slabý tlak vody z batérii

slabý tlak vody z batérii

Poslaťod BRBO » Štv 22. Jan 2009 20:00:31

Ahojte.
Mám strašne slabý tlak vody na poschodí z vodovodných batérii. Stalo sa to po tom, čo som odstavil vodu kôli výmene batérie na prízemi.Myslel som si, že mi klesol tlak v zásobníku vody (vo vaku), ale budík,ktorý je na rúrke, ktorá ide zo zásobníka ukazuje 200kPa. Pomyslel som si, že stará hajtra ukazuje zle,tak som zobral autopumpu s meračom tlaku a ukázala mi 1,6Bar.Neviem či je to OK. Popíšem trošku zostavu,aby sa dala určiť diagnóza. Ponorka Gude GTT900, zásobník 50l ELBI AF-CE(precharge 1,5bar-max 10bar), kotol PROTHERM TIGER 24KOZ/17 na ktorom je momentálne tlak 1,7, ohrev vody nastavený na 60st a ohrev vody na vykurovanie tiež 60st.
Dik za radu.
BRBO
 
Príspevky: 102
Registrovaný: Uto 16. Dec 2008 12:58:49
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod MiroM » Štv 22. Jan 2009 22:03:14

Stavalo sa to aj u mamy , ked sa odstavila voda, pokial boli pozinkovane rozvody. Uvolnila sa hrdza a ta upchala sitka na bateriach. Najskor rozober len sitka na vytoku vody z baterii. Ak ich tam nemas a mas sitka priamo pod prevlecnymi maticami, tak budes musiet odmontovat bateriu. Joko ti mozno poradi lepsie, ten je vodar.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod joko » Ned 25. Jan 2009 16:22:01

Zdravím.Ako jediný dôvod vidím upchatie potrubia špinou a potrubí. Ak aspoň trochu tečie, tak potrubie zamrznuté nemôže byť. Ako píšeš,máš vlastnú ponorku a vlastnú vodáreň.3pina môže byť jedine piesok, resp. nános zo studne. 1,7mi pripadá málo na ponorku, trochu sa čudujem, prečo tak málo. Určite by som zvýšil horný tlak na tlakovom spínači na cca 2,5, malo by to lepšie fungovať.
K upchatiu.: 1,6 na prízemí je 1,3 hore, čo musí stačiť na batériu. Ak na poschodí nikde nie je vyšší tlaktzn. porovnať jednotlivé výtoky, vaňa, sprcha, umývadlo, Wc. Ak všade je to slabé, zvýšil by som tlakový spínač, ako som písal. Ponorka by mala dať cca 4 - 5, a je to regulované s tým spínačom. Ak je slabá len tá jedna batéria, pravdepodobne si tam dal tesnenie so sitkom pod batériu, a Tvoj slabý tlak nestačí na sitko a poprípade špinu pod sitkom.. Pokiaľ je to len jedna batéria, tak to určite treba dať dole, a pozrieť pod ňu. Ak je to stojanková bateria, tak na rohových ventiloch máš tiež sitká a to máš upchaté. Zistíš to, ak sa pozrieš na tie rohové ventily, a zpredu má buď kríž, alebo ryhu na skrútkovač. Ak ano, tak výtočíš ten kryt a vnútry je prsteň zo sitka, so šrobovákom ho vytiahneš, vyčistíš a vrátiš späť.
Ak ani to nepomôže, tak zatvor hlavý prívod vody, a otvor všetky ventily v dome , aby vytiekla voda z celého systému, a potom ho znova natlakuj. Malo by to uvolniť tú špinu. Ale najpravdepodobnejšia závada bude s upchatým sitkom. Tzn. Zastaviť, pozrieť sitká, ak tam nie je chyba tak vypustiť hlavne zhora dole, ak ani to, tak tlakový spínač a zvýšiť tlak v systéme.
Ak si neporadíš, popíš druh batérie. Ak je problém len teplej vode a kotly, tak aj dole by to malo slabo tiecť. Kotol by som ako potenciány zdroj problému by som zatial neriešil. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod BRBO » Ned 25. Jan 2009 21:51:40

Ahoj Joko. Škoda že to čítam až teraz večer. Sitká v batériach som vičistil, trošku to pomohlo, ale na to sa išla manželka sprchovať a odpúšťala vodu(teplú), nakoľko hore mi teplá tak skoro netečie a ledva to tieklo. nerobí to vždy.Dole je to normálne. To že na rohových ventiloch je sitko, to som ani len netušil, ale zajtra hneď vičistím. Len problem je, že na spomínanej batérii(sprchovej), kde manželka odpúšťala vodu, nemám rohový ventil a ani na splachovaní WC, nakoľko je tam geberit. Čo sa týka tlaku v potrubí, tak to som v sobotu chcel otestovať, ale nepodarilo sa, lebo keď som otvoril batériu na spodnom poschodí a keď sa zapla ponorka, tak ručička sa na budíku ani nepohla.Čiže určite musím vymeniť budík, aby som vôbec zistil tlak v potrubí. trošku nerozumiem tomu, že 1,7 je málo. Ja som pisal, že 1,6 je tlak vo vaku (v zásobníku)to som zistil obyčajnu autopumpou z budíkom.. Môžem natlakovať vak až na 2,5? Je iné tlak vo vaku a v potrubí? 1,7 mám tlak na kotly.
Zatiaľ dik.
BRBO
 
Príspevky: 102
Registrovaný: Uto 16. Dec 2008 12:58:49
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod joko » Pon 26. Jan 2009 12:34:12

Skúsim postupne od konca. Ak myslíš Vakom Vzdušník / expanznú nádrž, a tam si meral s tou Pumpou, tak tem na štítku je najčastejšie 1,5, ako prevádzkový ninimum. Funguje to tak: vo vaku 1,5, tlakový spínač ti musí dať minimálne 1,6 ako spodný tla, keď Ti zapne ponorku. Je to pre to aby ti vak pracoval ako membrána medzi medzi vodou a vzduchom . Ak je spodný tlak vody menší, memdrána sa oprie o napojenie, a neklesne pod 1,5 Z tohoto dôvodu Ti odporúčam ako prvé, Dobrý manometer na tlakový spínač, aby si s istotou vedel, v akých dimenziach pracuje ponorka doporučujem pri 50 l vzdušníku rozpetie od1,6 do 2,5 - 3,0na dom je to ideálne.
ako druhé, ak to prvé si vyriešil, a stále netečie hore normálne, tak skúsiť vypustiť vodu z potrubia , a to tak, že dole pri "vodárničke " kde sa dá zastaviť hlavný prívod, tak zastavíš, ako prvé pusťíš sprchu hore, a po tom všetky dole, api Ti tiaž vytekajúcej vody uvolnilo upchatie. Všetko zavrieš a znovu natlakuješ. Ak budeš mať problém aj nadalej, musíš tu batériu dať dole, a prekontrolovať či sú pod tým sitká, odstrániť ich /Bateria 30-ka vidličák/nepoškodiť chrom na bat.
prípadne sa presvedčiť o vrstve hrdze v potrubí pod bateriou.
Bez toho aby som tam nebol, ťažko Ti na dialku poradím viac. Skús niečo z tohto spraviť a daj vedieť čiastocne výsledky. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod BRBO » Pon 26. Jan 2009 14:20:11

Dik. Uz som včera naznačil, že najprv musím vymeniť manometer, nakoľko sa mi ten starý ani nepohol. Takže vymením manometer + dotlakujem na tých 2,5 a dám vedieť. Ešte raz dik.
BRBO
 
Príspevky: 102
Registrovaný: Uto 16. Dec 2008 12:58:49
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: slabý tlak vody z batérii

Poslaťod joko » Pon 26. Jan 2009 15:55:24

Brbo zle píšeš, alebo sa nerozumieme. Ty nemôžeš to dotlakovať. nemáš kde. Ako som Ti písal vzdušník má byť 1,5, a tlak vody 2,5, ten tlak Ti má dať ponorka. Sylu tlaku , na akú má tlačiť ponorka ovplyvňuje "tlakový spínač". Ak to nepoznáš a nevieš radšej sa do toho nemontuj. Je to však Tvoje a nik ti to nezakáže. Ani ja. Ako som písal, dobrý manometer, pomaly pustiť vodu, a hneď zistíš v akých toleranciach ti čerpadlo pracuje. Až po tom pokračuj podľa horného návodu. ;)
P.S. Ak chceš aby som ti podrobnosti radil na konkrétny problém , môžeme to cez SS, aby sme nezaťažovali fórum špecifickými podrobnosťami. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron