Tepelný most cez madlo na dverách

Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod KoMiKo » Štv 19. Apr 2012 8:50:58

Na vchodové dvere mám navrhnuté nerezové madlo, asi niečo takéto:
madlo.jpg
madlo.jpg (7.73 KiB) Zobrazené 2596 krát

Má byť obojstranné, na celú výšku dverí, uchytené cez horný a dolný rám krídla. Vnútorné a vonkajšie madlo sa spájajú cez rám nerezovou skrutkou.

Týmto však vzniká dosť veľký tepelný most. Riešil niekto z vás tento tepelný most nejakým iným spôsobom uchytenia madiel ?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod sigma » Štv 19. Apr 2012 9:32:56

Asi by som tam fukol aspon penu, inak to nevidim. Este ten valcek, do ktoreho ide cervik by mohol byt z plastu...
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod sup » Štv 19. Apr 2012 10:56:01

Neviem sice, ci chces stavat PD, alebo z akeho dovodu chces riesit tento tepelny most, ale napr. ja mam v plane stavat pasivny dom, alebo aspon nieco, co sa mu co mozno najviac priblizuje a postupom casu zacinam zistovat, ze niektore TM mosty z domu jednoducho nedostanes. Skor je nutne sa zamerat na tie, ktore sa daju odstranit jednoducho a hlavne lacne...
Co sa tyka tvojho madla tak dajme tomu, ze je tam skrutka (ktora sposobuje tvoj problem), ktora je dajme tomu 6mm priemer a 10cm dlha a je zelezna.
Zelezo ma lambdu 80W/m2k
Cize ak je moj vypocet spravny ((80/0,1)*3,14*0,003*0,003) tak pre jeden srob mas straty 0,0226W/K.
Napr. dom, ktory planujem ma straty cca 50W/K, cize v mojom pripade by tento srob predstavoval 0,05% strat z celkovych tepelnych strat.
1. nemas velmi ako tento tepelny most odstranit
2. Odstranovat ho nema zmysel a zrejme by to bolo nakladne
3. Co takto tepelny most cez zamok dveri, ktory navyse narusa vzduchotesnost objeku??? :)
4. trosku off-topic, ale rozmyslal si nad tym, kolko energie a tepla ti utecie kanalizaciou po osprchovani alebo okupani?
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod bladerunner » Štv 19. Apr 2012 15:16:23

na úvod- myslím, si, že to netreba riešiť
mohol to vyriešiť výrobca dverí, ale teraz je už neskoro, lebo dovnútra rámu sa už nedostaneš. teoreticky, by si mohol vymyslieť nejaké kotvenie - nezávislé ext. aj int. časť len do rámu, ale asi by to bolo veľa námahy za minimálny prínos + neviem, či by sa to dalo realizovať tak, aby nič nebolo vidieť.
navyše, keď je tá skrutka fakt nerezová, tak nerez ma menšiu vodivosť ako bežná oceľ.
fuknutie peny samozrejme neodstráni tepelný most cez skrutku!!! :idea:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod PrasinaPE » Štv 19. Apr 2012 19:24:35

V prvom rade si treba uvedomit funkciu madla. Ma sa nim otvarat a ovladat kridlo dveri. Take kridlo moze kludne vazit od 50kg do 150kg a tym otvaranim/mixovanim madla vynikaju pekne tlaky v tom zavite.
Niekedy sa aj uvolni a musi sa dotiahnut. Takze je to poriadny kus kovoveho vyrobku a to sa neda nahradit moc plastovymi alebo menej vodivymi materialmi. Ten maly unik tepla by som neriesil vobec. Neviem si predstavit iny sposob uchytenia madla ako durchom cez profil kridla.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod KoMiKo » Štv 19. Apr 2012 21:57:58

sup píše:Cize ak je moj vypocet spravny ((80/0,1)*3,14*0,003*0,003) tak pre jeden srob mas straty 0,0226W/K.

Tento výpočet by platil pre prípad samotnej skrutky, ktorá prechádza cez rám dverí, ak by do nej neboli uchytené madlá. Ak je však do nej z obidvoch strát uchytené kovové madlo, to madlo veľkou časťou svojej plochy z exteriéru chlad "nasáva" a vnútri "odovzdáva", takže takýto tepelný most cez skrutku bude v tomto prípade omnoho väčší.

Ale OK, páni, upokojili ste ma. Skutočne súhlasím s PrasinaPE, že iný spôsob uchytenie madla ako durch oceľovým šróbom by asi nebol dostatočný, takže aj toto bude musieť byť jeden z akceptovaných TM.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod sigma » Pia 20. Apr 2012 6:13:20

bladerunner píše:fuknutie peny samozrejme neodstráni tepelný most cez skrutku!!! :idea:

To som netvrdil. Pena zabrani cirkulacii vzduchu, kondenzacii a odovzdavanie tepla v profile.

Este take pekne drevene madlo by vyriesilo ciastocne problem.
Tento príspevok obsahuje iróniu, sarkazmus, dobre mienené rady a osobné (zlé) skúsenosti.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod opus » Pia 20. Apr 2012 13:06:27

sigma píše:
bladerunner píše:fuknutie peny samozrejme neodstráni tepelný most cez skrutku!!! :idea:

To som netvrdil. Pena zabrani cirkulacii vzduchu, kondenzacii a odovzdavanie tepla v profile.

Este take pekne drevene madlo by vyriesilo ciastocne problem.


alebo mat madlo len z jednej strany dveri
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Tepelný most cez madlo na dverách

Poslaťod pulo » Pia 20. Apr 2012 15:01:30

A čo tak takáto kotva?
Metrický závit na jednej aj druhej strane, ale určitý zásah do dverí by bol nutný, resp. zbrúsenie toho thermo modulu.
Prílohy
pulo
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 5:28:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Okná, dvere, garážové brány

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia