teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod reyder » Ned 03. Jún 2012 20:24:45

Ahojte,
pozeral som si staršie temy no nenašiel som odpoveď na moju situaciu. Chcem postavit teplovzdušny krb do trojizboveho domčeka o rozlohe ca. 80m2 stavaneho s porfix plus kde by mal krb služit ako hlavny zdroj tepla. Uvažujem o Invicta 700 selenic /14 kW ale nenašiel som nejake vypovedajuce referencie. Chcem využit netradične teplovzdušnu vložku aj ako výmenik na podlahove kurenie. Plan je taky, obstavať krb šamotovými tehlami, do ktorých by boli zatesane medene rurky ako výmennik, tie by boli zatesane po bokoch vložky ca. 10cm od vložky. Tehla by služila ako akumulator tepla. Vykurovacia plocha podlahoveho kurenia max. 5m2 (len kupelna a predsien) samozrejme regulator teploty v systeme, obehove cerpadlo. Neviem či to bude ale fungovať. Ma niekto take skusenosti, Skušal vobec niekto obstavat krb klasickymi šamotkami? daju sa vyhriať aspon na tych 50°C? Dakujem za každu radu.
Palo
reyder
 




Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod borko » Pon 04. Jún 2012 12:45:07

Cize teplovzduch chces kombinovat so samotom a este aj "samonavrhnutym" teplovodnym vymennikom koli 5m2 podlahovky? Cize das navyse dost korun a dostanes zato iba problemy navyse.
Sam mam teplovzduch s ventilatorom, ktory taha prec 400 m3/hod. A aj napriek tomu z vrchnych mriezok na krbe ide horuci vzduch ze ruku neudrzis dakedy. V obyvacke mam 4metrovy strop, ktory to tlmi, ale podla mna ty ked nalozis 14kW vlozku tak budes v trenkach spoteny hladat chybu, ze preco ti to nejde do toho draheho samotu.
Co sa kupelne tyka, tie su vacsinou mensie a vyviedol som jednu ruru aj tam a krasne stiha vykurovat.
A kedze mas dom z porfixu, ked to rozvedies teplovzduchom do celeho domu, ten to pekne naalkumuluje a zopar samotov navyse akumulaciu nijak vyznamne neovplyvni.
borko
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 16. Mar 2009 10:08:24
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod theb » Pon 04. Jún 2012 14:29:17

Samot s teplovzduchom nema velky vyznam + neviem ci si nad tym rozmyslal uz pri zakladoch domu, pretoze kvoli samotu by si mal mat pod danym miestom zaklad. Zbytocne ti to predrazi stavbu krbu a funkciu to splnat aj tak nebude.

Dalej, rurky na 5m2 priestoru su opat mensi problem, co ak budes kurit v krbe povedzme 10 hodin vkuse a nebude ti stihat odovzdavat teplo do kupelne a predsiene. Ak nebudes mat nejaku AN, budes musiet prestat kurit.

Vela penazi za malo muziky. Nepises ako vykurujes ostatne izby. Mozno by ta lacnejsie vyslo do kupelne a predsiene spravit obdobne kurenie, ako do ostatnych planovanych.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod bladerunner » Pon 04. Jún 2012 14:42:45

v prvom príspevku autor uviedol, že krb má byť hlavný zdroj tepla.
nepáči sa mi zamýšľané riešenie- malý domček /80 m2/ a hlavný zdroj tepla teplovzdušný krb s nominálnym výkonom 14 kW - niečo tu nesedí. keď zakúriš v krbe, tak o hodinu /možno dve/ sa v dome nebude dať vydržať, bude treba otvárať okná, nechať vyhasnúť krb. toto sa nebude dať regulovať. šamotky sa ani nestihnú nahriať. celé je to nejako blbo vymyslené.
treba poriadne zatepliť, aby boli minimálne straty a potom možno bude stačiť kúrenie elektrikou /buď káble do podlahy, alebo teplovodná podlahovka s elektrokotlom/
keď už chceš ako hlavný zdroj tepla drevo, tak potom sálavú pec resp. kúriť drevom do akumulačnej nádoby.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod Slavo_T » Uto 05. Jún 2012 17:53:12

Mam v dome rieseny teplovzdusny krb a prieduchy do vsetkych izieb , akurat kde som to nedal su kupelne , teda miestnost kvoli ktorej chces riesit akumulacny krb , nejaky vymennik v krbe , cerpadlo , regulaciu , ..... , a komplikovat cele vykurovanie domu .
Dnes uz viem , ze ak by som to robil este raz , tak by som tie prieduchy dal aj do kupelni . Vtedy som dal na rady a vystrahy pred ( vlhkostou , smradom , ..... ) , a tak som to tam nenatahol .
Takze urcite natiahni prieduch aj do kupelni a mas po probleme .

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
sire63
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod reyder » Uto 05. Jún 2012 19:17:50

Ospravedlnujem sa, nedostatočne som popísal celu situaciu a opravujem sa... domček ma 90 m2 s tým že teplovzdušný rozvod bude aj v kupelni aj v predsieni. Podlahovky chcem dat hlavne kvôli pocitovemu teplu do kupelne a predsiene kde sa človek na dlaždiciach ocita bosí. Da sa to riešit samozrejme aj elek. vyhrievanim podlahy ale myslel som že ak budem mat krb, že to nejake teplo z neho využijem ak ho predimenzujem aj na podlahovku. Mimo to musim ale ešte dodat že budem mat aj plynove ustredne kurenie a radiatory (ako dodatočne kurenie v prípade že nebudem dlhšie doma alebo sa mi nebude chciet po drevo :) Šamotky asi fakt niesu dobre riešenie ale neda sa to naozaj skombinovať s výmenikom na vodu? Nechcem priamo krb s vymenikom na vodu kedže vyhoda teplovzdušneho rovodu je ta, že sa vzduch zahreje takmer okamžite. Prípadne ešistuje nejaky odbornik ktorý by mi vedel navrhnut spravnu krbovu vložku a ktorý system sa pre moj domček vyplatí? Len taka pripomienka, byvam blizko lesa, drevo za dobrý peniaz, preto sa mi to ekonomicky viac oplati aj ked je viac roboty ale na to som zviknuty. :drink
reyder
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 05. Jún 2012 19:08:57
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: teplovzdusny krb v kombinacii s podlahovym kurenim

Poslaťod boro » Uto 05. Jún 2012 22:23:24

Podľa mňa principiálne neuvažuje zlým smerom (ak teda odhliadneme od toho, že si to zbytočne komplikuje). Ak umiestni rúrky do obstavby krbu tak, aby tam teplota nepresiahla povedzme 50 stupňov (určite sa to dá spočítať/odhadnúť), tak akumulačnú nádrž nepotrebuje a prehrievanie vody nehrozí.

Alternatívne by sa to dalo riešiť výmenníkom vzduch-voda (niečo ako chladič z auta), ktorý má síce nižšiu účinnosť, ale na druhej strane má výhodu, že sa dá odstaviť, takže ani tu nehrozí prehrievanie.

Otázka je, či obehové čerpadlo vykurovacej vody nakoniec nezožerie viac elektriny, ako by zožrala elektrická podlahovka.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron