Rekuperácia + klimatizácia

Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod retep » Str 11. Apr 2012 17:32:03

Ahoj,

nepodarilo sa mi najst odpoved na zakladnu otazku, ci je mozne/vhodne kombinovat rekuperaciu s klimatizaciou. Nespolieham sa na skutocnost "ze dobre navrhnuta stavba nepotrebuje chladenie a pod.", resp. neriesim, ci naklady na prevadzku budu o par eur/rocne vyssie, ale ide mi o fakt, ze stropne chladenie je otazne najma z hladiska ceny (strop 8t €+TC 14t €) a chladenie priestoru bude potrebne (k plynu uvazujem o klime).

Na zaklade tychto faktov mi vznikla otazka, ci su klimatizacia a rekuperacia kompatibilne z dovodu, ze klima (podla mojho laickeho nazoru) narusa vzduchotesnost obalky a rekuperaciu ju vyzaduje (je vhodna).

Ine riesenie chladenia mi nenapada, nechcem chladit podlahovkou, resp. TC NILAN VP18K nepovazujem za dostatocne pre chladenie v umornych 35°C horucavach.
Iny navrh?

Dik
retep
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Uto 16. Nov 2010 16:47:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod MartinH » Str 11. Apr 2012 18:36:20

retep píše:Na zaklade tychto faktov mi vznikla otazka, ci su klimatizacia a rekuperacia kompatibilne z dovodu, ze klima (podla mojho laickeho nazoru) narusa vzduchotesnost obalky a rekuperaciu ju vyzaduje (je vhodna).


Nevidim problem. Bezny typ klimatizacie (split system, nie okenne jednotky) nenarusa vzduchotesnost. Kompresor vonku a vyparnik vnutri su spojene tenkym medenym potrubim.

retep píše:stropne chladenie je otazne najma z hladiska ceny

Neviem presne ceny, ale najlacnejsie su rurky zaomietane alebo zabetonovane v strope. Stropne chladenie nie je lacne, ale v porovnani s niekolkymi klimami vo viacerych izbach a pri zohladneni komfortu by som to predcasne nezavrhoval.

retep píše:TC NILAN VP18K nepovazujem za dostatocne pre chladenie v umornych 35°C horucavach.

Kolega MartinR ma realne skusenosti s Nilanom a myslim, ze bol spokojny. Treba si precitat, co pisal.

Chladenie treba riesit sucasne s tienenim. Kazdy system chladenia pojde na doraz, ked pali slnko cely den cez okna.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod tomibob » Pia 13. Apr 2012 23:40:16

Nie je problem chladit v ramci rekuperacie, mam uz pripravu v ramci celeho systemu pre solankovy vymenik s plosnym kolektorom, zatial este nenainstalovany, ktory sluzi v lete na dochladzovanie vzduchu a v zime na predohrev
tomibob
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Ned 18. Mar 2012 23:28:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod MadaC » Sob 14. Apr 2012 12:57:52

tomibob píše:Nie je problem chladit v ramci rekuperacie, mam uz pripravu v ramci celeho systemu pre solankovy vymenik s plosnym kolektorom, zatial este nenainstalovany, ktory sluzi v lete na dochladzovanie vzduchu a v zime na predohrev


Musis mat ale zaizolovane privodne potrubie inak ti na nom bude kondenzovat voda.

Osobne som proti klimatizacii, vadi mi aj v aute, ale tam sa bez nej neda prezit. Doma by som ju ale nechcel. Treba v noci dobre vyvetrat a cez den zadebnit okna.
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod fabka2004 » Sob 14. Apr 2012 20:32:35

v aute sa da prezit ... ved inac by ludia ktory maju auta bez klimatizacie neprezili, a pred 89-tym mal skoro kazde auto manualnu klimu, okna ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod filipino » Štv 17. Máj 2012 20:06:57

resp. TC NILAN VP18K nepovazujem za dostatocne pre chladenie v umornych 35°C horucavach.

ale ved ken je vonku 35°C tak nechaldite na 20°C. V nutri budete mat tak 30 a stiahnut to na 25 tepelnym cerpadlom je podla man uplne realne. NIlan ma aj lacnejsiu jednotku s chladenim, ktora sice nema vymenik na TUV, ale za cca 3000 EUR rekuperuje a aj chladi. Naviac pri aktivnej rekuperacii ( s TC) netreba predohrev.
Ked zoberiem kúpu a montáž klímy, tak mi už tá lacnejšia aktívna RJ od NIlanu príde lepšia. VP18K je drahá (ale zase má ten TUV výmeník).
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod Yco » Uto 22. Máj 2012 7:09:25

Nuž, páni, máme doma rekuperáciu Nilan VP18K - teda s chladením. Zatiaľ som možno nevychytal všetky muchy. Fakt je ten, že za posledné dva dni, keď teplota vonku oscilovala u nás takto:


Boli teploty v izbách otočených na juhozápad takéto:



A to máme doma centrálne riadenie Loxone, kde sa práve snažím nastaviť sklápanie žalúzií tak, aby som čo najviac obmedzil solárne zisky...

A zároveň začínam študovať, ako rekuperačnú jednotku "dovybaviť" tak, aby bola zároveň aj klimatizačnou? Potrebujeme to vyriešiť hlavne na poschodí.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod sigma » Uto 22. Máj 2012 7:43:26

Čo ak si deti budú chcieť vymeniť izby? Nebudu im sedieť teploty. Nemáš tie deti podchladené? Moje majú okolo 36°C

Inak, pekné. Mne by sa niekedy hodilo pustiť čerpadlo k podlahovke a zmiešať horný (podkrovie) s dolným (prízemie) okruhom.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod Yco » Uto 22. Máj 2012 9:02:30

@sigma

Hmm, dobré oči, ostrý vtip. 8-)
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod Yco » Štv 24. Máj 2012 10:37:04

Nastavil som jednotku podľa rád výrobcu a momentálne to vyzerá, že to funguje. :) Aj keď je asi ešte skoro na závery, keďže aj vonkajšia teplota klesla.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod MiroM » Štv 24. Máj 2012 14:16:23

Yco píše:Nastavil som jednotku podľa rád výrobcu a momentálne to vyzerá, že to funguje. :) Aj keď je asi ešte skoro na závery, keďže aj vonkajšia teplota klesla.

Hmm podla grafov to nevyzera, ze by chladenie fungovalo, vnutorne teploty mas proklate vysoko. To mne vetranie cez ZR zrazilo teploty vyraznejsie. Akym prietokom chladis a aka teplota ti lezie z vyustok?
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Rekuperácia + klimatizácia

Poslaťod Yco » Štv 24. Máj 2012 14:37:19

@MiroM

Ahoj, tie teploty boli také pred zmenami v nastavení a je tu jeden dôležitý fakt, ktorý som nespomenul. Senzory sú umiestnené vo vypínačoch. V zime bol rozdiel medzi teplotou v izbe a "v stene" pol stupňa. Teraz v lete je to viac, ale teraz neviem presne koľko. Zvažujem umiestnenie aspoň dvoch senzorov v priestore izieb. (jeden na poschodie a jeden na prízemie. ale musím to ešte esteticky doriešiť. asi nejakým bezdrátom.)

Pred nastavením mi išla rekuperácia na jednotke. Po nastavení aj na štvorke (cca. 300 m3h-1), tak som to obmedzil na maximálne dvojku kvôli hluku. (teraz rýchlo neviem nájsť zodpovedajúce prietoky pre jednotlivé stupne Nilan -u VP18K M2)
V ten večer, čo som to nechal na maximum, bola teplota privádzaného vzduchu sedemnásť - osemnásť stupňov pri vonkajších dvadsiatich-piatich.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť