Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod matkoo72 » Pia 24. Jún 2011 15:57:42

Chcel by som sa spytat, ci sa niekto pokusal (najlepsie s uspesne) vypestovat travnik na inom podklade nez na ornici. Na pozemku mam hnedozem a zda sa mi vcelku kvalitna.

Vdaka
Martin
Naposledy upravil emkac dňa Pia 24. Jún 2011 18:05:46, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "zem pod travnik"
https://vzahradke.blogspot.com/
matkoo72
 
Príspevky: 93
Registrovaný: Ned 13. Sep 2009 15:16:55
Bydlisko: Vajnory
Dal súhlas: 22 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: zem pod travnik

Poslaťod Londoner » Pia 24. Jún 2011 16:57:20

Mozno je to len trochu nejasnost v pojmoch, pod ornicou sa mysli vrchna cast pody v podnom profile vyuzivana na polnohospodarske ucely. Ma to blizko k slovu orat ;) .
Hnedozem je casty typ pody, vrchnu cast tvori humusovy profil roznej hrubky pomerne bohaty na ziviny, teda trava by rast mala bez problemov.Najlepsia by bola hnedozem na sprasiach :ano:
Neviem kde presne sa pozemok nachadza, kvalitne hnedozeme su na pahorkatinach hlavne Podunajskej Niziny.
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod matkoo72 » Pia 24. Jún 2011 21:59:17

Zem pochadza z Chorvatskeho grobu a navysoval som nou pozemok vo Vajnoroch.
Kazdopadne, dik za objasnenie... Vzdy som si myslel, ze ornica je len cernozem. Hm, zjavne ma caka este dost prekvapeni na ceste ku travniku :-)

Martin
https://vzahradke.blogspot.com/
matkoo72
 
Príspevky: 93
Registrovaný: Ned 13. Sep 2009 15:16:55
Bydlisko: Vajnory
Dal súhlas: 22 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod Londoner » Sob 25. Jún 2011 14:01:37

Noo, ono je to trochu komplikovanejsie, na Slovenksu mame cca 20 podnych typov a viac ako 100 roznych podtypov 8-) . V okoli Chorvatskeho Grobu su kvalitne hnedozeme, treba uz len dufat, ze naozaj mas tu vrchnu vrstvu - ornicu . Ale pokial to nie velmi ilovite, alebo kameniste, zvladnut sa to da.
Neviem, ci si cital tuto temu: ako-a-kedy-robit-travnik-t920.html, je tam celkom pekne popisany postup zakladania travnika.
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod kubko333 » Štv 23. Aug 2012 9:56:03

Troška oživím túto tému.

V zadnej časti domu v svahovitom teréne, som navozil v roku 2010 a 2011 postupne 1 - 1,75 m ornice (hranicu pozemku tvorí oporný múr). Zeminu rozvážal hon, ktorý ju celkom dobre zhutnil. Okrem ornice sa tam objavila aj pôda z nižších vrstiev pôdneho profilu (napríklad, keď som kopal trativod do hĺbky 2 m pôvodneho terénu, alebo z výkopu od žmpy a podobne). Takže teraz je to zmiešanina ornice a iných druhov zeminy. Na začiatku roka 2012 som kopal bazén, tak mi v navozenej zemine báger vykopal jamu a spravil vedľa kopec hliny. Pri bagrovaní bolo cítit smrad ako z hnoja (zrejme hnila zelina v rôznych vrstvách navozenej zeminy). Táto smradľavá zemina, bola taká tmavohnedá až čierna a dosť mľazgavá - skoro ako plastelína. Báger ju vykopával vo veľkých kusoch a keď zaschla, hrudy zas boli tvrdé ako kameň (rozsekávam ich sekerou - rýľ nato nestačí).
Na kopu zeminy, ktorú mi bager z bazéna nakopil, som dal vyústiť dažďový zvod z domu aby sa hrudy rozpadávali. Takže kopec dosť sadal. Teraz keď už je okolie bazéna hotové, dal som navozený kopec rozviezť po pozemku malým bagrom. Stále však obsahuje hrudy (niekotré sú veľké ako päsť, niektoré sú väčšie). Pôda na ktorej bol kopec je teraz dosť vľkhá. Všetko to pomaly rotavátorujem, avšak na tie tvrdé hrudy rotavátor proste nestačí. Okrem toho keď ním prechádzam po pôde, ktorá bola pod kopcom hliny z bazéna, rotavátor z nej postupne odrypuje také kúsky (tá pôda je stále dosť vľhká) vo veľkosti granúl 2 - 3 cm, tie sa však už rozrobiť na menšie nedajú a rýchlo zaschnú a rotavátor ich už len prehadzuje. Už som to s ním prešiel asi desaťkrát a furt nič. Aj to polievam, aj to nepolievam a nič nepomáha. Teraz som tam nasypal vápno - poradil mi majster, že to pomôže rozdrobeniu tej zeminy. Použil som však vápenný hydrát, ktorý sa používa v stavebníctve (po prečítaní zopár príspevkov tu som zistil, že sa používa nejaký vápenec, tak neviem, či som nespravil chujovinu:)

Poraďte ako tie hrudy a najmä granule rozdrobiť.

(Už som rozmýšľaľ aj nad nejakým drvičom, ktorý by som si spravil z kovového prešu na hrozno, ktorý mám a elektromotoru so šnekovou prevodovkou, ale príde mi to trochu uletené, mať drvič hliny :-) ... dúfam, že som sa z toho nápadu už vyspal, i keď prvky na ten strojček mám

Chcel by som to túto jeseň nechať ešte jemne zaburiniť (doteraz tam aj pýr a iná burina rástli, no teraz to po tom rotavátore vyzerá čisté, je mi jasné, že za chvíľu to zas bude kľíčiť ako besné), potom chemicky zlikvidovať zelinu a na neskorú jeseň (alebo teda ko sa mi podarí to stihnúť) zasadiť trávu, aby na jar už trávnik bol silnejší a hľavne pekný :-)

Ďakujem
Obrázok užívateľa
kubko333
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pia 29. Máj 2009 13:19:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod ziletka » Štv 23. Aug 2012 14:26:23

pridavam sa k tejto otazke. Ja mam v zemine za domom tiez rozne hrudy.
Ked nam tam bager navozil zeminu, tak sme to ako tak vyrovnali hrablami. postupne to sadlo ako sa tam pohybujeme a teda su tam rozne kopceky a priehlbiny. Celkom sme to udupali a vcera som to rozryl pluhom, ale su tam teraz take podobne hrudy ako ty pises. Rozbijal som to hrablami ale tie male cca 2-3 cm velke hrudky uz nerozbijam. Je ich tam kopec.
Travnik som rozmyslal ze zasadim az na jar aby este nezmrzol. Neviem co je lepsi napad.
Sam som zvedavy co kto poradi.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod sigma » Štv 23. Aug 2012 14:50:08

Zem sa najlepsie rozraba po zime, trabu je najlepsie sadit koncom septembra.
Pokial neviete rozbit male hrudky, mate velmi ilovitu/lepivu zem (taku som kupil z pola, ktore obrabalo polnohospodarske druzstvo, bolo to ako plastelina ked to bolo mokre, ako mramor, ked to bolo suche)
Nesetrite s pieskom.
1. zem urovnajte, uvalcujte do roviny
2. rozsypte piesok (asi 1cm vrstvu) po povrchu.
3. polievajte.
4. streknite burinu
5. polievajte
6. streknite burinu
7. prebehnite vertikutatorom krizom krazom, az sa bude miesat zem s pieskom
8. uvalcujte
9. polozte travnaty koberec, lebo siat travu a cakat, kym burka odnesie piesok aj s travnym osivom nemam nervy, mohol som mat travnik uz davno, aspon na tej sikmej ploche........................
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod KoMiKo » Štv 23. Aug 2012 16:03:39

Súhlas so Sigmom, až na dve veci:
1/ pred finálnym položením koberca alebo zasiatím je dobré do zeminy zapracovať štartovacie hnojivo
2/ pokládka trávového koberca síce zabezpečí rýchly výsledok, ale o kvalite takejto trávy mám svoje pochybnosti. Firmy, ktoré produkujú koberce potrebujú produkovať rýchlo a preto často používajú zmesi semien s vysokým obsahom rýchlorastúcich tráv, hlavne mätonoh trváci. Vo väčšine prípadov je takýto trávnik hrubší, vyžaduje častejšie kosenie a nedá sa kosiť nakrátko.

Trávnik je celá veda. Ak máš vlastnú predstavu, aký trávnik chceš (jemný a nízky alebo hrubší, iba okrasný alebo aj odolný voči ušliapavaniu, do vlhka, do sucha, do tieňa...), skôr to dosiahneš výberom správnej zmesi kvalitného osiva.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod pepa » Štv 23. Aug 2012 17:08:24

Ja mam tiez taku vselijaku zmiesanu zem, miestami znicenu stavbou. Ale trava na nej rastie pekne. Nemusi byt cista ornica. Kazdopadne navod od sigmu je dobry. Hlavne treba odolat pokuseniu zasiat travu hned po zrovnani pozemku. Tam kde som rychlo zasial, tam mi vyrastla trava s burinou. Taktiez zemina dost dlho klesa. Najlepsie je po zrovnani pozemku poriadne zem zaliat vodou. Niekolkokrat, aby co najviac klesla. Nechat vyschnut a zase poriadne zaliat. Medzi tym vybehne burina, postriekat ju fondom alebo roundupom. Ked skape, tak zase zrovnat pozemok a zase poriadne polievat. Ked znovu vybehne burina, tak ju zase postriekat, nechat skapat a zase zrovnat pozemok. Toto trva par mesiacov a az potom je vhodne zasiat travu. Ziadne hnojivo nie je potrebne. Pokial rastie burina, bude rast aj trava. Ale ak je cas, tak by som este nechal zem premrznut cez zimu.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod kubko333 » Štv 23. Aug 2012 22:47:32

Vďaka za rady a podrobný návod.

No dnes som začal zrovnávať tú časť,kde je zem pekná - rozdrobená. Robil som to 2m vodováhou do jemného sklonu 0,5 %. Zrotavátorované to bolo asi 10x. Výšku terénu mám určenú cca 10 cm pod vrcholom plotového oporného múru a na druhej strane betónovou plochou okolo bazéna. Takže v podstate sa vodováhou opieram o jeden oporný bod - lem bazéna. Rotavátorovaním sa zem dosť prevzdušnila - nabobtnala (milý výraz :) tak to čo prevyšovalo po zrovnaní vodováhou pomaly odvážam. Tá rovina vyzerá vcelku jemne utlačená (asi preto, že väčšia časť rotavátora jazdila v tej nabobtnanej zemine). Dúfam, že to už moc nebude sadať.
A máte pravdu: To pokušenie siať trávu ihneď je veľké :)

Chcem sa spýtať:
1.) Keď burina vyraší, ja ju postriekam, ona pomaly uhynie (vyschne) - mám tú sušinu potom niečím odstrániť (napríklad vyhrabať hrablami)?
2.) potom píšete, že znova zrovnať - to znamená, že to zas mám prejsť rotavátorom a znova zrovnávať latou, alebo to len jemne zarovnať hrablami po odstránení buriny
3.) body 1 a 2 opakovať niekoľkokrát
4.) potom sejba
5.) kde vzniknú nerovnosti (zrejme sadaním zeminy) mám dosýpať novou hlinou?
6.) myslíte, že tam budem mať krtkov,keď okolo celého pozemku je oporný múr od 50 cm do 1,75 m od pôvodného terénu a základy do 1 metra v zemi? zatiaľ som krtka nevidel ale videl som tam chrčka alebo čo to vlastne je (pripájam foto chrčka aj s bridlicou:)

Ešte takú otázku mimo:
Nejaké múriky, ktoré budú oddeľovať v teréne dve výškovo odlišné plochy, ďalej oddelovače trávnika od iných plôch (napríklad od skalky a plochy kde budú tujky) mám robiť zrejme pred sejbou trávy?
Nemáte nejaký návod ako robiť také terasovité múriky (mám napríklad bridlicu, tak mi napadlo, že ju budem ukladať len na seba, bez nejakého betónovania a murovania - výška toho múrika má byť len nejakých 50 cm, alebo ju dať do gabionov - ale tie sú drahé, alebo mám aj mačacie hlavy o veľkosti 10 cm a vystali aj nejaké DT, ktoré by som mohol nafingovať ako palisády - aj tak všetky oporné múriky a plot a dlažba sú v sivej betónovej fabre.

Asi tú sejbu nechám až na skorú jar a možno v zime premyslím závlahu (a zarobím na ňu). Len to ešte musím vysvetliť manželke. Na jar už sme chceli chodiť po zelenom koberčeku.

Vďaka za odpovede a nápady
Prílohy
Obrázok užívateľa
kubko333
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pia 29. Máj 2009 13:19:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod WYSIWYG » Pia 24. Aug 2012 11:45:33

kubko333 píše:Vďaka za rady a podrobný návod.
Ešte takú otázku mimo:
Nejaké múriky, ktoré budú oddeľovať v teréne dve výškovo odlišné plochy, ďalej oddelovače trávnika od iných plôch (napríklad od skalky a plochy kde budú tujky) mám robiť zrejme pred sejbou trávy?
Nemáte nejaký návod ako robiť také terasovité múriky (mám napríklad bridlicu, tak mi napadlo, že ju budem ukladať len na seba, bez nejakého betónovania a murovania - výška toho múrika má byť len nejakých 50 cm, alebo ju dať do gabionov - ale tie sú drahé, alebo mám aj mačacie hlavy o veľkosti 10 cm a vystali aj nejaké DT, ktoré by som mohol nafingovať ako palisády - aj tak všetky oporné múriky a plot a dlažba sú v sivej betónovej fabre.

Asi tú sejbu nechám až na skorú jar a možno v zime premyslím závlahu (a zarobím na ňu). Len to ešte musím vysvetliť manželke. Na jar už sme chceli chodiť po zelenom koberčeku.


Oddeľovače trávnika a múriky určite pred sejbou!
Prihováram sa však za sejbu na jeseň, tráva je na jar odolnejšia už zakorenená, krásne sa rozbehne v raste.
Suchý múrik z bridlice môže byť elegantný! Najmä, ak sa správne osadí skalničkami.
Aj DT sa síce dajú použiť, ale pokiaľ budú mať aj zeminu vnútri, majú kratšiu životnosť.
Svahové tvárnice sú na tom lepšie, dajú sa znich esteticky vytvoriť zaujímavé prvky, myslím, že aj hrúbka steny je väčšia.
Ale na druhej strane, načo kupovať niečo navyše, ak má dosť DT navyše a možno vtedy, keď sa DT rozpadnú si povieš, že je čas na rekonštrukciu záhrady...
Ak bude múrik z DT porastený niečím stálozeleným pôdopokryvným, tak je to myslím úplne jedno.

Osobne so použil jednu paletu tvárnic PRESBETON SARA:
http://www.presbeton.cz/produkty/okrasn ... nice/sara/
Ukladané v jednom rade, potreboval som tiež vyriešiť výškový rozdiel v záhrade.
Sú uložené tri roky, stále vyzerajú ako nové, rastú v nich jahody.

Ešte nejaké rady zo stránky výrobcu:
http://www.presbeton.cz/poradna/vase-do ... ovek-sara/

EDIT:
doplnený návod - http://www.presbeton.cz/underwood/downl ... ara_v2.pdf
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod MartinH » Ned 23. Sep 2012 9:34:06

Neviem sa docitat, ze kolko tej kvalitnej zeme treba :netusim . 5? 10? 15cm?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod sigma » Pon 24. Sep 2012 12:05:56

To nie je take jednoduche. Velmi to zavisi od druhu travy a od (ne)kvality podkladu. Mam za domom uplne ciernu zem a trave sa tam nedari. Mam miesta, kde som sa piplal s upravou zeme velmi vela a trava vyrastla lepsie na mieste, kde som len docasne nasial, aby sa tam burina neroztahovala.
Pozri si, ako vyzera profil pod greenom, nechaj sa inspirovat.
Obrázok
Obrázok
==> priepustnost spodnych vrstiev je (naj)dolezitejsia, zvysok (ziviny +voda) sa da doplnit.
Umela trava je najlacnejsia.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod rastlinky_sk » Uto 23. Okt 2012 16:25:05

Nezáleží na tom aký trávnik chcete založiť, či výsevom alebo pokladanie kobercov, samotná príprava pôdy je dôležitá. Bolo tu spomenuté už veľa, tak to zhrnieme :

Najdôležitejšia je príprava pôdy, jej odburinenie, dôsledné prekopanie a splanírovanie, najmä v časti, kde budete vysievať trávnik alebo pokladať koberce. Trávnik sa dá pomocou kobercov zakladať počas celého roka, okrem tuhej zimy a obdobia, keď už je snehová prikrývka. Plocha musí byť splanírovaná, odburinená, odstránené všetky kamene a iné nečistoty. Na vyrovnaný povrch môžete nasypať kvalitnejší substrát, postačí 5 – 10 cm. Potom plochu povalcovať a ukladať koberce, následne dobre zavlažovať a neskôr prihnojiť. Samozrejme s tým prihnojovaním pozor podľa toho, kedy trávnik zakladáte. Ak chcete zakladať teraz, hnojivo môžete roztrúsiť na substrát v malom množstve.

Čo sa týka trávnika s výsevu, príprava pôdy je rovnaká. Prekypriť, odstrániť buriny, kamene, splanírovať, rozhodiť substrát, vysiať, zasekať napr. hrabľami semená do pôdy, povalcovať a zalievať. Intenzívne a často, kým nezačne semeno schádzať. Platí na jar, leto. Zakladať môžete aj teraz, no výsev nebude ujatý na 100 %, na jar budete dosievať. Aj keď zasa na jar by sa ideálne prebudila a dala do rastu. Na oddelenie od záhonov používajte lamelové plastové oddeľovače, tehly alebo betónové obrubníky ukladané na výšku už pokosenej trávy, do pieskového podložia.

S týmto príspevkom autora rastlinky_sk súhlasil
nefertiti7
rastlinky_sk
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 23. Okt 2012 16:20:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Musi byt kvalitna zem pod travnik?

Poslaťod NoroM » Uto 14. Máj 2013 21:14:15

Mám otázku ohľadom odstránenia buriny. Mal som pozemok dosť zaburinený pýrom, v podstate súvisla plocha. Postriekal som Fondo, po mesiaci porýľoval, zrotavátroval. Skúšal som to čistiť, ale koreňov je tam taká spústa, že až. Treba všetky tie korene povyberať alebo časom zhnijú? Na vrch dám ešte 5 cm ornice, aj keď pôda nie je zlá, taká ľahká, hnedá, ako prach. Ďakujem
NoroM
 
Príspevky: 216
Registrovaný: Str 25. Mar 2009 14:36:25
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Ďalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron