Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod martin.stangel » Štv 21. Jún 2012 9:02:33

Ked sa uz v inej teme rozpravame od horucavach, rozpravajme sa aj o tieneni. Kedze som povodne zatienenie chcel spravit stromom, tak som pren ziadnu pripravu neurobil. Manzelka sa vsak rozhodla ze strom nechce, a keby aj chcela tak dostatocne velky bude az o 10r. Takze teraz dumam, co tam dat. Ake druhy zatienenia mate/planujete vy a preco? Vonkajsie zaluzie, rolety, fixscreen? Zaujimaju ma najma riesenia ktore nevyzaduju elektriku, kedze ju tam nemam dovedenu a nevyzaduju stavebnu pripravu. Je porusenie neprievzdusnosti domu ovladacim lankom exterierovych zaluzii/roliet velky problem?
martin.stangel
 
Príspevky: 40
Obrázky: 6
Registrovaný: Str 09. Sep 2009 15:49:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod ziletka » Štv 21. Jún 2012 9:33:02

ja mam v plane dat take to horizontalne fixne tienenie s fixnymi lamelami.
Montuje sa to z vonku nad okno. Osadit ich chcem tak aby tienili letnemu slnku a netienili zimnemu.
Neviem ci som to dostatocne vysvetlil.
Pripravu som nerobil ani ja, ani nemam v plane.
Toto je jedna z veci kde som siel cestou jednoducheho riesenia a nie el. zaluzie riadene nejakym senzorom...
Na tom fixnom sa nema co pokazit.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod martin.stangel » Štv 21. Jún 2012 9:44:12

ziletka píše:ja mam v plane dat take to horizontalne fixne tienenie s fixnymi lamelami.


Myslim, ze rozumiem, ale na zapadne okna sa to neda az tak efektivne pouzit, lebo zapadne slnko je neskor podvecer uz pomerne nizko a este stale dost silne. Ale dik za odpoved, mozno pomoze inemu.
martin.stangel
 
Príspevky: 40
Obrázky: 6
Registrovaný: Str 09. Sep 2009 15:49:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod mPeto » Štv 21. Jún 2012 9:54:59

ja v tomto smere (tiež bez stavebnej prípravy) uvažujem o roletách typu sunstop, na tých pár dní v roku by to mohlo byt OK
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod pepa » Štv 21. Jún 2012 10:06:31

Existuje jedno velmi lacne a jednoduche riesenie, asi za 2 eura. Tato tabula styroduru 20mm vlozena medzi okno a sietku zabezpeci to, ze poobede nemaju vnutorne zaluzie teplotu 45C, ale iba 25C.

Mimochodom, ked si uvedomim, ze v zime som kuril iba 35C vykurovacou vodou, tak v lete mam vykurovanie 45C zo zaluzii na ploche asi 10m2. Niet sa potom co cudovat, ze vo vnutri mam 27C, napriek poctivemu nocnemu a rannemu vetraniu.

http://www.upnito.sk/0/t5325dp2jc8r8smy ... enjrr3.JPG

Edit:

Este jedna fotka, na dalsie okno, smerovane priamo na juhozapad som uplne barbarsky nalepil styrodur pomocou silikonu priamo na ram okna. Za tymto okno bolo citelne chladno po tom co som to urobil. A co je podstatne, toto riesenie prezilo aj nocnu burku a extremny vietor. Myslim, ze to necham takto az do septembra.

http://www.upnito.sk/0/p5utpyn2ury6xe9h ... z4ehg3.jpg
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod boro » Štv 21. Jún 2012 12:44:08

Žalúzie sa dajú namontovať aj pod hornú špaletu. Zbalené síce trochu zasahujú do okna, ale vždy lepšie ako ten XPS nalepený okne. To je už dosť brutálne riešenie.

Alebo kastlík žalúzií priznaný na fasáde. Alebo posuvné (do boku) žalúzie v pevnom ráme (napr. z dreva).
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod Bororo » Štv 21. Jún 2012 14:24:03

pepa ty si extremista so vsetkym co k tomu patri :-)

S týmto príspevkom autora Bororo súhlasili - 2
dreamer, tomas g
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod mico » Štv 21. Jún 2012 18:29:19

pepa píše:Existuje jedno velmi lacne a jednoduche riesenie, asi za 2 eura. Tato tabula styroduru 20mm vlozena medzi okno a sietku zabezpeci to, ze poobede nemaju vnutorne zaluzie teplotu 45C, ale iba 25C.

Mimochodom, ked si uvedomim, ze v zime som kuril iba 35C vykurovacou vodou, tak v lete mam vykurovanie 45C zo zaluzii na ploche asi 10m2. Niet sa potom co cudovat, ze vo vnutri mam 27C, napriek poctivemu nocnemu a rannemu vetraniu.

http://www.upnito.sk/0/t5325dp2jc8r8smy ... enjrr3.JPG

Edit:

Este jedna fotka, na dalsie okno, smerovane priamo na juhozapad som uplne barbarsky nalepil styrodur pomocou silikonu priamo na ram okna. Za tymto okno bolo citelne chladno po tom co som to urobil. A co je podstatne, toto riesenie prezilo aj nocnu burku a extremny vietor. Myslim, ze to necham takto az do septembra.

http://www.upnito.sk/0/p5utpyn2ury6xe9h ... z4ehg3.jpg



Len aby ti to sklo neprasklo!!!
mico
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 02. Feb 2009 13:27:13
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod pepa » Štv 21. Jún 2012 19:48:15

mico píše:Len aby ti to sklo neprasklo!!!


A dovod prasknutia je aky ???
Asi taky, ze sklo nebude mat 60C ale iba 35C ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod vladoh » Štv 21. Jún 2012 23:32:36

pepa píše:Existuje jedno velmi lacne a jednoduche riesenie, asi za 2 eura. Tato tabula styroduru 20mm vlozena medzi okno a sietku zabezpeci to, ze poobede nemaju vnutorne zaluzie teplotu 45C, ale iba 25C.

Mimochodom, ked si uvedomim, ze v zime som kuril iba 35C vykurovacou vodou, tak v lete mam vykurovanie 45C zo zaluzii na ploche asi 10m2. Niet sa potom co cudovat, ze vo vnutri mam 27C, napriek poctivemu nocnemu a rannemu vetraniu.

http://www.upnito.sk/0/t5325dp2jc8r8smy ... enjrr3.JPG

Edit:

Este jedna fotka, na dalsie okno, smerovane priamo na juhozapad som uplne barbarsky nalepil styrodur pomocou silikonu priamo na ram okna. Za tymto okno bolo citelne chladno po tom co som to urobil. A co je podstatne, toto riesenie prezilo aj nocnu burku a extremny vietor. Myslim, ze to necham takto az do septembra.

http://www.upnito.sk/0/p5utpyn2ury6xe9h ... z4ehg3.jpg


s tym xps je to uplne zbytocne, volakedy na byte som do okna zvonku zatvaral postelnu plachtu, aj svetlo bolo ....
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod boro » Pia 22. Jún 2012 0:05:40

pepa píše:
mico píše:Len aby ti to sklo neprasklo!!!


A dovod prasknutia je aky ???
Asi taky, ze sklo nebude mat 60C ale iba 35C ?


Keď časť tabule má 60C a iná časť 35C, hrozí prasknutie. Oknári ma dôrazne varovali pred zakrývaním/tieňom na časti skla (vytvoreným napr. podlážkami lešenia).
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod MiroM » Pia 22. Jún 2012 7:58:13

boro píše:Keď časť tabule má 60C a iná časť 35C, hrozí prasknutie. Oknári ma dôrazne varovali pred zakrývaním/tieňom na časti skla (vytvoreným napr. podlážkami lešenia).


Toto sa deje bezne, ze cast okna je oslnena a cast je v tieni(presah). Ja to mam tak cele leto na mojich velkych fixoch a vsetko je ok. Pri beznych sklach som sa s tym este nestretol, aby to prasklo vplyvom nerovnomerneho oslnenia(pokial nie je v skle nejaka mikroskopicka vada z vyroby). Prasknutie hrozi vo vacsej miere pri reflexnych sklach(stopsol, antelio a pod.).
Na beznych cirych sklach taky velky rozdiel teplot vylucujem. Ja som najvyssiu teplotu nameral zatial 65°C na vchodovych dverach orientovanych JJZ a v ktorych je reflexne sklo, kde dochadza k viacnasobnym odrazom svetla (pokovena vrstva/ reflexna vrstva).

to pepa: To s tym XPS je riadne sado maso. To chces praktizovat stale? Po lete bude ten XPS riadne degradovany, ale na dalsi rok sa bude dat pouzit druha strana (to ako s tymi trenkami, ktore si na druhy den obratis naopak :-) ).
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod WYSIWYG » Pia 22. Jún 2012 9:48:50

Dvojite okna by nemali mat problem s takym praskanim skiel.
Zazil som podobne u svokrovcov na skleniku s jednoduchym sklom, koncom zimy:
vnutri peknych 10 stupnov, vonku okolo 0, ale jeden roh skla ako na potvoru stale tieneny a prave ten praskol.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod MiroM » Pia 22. Jún 2012 11:13:41

WYSIWYG píše:Dvojite okna by nemali mat problem s takym praskanim skiel.
Zazil som podobne u svokrovcov na skleniku s jednoduchym sklom, koncom zimy:
vnutri peknych 10 stupnov, vonku okolo 0, ale jeden roh skla ako na potvoru stale tieneny a prave ten praskol.


Tam mohol byt problem s dilataciou. Svokor tam dal sklo natesno do ramu a nemalo uz kam dilatovat a nevydrzalo pnutie. Pri izolacnych sklach v plastovych, drevenych ramoch by tento vplyv mal byt vyluceny. Aj ked samozrejme , ako som uz pisal, moze prasknut aj take sklo, vplyvom vyrobnej skrytej vady a pod.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ake dat tienenie bez stavebnej pripravy?

Poslaťod WYSIWYG » Pia 22. Jún 2012 11:23:18

Dilatacia ano, ale nie obvodova. :-)
Aby som napisal vsetko: po skle tiekla voda z roztopeneho snehu, ktory bol este na stresnej casti sklenika.
A na tej dolnej casti, prave kde bolo sklo zatienene, mrzla na lad. Inak slnecny den, samozrejme. Nuz co, prevadzkove naklady. :-)
Ale ako pisem, to su vlastnosti jednoduchych skiel.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Ďalší

Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron