Elektroinštalácia v byte

Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MilanH » Ned 12. Aug 2012 14:49:51

Dobrý deň,
kúpil som starší byt a chystám sa na rekonštrukciu....Elektrinu chcem vyriešiť čo najlacnejšie, teda drážky a kabeláž sám a na zapojenie príde profi elektrikár.
Zaujímal by ma názor na toto zapojenie svetiel a zásuviek a tiež mám jednu dôležitú otázku. Rozhodol som sa zatepliť podlahu (je to prízemný byt) min 2cm trvdený polystyrén + dlažba a v izbách plávačka. Je možné tohto využiť a kabeláž v izbách ťahať v podlahe? Do každej izby pôjdem stropom (budem znižovať i strop) a zo stropu ku zásuvke a k ďalšej zásuvke už v podlahe. Mám tých zásuvek celkom dosť takže by som ušetril i kabeláže. Je to rozumné riešenie?
Obrázok
Obrázok

Za rady ďakujem....
MilanH
 




Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MilanH » Ned 12. Aug 2012 15:11:25

MilanH
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Ned 12. Aug 2012 15:02:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MartinH » Ned 12. Aug 2012 23:08:39

Ťažko sa mi radí, lebo veľa vecí by som robil inak, ako je na obrázkoch. Všetko napísať a vysvetliť by bolo nad rámec internetovej diskusie. Elektrika sa inštaluje inak ako pred rokmi aj sa využíva inak. Rekonštrukcia nie je len vymieňanie starých káblov za nové.

Jasne píšete, že potrebujete spraviť rekonštrukciu lacno. Nechcem strašiť alebo sa oháňat predpismi, ale ak to nemá byť na úkor bezpečnosti alebo užívateľskej spokojnosti, tak bez dobrého elektrikára už od začiatku si to neviem predstaviť. Dohodnite sa s ním čo si spravíte vo vlastnej réžii, ale nezačínajte bez neho.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MilanH » Ned 12. Aug 2012 23:42:04

MartinH, ja som písal, že zapojenie bude robiť elektrikár...Zaujímalo by ma aká vyhláška upravuje kto môže vysekať drážky apd....Myslím, že na obrázku je vidieť, že sa nejadná o plán elektriny s pred 20rokov.... vtedy určite nedávali 10 okruhov :-)..... myslím, že to nie je o ničom inom, len kde a ako majú byť zásuvky / vypíače (teda v zónach)..... Ja som chcel len vedieť názor a prípadnú radu na okruhy ktoré som navrhol. Nepotrebujem žiadnu automatickú sieť apd, apd, apd.....len jednoduchú sieť so zásuvkami a vypínačmi (+ natiahnem anténu do 2 izieb)....Neexistuje žiaden elektrikár ktorý lepšie navrhne kde majú byť zásuvky ako ja.....( teda kde bude aký nabytok, kde čo chcem do budúcna apd).... Tak isto by som vedel okruhy urobiť trocha inak (zložitejšie) ale prečo.... v jednoduchosti je sila... ale to by bolo tiež nad rámec diskusie....
MilanH
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Ned 12. Aug 2012 15:02:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod tienik » Pon 13. Aug 2012 9:07:21

No neviem co sa Ti nepaci, ale MartinH to vystihol uplne 100%.
Ono si treba uvedomit, robenie instalacie nie je vyber kachliciek do kupelne - tu ide chvilami aj o zivot.
Prisne podla predpisvo vzate, drazky moze sekat kto chce, ale nakraslit ich, osadit krabice a kable moze len clovek s min paragrafom 21 (pripadne osoba poucena za pritomnosti niekoho s vyssim paragrafom) upravuje oblubena elektrikarska vyhlaska 508/2009.
To ze vies ty najlepsie kde chces mat zasuvky je svata pravda - je to fajn aj pre elektrikara ked das jednoznacne umiestnenie a nie reci typu "no viete, ja ani neviem...." ale konecne slovo ma elektrikar, on musi povedat ci tam ta zasuvka vobec moze byt. A to ze vies umietnenie zasuviek este neznamena ze vies vsetko, je to len maly zlomok celej instalacie.
V konecnom dosledku, zakony su take, ze ak instalaciu nerobil elektrikar, revizak na nu nema vydat ani reviziu - nech je aka chce. To ze to za € urobi, je smutne.
Takze navrhujem Ti najrozumnejsi sposob, zavolaj si odbornika, daj mu tvoj nakres, prejdite si to na mieste - on povie ci to tak moze byt, pripadne navrhne upravu posun a tak. Predsa len asi ma za sebou viac skusenosti a vie poradit.
No a nasledne ty sam sekaj, rez, vrtaj o dusu. Ked to budes mat, opat dojde elektrikar, potaha kable, nahodi krabice a pojde svojou cestou. Ty sa nasledne vrhni na stierkovanie a malovanie. No a nafinale zas dojde elektrikar, zapoji, premeria a je to.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod pepa » Pon 13. Aug 2012 21:13:39

Milan, zase ich neber nejako vazne. Elektrikari vedia prd ...

Podstatne je, aby si ty vedel co kde chces. Ty musis presne vediet, kde aku zasuvku budes potrebovat, kde ake svetlo, kde aky vypinac. Lebo ked si to das urobit takemu elektrikarskemu expertovi ako ja, tak dopadnes tak, ze zasuvku pre umyvacku budes mat priamo za umyvackou a umyvacka sa tam nezmesti. Zasuvku pre ruru budes mat priamo za rurou a ruru tam budes musiet natlacit na silu a fakt nebudes vediet ako sa tam ten kabel zamotal. Zasuvku pre chladnicku budes mat samozrejme za chladnickou a v mojich stiesnenych priestoroch to znamena, ze som sa musel naucit lietat, aby som ju zapojil. Jak keby nechapal, ze zasuvka moze byt lahsie pristupna z vedlajsej skrinky ...

Kabel k digestoru ti bude tahat zo stropu priamo v strede nad varnou doskou, co bude znamenat, ze ho preseknes, ked budes sekat otvor na odpadovu ruru z digestora. Atd, atd ...

Otvory na zasuvky, vypinace, drazky su plne pod tvojou kontrolou, ako si to navrhnes, tak to budes potom mat. K tahaniu kablov sa nevyjadrujem, aby som niekomu nestupil na otlak. Ked treba papier, tak treba papier ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MilanH » Pon 13. Aug 2012 21:55:58

Tienik : hej, ja som chcel len ďalší názor a prípadnú radu, nato ako som to navrhol.... Ako ja môžem vedei´t, že elektrikár ktorý príde je dobrý a nie taký akého mal možno PEPA, i keď tak je ťažko povedať kde sa stala chyba...zrejme už pri projekltácii, alebo prípadnej zmene linky apd.... (neviem)
Pred elektrinou mám REŠPEKT, neráby by som aby sa niekomu niečo stalo, alebo aby som vyhorel kôly hlúposti...Veď preto to rozoberám tu a zaujímajú ma i iné názory........ Keby som to mal brať až tak, tak koľký z vás jazdia na autách a majú v ruke ZBRANE len s obyčajným vodičákom, čo nič neznamená..... Polovici ludí by som zakázal jazdiť i na kolobežkách.... Teda ako mám ja vedieť, že daný elektrikár ktorý ku mne príde je dobrý a urobí prácu tak ako má? (kedže ho nepoznám).....
PEPA : No mal si zrejme smolu........ a tomuto sa chcem vyhnúť....inak pokiaľ viem, tak za umývačkou ani nemôže byť zásuvka!?...... Ja ešte nemám presný návrh linky, to doriešujeme...... Do kuchyne potiahnem všetky káble stropom a nechám si ich voľné z dostatočnou rezervou... viem teda kde približne budú spotrebiče takže sa to dá.......
MilanH
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Ned 12. Aug 2012 15:02:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod kriloter » Pon 13. Aug 2012 22:05:24

Ono, kedze je dnes kazdy murar aj elektrikar, tak to potom tak aj vyzera ...
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod tienik » Pon 13. Aug 2012 23:03:00

Ok, beriem ten pohlad - ze netusis kto k Tebe pride, bohuzial su medzi nami aj "elektrikari" ktorym je nebezpecne dat do ruk aj tuzkovu baterku. Ale to je problem SR ako takej - na vsetko sa s..e, kazdy kazdeho kryje a nikomu sa nikdy nic nestane podla hesla "ja nic, ja muzikant".
Zas na druhej strane tvrdit to co Pepa, ze elektrikar nic nevie - to je tiez najlepsia cesta do pruseru. Netusim preco si vsetci myslia ze lektrika je vec na ktoru ma kazdy vrodene nadanie a v principe niet cloveka co by sa jej nerozumel. To potom sa bedem napriklad aj sami operovat? alebo ako? Ved aj to je len rezanie a sitie v podstate....
Vzhladom na to ze som uz mal tu "cest" davat dohromady par pekne podr...ych instalacii, tak viem ako tie akci typu domaci pan odbornik na vsetko a najme elektriku dopadnu. Potom je v pohode zasuvka nad vanou a ine zverstva, ale ako ja by som podla nazoru Pepa mal cusat - lebo MAJITEL najlepsie vie ze on prave tam zasuvku chce, co na tom ze to moze zabit....
Ja nikdy neprotestujem ked si chce niekto sekat drazky sam, dokonca ma to tesi :-) Ale pri kompletnej instalacii domu - za ktoru mam byt zodpovedny ako realizator, som nikdy nesuhlasil, ani suhlasit nebudem aby som kable nenatahoval ja sam.
To je ako keby ma niekto zavolal ze mam na nove auto namotovat prave zadne koleso, ale budem zodpovedny za kvalitu auta ako takeho - bez ohladu na to ze som ho predtym ani nevidel a svoju pracu viem zarucit len na malej casti toho stroja.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod pepa » Uto 14. Aug 2012 7:14:33

MilanH píše: i keď tak je ťažko povedať kde sa stala chyba...zrejme už pri projekltácii, alebo prípadnej zmene linky apd.... (neviem)


K tomuto snad len tolko, ze aj projektant aj architekt vedia prd ...

Je fakt, ze projektu som sa uz ku koncu velmi nedrzal. Ono clovek pochopi, co ako chce a co ako ma byt, az ked pride po patdesiaty krat na stavbu a predstavi si ako tam bude vlastne fungovat. Takze sa nakoniec posuvali priecky, upravovali okna, atd ...

Ale elektrikar dostal aj 2D a 3D model linky s presnymi rozmermi. V tom sme uz vtedy mali nastastie uplne jasno ... To predpoklam, ze uz mas aj ty. Pretoze bez toho, aby si nemal vybraty nabytok a kuchynsku linku, aby si nevedel presne kde sa bude sediet, kde stat, kde lezat, tak bez toho sa neda urobit dobra elektroinstalacia. Teda po technickej stranke ano, papier budes mat. Ale komfort uz nie ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MartinH » Uto 14. Aug 2012 8:29:19

Nevratime sa k teme? MilanH sa pytal na kable v podlahe a dal dva obrazky na okomentovanie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod tienik » Uto 14. Aug 2012 8:49:06

SOm za, lebo sa pomaly dozvieme, ze vsetci prd vedia a vsetko aby clovek robil sam :-)

Kazdopadne, varna doska musi ist na samostatny okruh, tam niet co riesit.
V svetelnych obvodoch by som ja osobne pridal 3 okruh. Tak aby chodba mala iny istic ako izby - ked sa cosi deje, a robim na jednom obvode, da sa "posvietit" tak ze pootvaram dvere. Ale to nie je nutnost, len taky moj postreh.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Elektroinštalácia v byte

Poslaťod MilanH » Uto 14. Aug 2012 15:06:26

MartinH a tienik : suoer, že sme sa vrátili k téme, pretože sa to zvrhlo iným smerom....
Tienik : hej to o 3 okruhu svetiel som si uvedomil aj ja....teda už to zadávam do nákresu....Avšak by som chcel na chodbu 3 okruh dať na 12v a použiť svetelné led pásy. Tieto led pásy by boli spínané cez pohybové čidlo v strope. Teda keď prídeš večer domov tak sa ti pekne samo rozsvieti a keď vypadne svetlo tak nemusíš behať z baterkou k ističom....teda pokial nevypadne i ten 12v okruh :D
Všetko si pripravím, nakreslím na steny kde budú káble, kde zásuvky apd....potom zavolám elektrikára nech nato pozrie, keď to schváli tak urobím drážky a elektrikár to príde naťahať... Myslím, že je to celkom rozumné riešenie....
Ak má ele ešte niekto nejakú radu, tak budem len rád.....
MilanH
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Ned 12. Aug 2012 15:02:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron