vykurovanie RD

vykurovanie RD

Poslaťod blackdragon » Uto 28. Aug 2012 2:14:49

Dobry den.
Pred cca rokom som kupil 17r. RD s 1NP a potrebujem poradit od skusenejsich... :oops:

Dom je zatepleny (hrubku zateplovacieho materialu je asi 6 cm). Strecha je skridlova a podkrovie je od obytnej casti izolovane mineralnou vlnou, strop 1NP je sadrokarton. Okna su plastove s dvojsklom. Dom ma ohrev TUV rieseny klasickom bojlerom pre 2 kupelne a 10L bojlerom v kuchyni.
Vykurovanie domu zabezpecuje niekolko konvektorov, ktore su prepojene na centralny termostat. Zapnutie konvektorov je mozne regulovat spinacimi hodinami osadenymi na DIN liste. Vdaka elektrickemu vykurovaniu mame tym padom tarif DD5.

Ked som prihlasoval el. hodiny, pracovnicka ZSE sa ma pytala aky preddavok chceme platit. Prislo mi rozumne nechat tam tolko, ako mal predosly rok povodny majitel. A tak platim 176,- €/mesacne a desim sa zuctovacieho dna.
Nakolko to nie je zanedbatelna polozka v nasom rodinnom rozpocte (manzelka je momentalne na materskej), uvazoval som ako znizit do buducna naklady na energie. Skusim nacrtnut moznosti, ktore som zvazoval:
- Plyn
- Elektrina
- Tepelne cerpadlo
- Solarne kolektory.

Elektricke kurenie uz mam, ale urcite by stalo za uvahu nejako ho zefektivnit.
S pripojenim domu na plyn je maly problem koli tomu, ze plynovu pripojku nemam a posledny dom s pripojkou je cca 5m krizom cez jedinu prijazdovu cestu.
Tepelne cerpadlo, k tomu mam zatial viac otazok ako odpovedi...aj ked sa mi ako riesenie paci zatial najviac.
Solarne panely som zavrhol, lebo si myslim ze okolie Sv.Jura (lokalita kde sa dom nachadza) nema dostatocne mnozstvo slnecnych dni na to aby sa tym dalo efektivne kurit aj v zime.
Neriesil som tu zamerne variantu krbu/kachli. Dom ma sice komin, ale je tak nestastne navrhnuty, ze je na chodbe. Kedze komin nema spolocnu ani jednu stenu s ktoroukolvek izbou, nevidim realnu moznost dorobenia prieduchov do jednotlivych izieb, aby to vykurovanie malo aky-taky vyznam. To by mohol byt zaroven problem aj pri plynovom kotli...ale nie som na to odbornik a neviem ci musia mat sucastne plynove kotle spaliny smerovane do komina.

Kedze dom nema vybudovany ziadny centralny rozvod kurenia, muselo by sa to dorabat ci uz by som sa rozhodol pre plynovy kotol, elektricky kotol alebo tepelne cerpadlo. Ceny energii (elektrina & plyn) stale stupaju a je predpoklad, ze sa nezastavia ani v buducich rokoch.
Po stranke obstaravacej ceny vykurovacieho telesa mi pride kurenie plynom alebo elektrinou ako najlacnejsie, no najneefektyvnejsie koli zvysujucim sa cenam vstupov na vyrobu tepla.

A tak som sa zacal vrtat na internete a co-to som si precital o moznostiach. Kazdemu vyhovuje z roznych dovodov nieco ine.
Ja som po zvazeni pre a proti prisiel k zaveru, ze by ma zaujimalo tepelne cerpadlo. Netvrdim, ze pri nom aj skoncim, ale uvazujem o nom.

Pozemok na ktorom je dom postaveny ma cca 450 m2, z toho cca 150 m2 zabera dom a pristresok pre parkovannie aut na pozemku.
Dalsiu cast pozemku zabera zumpa, ktora je pod castou zahrady. A tak na velku plosny kolektor na vykurovanie domu mozem rovno zabudnut.
Na pozmku nie je studna a ani v blizkosti pozemku netecie potok, rieka a nie je tu ani jazero. Vyhodou je, ze je tu dost vysoka spodna voda...(v zime je aj menej ako meter pod povrchom).
To ale predpoklada vrty. Aby to ale nebolo tak jednoduche, pozemok je z 3 stran obkoleseny susednymi pozemkami na ktorych stoja domy a na stvrtej je jedina prijazdova cesta veduca hore kopcom. Cast pozemku, na ktorom by sa dali vrty umiestnit je asi 1-1.5m nad urovnou cesty (tvoriacej spolu s plotom hranicu pozemku). Pristup k spominanemu miestu pre vrty je po pozemku pre velku vrtnu supravu nemozny koli zumpe po ktorej by vrtna suprava musela prejst a urcite by to ta zumpa nevydrzala.
Tepelne cerpadlo vzduch-voda nechcem.

Takze to nie je ziadna sranda. :roll:
Pochopil som, ze na to aby malo vyznam cokolvek dalej riesit, je treba vediet ake tepelne straty ma dom aby bolo jasne ake vykonne tepelne cerpadlo je potrebne. No netusim ako sa k niecomu takemu ako je tepelna strata domu da dopatrat.
Taktiez by som sa chcel opytat, ci je tu niekto kto TC prevadzkuje a vykuruje iba jeho pomocou cely dom (bez prikurovania).
blackdragon
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 22:22:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: vykurovanie RD

Poslaťod MartinH » Uto 28. Aug 2012 11:20:50

Vitajte na fore.

Odporucam, aby ste sa trochu porozhliadli po tomto fore a precitali si starsie diskusie. Pouzite aj vyhladavac.

Teraz hned mozete zmenit dodavatela elektriny alebo sadzbu. Pri DD5 od ZSE su neprijemne vysoke mesacne fixne poplatky. O tom sa pisalo.

Do buducna potrebujete vediet tepelne straty, bez toho sa planovat a kalkulovat jednoducho neda. Ako na to? O tom sa tu tiez pisalo.

Dalsia tema zateplenie (napriklad stropu). Tiez to tu niekde najdete.

Plyn je podstatne lacnejsi ako elektrika, tuto moznost urcite treba preverit.

Ak by ste ostali pri kureni elektrikou, urcite by som solarne panely zvazoval, ale len na teplu vodu, nie na kurenie.

A na zaver velka tema TC. Ano, su tu taki, co kuria len s TC.

A nevahajte sa pytat na detaily.
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 28. Aug 2012 11:23:07, celkovo upravené 1
Dôvod: oprava odstavca o plyne
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod bladerunner » Uto 28. Aug 2012 11:51:16

blackdragon píše:.....Dom je zatepleny (hrubku zateplovacieho materialu je asi 6 cm).......

budem trošku ironicky, sorry- to nie je zateplenie, ale vyrovnanie nerovností steny ;)
nevieme aké sú izolácie stropu a podlahy

blackdragon píše:.... A tak platim 176,- €/mesacne a desim sa zuctovacieho dna.
Nakolko to nie je zanedbatelna polozka v nasom rodinnom rozpocte .........

dosť dôležitá poznámka - od toho sa môže odvíjať celá ďalšia úvaha - všetky riešenia, nad ktorými uvažuješ, si vyžiadajú nemalú investíciu. čiže buď máš voľné financie , ktoré môžeš použiť alebo musíš zobrať úver.
Ak nemáš momentálne financie resp. nechceš/nemôžeš brať úver- tak sa ďalej nepohneš

blackdragon píše:.......dom nema vybudovany ziadny centralny rozvod kurenia, muselo by sa to dorabat.....

ďalšia dôležitá vec- najprv si musíš rozmyslieť, čo v tom dome vieš realizovať
-teplovodná podlahovka ?- vypratať celý dom, rozbitie podláh, položenie izolácie, trubiek, poter alebo suchá podlaha, nášľapná vrstva. potom môžeš uvažovať o zdroji tepla- plyn.kondenz. kotol, elektr. kotol, tep. čerpadlo. máš dostatočné výšky /stropy, dvere/ aby si vedel zvýšiť podlahy?
- radiátory? - naťahanie rozvodov /priznané resp. zasekané v stenách, podlahe/, osadenie radiátorov - potom zdrj tepla ako vyššie uvedené, ale pri kondenz. kotli resp. tep. čerpadle, by bolo dobré, aby boli radiátory dostatočne veľké, aby stačila voda s nižšou teplotou.
-.... iné spôsoby predbežne vynecháme

blackdragon píše:...... netusim ako sa k niecomu takemu ako je tepelna strata domu da dopatrat....

po tepelných stratách sa nepátra :mrgreen: oni sa počítajú. hľadaj tu na fóre

možno nakoniec bude najlepšie nechať kúrenie elektrikou, možno trocha vylepšiť reguláciu, a znížiť tepelné straty- izolácia stropu, obvod. stien, možno výmena okien a pod. môže sa stať, že to bude najvýhodnejšie riešenie.
veľa závisi aj od toho, či chceš/potrebuješ rekonštruovať interiér
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod tienik » Uto 28. Aug 2012 11:59:05

blackdragon píše:Dom je zatepleny (hrubku zateplovacieho materialu je asi 6 cm). Strecha je skridlova a podkrovie je od obytnej casti izolovane mineralnou vlnou, strop 1NP je sadrokarton. Okna su plastove s dvojsklom. Dom ma ohrev TUV rieseny klasickom bojlerom pre 2 kupelne a 10L bojlerom v kuchyni.
Vykurovanie domu zabezpecuje niekolko konvektorov, ktore su prepojene na centralny termostat. Zapnutie konvektorov je mozne regulovat spinacimi hodinami osadenymi na DIN liste. Vdaka elektrickemu vykurovaniu mame tym padom tarif DD5.
.


tak aj ked som velky zastanca kurenia elektrikou, pri tejto "podlozke pdo omietku" - lebo zateplenie vypada inac, by som elektriku neodporucal - tam sa neda nic rozumne navrhnut.
Kym sa to nezmeni, sadzbu DD5 by som iste nechal - mam pocit ze pri takej spotrebe uz svoj vyznam bude mat. Ona je nevyhodna len pre dnesne novostavby - z riadnym zateplenim.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod blackdragon » Uto 28. Aug 2012 14:15:34

@MartinH Dakujem za privitanie. ;)
Kym som sa zaregistroval a zacal pisat, forum som si ako-tak presmejdil a precital co tu uz k tomu bolo popisane.
K domu mam projekt od povodneho majitela, zial "par" veci v nom bolo zmenenych a tie v projekte nie su.
S povodnym majitelom sa moc rozumne vychadzat neda a tak nevidim realnu moznost ako zistovat niektore dalsie fakty o dome...iba systemom pokus/omyl.

@bladerunner
Udaj o hrubke zateplenia domu je skor orientacny a neviem ci je presny. Nevrtal som do omietky a neskusal ako hlboko bude podklad.
Tesne nad chodnikom okolo domu je fuga, krora vznikla (predpokladam) oblozenim plasta domu izolacnym materialom.
Ked som tam strcil meter, dostal sa do hlbky 6 cm...z toho ten udaj. Netusim ci je izolacia hrubsia alebo nie.
Zial o izolacii podlahy moc neviem... :( A netusim, ci je mozne spolahnut sa na uz spominany projekt.

Pisal som, ze som iba vo faze, kedy sa rozhodujem co so sucastnym stavom dalej. K realizacii prerabky kurenia planujem pristupit najskor az buduce leto...cize mam na to takmer rok. Preto nema zmysel bavit sa v tomto momente o financovani a vyske investicie. Som si toho plne vedomy.
Dom nebol stavany ako nizkoenergeticky ci pasivny. Netusim preco povodny majitel uz pri stavbe neuvazoval dopredu a nepripravil rozvod pre kurenie. Mozno preto, ze v tej dobe ked dom staval v danej lokalite s pripojkou plynu nebolo ani ratane. Ako vsade, aj tu sa "rozbujnela" vystavba az ovela neskor. Preto ma napriklad susedna ulica a parcely na nej plynovu pripojku aj kanalizaciu, no nasa ulica, ktora je podstatne starsia uz nie...

Vyhladovo sa urcite plynova pripojka a aj kanalizacia bude rozsirovat...to moze byt ale otazka este peknych par rokov.
Ci uz bude kurenie riesene plynom, elektrickym kotlom alebo TC, rozvody kurenia sa budu musiet urobit tak ci tak.
Preto uz teraz uvazujem co s tym dalej.
V prospech podlahoveho kurenia hovori v prvom rade nutnost nizsej teploty vody ako pri radiatoroch.
Na druhej strane, asi sa budu realizovat radiatory.
blackdragon
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 22:22:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod hipi » Uto 28. Aug 2012 22:00:02

mna napadla este jedna moznost, klimatizaciu, ktora funguje ako tepelne cerpadlo vzduch vzduch, snad ta to do nejakych 1500 eur aj s instalaciou a vstekym vyjde(nezaujimal som sa o ceny). Minimalne do dennych priestorov. Potom ma napada uz len ako to robia vsetci co chcu usetrit...palia drevo v krbe. Pozriet sa na rezervy, kde sa da dozateplit. Ak by som mal dat 10-15000na tepelne cerpadlo, tak neviem, ci by som tie peniaze radsej nevrazil do rekonstrukcie a dozateplenia. Pozri kolko je v streche izolacie,ak nejakych 10cm, to by sa uz mozno oplatilo vytrhat sadrokarton a navysit izolaciu aj za cenu zmensenia priestorov.
Mont.bungalov138m2(vyk. plocha115m2) ,Samorin,zly tvar do L 1,8, 32cm strop, 5cm podlaha, 3skla
hipi
 
Príspevky: 167
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 2:05:07
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod MartinH » Str 29. Aug 2012 9:10:57

tienik píše:tak aj ked som velky zastanca kurenia elektrikou, pri tejto "podlozke pdo omietku" - lebo zateplenie vypada inac, by som elektriku neodporucal - tam sa neda nic rozumne navrhnut.
Kym sa to nezmeni, sadzbu DD5 by som iste nechal - mam pocit ze pri takej spotrebe uz svoj vyznam bude mat. Ona je nevyhodna len pre dnesne novostavby - z riadnym zateplenim.


Pri DD5 treba hlavne preverit:
- ci sa kurenie a bojlery skutocne odpajaju pri vysokej tarife (4x 1 hodina pocas dna)
- ci nie je zbytocne velky istic na vstupe

A este: tych 6cm zateplenie je obycajny polystyren? Ak ano, asi pod nim v zime vlhne murivo. Je pravda, ze teraz sa bezne dava 2 alebo 3 krat tolko,ale pri starom dome je 6cm uz citelne zateplenie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod bladerunner » Str 29. Aug 2012 12:53:10

MartinH píše:.....ale pri starom dome je 6cm uz citelne zateplenie......

nehovorím, že nie je. Ale bral som to v kontexte kúrenia elektrikou.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod blackdragon » Str 29. Aug 2012 14:25:25

@hipi Dik za typ, ale tepelne cerpadlo vzduch-voda nechcem....respektive klimu s funkciou kurenia.
Palit drevo nemozem, musel by som bud:
- kompletne prekopat komin, podlahu na 1NP a aj strechu, alebo
- dat urobit komplet novy komin so vsetkym co to obnasa.

@MartinH
Pokial sa dobre pamatam z vykurovacieho obdobia, elektrarne pomocou HDO vypinali vykurovanie konvektorov a aj 150L bojler. Maly 10L bojler v kuchyni nie je vypinany cez HDO.
Na vstupe su 3x32A istice.

Netusim ci je tych spominanych 6 cm obycajny polystyren...
Dom ma 17 rokov, cize nie je az tak stary, no nie je to ani novostavba.
Obvodovy plast je stavany z POROTHERM-u. Dokumentacia udava, ze tepelny odpor obvodovych stien hr. 440 MM R = 2.56 m2 K/W.
Dom ma sedlovu strechu. Krovova konstrukcia je drevena s tepelnou izolaciou NOBASIL. Hydroizolacia - lepenkovy sindel. Tepelny odpor strechy R=3,0 M2 K/W.

Hrubku NOBASIL-u sa mi zatial nepodarilo skontrolovat.
Pozeral som aj dokmumentaciu k domu a nikde nie je ziadna zmienka o zatepleni obvodoveho plasta. Takze nemam ani paru co za matros pouzili a ani aku ma hrubku.
Predpokladam, ze sa to neda zistit inac ako odstranenim casti omietky, pripadne vrtanim do nej. Je tak?

Je mozne dorobit dalsiu vrstvu zateplenia na uz existujucu vrstvu? Alebo je nutne najprv povodne zateplenie plasta odstranit?
blackdragon
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 22:22:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vykurovanie RD

Poslaťod MartinH » Str 29. Aug 2012 16:41:54

blackdragon píše:@MartinH
Pokial sa dobre pamatam z vykurovacieho obdobia, elektrarne pomocou HDO vypinali vykurovanie konvektorov a aj 150L bojler. Maly 10L bojler v kuchyni nie je vypinany cez HDO.
Na vstupe su 3x32A istice.


To vyzera dobre. Poznam pripady, ze elektrikar zle zapojil HDO a majitel platil a platil, preto radim taketo veci obcas skontrolovat.

K zatepleniu moj nazor - treba spocitat bilanciu vlhkosti alebo ako sa to odborne vola. Ide o to, ci sa kondenzovana vlhkost z mura stihne rychlo vyparit. Je na to nejaky software. Ak vysledok bude OK a zateplenie nema nejaku inu poruchu, neinvestoval by som teraz do obvodoveho zateplenia uz nic viacej, na dome su ine priority.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron