Nesulad rozmerov pozemku a katastra

Nesulad rozmerov pozemku a katastra

Poslaťod johnnny1504 » Str 09. Máj 2012 20:15:53

ahojte...pred polrokom este v zime som kupil pozemok,ktory bol na katastri zapisany ako 836 m2...pred tyzdnom som ho dal vytycit a zistil som,ze 70 m2 mi stoji na ceste...respektive polnej ceste...pozemky sa vysporiadavali cez roebku,ten geodet mi povedal,ze keby sam tam robil poriadny geometricky plan,tak by sa nieco takeho nemohlo stat...mam vobec pravo alebo aka je vobec sanca ,ze mi predchadzajuci majitel vrati naspat peniaze za tych 70 m2,o ktore som ja vlastne prisiel?
Naposledy upravil emkac dňa Str 09. Máj 2012 22:15:14, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "nesedia metre"
johnnny1504
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Ned 04. Dec 2011 21:41:27
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Nesulad rozmerov pozemku a katastra

Poslaťod mirusik » Pon 16. Júl 2012 11:56:01

Všetko závisí od kúpnej zmluvy, čo si tam mal uvedené a čo si vlastne kúpil.
Ak si kúpil pozemok čo má v skutočnosti 836 m2, len 70 m2 je na poľnej ceste, tak asi šancu nebudeš mať,
je na kupujúcom, aby si pred kúpou preveril, čo kupuje.
Pokiaľ si kúpil 836 m2, ale pozemok má o 70 m2 menej, tak je možné, že by Ti vzniklo právo na vrátenie časti kúpnej ceny, resp. právo od zmluvy odstúpiť.

Riešenie je však v tom, čo máš v kúpnej zmluve, bez nej sa nedá jednoznačne odpovedať.

Pre všetkých odporúčam akúkoľvek nehnuteľnosť podrobne preveriť pred kúpou.
1/ vlastnícky vzťah: - kataster - list vlastníctva a mapa - najmä kto je vlastníkom, a titul nadobudnutia.
- či je pozemok parc. reg. C alebo E, ťarchy, vecné bremená
2/ skutočnosť: na mieste s geodetom - vytýčenie pozemku, súlad skutočnosti s mapou (napr. nezapísané stavby)
siete - priebeh, možnosti napojenia u jednotlivých prevádzkovateľov,
3/ možnosť stavby: - uzemný plán, siete, ochranné pásma a pod.

Pokiaľ máte pochybnosti, odporúčam obrátiť sa pre bod 1/ na právnika a pre body 2/a 3/ na geodeta a projektanta (resp. správcov sietí) a obec o územnoplánovaciu informáciu.
mirusik
 
Príspevky: 12
Registrovaný: Uto 06. Dec 2011 9:52:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nesulad rozmerov pozemku a katastra

Poslaťod buduci mukl » Uto 07. Aug 2012 14:02:51

Ja mam nieco podobne. Kupil som pozemok ktory ma cca 910m2. Bol urobeny geodet zameranie po kupe ale qoli nakemu leteckemu prevzorkovavniu pozmekov z 70 rokov mam vlastne tiez 910 m, ale oplotene betonovym plotom z 80tych rokov je to cele posunute za domom mi chyba meter a pred domom mam meter z mestskeho pozemku, ale kedze je to zarovno ako cela ulica neriesim, susedov mam len jednych takze neriesim, teda mi bolpo povedane ze s ato vlasten ani neda...
buduci mukl
 
Príspevky: 337
Registrovaný: Uto 24. Feb 2009 13:55:30
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nesulad rozmerov pozemku a katastra

Poslaťod mp1 » Uto 07. Aug 2012 18:31:21

niekoľko možností (teda ak je to poľná cesta) - či je zakreslená v katastrálnej mape, či je zapísaná niekde (na vedľajšom pozemku ako bremeno (predpokladám, že na vašom zapísaná nie je), kto cestu užíva, resp. vytvára, pretože som nedávno čítal jeden český blog, kde píše o tom, že síce je poľná cesta "oficiálna", ale po zbere úrody ju rozorú ...
po malej privatizácii v Trenčíne k budove predali pozemok, potom ako mal nový majiteľ platiť mestskú daň sa mu to nezdalo a zistil, že vlastní dva cestné pruhy (zo štvor-prúdovej cesty č. 61), deliaci pás a kus križovatky. ... musel čakať na vysporiadanie od mesta a cestnej správy.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia