Ako viest elektriku cez strop

Ako viest elektriku cez strop

Poslaťod mlaco » Pia 12. Dec 2008 0:22:05

Wow, tak toto ma zaujalo. (O par dni zalievame strop). Mozem poprosit o dalsie info k par bodom? :

>>>Navrtanie otvorov v mieste buducich stropnych svetiel (hrncovy vrtak), 8 ks

- Co tymto myslis? To ako spravit v ZB deke pripravu na stropne svetla? Kastlik pre otvor pre zapojenie el. privodu svetla?

>>>Ulozenie elektro husich krkov do stropnych vloziek (43m, vykres)

- T.j. priprava pre privod el. do stropnych svetiel?

>>>Podstojkovanie stropu, kontrola prevysenia (1,4cm)

- Co znamena toto prevysenie? Ma byt strop predpätý o tuto vysku?


dik za objasnenie!
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Dá sa postaviť bungalov za necelý rok?

Poslaťod esde » Pia 12. Dec 2008 10:36:45

mlaco, zabudol som pripisat, ze ide o strop premaco (nosniky, vlozky, betonova zalievka), sorry.

Podla popisu predpokladam, ze budes robit (alebo si nechas robit) monoliticky betonovy strop.

>To ako spravit v ZB deke pripravu na stropne svetla? Kastlik pre otvor pre zapojenie el. privodu svetla?

V miestnosti mozte urobit svetlo "klasicky", vyliat strop a potom flexa, diamantovy kotuc a podme drazku + diera na hak (priklepka, hmozdinka).
Alebo pocas salovania a po viazani vystuze upevnit v neutralnej osi husie krky, do miest kde bude svietidlo prichytit el. krabicu a prilepit hmozdinku (staci kratka ale musi byt dobre upevnena. Po vyliati betonom mate uz vsetko pripravene.

Ale pridete o potesenie pri vrtani priklepkou (na rebriku, nad hlavou, bordel vsade,...) a o krasu prace s flexou (znovu nad hlavou, na rebriku(leseni), prach, hluk). A hlavne sa netrafit do roxora.

Navyse do krabice sa svorkovnica lahko zmesti, nic netrci. Ale to je len pre fajnsmekrov.

Za racionalne povazujem len riesenie A ale mozno si na mne vsetci ostatni teraz zgustnu ved "vsetci to tak robia" (a co?).

>- T.j. priprava pre privod el. do stropnych svetiel?
Ano. vykresy mate, (alebo si ich viete doplnit) dlzky su jasne, umiestnenia aj s kotami mate ;-) t.j. ziaden problem. Samozrejme vylievaci stropu (murar je silne slovo) o tom nebudu chciet ani pocut, nikdy to tak nerobili a to potesenie pri vrtani elektrikarom dopraju, nie su svine.

>- Co znamena toto prevysenie? Ma byt strop predpätý o tuto vysku?
To plati pri vsetkych stropoch, pri keramickych alebo od premacu to predpisuje vyrobca (nadvysenie = rozpon/300). Fyzika plati aj pri monolitickych a tak je (snad) samozrejme, ze si pozriete staticky vypocet stropu (ved ste to kontrolovali) a tam statikovi a aj vam vysiel nejaky priehyb, povedzme 18 mm. Ak o tento priehyb nadvysite salovanie stropu, po vybetonovani a odstraneni salovania sa strop prehne, klesne o uvedenych 18 mm t.j. bude v rovine. Viem, nie je to celkom pravda (to pre tych co vedia o com je rec) je to len na priblizenie o com to je.

Ale to su vsetko veci, rovnako ako aj moj popis pre martina1, pre etapu, ked sa kresli projekt. Ak je niekto vo faze, za par dni betonujeme, je to uz len chytanie rozbehnuteho vlaku: spoteny, vystaveny, odreniny na tele (a dusi) s malou pravdepodobnostou sa pohodlne viest.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Testovacia tema. Bude zmazana.

Poslaťod mlaco » Pia 12. Dec 2008 10:52:15

dakujem za vysvetlenie,

>>> Ale pridete o potesenie pri vrtani priklepkou (na rebriku, nad hlavou, bordel vsade,...)
>>> a o krasu prace s flexou (znovu nad hlavou, na rebriku(leseni), prach, hluk). A hlavne sa netrafit do roxora.

dnes som sa dozvedel ze privod elektriny pre stropne svetla sa da riesit zvrchu - nad ZB doskou, v trubici v ramci podlahovej tepelnej izolacie vyssieho poschodia.

>>> Ak je niekto vo faze, za par dni betonujeme, je to uz len chytanie rozbehnuteho vlaku:
>>> spoteny, vystaveny, odreniny na tele (a dusi) s malou pravdepodobnostou sa pohodlne viest

No tu este dodam (pre martin1) ze sa mozu vyskytnut neplanovane problemy, ktore treba hasit...
(dnes som zistil ze pod tlakom zeme sa mi prehla stena pivnice dovnutra :cry:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Dá sa postaviť bungalov za necelý rok?

Poslaťod esde » Pia 12. Dec 2008 11:07:10

>ze privod elektriny pre stropne svetla sa da riesit zvrchu - nad ZB doskou,

Samozrejme, len to ide do penazi (dlhsie kable, nutnost mat v podlahovej izolacii podkrovia na to priestor, tepelny most). A samozrejme je nutne ten strop prevrtat skrz, chutovka.

Vsetko sa da, len je nutne sa zmierit s nasledkami.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Dá sa postaviť bungalov za necelý rok?

Poslaťod mlaco » Pia 12. Dec 2008 11:26:03

esde píše:>ze privod elektriny pre stropne svetla sa da riesit zvrchu - nad ZB doskou,

Samozrejme, len to ide do penazi (dlhsie kable, nutnost mat v podlahovej izolacii podkrovia na to priestor, tepelny most). A samozrejme je nutne ten strop prevrtat skrz, chutovka.

Vsetko sa da, len je nutne sa zmierit s nasledkami.


No - praveze by zvislo skrz ZB dosku bol husi krk, aby nebolo treba vrtat -- dierka ostane pripravena.
Ok, tak este sa rozhodnem ci husi krk v doske, alebo v izolacii nad doskou.

Co si myslel tym viest krky "v neutralenej osi". Myslis sikmo po uhlopriecke?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Dá sa postaviť bungalov za necelý rok?

Poslaťod esde » Pia 12. Dec 2008 11:42:37

>Co si myslel tym viest krky "v neutralenej osi".

Zjednodusene povedzme, ze v strede hrubky dosky. T.j. " v lufte". Upevnit viazacim drotom. Obluky co najvacsie, ak uz nejake musia byt. Ak budu chranene zhora vystuzou (akurat tam bude) je len dobre, pri betonovani nebude cas na pozeranie pod nohy (o opatrnosti "majstrov" myslim nemusim vela).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Dá sa postaviť bungalov za necelý rok?

Poslaťod mlaco » Sob 20. Dec 2008 0:45:10

esde píše:Podla popisu predpokladam, ze budes robit (alebo si nechas robit) monoliticky betonovy strop.
V miestnosti mozte urobit svetlo "klasicky", vyliat strop a potom flexa, diamantovy kotuc a podme drazku + diera na hak (priklepka, hmozdinka).
Alebo pocas salovania a po viazani vystuze upevnit v neutralnej osi husie krky, do miest kde bude svietidlo prichytit el. krabicu a prilepit hmozdinku (staci kratka ale musi byt dobre upevnena. Po vyliati betonom mate uz vsetko pripravene.
Ale pridete o potesenie pri vrtani priklepkou (na rebriku, nad hlavou, bordel vsade,...) a o krasu prace s flexou (znovu nad hlavou, na rebriku(leseni), prach, hluk). A hlavne sa netrafit do roxora.
Navyse do krabice sa svorkovnica lahko zmesti, nic netrci. Ale to je len pre fajnsmekrov.


Dakujem Esde-mu za rady! Pripajam foto z realizacie. Existuju na to urcene "lustrove krabice". Vyraba ich DIETZEL a predava IES, zial mali len poslednu vo vitrine. (A ziadne ostatne obchody o tom ani nepoculi). Tak som zobral klasicke krabice (urcene do betonu). Zhora je umiestnena hmozdinka, pripevnena mensou skrutkou. Kvoli zatazeniu som krabice vyplnil strkom (v sacku). Do tehly som nechcel zasahovat, preto sa opacny vyvod konci nad tehlou, tesne pri okraji steny. Aj na toto existuju specializovane uchopky, tiez ich uz v IES nemali a nikde inde o nich nepoculi. Preto som vyrobil - z instalacneho kolena, na ktoreho spodku je prilepeny umely tanierik - aby lepsie fixoval koleno a zaroven aby nasledne pomohol najst tento vyvod. Odspodu natrete na cerveno s krizom vyznacujucim stred.

esde píše:Ale to su vsetko veci, rovnako ako aj moj popis pre martina1, pre etapu, ked sa kresli projekt. Ak je niekto vo faze, za par dni betonujeme, je to uz len chytanie rozbehnuteho vlaku: spoteny, vystaveny, odreniny na tele (a dusi) s malou pravdepodobnostou sa pohodlne viest.


Huh, mozem potvrdit. Viazanie v dazdi a potme, klaciac na zelezach :roll:
Prílohy
Naposledy upravil mlaco dňa Sob 20. Dec 2008 0:48:35, celkovo upravené 1
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako viest elektriku cez strop

Poslaťod mlaco » Sob 20. Dec 2008 0:46:12

Dalsie foto.
Prílohy
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Ako viest elektriku cez strop

Poslaťod seko » Uto 27. Jan 2009 17:10:01

ja mam iny problem.nakolko sa mi nechce sekat beton, rozmyslam .len neviem ci dobre:okolo okien z vnutra pod veniec dat cca 2-3cm eps a vtom potiahnut kable .co vy na to ?
seko
 
Príspevky: 30
Registrovaný: Str 26. Nov 2008 11:15:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron