Prestavba podkrovia

Prestavba podkrovia

Poslaťod tima999 » Uto 12. Jún 2012 16:31:58

Dobry den vsetkym prajem,

neviem, ako to na takychto forach funguje, ale chcela by som Vas poprosit o radu ohladom moznej buducej prestavby starsieho domu z cca 50-60 rocneho domu. Budem pisat ako uplny laik, bez nejakych konkretnych info, kedze toto je pre mna uplne neznama tema, ale chcem mat aspon aku taku predstavu, co by nas cakalo.

Manzel nadobudne pozemok, na ktorom je postaveny dom, v ktorom byvaju jeho rodicia. Premyslali sme nad prestavbou podkrovia (ktore je neobyvane), je potrebne vsak urobit aj novu strechu, kvoli zvacseniu priestoru. Avsak v dome su vysoke stropy a nad nimi je este asi meter vyssie podlaha toho podrovia... Cize ked uz sa do toho budeme pustat, je potrebne strhnut stropy a urobit nove, znizene (zaroven budu podlahou toho podrovia). To zrejme obnasa aj zosekanie - znizenie stien izieb. Je treba samozrejme na ten cas rodicov prestahovat. A tym znizovanim stropu sa asi vsetko ponici, ci?
Urobit novy krov, novu strechu (robili by sme sedlovu, mozno skridla, teraz je taka ihlanova). Novu elektrinu, nove vodovodne potrubia, kurenie potiahnut az hore. Samostatny vchod na podrovie...
Alebo je uplna blbost tie stropy znizovat?

Vie mi niekto poradit, ako sa pri prestavbe postupuje? ake povolenia su potrebne? ci najprv osovit architekta, alebo statika? Ako dlho by prestavba trvala, ak si veci zial robit nevieme svojpomocne, ale len firmou. A kolko by to priblizne stalo?

Dakujem velmi pekne :-)
tima999
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 12. Jún 2012 16:18:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod Mongol » Str 13. Jún 2012 11:51:25

Ako prve by som prizval statika, ci je ten dom vobec vhodny na prestavbu....

Potom si treba uvedomit co vsetko ta prestavba bude obnasat:
- podrezanie stavby s izolaciou proti vlhkosti
- pristavat ten samostatny vchod ktory spominate
-----------------
- zlozenie starej strechy (+ odvoz sutiny)
- zlozenie stropov
- znizenie stropov ak je potrebne
- novy veniec na steny (asi aj nove preklady nad okna, ak sa znizia miestnosti a posunu sa aj okna)
- vybudovat novy strop (monolit, skladany Premac , tehlovy a pod.)
- vytiahnut mury podkrovia
- opat veniec (mozno aj so stlpikmi ak statik navrhne)
- montaz krovu + krytiny
---------------
- interierove dokoncovacky (elektro, voda, kurenie, plyn, omietky....)
- atd, atd....

Treba si uvedomit ze to co som oznacil medzi ciarkami------- bude stavba otvorena, cize bude do nej prsat. Preto robit takuto rozsiahlu rekonstrukciu sa neda pri obyvani stavby, nehovoriac o tom ze vsetok interier bude zniceny, zateceny a pod.... Optimalne je vsetko vystahovat, a brat to ako stavbu na cca 1-2 stavebne sezony.

Ak to ma robit firma,treba aby boli nacenene vsetky prace, a bude toho teda dost. Ale samozrejme nacenenie az po vypracovani projektu...

Bude to narocne, casovo, psychicky, financne, ale drzim palce, nech sa podari..... ;)
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod tima999 » Str 13. Jún 2012 20:48:37

Jeej, dakujem velmi pekne za odpoved.

Tak som si uvedomila, ze do takejto rozsiahlej rekonstrukcie vlastne celeho domu sa urcite pustat nebudeme, i ked sme chceli "len" strop, strecha, podkrovie.
Ale kym by sme znovu dali do obyvatelneho stavu spodnu cast domu (podlahy, steny, ked uz kuchyna, kupelka,...), minuli by sme vlastne vsetky peniaze a na podkrovie by uz nezvysilo.

Len si nie som ista, ak by statik vobec schvalil prestavbu, ci by bolo vhodne robit na tu staru podlahu (co je meter nad stropom obyvanej casti) novu podlahu, alebo sa da ta stara podlaha zburat a tak robit nejakym sposobom novu, uf komplikovane.
A v buducnosti by sa strop znizoval napr. sadrokartonom, tak by tam uz bolo priiiilis vela vrstiev a to by som ja uz s mojim perfekcionalizmom tazko preglgla :-)

Nema este niekto podobnu skusenost? dom ma cca 10x10 m. Ako by ste to riesili Vy?
Dakujem za akukolvek radu.
tima999
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 12. Jún 2012 16:18:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod boro » Str 13. Jún 2012 21:54:47

Najskôr si položte otázku, čo bude domom (t.j. ako tam budete bývať) keď sa raz pominú rodičia. Lebo nadstaviť druhé podlažie znie ako dobrý nápad, len to často končí tak, že dvaja ľudia bývajú v 6 izbovom dome, dispozične riešenom pre dve rodiny s vysokými nákladmi na energie atď. Domy sa stavajú na desiatky rokov, takže k ich stavbe/prestavbe treba pristupovať s týmto časovým horizontom v mysli.

T.j. buď jednoduché a lacné okamžité riešenie bývania, alebo zložitejšie a drahšie riešenie premyslené tak, aby bolo dostatočne variabilné a vyhovovalo aj vo vzdialenejšej budúcnosti.

To čo popisujete je intenzívna práca minimálne na rok. Ak by ste nebúrali stropy, rodičia tam môžu bývať. Riziko zatečenia závisí od rýchlosti a počasia - treba sa pripraviť aj na čiastočnú rekonštrukciu rodičovského podlažia. Ak sa budú búrať stropy, tak je to neobývateľné a musíte vyriešiť náhradné bývanie.

Začnite statikom, potom projektantom, nechajte si to uležať v hlave, potom projekt a stavebné povolenie, firma a veľa šťastia.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod tima999 » Štv 14. Jún 2012 21:37:31

jeej, vdaka, no to je tiez pravda, ze musime uvazovat aj co potom s domom... ja som si uz planovala, ze hore by sa dalo aj pat izieb spravit, kedze aj pod strechou by sa dala urobit izbicka, so schodmi. Ale tak ten dom by uz potom bol 8-izbovy a to je pekna blbost, kedze netusime, co bude v buducnosti. I ked planujem velku rodinku, ale clovek nikdy nevie. No dakujem, ze mi otvarate oci :-)
Uf, som zvedava, co povie statik, ake su vobec moznosti, i ked predpokladam, ze sa nadstavovat nebude dat bez burania stropu a do toho sa pustat urcite nebudeme.
Tak si aspon usetrime kopu nervov :-)
tima999
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 12. Jún 2012 16:18:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod vvv » Štv 14. Jún 2012 21:58:02

Moj nazor, ak je nutne burat strop a znizovat mury, skuste sa zamysliet nad celkovou demoliciou az na zakladovu dosku a postavit to nanovo podla svojich predstav a poziadavok. Predpokladam, ze casovo by to nebolo narocnejsie, financne asi len nepatrne a za tu pridanu hodnotu byvania podla svojich predstav by to asi stalo. Na tomto fore uz viaceri ludia pisali svoje skusenosti s prestavbou a urcite prevlada nazor po ukoncenej rekonstrucii, ze radsej to postavit nanovo.

S týmto príspevkom autora vvv súhlasili - 2
deko, Ludo
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Prestavba podkrovia

Poslaťod deko » Pia 15. Jún 2012 7:31:52

tima999 píše:Alebo je uplna blbost tie stropy znizovat?

ano. aj pri mensej rekonstrukcii je jednoduchsie dom zburat a postavit nanovo. pri takejto brutalnej je to jedina ekonomicky, ekologicky, prakticky a logicky zdovodnitelna moznost.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron