aky druh vykurovania pre suteren

aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Ned 20. Máj 2012 21:48:38

ake vykurovanie mate (resp. co by ste poradili) v suterene? Jedna sa o novostavbu (podkrovny dom) s celkovym podpivnicenim. V pivnici chcem vykurovat resp. temperovat 3 miestnosti:
- práčovňa (frekvencia vyuzitia 1-2 krat za tytzden na cca 2-3 hodinky)
- ostatne 2 miestnosti chcem temperovat na teplotu cca 18-20 stupnov (kuchynka, hobby miestnost)

Pointa doteraz bola taka, ze na prizemy + podkrovie bude podlahovka a v suterene budu tie 3 radiatory.

Vzhladom na zname fakty typu: podlahovka na prizemy a radiatory v podkrovi, rozmyslam o tom, ci hore spomenutou alternativou sa nedostanem do toho isteho znevyhodnenia. Naplanovany je zatial kondenzacny kotol. Radiatory do suterenu sa mi hodia hlavne z dovodu, ze nabehova doba bude ovela rychlejsia oproti podlahovke + kurit by tam trebalo len 1-2 krat do tyzdna (pracovna) ,, inak by sa v tych miestnostiach len temperovalo... .

doplnujuce info:
zateplenie -> strecha 34cm/40cm; fasada: 20cm; okna 3sklo; podlaha 8cmEPS + pivnicny strop bude zatepleny 10cm EPS.

vdaka
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod ziletka » Pon 21. Máj 2012 12:58:00

tak tam daj nizkoteplotne radiatory.
Nemusis riesit 2 teploty vykurovacej vody a nabeh bude rychlejsi ako pri podlahovke.
Velkost (a teda vykon) tych radiatorov si urcis sam pri ich kupe.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Pon 21. Máj 2012 13:00:42

ziletka píše:tak tam daj nizkoteplotne radiatory.
Nemusis riesit 2 teploty vykurovacej vody a nabeh bude rychlejsi ako pri podlahovke.
Velkost (a teda vykon) tych radiatorov si urcis sam pri ich kupe.


takze tym padom nepotrebujem zmiesavac? (som v tom uplny laik zatial, tak sorry za mozno blbu otazku)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod ziletka » Pon 21. Máj 2012 13:52:55

nizkoteplotne radiatory by mali byt klasicke radiatory ale ovela vacsie a tym padom do nich nemusis davat vodu teploty 70°C ale staci napr 40°C a to uz je voda ktora ide aj do podlahovky.
Kazdopadne treba ratat s tym ze tie radiatory su VELKE.
Ja mam naplanovany v dome jeden taky radiator ktory dam do garaze a budem ho pustat podla potreby ale zatial ho nemam ani kupeny takze prakticke rady neviem dat.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod MartinH » Pon 21. Máj 2012 14:09:37

ziletka píše:nizkoteplotne radiatory by mali byt klasicke radiatory ale ovela vacsie a tym padom do nich nemusis davat vodu teploty 70°C ale staci napr 40°C a to uz je voda ktora ide aj do podlahovky.
Kazdopadne treba ratat s tym ze tie radiatory su VELKE.
Ja mam naplanovany v dome jeden taky radiator ktory dam do garaze a budem ho pustat podla potreby ale zatial ho nemam ani kupeny takze prakticke rady neviem dat.


Plny suhlas, su VELKE. Existuju prepocitavacie tabulky, napr. na TZB-INFO.

Dalej treba povedat, ze este aj tych 40 stupnov je otaznych. Ja mam teplotu pod 30 stupnov, aj ked treba povedat, ze nekurim plynom.

Ak je to novostavba s normalnymi izolaciami, ja by som dal miesto radiatorov normalnu podlahovku a temperoval stale. Lenze pozor, ked skonci vykurovacia sezona v nadzemnej casti, bude sa dat kurit len dole? Kotol moze cyklovat ako divy, maly odber tepla :(. Potom by bola lepsia elektrika, ta je vsak drahsia. Viac otazok, ako odpovedi. Sorry.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Str 23. Máj 2012 10:17:41

aka najvacsia nevyhoda plynie z toho, keby som pouzil klasicke (nie nizkoteplotne) radiatory v pivnici a 1NP a 2NP by bola podlahovka?

@martinH: obavam sa ze do pivnice by nebolo najvhodnejsie dat v mojom pripade podlahovku, lebo v pivnici nemam az tak dobre zateplenu podlahu.

ti co mate pivnicu, ako ste to riesili?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod MartinH » Str 23. Máj 2012 10:45:31

yoyo píše:@martinH: obavam sa ze do pivnice by nebolo najvhodnejsie dat v mojom pripade podlahovku, lebo v pivnici nemam az tak dobre zateplenu podlahu.


Stavba uz stoji? Myslel som si, ze planujete. Nie je na podlahovku neskoro, aby sme naprazdno neteoretizovali?

Samozrejme to treba spocitat a nechcem Vas tlacit do nejakeho riesenia.Chcem len pripomenut, ze v pivnici pod urovnou terenu pod tou podlahou nemrzne. Je tam asi tak +10 stupnov a idete temperovat na 18. Taky spad odizoluje aj priemerna izolacia. Budete mat nejake trvale male straty, ale ziadne starosti a relativne prijemnu klimu. Pri narazovom kureni podla potreby treba prist vcas vopred zapnut kurenie, to rychlo prestane bavit.

Spocitajte si tiez presnejsie velkosti tych radiatorov, ci budu vyhovovat. Moze sa stat, ze budu na celu stenu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Str 23. Máj 2012 10:51:36

Stavba uz stoji? Myslel som si, ze planujete. Nie je na podlahovku neskoro, aby sme naprazdno neteoretizovali?
>> (hruba) stavba stoji. o chvilu ideme robit kurenie. Mam komplet projekt kurenia. V mojich prvotnych poziadavkach bolo, aby v pivnici boli radiatori. Teraz zvazujem ci je to dobry napad a ake vyhody/nevyhody z toho plynu.

>> Chcem len pripomenut, ze v pivnici pod urovnou terenu pod tou podlahou nemrzne. Je tam asi tak +10 stupnov a idete temperovat na 18.
ano, to je pravda, ale mne do podlahy v pivnici vychadza len nieco okolo 3-4cm EPS... tak neviem ci je to postacujuce..
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod MartinH » Str 23. Máj 2012 12:03:43

yoyo píše:do podlahy v pivnici vychadza len nieco okolo 3-4cm EPS... tak neviem ci je to postacujuce..

Osobne nie som presvedceny, ze vela EPS v podlahe je dobra investicia, ale toto je naozaj malo.

Moja rada na podlahovku ma naozaj velky protiargument. Asi nebudem vediet poradit, co s tym teraz. Len vseobecne, ze posledna realna sanca na nejaku stavebnu zmenu je teraz.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Str 23. Máj 2012 13:18:41

hm... ma napadla moznost - co tak kombinacia podlahovka (1NP, 2NP) + stenove vykurovanie v pivnici (vzhladom na to ze mam malo izolacie v podlahe). Je to vyhodnejsia/lepsia kombinacia ako radiatory?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod Ludo » Str 23. Máj 2012 15:00:21

v pivnici nemam ziadne, zopakujem ziadne vykurovanie
je tam stale tak akurat-a v principe to neriesim-teplomer tam nemam
kompoty mi tam nepomrzli ani tuto zimu - a ze bola mraziva to je isté..... :ano:
a nic ine, kvoli comu by som ju potreboval vykurovat tam neni....

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
tomas g
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod misso » Str 23. Máj 2012 16:16:09

No neviem som na tom podobne. Mám čiastočne podpivničené, pivnica nezateplená z tehál hrúbky 30. Podlaha zateplené (neviem z hlavy koľko, ale skôr symbolicky-možno 5cm). Dom dvojpodlažný s podlahovkou. Pôvodne som kúrenie v pivnici ani nechcel riešiť a nechal som sa nahovoriť, že jeden radiator zvedený z podlahovky tam stačí. Mám tam asi ten najväčší, čo sa robí, ale nestačí. V reále, keď ozaj mrzne a podlahovka dáva vyššiu teplotu, tak to zdvihne teplotu o max 2 stupne (čiže nie je tam 13-14, ale 15-16 stupňov). V praxi väčšinu dňa kotol aj tak nejde a ak ano dáva nižšiu teplotu, takže radiator na dotyk studený a nevykúri.
Môj názor je že by si musel mať veľa veľkých radiatorov a výsledok neistý. Ak som si dobre zapamätal, tak zateplenie máš podobne a fasádu ešte lepšiu ako ja, takže ten kotol asi moc často kúriť nebude. Podlahovka - neviem, či sa ti oplatí si tú pivnicu predražovať, zváž si sám načo to využiješ. V každom prípade máš ešte možnosť s tým niečo robiť. Ja už nie. Momentálne riešim, čím si prikúriť v zime po dobu pobytu (infra kúrenie, elektrický radiátor...). Aj keď poslednú zimu sa dobre sedelo aj pri 16 stupňoch, šak keď sa pije ani zimu necítiť :D
misso
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 29. Okt 2009 14:24:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod yoyo » Str 23. Máj 2012 16:50:06

no u mna je to tak, ze mam celkove podpivnicenie, pricom polovica pivnice je celkom pod zemou a druha polovica ja cela nad zemou. Takze ta co je pod zemou je zateplena zvonku 5cm XPS. Ta co je nad zemou bude zateplnena 20cm EPS.

mistnosti ktore potrebujem vykurit v pivnici su ciastocne zapustene v terene... .
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod theb » Str 23. Máj 2012 21:34:48

@yoyo: A steny pivnice mas izolovane (zvonka/zvnutra), ked do toho chces takto investovat? Cenovo je to trosku narocnejsie ako podlahove, prave kvoli rurkam.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: aky druh vykurovania pre suteren

Poslaťod misso » Str 23. Máj 2012 21:41:47

Závisí to od toho, čo chceš dosiahnuť. Len si nie som istý, či tie radiatory budú stačiť kúriť. Ja mám síce celú pivnicu, ako jednu miestnosť, ale aj tak, aby si mal v každej miestnosti veľký radiator... Bolo by to treba asi prepočítať, ale myslím, že nezvládne viac, ako dva stupne. Možno by si sa dostal do 18 stupňov, ale 20, trochu pochybujem. Ale je to len môj odhad.
misso
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 29. Okt 2009 14:24:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia