Aky vykop na pripojky

Aky vykop na pripojky

Poslaťod renattka » Pia 13. Júl 2012 22:22:11

Ahojte, chcela by som sa opytat ako mame zrealizovat vykop ryhy na pripojky voda, kanalizacia, plyn a elektrika. Vodar co nam bude pokladat aj kanalizaciu po nas chce aby sme dali bagrom vykopat 2 ryhy, co nas samozrejme bude stat viac penazi. Bager nam bude kopat 90m dlhu ryhu. Je nutne to kopat tak aby to uz bolo nejako vyspadovane kvoli kanalizacii? Alebo ako sa ta kanalizacia vlastne robi? Moze sa to dat aj do jednej sirsej ryhy a ked ano tak ako postupovat, co pokladat vedla coho a s akym rozostupom? Vodar nam tvrdi ze do jednej ryhy sa to nemoze lebo zem pod kanalizaciou moze sadat. Priznam sa vobec tomu nerozumiem co je zrejme aj podla mojich otazok, preto budem vdacna za kazdy nazor.
Vdaka.
renattka
 




Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod Majo 2 » Pia 13. Júl 2012 22:46:32

oficiálne sa to do jednej ryhy nezmestí, ale neoficiálne...
Len pozor lebo plynári, či vodári sa možno budú chcieť prísť pozrieť.
Kvôli kanalizácii je veľmi vhodné kopať napresno podľa spádu, hlavne pri menších spádoch to je dosť dôležité.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod Palino007 » Sob 14. Júl 2012 13:57:24

Musis uvazovat 3D, nielen sirka vykopu je problem ale aj hlbka.
Ja som dal elektriku a vodu do jedneho vykopu ktory vsak bol poriadne hlboky - 1.5m. Opravte ma ak sa mylim - vsade som videl ze elektrika ma byt min 0.8m v zemi, ale nikto nespecifikuje ze nemoze byt hlbsie. Je samozrejme zbytocne davat elektriku tak hlboko, ale pri tom aky som mal bager bolo jednoduchsie urobit jeden hlbsi vykop.

CO sa subehu sieti tyka - je na to tabulka - napr voda od elektriky 0.4m, ak ale chces vodu, elektriku, kanalizaciu a plyn tak sa dostanes na absurne siroky vykop, tusim ze elektrika-voda 0.4m, voda-plyn 0.5, plyn-kanal 0.5, plus samotne rozmery potrubi mas cca 1.6 m siroky vykop.

A ja by som sa tiez (kvoli sadaniu) obaval dat potrubia "nad seba". Jedine robit zasyp na viackrat a kazdu vrstvu zhutnit..
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod renattka » Sob 14. Júl 2012 15:25:26

Majo 2 píše:oficiálne sa to do jednej ryhy nezmestí, ale neoficiálne...
Len pozor lebo plynári, či vodári sa možno budú chcieť prísť pozrieť.
Kvôli kanalizácii je veľmi vhodné kopať napresno podľa spádu, hlavne pri menších spádoch to je dosť dôležité.


Vychadza nam spadovanie 9mm na meter, da sa s takymto spadovanim tahat kanalizaciu? Ked mam tu vzdialenost okolo 90m, kolko mi bude bager kopat tu ryhu podla spadovania, uz vidim tu palku :?
renattka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 15:22:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod joko » Sob 14. Júl 2012 21:09:47

súhlasím s Tvojim vodárom. Štyri vetvy do jednej hoci aj 60 cm širokej ryhy sa nemá dávať. Ako Palino písal, v norme sú určené rozostupy od jednotlivých vetví a to v priemere 0,5 cm od seba. To znamená dve a dve vetvy. Do jednej voda + kanál, do druhej plyn + elektrika.
Pravdou je aj to čo Majo písal. Ak vychádzam zo skúseností, že kanál uložíš pri dome do - 50 cm, tak to bude cca 50 cm nad vodou, a tak to bude mať tendenciu sadať, a tak po čase pôvodný spád už nebude platiť. ďalej 0,9% spád je "sakra" málo. To sa povoluje iba pri uličných zberačoch. Pre prípojky je predpísaná 2,5 - 3% spád. Ak si predstavím, že výkop ešte pod kanalizačným potrubím sadne, tak to predpokladá problém. Riešením môže byť prečerpávacia stanica na kanalizáciu, a tlaková kanalizácia , a nie gravitačná. Ak by si išla do gravitačnej, tak to predpokladá riadne udusanú ryhu nad vodovodnou prípojkou, v miestach, kde vodovod bude hlbšie ako kanál, a to máš takmer polovicu trasy, a laserom ukladané potrubie.. Každých 20 m revízna šachta. :nie: :netusim
Musel byť lacný pozemok, ak siete budú tak komplikované. :oops: :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod tienik » Sob 14. Júl 2012 21:38:44

tak ak sa mam pridat za elektrikarov, tak radsej vidime kabel spolu z vodou ako z plynom - ked si predstavime ze v buducnosti to moze cosi pretat, je to logicke.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod renattka » Sob 14. Júl 2012 22:40:29

joko a vobec neviem rozdiel medzi tlakovou a gravitacnou kanalizaciou, mame obecnu kanalizaciu a ja si mozem dat na pristupovu cestu tu tlakovu ked obecna tlakova nie je? Mame planovane 3 sachty. Co to pre nas znamena keby sme dali tu precerpavaciu stanicu, vyssie naklady alebo aj neskorsiu nejaku udrzbu?
Pozemok mame v zahrade za rodicovskym domom, takze pozemok bol zdarma.
renattka
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 15:22:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aky vykop na pripojky

Poslaťod joko » Ned 15. Júl 2012 20:22:49

Rozdiel medzi tlakovou a gravitačnou sa jedná iba pre kanalizačnú prípojku. keď z výškových dôvodov nie je možné spraviť garavitačnú tak ako náhrada je tlaková. nakoľko 90 m by potrebovalo cca 2 m výškový rozdiel, tak v prvom rade treba zistiť presne hlbku uličnej kanalizácie, čo predpokladám že už máte. Vám ostalo 1 m výškový rozdiel miesto dvoch. A tu už záruku na bezporuchový odtok nik nezaručí, preto je tá tlaková riešením. Tam sú relatívne vysoké aj vstupné náklady, ale aj prevádzkové náklady na el. energiu nie sú zanedbateľné, nakoľko všetku vodu čo použijete bude treba znovu vytlačiť na ulicu. Ušetríte však na prácach, máte možnosť použiť jednu ryhu na kanál a vodovodnú prípojku do hlbky 1 m..
Ja osobne som robil max 54 m dlžku s 57 cm prevýšením, pokladali sme to laserom, ale tam do ryhy išla iba kanalizácia, tak podložie bolo tvrdé, a pokladali sme to do piesku, kde ďalšie sadanie nehrozilo. Po troch rokoch používania funguje bez poruchy.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia