávať pozor, aby ti to na neutráli nezdochlo, občas použiť medziplyn a pod.

Ak je to možné, tak s bránou to sprav tak, že si kúp ten invertor a zavolaj si domov zvárača, ktorý ti to s ním pozvára. Najlepšie ale takého, ktorý to nebude brať len ako rýchlu fušku, ale naučí ťa to presne obsluhovať, veľa vecí ti vysvetlí a hlavne - budeš sa celý čas pozerať, ako sa zvára, niečo aj sám pozváraš. Ak pokazíš, on to bez problémov opraví. A trénuj na rôznych zbytkoch železa, zváraj, skúšaj, po čase ti to pôjde celkom dobre.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod deko » Sob 06. Okt 2012 21:16:19

osobne som si kedysi kupil nejaky akciovy invertor v hornbachu. ale keby som teraz potreboval pozvarat nejaku branu alebo nieco taketo, tak jednoznacne by som kupil CO2 zvaracku... v byvalej praci som si vyskusal pracu s nou a bolo to jednoducho uzasne - ja ako uplny amater som dokazal pribodovat 2 mm plech k jaklu, pri dlhsich zvaroch bolo chytanie obluku uplnou lahodou - na mojom domacom invertore mam problem chytit obluk dodnes... a dnes sa daju co2 zvaracky cez inzerat kupit za velmi slusny peniaz. :ano:

jedina nevyhoda je, ze neviem kde by som zohnal co2 bombu a kde by som ju potom nechaval plnit :netusim

s tym samozatmievatelnym stitom uplne suhlasim - ta skraboska co bola k invertoru je fakt nebezpecna. raz sa mi v nej posunulo asi o 1 mm sklicko a skoro som prisiel o oko :nie:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod TomasHo » Sob 06. Okt 2012 21:29:01

Pepa, ak ti to pomoze, ja som kupoval zvaraci invertor (kitin Majster 170) na ciste kutilske ucely v Abateku (abatek.sk), myslim v trebaticiach pri piestanoch. Maju take sety s kablami, kufrikom a kuklou. Urcite odporucam samostmievaciu, lebo v horsich svetelnych podmienkach cez klasicke tienidlo nic neuvidis.

Pokial ide o samotne zvaranie, na studium sa da vyuzit youtube, nejake informacie z internetu (o tom, ze elektrody maju byt absolutne suche), ale mozem ti povedat, ze ani po roku sporadickeho zvarania by som sa neodvazil svoje zvary prezentovat na oku verejnosti : ) Treba asi vela trenovat, najma nam kriplavejsim. Konstrukcne zvary zatial drzia, ale neviem, ci by presli odbornou analyzou, lebo sa zvacsa velmi netrapim cistenim materialu ani nastavovanim prudu. Som rad, ked trafim polaritu elektrod a moc to neprska po okoli ; )

Teda ak mas tych zhruba 300 - 350 eur, urcite ich daj do invertora s vybavou (rukavice odporucam kupit z armaplastu take cervene kozene asi za 6 eur - pouzivam ich na vsetky roboty okolo domu, su vynikajuce).

Podla mna, ak si trocha zrucny, a vyzera, ze celkom hej, tak si tu branu urobis aj sam - akurat to chce nejake tie pripravky na zachovanie pravouhlosti, flexu na zabrusenie zvarov, a mozno by som to vzal aj na opraskovanie. Kamarat prisaha na nerez, a musim povedat, ze jeho zvary ani nevidno.

Ed: Deko, to je zaujimavy napad s tou CO2 zvarackou. Ja som myslel, ze len ja som taky captavy, ze neviem ten obluk udrzak. Bombu ziskas v Hastexe na starej vajnorskej, tam sa aj plnia. Zena to pouziva v bufete v capovacom zariadeni, predpokladam, ze co2 ako co2.

Daj vediet, ako si dopadol.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod sigma » Sob 06. Okt 2012 22:33:39

Moje prvé zvary išli do betónu. 20tka závitová tyč o 10mm U profil - tu som si potvrdil, že elektrodou sa dá pevnejší zvar na hrubom materiáli oproti CO2.
Ale ak chceš variť jakel, tak CO2 je na to ako stvorené a nebude sa Ti stávať, že sa minú elektródy, zvary budú jednoliate. (ja keď niečo robím, tak mi jedna chýba, alebo mi jedna zostane)
A kukla sa mi cez obed vypla (je tam timeout a pri nečinnosti sa vypne) a večer som plakal.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod zahradnik » Sob 06. Okt 2012 22:53:31

Tiez som uvazoval, ze kupim CO2 zvaracku, ale trosku ma odradza ta cena.. takze zatial vyuzivame otcov transformator aa pomalicky sa priucam :)

plyn sa da plnit aj SIAD.SK

myslim ze nie je CO2 ako CO2... iny je na potravinarske ucely (vycapy) a iny je na technicke ucely... ale treba to overit...
Obrázok užívateľa
zahradnik
 
Príspevky: 216
Obrázky: 2
Registrovaný: Sob 18. Júl 2009 21:21:33
Bydlisko: kedysi to bol Assakurt
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod Vydra » Ned 07. Okt 2012 8:08:01

CO-čko sa je samozrejme špička, to je bez debaty, ale aby si to niekto kupoval len na občasné zváranie párkrát do roka mi to príde ako dosť drahá záležitosť. Rovnako manipulácia je s tým horšia, invertor len prevesíš cez plece a ideš zvárať na ktorýkoľvek koniec záhrady, priamo na miesto. Kukla nemusí byť samostmievacia, ak bude kvalitná klasická. Zas až taký zázrak to nie je, ak náhodou natrafíš ne horší kus alebo sa tam niečo pokazí. Kamarát (profi zvárač), ich už niekoľko skúsil a vravel, že musí byť naozaj dobre spravená a funkčná, pretože niektoré síce pri práci na pocit fungovali OK, ale večer bolo veľa sĺz.

A nepoužívajte youtube ako nejakú príručku, či dokonca študijný materiál. V poslednej dobe mi tie dotazy ľudí, čo volajú do firmy a niečo chcú lebo to videli na youtube už lezú na nervy :dash
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod _luky_ » Ned 07. Okt 2012 9:19:28

pepa píše:Takze ak som dobre pochopil, branu si mam dat urobit profikovi a na moje domace hranie mi bude stacit aj to trafo za 50 eur ?

Ne, i bránu zvládneš, když to bude aspoň 3mm materiál a předtím se naučít vařit na nějakých zbytkách silnějších materiálů.
Ještě jednou: TRAFO NEBRAT! Vím, je to lákavé, ale fakt to za to nestojí. Diskuse jdou plné lidí s trafem, kteří shání diody na usměrnění.

Popravdě, geneze příběhu u nás:
- napsal jsem si volitelné kurzy sváření ve škole (ano, i na vysoké to jde :))
- po čase "potřebujem vyrobit vrata", cena vrat od zámečníka je stejná jako materiál + svářečka a příslušenstvím. Takže zámečník si nevydělal.
- vrata z 2 mm jeklu jsem nakonec udolal, ale dneska bych dal radši 3 mm.

Dneska už nevím, jak jsme to bez té svářečky dělali...
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod TomasHo » Ned 07. Okt 2012 9:26:45

Vydra, asi nehovorime o tom istom youtube:

(starsi film o oblukovom zvarani s ruskymi titulkami, uplne zaklady o zvare a technike zvarania)
http://www.youtube.com/watch?v=2537L5H7 ... re=related

Kevin Caron (umelec) nema velmi pozitivny nazor na oblukove zvaranie (vela iskier, neista kvalita zvaru), ale kto chce, moze si pozriet dalsie jeho videa:
http://www.youtube.com/watch?v=g6AEJWzAsu0

Zbierku videi o roznych technikach ponuka naprikald weldingtipsandtricks.com (http://www.youtube.com/watch?feature=en ... vr0ZpbZ3KA).

Iste, tieto videa nedaju nic profesionalovi, ale pre nas, co nemame kazdodennu sancu pozorovat niekoho pri praci su celkom uzitocne.

No a okrem toho pomozu samozrejme fora ako svarforum.cz, kde mozno riesit konkretne problemy.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako sa naucit zvarat ?

Poslaťod Vydra » Ned 07. Okt 2012 10:16:33

TomasHo: tá moja poznámka o youtube bola myslená vo všeobecnosti. Nie som odborník na zváranie, viem si všeličo spraviť, ale kde je potrebné mať 100% istotu z hľadiska funkčnosti a pevnosti, volám vždy človeka od fachu.

Tie videá sú fajn, laikovi ozrejmia pár základných vecí. Ja akurát vidím problém v niektorých dnešných mladých ľuďoch, ktorí nepozerajú na hranicu medzi virtuálnym a reálnym svetom a pri určitej dávke až nezdravého sebavedomia sa potom púšťajú do odvážnych projektov. Ak nevychádzajú podľa ich predstáv, vinní sú všetci naokolo. Najlepšie tí, ktorí niečo navrhujú, predávajú, servisujú a majú s tým dlhoročné skúsenosti, no aj pri veľkej snahe nedokážu robiť zázraky z večera na ráno, aj keď na internete sa to predsa dá :!: ;)

A dosť bolo psychológie a sociológie, teraz už späť k zváraniu :)
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat




Ďalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron