Z akeho materialu robit rozvody vody?

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Str 11. Jan 2012 20:41:26

MiroM píše:
Henry píše:
Prave tychto "ostrych" ohybov sa obavam. Pri podlahovke sa take nerobia.
Je to podla vyrobcov tychto trubiek dovolene? Nepreslabuje sa v ohybe struktura materialu, nepokrčí sa - ked nie hned, tak casom?


Nie je to az take ostre. Struna to ani ostre nedovoli urobit. Je to vsak dostatocne pre prechod z podlahy do steny. Ako som pisal, pri 16-ke je radius mensi ako pri 20-ke. V podlahe je vsak izolacia ,v ktorej sa ten ohyb "strati".


Tu v tejto tabulke je to presne definované, že pre konkrétnu rúru aký polomer môžeš spraviť z konštrukčného hladiska.. Tieto polomery s pružinami aj tak ťažko dosiadneš. 5x priemer dosiahneš najlepšie s ohýbačkou. Pružina Ti zaistí stálosť tvaru potrubia, aby sa "nezlomil" v jednom bode pri ohybe. Samozrejmosťou je, že každý priemer má vlastnú pružinu.

http://obzaho.net/web/images/stories/pd ... z%20v6.pdf
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod Daniel75 » Uto 27. Mar 2012 20:42:41

Otazka k pruzinam... pouzit len vnutornu, alebo vnutornu a vonkajsiu zaroven?
Daniel75
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pia 20. Aug 2010 12:49:43
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod ziletka » Str 28. Mar 2012 7:18:09

pouzit len vonkajsiu. Vnutorna sa pouziva len na koncoch.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.

S týmto príspevkom autora ziletka súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Pia 25. Máj 2012 10:06:55

[quote="joko"]

Zdravim, JOKO mozem sa spýtať, tiež v krátkej dobe ma čakajú rozvody vody, ako tu čítam, že do novostavby sa odporúča radšej plastohliník. Tak sa chcem spýtať na rúrky na rozvod vody. TO sú tie istú čo sa používajú na podlahovku. Teda PEX a 16mm. Alebo sú to nejaké iné.
A tiež k tým ohybom, spomínate nejaké pružiny . Čo sú to za pružiny. Je to tak že na každý ohyb sa dáva nejaká pružina, alebo je to akási ohýbačka ?
Dakujem
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod tramo » Pia 25. Máj 2012 10:38:58

Ak moze skusim zatual kym neodpovie Joko odpovedat ja. Dufam ze sa neurazite... Pruziny su 2 druhy vonkajsie a vnutorne tu su linky ktore mi dal hned googel: http://katalog.satec.sk/katalog/tab/10005234/0/Tvarovacia-pruzina-vonkajsia a potom vnutorna: http://katalog.satec.sk/katalog/tab/10005233/0/Tvarovacia-pruzina-vnutorna tym ju ohnes ako potrebujes a nasledne pruzinu vytiahnes a "rura" ostava tak ako si ju ohol pomocou pruziny. O to aky uhol maximalne moze mat ohyb atd tu joko pisal. Cize pruzina neostava na ohybe, Sluzi na rovnomerne ohnutie a "nesplostenie" rury.

S týmto príspevkom autora tramo súhlasili - 2
fefe30, joko
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod boro » Pia 25. Máj 2012 10:48:06

Môžu byť rovnaké ako na podlahovku, ale mali by mať atest na pitnú vodu.

S týmto príspevkom autora boro súhlasil
fefe30
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Pia 25. Máj 2012 11:35:43

Zatiaľ dakujem za odpovede, takže klasická PEX rúrka s A testom na vodu. Spýtam sa Vás ešte aké priemery rúriek použiť. Či rovnaké na teplú aj studenú vodu, alebo na teplú radšej voliť tenší priemer rúrky.

Ešte k tým pružinám na ohýbanie, je to nutné ohýbať pomocou pružín, alebo dá sa to aj od oka ručne. :D

Vodára mám v rodine, no neni zrovna najmladši a mám taký pocit, že robí štandardne do PPR, a neviem či vobec robil do plastohliníka. Chystám sa ho navštíviť, a navrhnem mu či by to spravil aj do plastohliníku. Viete mi povedať nejaké argumenty pre plastohliník, ked mi povie, že čo vymýšlam a nedám PPR. Chcem mať nejaký prehľad, ked s ním budem hovoriť. :)
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Pia 25. Máj 2012 14:27:16

Začnem poslednou otázkou. Pri plasthliníku na dom máš napr. 30 -50 spojov, spolahlivosť hovorme o 99%, potrebuješ menej tvaroviek, dokážeš celý systém spraviť tak, aby si v podlahe nemal žiadny spoj, pri tom celý systém bude vedený v podlahe - teda bezpečnosť.
je to nová generácia potrubia, teda o 20 rokov novší systém ako PPR, čo oceníš o 20 rokov, kedy PPR bude na odstrel, a plasdthliník v rozkvete. Pri PPR počítaj cca 150 zvarených spojov kde pri najlepšej vôly je úspešnosť cca 95 - 98% na tesnosť. Cenový rozdiel:
Ak neberiem do úvahy podomietkové telesá, či už WC alebo batérie, tak cenový rozdiel je cca 200 - 300 Eur v materiály, ale montáž je o polovicu rýchlejší, teda polovicu rozdielu získaš späť na cene práce.
Pre mňa však rozhodujúci rozdiel je tesnosť - spolahlivosť.
Povrchová úprava: ano ja používam rovnaké potrubie aj na vodovod ako na podlahové kúrenie. Ak budem hovoriť o Hencu, tak má certifikáciu aj na Slovensku z Pieštan, má prevádzkové parametre 10 bar pri 95 st.C. životnosť 50 rokov. Povedzme že v dome budeš mať 3,5 bar, max 60 st.C. Stačí, alebo nestačí tá rúra? Samozrejme aj Henco má špecial na stredotlaké vodovody s 0,4 mm Al vrstvou, ale za iné ceny, a parametrami, ktoré v RD nikdy nedosiahneš.
Ohýbanie: Každý výrobca pridáva k výrobku technické parametre, kde npíše min. polomer, na ktorý sa dá rúra bezpečne ohnúť. Pri Henco priemer tohoto ohybu je stanovený na 5 X priemer. Teda 16 mm na 8 cm, 20mm na 10 cm, atd. Ohyb pružinou je iba jedna z alternatív, lacnejšia jednoduhšia, ale tie spomínané priemery sa tak nedajú dosiahnúť. Proste s pružinou 8 cm priemer. Na to sú ohýbačky, a tam už ušetríš priestor, peniaze za koleno, nemáš spoj, teda nemáš riziko netesnosti. Ja pružiny málo používam, ak treba vytvoriť koleno, tak použijem ohýbačku, ak stačí oblúk, tak to robím rukou. Upozorňujem , pri 20 mm rúre hrozí premačknutie priemeru, pri 26 je potrubie tak tvrdé, že bez uhýbačky je veľký problém spraviť presný tvar, aký je úmysel.
Vnútorné pružiny vôbec nemám, lebo pointa plasthliníku je v tom, že potrubie je v kotúčoch a nieje problém natiahnúť aj 100 m potrubie v kuse s viacerými ohybmi napr. pri podlahovke, a tam tú pružinu aj tak nedostaneš ani dnu, ani von.

S týmto príspevkom autora joko súhlasili - 2
fefe30, Londoner
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Pia 25. Máj 2012 17:17:48

Ďakujem za podrobnú odpoveď, ešte sa chcem spýtať na priemer rúriek. či dať rovnaké na teplú vodu aj na studenú. Logicky by mala byť na teplú menšieho priemeru, aby som odpúštal čo najmenej teplej vody. Aké by mali teda byť priemery rúrok. ;)
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod ziletka » Pia 25. Máj 2012 21:10:52

fefe30 píše:Ďakujem za podrobnú odpoveď, ešte sa chcem spýtať na priemer rúriek. či dať rovnaké na teplú vodu aj na studenú. Logicky by mala byť na teplú menšieho priemeru, aby som odpúštal čo najmenej teplej vody. Aké by mali teda byť priemery rúrok. ;)

mne zas pride logicke ze su rovnakeho priemeru. Ked potrebujes dosiahnut nejaku teplotu vody (ci uz do vane, umyvadla ....) tak si ju aj tak namiesas bateriou. Ja som pouzil aj na teplu aj na studenu 16mm plasthlinikove rurky s ktorymi som robil aj podlahovku.
Regulaciu teploty vody priamo z bojlera mam riesenu zmiesavacim ventilom.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Pia 25. Máj 2012 22:32:02

fefe30 píše:Ďakujem za podrobnú odpoveď, ešte sa chcem spýtať na priemer rúriek. či dať rovnaké na teplú vodu aj na studenú. Logicky by mala byť na teplú menšieho priemeru, aby som odpúštal čo najmenej teplej vody. Aké by mali teda byť priemery rúrok. ;)

V bežnej praxi pri plasthliníku používam zásady: do troch klasických výtokov ešte stačí 16mm do päť výtokov 20 mm celý RD 26 mm. Toto platí hlavne na studenú vodu, lebo z pravidla je z toho WC, pračka, umývačka, ktoré potrebujú menej vody. Ešte treba brať do úvahy čo sa pravdepodobne bude súčasne používať . Napr: ideš sa kúpať. Najprv pustíš vaňu, následne použiješ toaletu, a umyješ si ruky. V takom prípade budú tri výtoky súčasne otvorené. A môžeš mať pri tom zapnutú pračku - umývačku. Pripojenie výtokového ventilu na terase v niektorých prípadoch je tiež lepšie použiť 20 mm, ak je predpoklad, že bude slúžiť aj na závlahy. :netusim
Naopak pri TUV bežne do RD dávam iba priemer 16 a 20 mm. Tu je limitujúca otázka, či v dome bude recirkulácia TUV? Druhým faktorom je, že bežné ohrevy TUV majú napájanie o piemere 3/4 " teda 20 mm ekvivalent prietoku. Tretím dôvodom je, že zpravidla v dome máš o 3 - 6 výtokov na TUV menej ako SV. Toto je treba mať na zreteli.
Ak systém navrhneš na " hviezdicový" spôsob napájania, tak jasné je, že prívod do rozdelovača pri SV natiahneš 26mm = 1" a odtiaľ jednotlivé vetvy použiješ všade 16 mm rúru. Ak však pri tomto systéme budeš mať recirkuláciu TUV, tak treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie, a vetvy napr. drez, umývadlá recirkulovať, aby cirkulačka bola opodstatnená. Napojenie ohrev TUV - rozdelovač 20 mm, recirkulácia všetko 16 mm. Najväčší odber majú nástenné batérie na vaňu, ale existujú aj sprchové podomietkové batérie, ktoré vyžadujú 20 mm pripojenie. To sú však výnimky . :drink

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
fefe30
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Sob 26. Máj 2012 23:38:48

joko píše:
fefe30 píše:Ďakujem za podrobnú odpoveď, ešte sa chcem spýtať na priemer rúriek. či dať rovnaké na teplú vodu aj na studenú. Logicky by mala byť na teplú menšieho priemeru, aby som odpúštal čo najmenej teplej vody. Aké by mali teda byť priemery rúrok. ;)

V bežnej praxi pri plasthliníku používam zásady: do troch klasických výtokov ešte stačí 16mm do päť výtokov 20 mm celý RD 26 mm. Toto platí hlavne na studenú vodu, lebo z pravidla je z toho WC, pračka, umývačka, ktoré potrebujú menej vody. Ešte treba brať do úvahy čo sa pravdepodobne bude súčasne používať . Napr: ideš sa kúpať. Najprv pustíš vaňu, následne použiješ toaletu, a umyješ si ruky. V takom prípade budú tri výtoky súčasne otvorené. A môžeš mať pri tom zapnutú pračku - umývačku. Pripojenie výtokového ventilu na terase v niektorých prípadoch je tiež lepšie použiť 20 mm, ak je predpoklad, že bude slúžiť aj na závlahy. :netusim
Naopak pri TUV bežne do RD dávam iba priemer 16 a 20 mm. Tu je limitujúca otázka, či v dome bude recirkulácia TUV? Druhým faktorom je, že bežné ohrevy TUV majú napájanie o piemere 3/4 " teda 20 mm ekvivalent prietoku. Tretím dôvodom je, že zpravidla v dome máš o 3 - 6 výtokov na TUV menej ako SV. Toto je treba mať na zreteli.
Ak systém navrhneš na " hviezdicový" spôsob napájania, tak jasné je, že prívod do rozdelovača pri SV natiahneš 26mm = 1" a odtiaľ jednotlivé vetvy použiješ všade 16 mm rúru. Ak však pri tomto systéme budeš mať recirkuláciu TUV, tak treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie, a vetvy napr. drez, umývadlá recirkulovať, aby cirkulačka bola opodstatnená. Napojenie ohrev TUV - rozdelovač 20 mm, recirkulácia všetko 16 mm. Najväčší odber majú nástenné batérie na vaňu, ale existujú aj sprchové podomietkové batérie, ktoré vyžadujú 20 mm pripojenie. To sú však výnimky . :drink


Joko dávam klobúk dole pred tvojimi znalosťami a radami, čo tu píšeš :ano: Už mi je to teoreticky jasné ako odporúčaš montovať vodu do novostavieb RD. Tak dnes bol som s rodinným vodárom. Povedal, že klasika PPR plne postačuje, a je to lacné a kvalitné. Ale uznal že plastohliníková rúrka je kvalitnejšia ako PPR. Tiež mi povedal, že keď si dám plastohliník, tak že tam bude toľko isto spojov ako PPR. Tiež hovoril, že samotné plastohliníkové rúrky nie sú tak drahé, len sa to predražuje na T- éčkach, tie sú dosť drahšie ako PPR. Takže mi to môže urobiť s plastohliníkovými rúrkami spojenými klasickými T - éčkami v podlahe . Tým pádom tam bude veľa spojov. Ty si na predošlej stránke písal, že vodu dávaš tiež, ako kúrenie na rozdelovač a tým pádom nemusia byť spoje v podlahe, lebo všetko ide z rozdelovača. Čo je veľmi dobré. Len škoda, že som si poriadne ten tvoj príspevok o použití rozdelovača poriadne nezapamatal, a prečítal až dnes. Mohol som mu povedať, hneď že to chcem cez rozdelovač a nie s T - ečkami. Lebo spájať plastohliníkovú rúrku v podlahe Téčkami, asi nebude to pravé orechové. To tam rovno môže dať aj PPR rúrku. No zájdem za ním ešte raž. A spýtam sa aj na predbežnú cenu práce. Ale to je už iná téma :D Ďakujem.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod sigma » Ned 27. Máj 2012 6:27:57

fefe30 píše:Tiež mi povedal, že keď si dám plastohliník, tak že tam bude toľko isto spojov ako PPR.

Toto ale nemyslel vazne. Nie kazdy moze robyt s plastohlinikom, niektorym by to mal súd zakázať. Keď nechceš vymeniť vodára, tak si to nechaj urobit z PPR. Lebo na to nestcia len lisovacie klieste, treba aj ohybacku, aby si to nemal same koleno a samy spoj.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod harctom » Pon 28. Máj 2012 8:08:16

,,Ak však pri tomto systéme budeš mať recirkuláciu TUV, tak treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie, a vetvy napr. drez, umývadlá recirkulovať, aby cirkulačka bola opodstatnená"

Joko ako to myslíš že ,,treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie" ? Ako sa rieši cirkulačka pri hviezdicovom rozvode? Kde sa pripaja? Na kazdu vetvu, alebo sa cirkuluje iba do rozdelovača?
harctom
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Pia 20. Nov 2009 8:55:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Ned 03. Jún 2012 8:48:35

harctom píše:,,Ak však pri tomto systéme budeš mať recirkuláciu TUV, tak treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie, a vetvy napr. drez, umývadlá recirkulovať, aby cirkulačka bola opodstatnená"

Joko ako to myslíš že ,,treba umiestniť rozdelovač čo najlepšie" ? Ako sa rieši cirkulačka pri hviezdicovom rozvode? Kde sa pripaja? Na kazdu vetvu, alebo sa cirkuluje iba do rozdelovača?

Samotný rozdelovač sa skladá z okruhov na SV a TUV. To je každému jasné. Ale že tento rozdelovač pri rozvodov vody sa dá oddelit a napr SV dať na prízemie a TUV na poschodie, to už všetci nemusia vedieť. Preto som už v dvoch prípadoch spravil, kde bola cirkulácia, že kde bolo viac vetiev SV , napr pri tech. miestnosti, som použil väčší rozdelovač, a na TUV som dal blýzko kúpeľne, aby vetvy boli čo najkratšie, a najdlhšie vetvy som cirkuloval. Takmer vždy je to kuchyňa, a horná kúpelka, a tam môžeš napojiť napr. umývadlá a sprchu. Na TUV je vždy treba menší počet vetví, lebo nemáš pračky, WC, prípadne chladničku.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron