Nasavanie z vonku trochu inak...

Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod Josse » Štv 07. Jún 2012 11:28:49

Zo znamym som mal debatu o krboch a vetrani a ma zaujimavu skusenost s netradicnym riesenim ktore vraj funguje spolahlivo. Ide o to ze externy privod vzduchu je privedeny do obostavby krbu - nema nic spolocne s horenim v krbe. Krb spaluje vzduch z interieru - v dome vznika mierny podtlak, vdzuch ide cestou najmensieho odporu a tak si ho taha cez vetraciu mriezku na krbe z externeho privodu, kde sa vzduch velmi rychlo ohreje od roztopenej vlozky. Takze krb spaluje "opotrebovany" vzduch z interieru a nasava vzduch z externeho privodu pricom ho ohriaty a "cerstvy" nasava do domu. Funguje to vsetko bez elektriky prip. je moznost zaradit jeden ventilator do privodu ext. vzduchu ktorym by sa dala regulovat intezita nasavania - to je ale len teoria ani on to nema, funguje to "samo".

Urcite ak si najdem cas tak to pojdem pozriet, cely vyznam toho je ze dostaneme cerstvy vzduch do domu bez nutnosti rekuperacie a bez nakladov na elektriku, ak je vonku teplo vetra sa oknami. Takze vyznam to ma v zimnych mesiacoch. Stretol sa niekto s niecim podobnym?? Pripadne Vase nazory na taketo "salamunske" riesenie?
Josse
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 8:36:32
Bydlisko: LE, KE
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod tienik » Štv 07. Jún 2012 11:57:50

mohlo by to fungovat, ak privod je fakt cesta najmensieho odporu. Ale nejak mi unika zmysel takehoto riesenia, ma to byt ako vetranie? ci predhrev? neviem
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod KoMiKo » Štv 07. Jún 2012 23:59:53

Problém vidím práve v prívode, ktorý tvorí "dieru do domu". Nepíšeš, či má na prívode aj uzatváraciu klapku. Ak by tam aj bola, tá klapka nie je nikdy dostatočne tesná a hrozí nasávanie studeného vzduchu do domu v zime keď sa nekúri v krbe.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod Josse » Pia 08. Jún 2012 12:48:01

tienik píše: ma to byt ako vetranie? ci predhrev? neviem

ano ma to byt ako vetranie spolu s ohrevom, samozrejme ze tie prietoky vzduchu nebudu 300m3/hod ale vzmena vzduchu by urcite prebiehala, ved ani klasicke vetranie pri silnych mrazoch nejde na 100% a ak ano casto namrza rekupeartor ak nie je na to dimenzovany zemny register ... ale to je ina debata.

KoMiKo píše:hrozí nasávanie studeného vzduchu do domu v zime keď sa nekúri v krbe

privod by samozrejme mal klapku a daju sa kupit aj uzatvaracie mriezky na vyduch z krbovej obostavby. Z tym by problem nemal byt ved aj ked je externy privod do krbu tak sa ta tesnost nejak extra neriesi. Tu by mohli dat skusenost ty ktory maju klasicky privod z vonku ci cez vlozku netaha do domu studeny vzduch ak su na krbe otvorene klapky nasavania z vnutra.
Josse
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 8:36:32
Bydlisko: LE, KE
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod tienik » Pia 08. Jún 2012 22:09:54

mam pocit ze to velmi miesas, to nebude dobra cesta. Existuje len jedina osvedcena univerzalna vec - kladivo, vsetko ostatne je o kompromisoch. Ja by som prenechal vetranie rekuperacii a krb krbu - nech kazdy kona to naco bol vyrobeny a x krat odskusany. Robit pokusy na vlastnom dome, no neviem.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod mp1 » Ned 10. Jún 2012 12:02:10

toto riešenie (ohriatie vzduchu) odstraňuje pôvodný problém - dávno som si o "angličanoch" prečítal že sedia s nohami v krbe, chodidlá a tvár sa im opekajú a na chrbát fučí studený vzduch. rieši to aj problém s prívodom vzduchu pre spaľovanie, nikde nie je cítiť prievan.
ps - otázka narušenia vzduchotesnosti domu je zbytočná, pretože komín je dostatočná diera v obálke.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Nasavanie z vonku trochu inak...

Poslaťod Josse » Ned 10. Jún 2012 12:18:31

mp1 takze mas s takymto sposobom nejaku osobnu skusenost? Ako to funguje v praxi?
Josse
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 8:36:32
Bydlisko: LE, KE
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia