Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Poslaťod Vydra » Ned 24. Jún 2012 20:15:04

Pustil som sa do rekonštrukcie plota a potrebujem odobriť pár návrhov. Jediný cieľ je, aby bol odolný voči nárazom áut. Zároveň tesne za plotom chcem spraviť miesto na parkovanie auta, takže to plánujem spraviť takto:

Spravím základ na plot a zároveň na ŽB platňu, rovnako, ako sa robia základy domu. Akurát do základu vložím roxor 12 v tvare L, ktorý bude takto previazaný s platňou. Rovnako bude v základe roxor 16 v rozostupe 25 cm,, ktorý bude trčať asi 120 cm nad platňou. (na obr. zelená farba). Ten potom vo vyššej časti previažem už s roxorom 12. (modrý). Plot bude z DT 30, kde budú v každej tvárnici horizontálne uložené dva prúty 8 mm vedľa seba, v rohoch plota ohnuté do tvaru L. Dĺžka plota bude 7,5m. Platňa na parkovanie by mala byť asi 30 cm pod úrovňou cesty, takže najlepšie by bolo spraviť ešte podperné pätky, ale tým sa chcem vyhnúť kvôli miestu pre auto, aby to tam jednoducho nezasahovalo.

Je to dobré riešenie?
Prílohy
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat




Re: Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Poslaťod deko » Ned 24. Jún 2012 20:23:34

Vydra píše:Pustil som sa do rekonštrukcie plota a potrebujem odobriť pár návrhov. Jediný cieľ je, aby bol odolný voči nárazom áut. Zároveň tesne za plotom chcem spraviť miesto na parkovanie auta, takže to plánujem spraviť takto

nenapisali ste, co znamena "odolny voci narazom" - ma byt odolny voci beznym oskretiam pri parkovani? alebo voci priamym narazom pri 130 km/h? alebo je ten plot niekde v zakrute, kde auta jazdia 40 km/h a v pripade narazu sa o plot oskieraju? :roll:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Poslaťod Vydra » Ned 24. Jún 2012 20:50:55

Čau deko, snáď si môžeme tykať (teda ak sa tu na fóre nezmenili nejaké zvyky ;) )

Je tam z každého niečo. Plot je v zákrute, takže škrabance sú bežné. Našťastie autá tu rýchlo nechodia, ale zas keď sa tam šuchne nákladiak s oceľovým nárazníkom, malo by to niečo vydržať. Hlavne je tu úzka cesta, takže aj preto chodia autá tesne okolo plota, keď sa vyhýbajú a zároveň je to v križovatke, takže cúvanie a otáčanie je na dennom poriadku. No a chcem to samozrejme predimenzovať. Doteraz som mal klasiku - betónový múrik a drevená výplň, ešte pôvodný, bez nejakého železa a našiel sa napitý strelec na aute, ktorý mi ho kompletne zložil do záhrady. Jasné, že to bol extrémny prípad, ktorý sa dúfam už nikdy nezopakuje, ale jeden nikdy nevie...
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Poslaťod sigma » Ned 24. Jún 2012 22:16:23

Urob oblukovy plot. Ten je rovnomernejsie odolny vo vsetkych bodoch. Uhnes z krizovatky a zvysi sa prehladnost a bezpecnost.

Ja som zasaloval 25cm beton do vysky 50cm, dalej DT20, roxory fi10 s odstupom 25cm, lezato fi8, obluk s polomerom okolo 5m.
Pri asfaltovani sa o to oprel valec, lebo mal opacne otoceny zadny valec (vie riadit obe napravy) :-) a oskrel mi plot. Inak su este cmuhy vo vyske naraznika.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako spraviť plot odolný voči nárazom?

Poslaťod Vydra » Pon 25. Jún 2012 21:33:54

Keď ti to otestoval valec, tak aspoň môžeš teraz kľudne spávať :ano:

Do oblúka by to bolo zbytočné robiť. Na tom druhom obrázku je totiž len polovica plota, to malé L-ko na spodu je len taký malý zásek pre bránu, na druhej strane to bude pokračovať. Hádam zajtra dám nákres celkovej situácie, kde to bude lepšie viditeľné. No a takisto nemám dvakrát chuť vzdávať sa svojho pozemku len kvôli tomu, že niekto sa nevie zmestiť na cestu, hlavne keď je pre mňa každý centimeter dobrý. Riešiť dopravnú situáciu by mali iné osoby, no a keď sa mi po roku dopisovania si s príslušnými úradmi zaplnil celý fascikel a zmena neprišla, tak som si povedal, že môj dom – môj hrad a idem si spraviť riadnu hradbu. Keď nepomôže, možno príde rad aj na vodnú priekopu :D

Myslím, že po statickej stránke by to malo byť v poriadku, kopa železa, správny priemer a dobré rozmiestnenie by malo zabezpečiť požadovanú odolnosť. Len ešte by ma zaujímali také detaily, či dať zvislé prúty do DT-čiek do stredu alebo radšej ku kraju a previazať s prútmi, ktorú pôjdu tou stranou naležato? Prípadne iné nápady?
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia