Blower Door Test

Blower Door Test

Poslaťod tomas g » Pia 27. Júl 2012 16:54:40

Absolvovali ste niekto na svojom dome blower door test? Aky ste mali vsledok? Kde ste mali problematicke miesta?

Pytam sa preto, lebo dnes sme na jednej mojej drevostavbe mali BDT a vysledok bol az prekvapujuco dobry (udajne jeden z najlepsich na Slovensku), tak by ma zaujimalo, ake percento beznych investorov tento test absolvuje. Vdaka za odpovede.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




Re: Blower Door Test

Poslaťod Bororo » Ned 29. Júl 2012 19:54:19

ja osobnenie, ale cital som na tu u Petra, ako to robili na jeho dome http://drevostavbasvepomoci-petr.blogsp ... -test.html tak snad pomoze aj takato info a mozes porovnavat.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod tomas g » Ned 29. Júl 2012 20:47:06

Bororo vdaka, tu stranku sice poznam, ale vdaka za pripomenutie. Mate niekto osobnu skusenost?
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod tomas g » Uto 31. Júl 2012 15:00:19

Halooooo, nikto osobne nemal blower door?
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod pepa » Uto 31. Júl 2012 17:41:43

tomas g píše:Halooooo, nikto osobne nemal blower door?


A kolko to stoji ?
A kolko to usetri penazi ?
Aku to ma realne navratnost ?
Ci to je zase len jedna z veci co nema ziadnu navratnost, iba to zvysuje komfort byvania (vid rekuperacia, solar a podobne technologie ...) ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod theb » Uto 31. Júl 2012 18:28:07

Co som nasiel o tom stranky ja, tak to stoji cca 4000 CZK + 250 CZK/h za chyby, ktore ti najdu.
Ono sa to mozno oplati vo faze hrubej stavby, kedy este vies pripadne chyby odstranit.
A navratnost? Kolko stoji kludny spanok pre teba? :netusim
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod pohodak » Uto 31. Júl 2012 22:09:41

a ako ovplyvnuju vysledky BDT tvoj kludny spanok? :)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod tomas g » Uto 31. Júl 2012 23:10:09

BDT nijako nezvysuje komfort byvania, ani nie je navratny, ale ked sa uz hrame na skoro pasivne domy, je to nevyhnutnost. A ked ma niekto rekuperaciu, urcite by som ho robil, lebo pri slabej vzduchotesnosti klesa ucinnost celej rekuperacie. BDT pri vzduchotechnike ma asi taky vyznam, ako revizia pri elektrike alebo tlakova skuska pri vode - tie takisto nie su navratne, ani nezvysuju komfort. Tak preto.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod pepa » Str 01. Aug 2012 7:15:02

theb píše:A navratnost? Kolko stoji kludny spanok pre teba? :netusim


Kolko stoji kludny spanok ? No kludny spanok je na nezaplatenie. A myslim si, ze blower door test mi v tom nijako nepomoze. Obavam sa, ze kludnny spanok budem mat tak o 15-20 rokov, az ked decka vypadnu z domu :-))))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod theb » Str 01. Aug 2012 12:12:16

Takto, asi som sa zle vyjadril. Z mojho pohladu je to zbytocnost (ja len ze budes moct kludnejsie spavat, ked ti daju papier s nizkym ciselkom) :)

tomas g píše: BDT pri vzduchotechnike ma asi taky vyznam, ako revizia pri elektrike alebo tlakova skuska pri vode - tie takisto nie su navratne, ani nezvysuju komfort.


S tymto trosku nesuhlasim.
revizia elektriny -> ak to prejde reviziou, v pripade ze mam normalneho revizaka, tak dostanem stempel, ze je to spravne pozapajane a ze mi nehrozi nebezpecny uraz elektrinou a ze ked ma to kopne tak s pravdepodobnostou 97,99% (ucinnost ochrany) sa mi nic nestane, lebo sa to hned vypne.

Tlakova skuska vody -> nehrozi mi sice priame ohrozenie zivota, skor nepriame, ak by som tlakovu skusku neurobil a prasklo by niekedy potrubie, popripade kurenie, tak by ma najskor chytila mrtvica. Ak mi to prdne pri tlakovej skuske este stale je cas to opravit.

Ak nebudem mat dokonale tesnu schranku domu a nedam si spravit blower door test, tak pravdepodobne zaplatim o x E rocne na energiu viac, to je vsetko. To x predpokladam max. 1 ciferne cislo rocne, co sa na mesacnych nakladoch prejavi uz naozaj zanedbatelne. Navyse ak mam uz mam napr. namontovanu netesnu krbovu vlozku, pochybujem, ze si ju vyhodim a dam namontovat inu, kvoli tomuto testu.

Tomas G neber to pls. osobne, je to iba vseobecne vyjadrenie mojho nazoru :drink Kazdopadne, ak by som siel do pasivneho standardu rozmyslal by som aj nad tymto testom.

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
pohodak
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod Palino007 » Str 01. Aug 2012 22:27:36

tomas g píše:
Ak nebudem mat dokonale tesnu schranku domu a nedam si spravit blower door test, tak pravdepodobne zaplatim o x E rocne na energiu viac, to je vsetko. To x predpokladam max. 1 ciferne cislo rocne, co sa na mesacnych nakladoch prejavi uz naozaj zanedbatelne. Navyse ak mam uz mam napr. namontovanu netesnu krbovu vlozku, pochybujem, ze si ju vyhodim a dam namontovat inu, kvoli tomuto testu.

Alebo ti mozno cez netesnost bude unikat vlhky vzduch do stresneho plasta kde bude kondenzovat a postupne premacat mineralnu vlnu ktora potom nebude izolovat takmer vobec. Mozno z toho bude vlhke miesto a budu ho mat rady plesne.
Alebo by si nedajboze prisiel na to, ze dom nemas nielen "dokonale tesny" ale mas dade poriadne diery na ktore sa z nejakeho dovodu zabudlo .. potom mas vlastne celu rekuperaciu zbytocne.
To vsetko nieje par E rocne.
Snad najhorsia je ta netesna krbova vlozka u ktorej sa moze stat ze ti rekuperacia bude sat dym a pripadne aj CO do domu. To naozaj nechces.

Vseobecne si myslim ze v stavbarcine je overovanie kvality tabu. BDT je zbytocny, termosnimky su zbytocne, revizne spravy su pro forma, stav. dozor je pro forma. Neviem cim to je ze ludia kedykolvek daju kopec penazi do pomerne zbytocnych veci ako su balkony a vikiere, ale maju problem dat par % tej sumy na BDT..
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod TomasHo » Sob 16. Feb 2013 22:22:33

Tomas g, ak ti to este pomoze, tak nejake info o vysledkoch BDT je v knihe Vzduchotesnost obvodovych plastu budov od Grady v serii stavitel. Su tam aj odkazy na zdrojove studie, ale individualnych vysledkov je dost malo. Bodla by nejaka online databaza aspon podla typu budovy, ale pochval sa, aky si dosiahol vysledok ty. Ja som musel ten svoj velmi hrubo odhadnut do mojho tepelneho vypoctu. Je to v podstate jedina variabilna, ktoru nepoznam, ale dokazem ju aproximovat podla realnych vysledkov.

Inac som som BDT povodne zvazoval, ale ak by mal byt ten test viac nez len peknym papierom do vitrinky, treba ho vykonat vo faze stavby, kedy je este mozne vykonat nejake upravy. Kedze mam uz dokoncene a navyse nemam dom dreveny, ale murovany, prichadza u mna do uvahy skor temokamera. To je moznost, ktoru zvazujem, lebo termokamera umoznuje odhalit chyby obalky a napravit ich.

Pokial ide o vzduchotesnost, snazil som sa maximalne utesnit vsetko, co sa dalo, urobil som celoplosnu, dvakrat prelepenu, na okraji zatmelenu parozabranu pod krovom, vsetky okna prepaskovane, vsade kyble tmelu, zvnutra aj zvonka hydroizolacia, privod vzduchu do kachli osobitne uzatvaratelny, takze myslim, ze vzduchotechnika nebude mat problem rekuperovat. Zatial ani nema. Neverim, ze maly unik dokaze nejako zasadne ohrozit jej funkcnost, lebo jednotka nepracuje na zaklade podtlaku, ale rovnotlaku.

BDT ma podla mna zmysel pri drevodome a to konkretne vo faze, kedy je dokoncena hlavna vzduchovoizolacna vrstva, teda parozabrany, prepaskovanie, vzduchotesne elektrokrabice a tak podobne. Neskor uz len termokamera. Alebo dychajuce steny : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod romcu » Str 11. Sep 2013 12:00:14

zdravím, ja som si dal BDT urobiť a bol som velmi spokojný, hlavne s výsledkom n50=0,36 h-1. Cena bola 150 ečok a vybavenie mal ako má málo kto v tejto republike.
romcu
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 12. Júl 2013 22:33:20
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod Yco » Štv 12. Sep 2013 5:53:06

A čo to bola za firma?
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Blower Door Test

Poslaťod emkac » Štv 12. Sep 2013 10:19:35

iba malicka moderatorska poznamka.... "romcu" je novy pouzivatel, ktoreho jediny prispevok je vyjadrenim spokojnosti s BDT
co moja paranoja kvalifikuje ako pokus o reklamu :D, tym padom (ja osobne) beriem taketo pozitivne hodnotenie s rezervou

samozrejme sa mozem mylit, ale keby nahodou nie, tak nazov firmy si odovzdavajte iba v SS a tu v diskusii bude zmazany
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron