Ako osvetľujete dom a okolie?

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fabka2004 » Ned 20. Nov 2011 12:21:50

suhlasim, ale na druhej strane sa s tym daju vytvorit zaujimave hry svetla a tienov, aj ked na to by uz chcelo normalne nazltle elektricke a vykonnejsie osvetlenie ale moze to byt kludne aj LED-ky ... prave planujem zahradu, tak sa pytam ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod fery » Ned 20. Nov 2011 14:22:30

Záhradu osvetľujem 230V lampami, osadenými "obyčajnými" žiarovkami a s možnosťou stmievania. V jazierku mám 12V/35W halogén a vodopádik osvetľujem výkonovou RGB LED. Ešte postupne určite pribudnú v záhrade ďalšie lampy a asi aj halogény na nasvietenie niektorých stromov a kríkov. Solárne lampičky sú úplne o ničom. Výkon mizerný, životnosť tiež. Ale netreba zakopávať káble... :)
Obrázok užívateľa
fery
 
Príspevky: 72
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 8:43:49
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod ivvan » Ned 20. Nov 2011 15:19:33

btw ma napadlo, chcel som na vianoce nejak decentne nasvietiť ihličnany čo mám v záhrade, nemáte to niekto spravené? (zospodu nejaká bodovka namierená do koruny a podobne..)
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod sigma » Pon 21. Nov 2011 10:21:43

Zacinal by som niekde tu
http://www.ebay.com/itm/250904317828
Aj cenou, aj vykonom...
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod sigma » Pon 18. Jún 2012 13:34:34

Aktualizacia hibernovaneho vlakna:
ivvan píše:btw ma napadlo, chcel som na vianoce nejak decentne nasvietiť ihličnany čo mám v záhrade, nemáte to niekto spravené? (zospodu nejaká bodovka namierená do koruny a podobne..)


Funguje aj na listnate stromy :D
Naposledy upravil sigma dňa Pon 18. Jún 2012 13:44:42, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod deko » Pon 18. Jún 2012 13:40:42

MartinH píše:Chcel som napísať otázku, ale vyšla z toho anketa :roll:

Ako zapínate vonkajšie osvetlenie?
- ručne vypínačom
- automaticky senzorom
- trvalo časovým alebo súmrakovým spínačom

Ak trvalo, zapínate na celú noc alebo len večer a ráno? Svietite kvôli bezpečnosti alebo len pre efekt?

ak myslis osvetlenie chodnikov, tak schodiskovym vypinacom (jeden v chodbe, druhy pod lampou). ak myslis efektovo nasvietene stromy, tak take zalezitosti neuznavam.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Pon 18. Jún 2012 22:36:50

Pre zaujimavost: Vedeli ste, ze obciansky sumrak (civil twilight) je obdobie rano pre vychodom slnka a vecer po zapade, v ktorom je slnko za horizontom v rozmedzi 0 az 6 stupnov?

S temou to suvisi tak, ze som programoval astronomicky casovy spinac pre svetlo vonku, lebo nemam sumrakovy senzor.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod WYSIWYG » Uto 19. Jún 2012 8:58:17

Vedeli. :drink
Aj nautický a astronomický.
V astronomických krúžkoch je to jedna z dôležitých tém už od základnej školy.
Ale poznáme aj termín svetelný smog. Svieti sa pánubohu do okien a žiadna romantika z nočnej oblohy.
To platí, samozrejme, hlavne o pouličnom osvetlení. :mrgreen:

Sorry za offtopic. ;-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Uto 19. Jún 2012 13:50:32

WYSIWYG píše:Vedeli. :drink

Pre mňa to boli novinky :drink . Ze v astronomii den netrva vzdy presne 24 hodin (equation of time), ze slnko nie je na poludnie vzdy na rovnakom mieste (analemma), ze zenit sa nepocita 90 stupnov (lebo svetlo sa lame) atd. Tento svet je dost zlozity aj bez ludi....

Ale s velkou pomocou Wikipedie som dal dokopy malicky program, ktory spocita poziciu slnka v danom case a na danom mieste a mam tabulku pre zapnutie a vypnutie svetla vonku na cely rok :yahoo

Lebo nakoniec som sa rozhodol, ze budem dvoma usporkami svietit do ulice celu noc. Hlavne pre dojem, ze tu sa byva a toto nie je tmavy kut na vencenie psov.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod WYSIWYG » Uto 19. Jún 2012 15:59:12

MartinH píše:Ale s velkou pomocou Wikipedie som dal dokopy malicky program, ktory spocita poziciu slnka v danom case a na danom mieste a mam tabulku pre zapnutie a vypnutie svetla vonku na cely rok :yahoo


Chvalyhodne. :ano:
Svedci to o hlbke ducha... ;-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod pepa » Uto 19. Jún 2012 20:29:20

Napisal som takyto program pre riadici system uz pred asi 15 rokmi. Pouzivalo sa to na spinanie vonkajsieho osvetlenia. Bohuzial s tym nebola velka spokojnost a nakoniec to vyhodili, napriek tomu, ze som tam stale pridaval dalsie a dalsie koeficienty na posuv casu. V zime totiz nastava pocit tmy skor ako v lete, je viac zamracena obloha na rozdiel od leta. Ale samozrejme aj letna vecerna burka dokaze vyrazne ubrat intenzitu svetla, aj o polhodiny skor ako by zapol program. Po asi 2 rokoch to vyhodili a kupili normalny fotosenzor a bol klud ... ale aspon som dostal priucku, ze sofistikovane riesenia vacsinou funguju horsie ako jednoduche ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod WYSIWYG » Str 20. Jún 2012 9:26:12

Ano, poznam. Toto je typicka uloha fyziky hranicnych odborov. Astronomia s meteorologiou si beru k sebe optiku.
Nakoniec vsak zasiahne psychologia, pretoze cloveku (eee, zakaznikovi :?: ) nie je nikdy nic dobre, najma ak sa o to sam nepricinil ;-)
Pre obcianske vyuzitie je najlepsia zlata stredna cesta - aplikovat zakladny princip, v ramci rozumneho rozsahu spriemerovat, viac sa s tym nehrat.
Vyhovorit sa na fluktuaciu fyzikalnych velicin :lol: a povedat, ze aj pri letoch na Mesiac pouzivali Ludolfovo cislo len na 5 desatinnych miest.

Uff, koncim. To som uz prilis odbocil.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod Vydra » Ned 05. Aug 2012 10:32:59

Prenesiem sem príspevok, ktorý som písal v inej téme, možno niekto poradí:

tiež som premýšľal nad senzormi, súmrakovými spínačmi, ale nakoniec zvíťazili dva 6-tkové vypínače. Elektrika je pre mňa veda a keď sa niečo pokazí, málokedy si pomôžem sám. Preto využívam čo najjednoduchšie a čo najľahšie opraviteľné riešenia. Páčilo by sa mi ale stmievanie. Je to možné aj pri zapojení, o akom uvažujem? Predstavujem si to ako klasický vypínač so stmievačom, kde to kolečko bude mať ale nekonečný chod. Niečo ako ovládač hlasitosti na zosilňovači. Kolečkom pridávam hlasitosť, na DO zase uberám. Pri vypínačoch osvetlenia by to DO suploval ten druhý vypínač. Alebo si to predstavujem príliš jednoducho?

Akým najjednoduchším spôsobom by sa to dalo spraviť? Zatiaľ mám iba natiahnutý 3-žilový kábel z krabice na dome k vypínaču tiež na dome pri garáži. Druhý vypínač bude pri bráne, svetlá popri príjazdovej ceste. V celom dome mám komponenty ABB, rada Tango, tak by bolo fajn, ak by sa dalo niečo vyskladať z toho.

Napr. ako vypínače použiť toto:
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=8869&category=3302

alebo musím použiť aj toto v rozvodnej skrinke?:
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=4470&category=1679&item=46802

Zapájať to bude elektrikár, ale ten "môj" je síce šikovný, ale robí najradšej klasické zapojenia, takéto veci ho veľmi nebavia, tak nech mám aspoň nejaké info o prístrojoch a zapojení, to už potom nebude problém.
Vďaka
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod MartinH » Ned 05. Aug 2012 12:27:10

Vydra píše:Prenesiem sem príspevok, ktorý som písal v inej téme, možno niekto poradí:

Ja som to podla textu mozno presne nepochopil :oops: Pomohol by schematicky obrazok, ako je to zakablovane. Predpokladam, ze omietky a fasady su hotove, ked riesite zahradu, cize kable sa uz menit nedaju.


Napr. ako vypínače použiť toto:

Ten otocny ovladac je do interieru, nemoze ist von.

Na tej ABB stranke su kompletne navody. Ak to podla nich miestny elektrikar nezvladne, je cas hladat druheho.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako osvetľujete dom a okolie?

Poslaťod Vydra » Ned 05. Aug 2012 13:38:26

Omietky zatiaľ nie sú, takže nejaké to sekanie je možné. Na obrázku je schéma, ako si to asi predstavujem. Súčasný stav je taký, že na stene vedľa rozvádzača mám osadenú krabicu, z ktorej ide kábel CYKY 3A 1,5 (na obr. hnedý) do vypínača č.1 na stene pri garáži. To je zatiaľ všetko. Bol by som rád, keby stačil, pretože je to zasekané v strope a na tom ešte zateplenie a nerád by som to prerábal. Ale ak sa inak nebude dať...
Teraz robím plot a nejaké úpravy v záhrade, tak budem ťahať kábel k lampám (na obr. modrý) a kábel k druhému vypínaču ku bráne. V podstate takto mi to vyhovuje, pri príchode alebo odchode z domu jednoducho na jednom mieste zapnem, na druhom vypnem. Nechcem žiadny senzor, automatiku. Len by som bol rád, keby sa proste dala znížiť intenzita svetla. Pri klasickom zapojení a ovládaní cez 1-čkový vypínač mi to je jasné. Ale keď budú vypínače dva, neviem, ako na to.

Elektrikár podľa schém zapája bez problémov, ale je lenivý vymyslieť nejaký takýto systém, ktorý sa bežne v domácnostiach nepoužíva, to musím ja :oops:
Inak celé zapojenie doma mám skontrolované odbornou firmou a je to v poriadku, bez výhrad. Aby si niekto nemyslel, že to tu mám robené „na hulváta“ :)
Prílohy
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia