Bypass rekuperacie - mam problem?

Bypass rekuperacie - mam problem?

Poslaťod martin.stangel » Pia 25. Máj 2012 17:58:34

Zdravim,

myslim si ze mam problem s bypassom rekuperacie. Rozdiel medzi teplotou nasavaneho a privadzaneho vzduchu je pri zapnutom bypasse 4 niekedy az 5 stupnov. Ten rozdiel sa nemeni ci je rekuperacka na 1 alebo 8 stupni. Je to normalne?

Len pre info som zmeral teploty pri zapnutom 5 stupni a boli taketo:
  • Teplota vonkajsieho vzduchu: 20
  • Nasavany vzduch: 14 (mam kvapalny zemny register s 9 stupnovym mediom preto ten pokles)
  • Privadzany vzduch (na vystupe z rekuperacie): 18 st.
  • Realny privadzany vzduch (odmerane na vystupe z potrubia do miestnosti): 22 st.
  • Odvadzany vzduch (vstup do rekuperacie): 25t
  • Vyfukovany (vystup z rekuperacie): 23st

Prelepil som paskou tepelny vymennik aby som na 100% zabranil tepelnej vymene a vsetok vzduch isiel bypassom, ale nepomohlo. Moja hypoteza je ze kedze este nemam tienenie tak v dome su rozhorucene steny a od nich sa zohrieva rekuperacna jednotka. Ona by vsak mala byt izolovana, takze sa mi moja hypoteza az tak nepozdava. Zohriatie vzduchu medzi vystupom z rekuperacky a privodom vzduchu do miestnosti pripisujem zase tomu ze potrubie mam polozene na medzi monolitickym stropom a poterom a oba su asi tiez rozhorucene na min 25stupnov.
Napada Vas ze v com by mohol byt problem?
martin.stangel
 
Príspevky: 40
Obrázky: 6
Registrovaný: Str 09. Sep 2009 15:49:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Bypass rekuperacie - mam problem?

Poslaťod MiroM » Pia 22. Jún 2012 8:15:01

martin.stangel píše:Zdravim,

myslim si ze mam problem s bypassom rekuperacie. Rozdiel medzi teplotou nasavaneho a privadzaneho vzduchu je pri zapnutom bypasse 4 niekedy az 5 stupnov. Ten rozdiel sa nemeni ci je rekuperacka na 1 alebo 8 stupni. Je to normalne?

Len pre info som zmeral teploty pri zapnutom 5 stupni a boli taketo:
  • Teplota vonkajsieho vzduchu: 20
  • Nasavany vzduch: 14 (mam kvapalny zemny register s 9 stupnovym mediom preto ten pokles)
  • Privadzany vzduch (na vystupe z rekuperacie): 18 st.
  • Realny privadzany vzduch (odmerane na vystupe z potrubia do miestnosti): 22 st.
  • Odvadzany vzduch (vstup do rekuperacie): 25t
  • Vyfukovany (vystup z rekuperacie): 23st

Prelepil som paskou tepelny vymennik aby som na 100% zabranil tepelnej vymene a vsetok vzduch isiel bypassom, ale nepomohlo. Moja hypoteza je ze kedze este nemam tienenie tak v dome su rozhorucene steny a od nich sa zohrieva rekuperacna jednotka. Ona by vsak mala byt izolovana, takze sa mi moja hypoteza az tak nepozdava. Zohriatie vzduchu medzi vystupom z rekuperacky a privodom vzduchu do miestnosti pripisujem zase tomu ze potrubie mam polozene na medzi monolitickym stropom a poterom a oba su asi tiez rozhorucene na min 25stupnov.
Napada Vas ze v com by mohol byt problem?


Podla mna je toto realne. Akym potrubim mas privadzany vzduch zo ZR do rekuperacky (dlzka , material). Pri dlhsej trase je normalne, ze sa vzduch ohreje, najma, ak vetras malym objemom vzduchu. Ak zvysis prietok, tak rozdiely sa zmensia(nenastane taky prenos tepla medzi vzduchom a stenami potrubia). Takisto kym vzduch "dorazi" do miestnosti na vyustku, tak sa otepli este vyraznejsie, ako na useku medzi vystupom ZR a RJ.

Asi pred dvoma? tyzdnami, ked bola prva vlna horucav, som robil merania. Na vstupe do RJ som mal cca 14°C, prechodom jednotkou sa vzduch oteplil na cca 15,5°C. Na vyustke v prizemi som mal cca 20,5°C. Prietok vzduchu bol asi 160m3/h. Pri zvyseni na cca 350m3/h teplota na vstupe RJ mierne stupla na cca 15°C , ale teplota na vyustke poklesla na 19,5°C. Na poschodi som mal na vyustkach asi o 1,5°C teplejsi vzduch (vplyvom ulozenia kanalov).
Teraz to bude asi horsie, predsa len ZR sa pomalycky vybija, najma ak sa nestihne zregenerovat, ked su cely tyzden horucavy.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Bypass rekuperacie - mam problem?

Poslaťod martin.stangel » Pia 22. Jún 2012 17:50:25

Ja mam kvapalinovy zemny register a vzduch mam do RJ nasavany z vychodnej steny na fasade. Presne cisla teraz neviem dat lebo jednak nie som doma jednak teraz nemam poriadny teplomer.

U mna ked som zvysoval prietoky, tak sa teploty velmi nemenili. Ale z Tvojich cisiel aspon viem, ze ak mam problem tak len rekuperacii a nie dalsich vedeniach. Vdaka za ne! Uz len prist na to preco bypass u mna pridava 4 stupne ked u Teba len 1.5.

Uz len prist na to preco mne rekuperacia pridava 4 stupne a Tebe len 1.5stupna.
martin.stangel
 
Príspevky: 40
Obrázky: 6
Registrovaný: Str 09. Sep 2009 15:49:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť