Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod bladerunner » Pia 24. Aug 2012 14:49:50

KoMiKo - ako máš riešené uchytenie žalúziového boxu? akú máš hrúbku zateplenia obvod. stien? koľko izolácie máš medzi boxom a prekladom nad oknom? eventuálne hoď nejaký nákres.
ja uvažujem nad žalúziami, ale bojím sa tepelného mostu pod boxom žalúzii- okna mám zarovno s murivom, izoláciu chcem 20 cm EPS - potom by pod box vyšlo len cca 5 max 6 cm XPS. Nad oknom sú ŽB preklady, ktoré sú súčasťou obvod. venca a deky. podľa mňa to bude veľký tepelný most. nejde mi ani tak o zhoršenie celkovej tepelnej straty, ale o riziko lokálnych komplikácii /riziko vlhnutia a plesní/. Okná mám aj veľké francúzske.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod KoMiKo » Pia 24. Aug 2012 16:06:03

Bladerunner, máš to prakticky tak isto, ako ja.

Nad oknom je v preklade 5 cm XPS. Krycie plechy sú osadené na konzolách, ktoré sú chytené cez XPS za pomoci 5 cm dlhej hrubostennej trubky, ktorá slúži ako vymedzenie pre skrutky.

EPS mám 20 cm v ktorom sa schová celý box. Okolo čelnej strany boxu je na jeho hrúbku urobená drážka, kde sa vlepilo na čelnú stenu krycieho plechu 3 cm XPS, aby sme sa dostali na hrúbku celého zateplenia - na obrázku je drážka zatiaľ iba ľavom rohu. Dá sa to aj bez drážky, takto sa ale XPS lepšie previaže s EPS. Špáru medzi hornou hranou plechu a EPS som vypenil.

Žalúzie nebudú tesne pred oknom, sú odsadené o 3 cm, na francúzskych oknách s dverami až 4 cm, aby tam vzniklo miesto pre sieťku proti hmyzu, ktorá má hrúbku do 4 cm. To umožnilo nad oknom pridať ďalší pás XPS 3 - 4 cm, ktorý zvyšuje vrstvu EPS v preklade na 8 - 9 cm, prekrýva rám okna (cca 2 cm) a zakrýva konzolu na stene aj so skrutkami. Špára medzi XPS a rámom okna bola vypenená.

A takto vyzerá detail vnútra boxu po prvej vrstve klébru, tesne pred vlepením púzdra pre žalúzie:


Dúfam, že takto sa podarilo tepelné mosty obmedziť na absolútne minimum.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod day » Pia 24. Aug 2012 21:05:58

Ahojte,

aku funkciu maju krycie plechy v tomto pripade?

Inak mame rovnake domy :-)
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod bladerunner » Sob 25. Aug 2012 16:40:15

KoMiKo píše:...Bladerunner, máš to prakticky tak isto, ako ja....Nad oknom je v preklade 5 cm XPS..... nad oknom pridať ďalší pás XPS 3 - 4 cm, ktorý zvyšuje vrstvu EPS v preklade na 8 - 9 cm.....

práve že nie!! ja tam nemám nad oknom preklad /veniec/ nijak zateplený. takže len max 5 cm XPS pod žalúziový box, aj to len za predpokladu, že potom na plech by vyšlo len 1 cm niečoho /XPS??/
čiže rekapitulácia: železobetónový preklad a potom 5 cm /XPS/ + 14 cm /žalúziový box/+ 1 cm /XPS??/
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod KoMiKo » Sob 25. Aug 2012 23:16:27

bladerunner píše:práve že nie!! ja tam nemám nad oknom preklad /veniec/ nijak zateplený. takže len max 5 cm XPS pod žalúziový box, aj to len za predpokladu, že potom na plech by vyšlo len 1 cm niečoho /XPS??/
čiže rekapitulácia: železobetónový preklad a potom 5 cm /XPS/ + 14 cm /žalúziový box/+ 1 cm /XPS??/

Hmm. 20 cm zateplenie + 1 cm kleber = 21 cm. Minimálna šírka boxu by s "odretými ušami" mohla byť vraj 12 cm. Ak je preklad rovný a nalepíš naň XPS penou, mohlo by sa tam vojsť 21 - 12 - 1 - pár mm rezerva na PUR penu, kleber a omietku = 7 cm XPS. Ak ním dostatočne prekryješ horný rám okna a urobí sa to kvalitne, aby nepodfukovalo medzi XPS a rámom, dostaneš sa na cca 0,45 W/m2.K, čo samo osebe je lepšia hodnota ako prestup tepla samotným rámom okna.

Ako píšeš, preklady máš prepojené s vencom a dekou. Môj laický názor je, že keďže betón je dobrý vodič tepla, ten vniknuté množstvo chladu rozvedie ďalej. Preto by preklad nad oknom nemal byť až taký studený a nemuseli sa prejaviť lokálne poruchy nad oknami.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod KoMiKo » Sob 25. Aug 2012 23:18:46

day píše:...aku funkciu maju krycie plechy v tomto pripade?

Aby bolo na čo nalepiť XPS a omietku. Samotný XPS by asi nebol dostatočne pevný, pri širokom okne by sa prehýbal. Plech s nosom ho perfektne spevní.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod day » Sob 06. Júl 2013 10:43:18

v pripade, ze nalepim na venec 7 (8)cm XPS a kryci plech priznam? na kryci plech by som nelepil izolaciu
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod KoMiKo » Pon 08. Júl 2013 0:00:47

day píše:v pripade, ze nalepim na venec 7 (8)cm XPS a kryci plech priznam? na kryci plech by som nelepil izolaciu

To je otázka, alebo konštatovanie? ;)

Ja som práve nechcel mať priznané žalúziové boxy, preto som ich kompletne schoval do zateplenia a omietol.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod day » Pon 08. Júl 2013 7:59:55

KoMiKo píše:
day píše:v pripade, ze nalepim na venec 7 (8)cm XPS a kryci plech priznam? na kryci plech by som nelepil izolaciu

To je otázka, alebo konštatovanie? ;)

Ja som práve nechcel mať priznané žalúziové boxy, preto som ich kompletne schoval do zateplenia a omietol.


:-) len z tepelno izolacneho pohladu.

Mam dwg detail osadenia zaluzie a po prisposobeni mojim podmienkam mi vychadza na izolaciu 8cm, este to prejednam s dodavatelom zaluzii, tak ma napadlo osadit 8cm XPS rovno na preklad a plech priznat.
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod KoMiKo » Pon 08. Júl 2013 8:30:19

Ja mám v preklade 5 cm XPS + ďalšie 3 cm v boxe, takže nakoniec je to tiež 8 cm. Môj detail je tu: konzola-zaluzie-a-tepelny-most-t5697.html#p72931
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Uchytenie líšt exteriérových žalúzií

Poslaťod day » Pon 08. Júl 2013 22:13:23

day píše:
KoMiKo píše:
day píše:v pripade, ze nalepim na venec 7 (8)cm XPS a kryci plech priznam? na kryci plech by som nelepil izolaciu

To je otázka, alebo konštatovanie? ;)

Ja som práve nechcel mať priznané žalúziové boxy, preto som ich kompletne schoval do zateplenia a omietol.


:-) len z tepelno izolacneho pohladu.

Mam dwg detail osadenia zaluzie a po prisposobeni mojim podmienkam mi vychadza na izolaciu 8cm, este to prejednam s dodavatelom zaluzii, tak ma napadlo osadit 8cm XPS rovno na preklad a plech priznat.


zatial dodavatel hovori o min 13,5cm t.z. max 6cm izolacie :|
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Predchádzajúci

Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia