Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod beo » Pia 09. Sep 2011 23:24:13

Ahojte, stavebníci.

Staviam hospodársku budovu - pôdorys 5,2 x 7,6 m, jednoduchá stavba - dvere a jedno okno, pultová strecha.

Poraďte, prosím, ako ju čo najlacnejšie postaviť.. Napadajú mi dva varianty možnosti výstavby:
1. z porfixu alebo podobného lacného stav. materiálu, hrúbka múru 30 cm. avšak náklady len na porfix sú cca 1400 eur.
2. postaviť v štýle drevodomu - nosné stĺpy, obiť osb doskami, čiastočne zatepliť medzi osb dosky (budova nemôže premŕzať). tu však potrebujem pomoc nejakého majstra, ktorému to musím zaplatiť.

čo z tohoto vychádza lacnejšie? ten drevodom neviem skalkulovať. a, bol by som rád, keby tá stavba bola aspoň na 40 rokov..

ďakujem za vaše tipy
beo
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Uto 09. Mar 2010 11:12:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod deko » Sob 10. Sep 2011 8:55:54

mne prave vcera priviezli drevo na tento kozin: moj-novy-kozin-t5036.html#p52001

namorene stojky, krokvy a tramy 6x12 cm ma vysli celkovo na 180 eur, dovoz 25 eur. zelezne uholniky na spojenie tramov a krokiev a dvesto 120 mm turboskrutiek 65 eur. za osb som neplatil, pouzijem "odpadovy" ktory ostal zo zruseneho sucheho poteru.

stresna krytina bude kanadsky sindel, alebo mozno aj obycajna ipa. v tomto este nie som rozhodnuty - musim zavolat znamemu, ktory ma ipu na svojej hosp. budove uz pat rokov, nech da referencie.

mimochodom, 30 cm porfix je privela aj na rodinny dom, bezne sa stavia z 25 cm a v pripade ze je statik dobry, aj z 20 cm :ano:

akakolvek stavba bude premrzat ak nie je vykurovana. moze byt zateplena aj metrovym eps :nie:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod opek » Sob 10. Sep 2011 18:14:01

V pohode si vystacite aj s 15 cm tvarnicou... S polskym porobetonom mozte ist cenou na polovicu (voci tej 30 cm)... Jednoduchy veniec po obvode, strecha nejaky lacny plech...
Osobne by som to radsej muroval, za par dni mate steny postavene aj sam... :drink
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod deko » Sob 10. Sep 2011 19:28:56

opek píše:Osobne by som to radsej muroval, za par dni mate steny postavene aj sam... :drink

dnes o 10 som zacal so stavbou kozina. kedze som nemuroval, o 15:00 som uz mal steny postavene. keby nebolo tak horuco, uz by som mal aj konstrukciu strechy :ano:

casovo najnarocnejsie bolo pripevnovanie usb dosiek :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod opek » Sob 10. Sep 2011 20:59:14

deko píše:casovo najnarocnejsie bolo pripevnovanie usb dosiek :ano:

Jasne, ze je to rychlejsie (sice, mozno este rychlejsie, pokial by slo o rychlost, by bolo postavit stan ;) ), len moj osobny nazor (nad ktorym sa isto da polemizovat) je, ze najdlhsiu zivotnost ma murovana stavba. Neviem, ci ma zmysel porovnavat OSB steny s murovanymi... Jasne, ze pokial mas zvysny material, nie je co riesit... :drink
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod deko » Ned 11. Sep 2011 6:51:31

opek píše:Neviem, ci ma zmysel porovnavat OSB steny s murovanymi...

myslim ze odpoved ponukaju stovky drevostavieb :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!

S týmto príspevkom autora deko súhlasil
fabka2004
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod MDW1 » Ned 18. Sep 2011 13:28:00

nazdar,najrýchlejšie a najlacnejšie je drevostavba,čo sa týka životnosti to máš v podstate jedno,ide tam hlavne o kvalitu práce a materialu,zober si staré stodoly na dedinách niektoré majú 80-100rokov a fungujú podnes-a v akej kvalite to bolo stavané v tedy.
základ drevostavby je zdravé a kvalitné drevo,dobrý a kvalitný základ,ktorý treba odizolovat,kvalitná strecha,a čo si dáš na steny je v podstate jedno
MDW1
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Sob 12. Feb 2011 8:30:15
Bydlisko: Piešťany
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako čo najlacnejšie postaviť hospodársku budovu?

Poslaťod edgarx » Pon 11. Jún 2012 17:35:21

Drevené domy sú všeobecne cenovo východnejšie http://dobrastavba.sk/stavebnictvo/dobra-stavba-je-drevostavba/, pretože majú oveľa lepšie charakteristiky ako ostatné druhy stavieb. Ponúkajú výhodný pomer medzi obytnou plochou a hrúbkou steny, tiež veľmi dobre izolujú, čo je v našom miernom klimatickom pásme nevyhnutné. ;)
Konštrukcie pozemných stavieb, Stavebná Fyzika, Projekcia pozemných stavieb
Obrázok užívateľa
edgarx
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Pia 04. Mar 2011 21:35:11
Bydlisko: slovensko
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron