Ako osvetľujete dom a okolie?

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Ned 05. Aug 2012 14:32:56

Ako to vyzera s prepojenim krabica - rozvadzac? Vychadzam zo stmievaca v rozvadzaci. Odtial pojde do krabice kabel k svetlam CYKY-J a kabel k vypinacom CYKY-O (3A je stare znacenie, ale je to spravny kabel k vypinacu). V krabici sa prepoji, co treba. Bude sa to dat realizovat?

Ako som minule zacal, do exterieru bude problem osadit otocne ovladace. Mozno existuju od inej firmy, ale nepoznam. Navrhujem teda tlacitka IP44 v pozadovanom designe ABB Tango. Kratke stlacenie = zapnut/vypnut. Dlhe stlacenie = zmena jasu. Menej efektne, ale pouzitelne.

Samotny stmievac by nemusel byt od ABB, je plno lacnejsich alternativ. Ten vybrany typ ma vela funkcii, ktore sa nevyuziju.

A nakoniec pripomeniem, ze takto sa daju stmievat len ziarovky edisonky a halogenky.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Ned 05. Aug 2012 17:22:57

Nechcem rusit vase kruhy, len k teme exterieroveho stmievaca dodam, ze ked sa osvetlenie dobre navrhne, tak ako stmievac staci obycajny lacny potenciometer. Len ho staci umiestnit do vhodneho obalu ...
Vid obrazky tu
http://forum.tzb-info.cz/119595-led-ako ... dome#text2

Potenciometer som zatial videl iba v IP44 triede. Ale napriklad existuju IP65 otocne spinace, na ne staci napajkovat zopar rezistorov a mozu fungovat podobne ako potenciometer. Cele sa to moze zaliat do silikonu a moze to ist von na priamy dazd. Tak nejako sa to chystam realizovat ja.
http://sk.farnell.com/lorlin/bcks1002/s ... dp/1876055
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fery » Ned 05. Aug 2012 17:50:06

pepa píše:Nechcem rusit vase kruhy, len k teme exterieroveho stmievaca dodam, ze ked sa osvetlenie dobre navrhne, tak ako stmievac staci obycajny lacny potenciometer. Len ho staci umiestnit do vhodneho obalu ...
Vid obrazky tu
http://forum.tzb-info.cz/119595-led-ako ... dome#text2

Potenciometer som zatial videl iba v IP44 triede. Ale napriklad existuju IP65 otocne spinace, na ne staci napajkovat zopar rezistorov a mozu fungovat podobne ako potenciometer. Cele sa to moze zaliat do silikonu a moze to ist von na priamy dazd. Tak nejako sa to chystam realizovat ja.
http://sk.farnell.com/lorlin/bcks1002/s ... dp/1876055


Dovoľujem si tvrdiť, že stmievanie čohokoľvek potenciometrom a ešte k tomu "lacným", je absolútna hlúposť! Na stmievanie žiaroviek sa používa fázová regulácia ("orezávanie" sínusovky) a na LED sa používa PWM (pulzná šírková modulácia). :)
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Ned 05. Aug 2012 18:02:21

fery píše:Dovoľujem si tvrdiť, že stmievanie čohokoľvek potenciometrom a ešte k tomu "lacným", je absolútna hlúposť! Na stmievanie žiaroviek sa používa fázová regulácia ("orezávanie" sínusovky) a na LED sa používa PWM (pulzná šírková modulácia). :)


Neviem, ako to pepa myslel. Jediné rozumné použitie potenciometra, čo poznám, je príprava riadiaceho signálu 1-10V pre stmievač. Inak plati feryho hore citované.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
pepa
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Ned 05. Aug 2012 18:33:30

fery píše:Dovoľujem si tvrdiť, že stmievanie čohokoľvek potenciometrom a ešte k tomu "lacným", je absolútna hlúposť! Na stmievanie žiaroviek sa používa fázová regulácia ("orezávanie" sínusovky) a na LED sa používa PWM (pulzná šírková modulácia). :)


Mam naozaj rad takychto "kvazi expertov". V tom linku hore je vsetko jasne vysvetlene. Za "absolutnu hlupost" oznacujem tvoj prispevok!
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fery » Ned 05. Aug 2012 18:49:32

pepa píše:
fery píše:Dovoľujem si tvrdiť, že stmievanie čohokoľvek potenciometrom a ešte k tomu "lacným", je absolútna hlúposť! Na stmievanie žiaroviek sa používa fázová regulácia ("orezávanie" sínusovky) a na LED sa používa PWM (pulzná šírková modulácia). :)


Mam naozaj rad takychto "kvazi expertov". V tom linku hore je vsetko jasne vysvetlene. Za "absolutnu hlupost" oznacujem tvoj prispevok!

Pán akademik, už sa veľmi teším na Vašu "potenciometrovú" reguláciu! Vážne nebudem ani spávať, čo budem s napätím čakať! Dúfam, že ju čo najskôr zverejníte! :D
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Ned 05. Aug 2012 18:55:37

fery píše:Pán akademik, už sa veľmi teším na Vašu "potenciometrovú" reguláciu! Vážne nebudem ani spávať, čo budem s napätím čakať! Dúfam, že ju čo najskôr zverejníte! :D


Vidim, ze link co som dal, si precitat nechces ...
Tak si prestuduj aspon tento datasheet
http://www.meanwell.com/search/LPF-60D/default.htm
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fery » Ned 05. Aug 2012 19:16:26

Vidim, ze link co som dal, si precitat nechces ...
Tak si prestuduj aspon tento datasheet
http://www.meanwell.com/search/LPF-60D/default.htm[/quote]

To je samozrejme o niečom inom. Z pôvodného príspevku sa ale na prvý pohľad zdalo, že chceš stmievať "len" pomocou "lacného" potenciometra, čo je samozrejme hlúposť... :)
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Ned 05. Aug 2012 19:21:57

pepa píše:Vidim, ze link co som dal, si precitat nechces ...


pepa píše:V tom linku hore je vsetko jasne vysvetlene.


V tom linkovanom clanku na TZB-info sa slovo potenciometer nachadza len v diskusii... :netusim :netusim
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Ned 05. Aug 2012 19:24:14

fery píše:To je samozrejme o niečom inom. Z pôvodného príspevku sa ale na prvý pohľad zdalo, že chceš stmievať "len" pomocou "lacného" potenciometra, čo je samozrejme hlúposť... :)


To sa ti zdalo iba preto, ze pises a rozdavas rozumy rychlejsie ako citas. Uz sa opakujem, ale v mojom prvom prispevku som ti poskytol vsetky textove aj obrazove informacie. Staci viac citat a menej pisat ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Ned 05. Aug 2012 19:27:16

MartinH píše:V tom linkovanom clanku na TZB-info sa slovo potenciometer nachadza len v diskusii... :netusim :netusim


Si robite zo mna prdel alebo co ?
Dal som vam link presne na moj prispevok, kde pisem o pouziti tohoto zdroja a potenciometra. Priamo v tom prispevku je slovo potenciometer pouzite. Ked mas problem s citanim, daj si vyhladat text "100kohm".

A su tam aj obrazky, ktore pouzitie potenciometra a tohoto zdroja dokumentuju. To som tam daval pre tych, ktori nevedia citat ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod Vydra » Ned 05. Aug 2012 19:43:18

MartinH píše:Ako to vyzera s prepojenim krabica - rozvadzac? Vychadzam zo stmievaca v rozvadzaci. Odtial pojde do krabice kabel k svetlam CYKY-J a kabel k vypinacom CYKY-O (3A je stare znacenie, ale je to spravny kabel k vypinacu). V krabici sa prepoji, co treba. Bude sa to dat realizovat?


Prepojenie krabica – rozvádzač zatiaľ nie je žiadne. Je to od seba asi 30 cm, trubky sú pripravené, sekať nie je problém, kábel tam môžem dať bez problémov aký len bude treba, aj tie dva spomínané, ak som to teda správne pochopil, že majú ísť už od rozvádzača. Jediný osadený je ten spomínaný kábel CYKY-O, ktorý ide z tej krabice k vypínaču č.1.

MartinH píše:Ako som minule zacal, do exterieru bude problem osadit otocne ovladace. Mozno existuju od inej firmy, ale nepoznam. Navrhujem teda tlacitka IP44 v pozadovanom designe ABB Tango. Kratke stlacenie = zapnut/vypnut. Dlhe stlacenie = zmena jasu. Menej efektne, ale pouzitelne. Samotny stmievac by nemusel byt od ABB, je plno lacnejsich alternativ. Ten vybrany typ ma vela funkcii, ktore sa nevyuziju.


Čo sa týka toho exteriéru, vypínač č.1 bude mimo vody, je to vstup do garáže, ktorý je vsadený asi 1m od pôdorysu domu. Vypínač č.2 chcem osadiť do betónového múru do niky. Ak to ale vadí, nemám problém aj s iným typom vypínača. Ten stmievač som sem dal len ako príklad, či by sa to tak dalo spraviť. Netrvám vyslovene na ABB. Akurát typ vypínačov by to mal byť z tej sady, aby som to mal v celom dome jednotné.

Jednoducho ako úplný laik si to predstavujem takto: Zapojenie zhruba ako v tom mojom nákrese, akurát vypínače budú s nejakým potenciometrom (či už otočným alebo budem musieť klikať / držať) a niekde v rozvádzači bude na lište stmievač a všetko to bude musieť byť správne nakáblované. Viem, že sa to dá určite vyrobiť aj doma a za omnoho menej peňazí, ale v tomto si nepomôžem. Hocičo na stavbe si spravím sám, okrem elektriky.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fery » Ned 05. Aug 2012 21:37:44

Vydra píše:Jednoducho ako úplný laik si to predstavujem takto: Zapojenie zhruba ako v tom mojom nákrese, akurát vypínače budú s nejakým potenciometrom (či už otočným alebo budem musieť klikať / držať) a niekde v rozvádzači bude na lište stmievač a všetko to bude musieť byť správne nakáblované. Viem, že sa to dá určite vyrobiť aj doma a za omnoho menej peňazí, ale v tomto si nepomôžem. Hocičo na stavbe si spravím sám, okrem elektriky.

Niečo takéto som myslel: http://www.firn.sk/product_info.php?cPa ... b48osaaao2
Všetky "klikacie" spínače z x miest stačí pospájať paralelne a priviesť do rozvádzača k modulu stmievača. Bavíme sa o klasických žiarovkách...

S týmto príspevkom autora fery súhlasil
MartinH
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Ned 05. Aug 2012 22:17:56

pepa píše:
MartinH píše:V tom linkovanom clanku na TZB-info sa slovo potenciometer nachadza len v diskusii... :netusim :netusim


Si robite zo mna prdel alebo co ?
Dal som vam link presne na moj prispevok, kde pisem o pouziti tohoto zdroja a potenciometra. Priamo v tom prispevku je slovo potenciometer pouzite. Ked mas problem s citanim, daj si vyhladat text "100kohm".

A su tam aj obrazky, ktore pouzitie potenciometra a tohoto zdroja dokumentuju. To som tam daval pre tych, ktori nevedia citat ...


Ziadna prdel! Este raz URL pre kontrolu: http://forum.tzb-info.cz/119595-led-ako ... dome#text2
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod boro » Ned 05. Aug 2012 22:30:05

MartinH píše:Ziadna prdel! Este raz URL pre kontrolu: http://forum.tzb-info.cz/119595-led-ako ... dome#text2


Je to na druhej strane, úplne na konci.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron