"Dom za milion" v Bratislave

"Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod scarinko » Uto 17. Apr 2012 13:34:59

Ahojte

som tu novy ale uz dlhsiu dobu citam toto forum a zistujem ze tu je vela odbornych ludi ktori vedia poradit a preto by som sa na vas chcel obratit s nejakymi otazkami.

Momentalne byvam v 3i byt v Petrzalke ktory mam na hypoteku s priatelkou ale akosi sa nam tu uz nepaci. V Bratislave spoluvlastnim jeden pozemok (825m2) v casti Ruzinov - Nivy - Palenisko (byvaly Brenner ak to niekto pozna). Pred nejakym casom sa z asanacneho pasma v ktorom sa tento pozemok nachadza stalo pasmo so stavebnymi pozemkami - proste bola zrusena stavebna uzavera.

Dost dlho som bol proti domu ale uz mi zacinaju liezt na nervy susedia a parkovanie a tak podobne a tak rozmyslam o stavbe RD. Kedze moj prijem je velmi slaby az zalostny tak hypoteku by som dostal na 50 max 60k €. Chcel by som do toho ist uz sam bez priatelky aby to bolo majetkovo jednoduchsie kedze pozemok vlastnim ja, sestra a mama.

Pozeral som aj viacero katalogovych domov ale ceny za dokoncenie takych domov su pre mna dost vysoko. Narazil som ale na tento clanok(blog) http://www.domzamilion.com/

dotycny pan tam celkom rozumne vysvetluje co a ako stavat aby to bolo co mozno najlacnejsie

Moje otazky na vas su asi taketo:
Je to realne alebo je to len vymysel a stalo by to ovela viac?
Ma zmysel pri mojom rozpocte ist do stavby RD ak uz mam pozemok (pol pozemku - aj sestra by chcela stavat dom :) ) ??
Bola by to dobra lokalita pre RD? (V sucasnosti tam zacala prebiehat vystavba http://www.compassatelier.com/index.php ... predmestie , http://eia.enviroportal.sk/detail/dunaj ... kcny-subor)

V stavebnicte som uplne mimo a vedel by som tak mozno behat s tackami pripadne ine pomocne prace na ktore nie je treba vedomosti ohladom stavby.
Pracujem v IT sektore a v robote musim byt Po-pia 8-17 takze casu tiez nemam extra vela.

Tak snad som popisal vsetko co by bolo treba a mozno aj to co nie.

Dakujem za vsetky prispevky

PS: keby to niekomu pomohlo je to parcela Q3610/1 na katastralnej mape, kat. uzemie Nivy
scarinko
 




Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod Jookie » Uto 17. Apr 2012 15:07:18

Ahoj,

vyjadrim sa len kratko a len k veciam ktore viem ;) Takze...
Podobna tema je uz tuto: ako-postavit-co-najlacnejsi-dom-t2694.html
...a ine jej podobne veci sa tu uz viac krat riesili, skus to pohladat, bude to rychlejsie ako cakat na odpovede.

scarinko píše:Je to realne alebo je to len vymysel a stalo by to ovela viac?


Da sa to, len musis setrit, vela veci urobit mozno sam alebo s kamaratmi, alebo pozhanat si majstrov miesto najatia firmy a stavby na kluc. Tiez si budes asi musiet odpustit nejake luxusne prvky (ktore niektori ini (napr. ja ;) ) aj tak nedavali).

scarinko píše:Ma zmysel pri mojom rozpocte ist do stavby RD ak uz mam pozemok (pol pozemku - aj sestra by chcela stavat dom :) ) ??


Toto uz zalezi dost na tebe, ci budes ochotny po vikendoch a veceroch miesto penazi do domu investovat svoj cas a pracu, a teda aj za moznosti ze to nebude za rok dva, ale mozno tri az styri...

scarinko píše:V stavebnicte som uplne mimo a vedel by som tak mozno behat s tackami pripadne ine pomocne prace na ktore nie je treba vedomosti ohladom stavby.
Pracujem v IT sektore a v robote musim byt Po-pia 8-17 takze casu tiez nemam extra vela.


Z toho si nic nerob, toto len znamena ze si jeden z nas ;) Ajtakov stavebnikov je tu ako maku. Tvojou vyhodou je to, ze mas moznost si kazdy krok tu na fore dostatocne nastudovat uz toho co je tu popisane - od zakladnych postupov, az po posledne detaily na ktore sa ludia pytali. A mas potom moznost este pridat svoje otazky, ak by ti nieco nebolo jasne. Ak zacnes studovat teraz, tak do pol roka je z teba dostatocny odbornik na to, aby si sa do toho mohol pustit a najat si partie, ktore to uz robili :-D (a ty im mozes asistovat, resp. ich kontrolovat).

Inac ak ti nie je luto dat do luftu tak 100 Euro a uz by si do toho definitivne siel, vies si nechat podla toho projektu vypracovat rozpocet u tety rozpoctarky podla nejakych priemernych cien (kolko ktora praca a material bude stat), potom vies pozriet co z toho by si vedel urobit so znamymi, co by si vedel niekde zohnat lacnejsie (tehly, krytinu, ...), co osekat alebo natiahnut ak sa chces zmestit do toho rozpoctu. Cele je to teda viac o spekulovani oproti tomu pripadu, ked ma clovek vela penazi a nic neriesi, ale nie je to taka tragedia, da sa to, ale treba sa psychycky pripravit na to, ze sa to moze tahat a byt ochotny do toho investovat niekolko rokov volneho casu :)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod scarinko » Uto 17. Apr 2012 15:24:31

fuha tak 3-4 roky som az necakal
skor som myslel ze zaciatkom jari/leta zacat s vykopom atd a do zimy to dotiahnut na hrubu stavbu aby to cez zimu mohlo oddychovat a na dalsiu jar -jesen to doklepat
kamosi by sa mozno aj nasli len tiez nie su od fachu ale zas kamos ma kamosa co ma kamosa atd :D btw mam kamosa co chodi s miesackou a som sa ho pytal ze ci ked sa strati sem tam kubik betonu .. a ze obcas sa aj strati :D

dajake temy som uz nasiel tak ich citam a citam a pozeram a studujem ...

aka teta taketo veci robi? ci to je normal zamestnanie ze rozpoctar stavebnych nakladov??

moj cas po vikendoch a veceroch by som bol samozrejme ochotni investovat aby to bolo lacnejsie len neviem ci by to neskoncilo prislovym: "Iniciativny blbec horsi ako triedny nepriatel"
scarinko
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 17. Apr 2012 13:49:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod pohodak » Uto 17. Apr 2012 20:51:58

scarinko píše: fuha tak 3-4 roky som az necakal skor som myslel ze zaciatkom jari/leta zacat s vykopom atd a do zimy to dotiahnut na hrubu stavbu aby to cez zimu mohlo oddychovat a na dalsiu jar-jesen to doklepat


toto by fungovalo za predpokladu dostatku penazi a teda moznosti najimat si aspon na nejaku cast prac partie...ja som kopal zaklady koncom augusta, do zimy som mal spraveny ZB strop, teraz mam zaliate vence, do konca maja by som mal/chcel mat hotovu hrubu stavbu...ak sa nastahujem takto o rok mozem si podat lavu ruku s pravou, ale zas mam komplikovanejsi a asi aj vacsi dom oproti tomu co budes stavat ty...

staviam svojpomocne, mal som akurat murara (teraz uz ani to nie, murujem sam) a par tyzdnov dvoch podaj&podrz pomocnikov...ostatok vsetko sam (DT, HI, viazanie zeleza do prekladov, vencov a deky, salovanie atd atd) k tomu asi 3 vacsie brigady s kamaratmi...ale zasadny rozdiel je ze som na stavbe cca. 40 hodin tyzdenne, kedze nemusim chodit do kanclu...tebe pri tomto rozpocte ostane bohuzial len tazka svojpomoc, tym padom ovela dlhsia doba vystavby, 2 kompletne stavebne sezony ti utecu ako voda a mozno sa pri velkom usili budes moct nastahovat, ale dom bude mat daleko od stavu dokoncenosti...

scarinko píše: btw mam kamosa co chodi s miesackou a som sa ho pytal ze ci ked sa strati sem tam kubik betonu .. a ze obcas sa aj strati :D


s tymto radsej ani nezacinaj :kill

scarinko píše: aka teta taketo veci robi? ci to je normal zamestnanie ze rozpoctar stavebnych nakladov??


ved si to zrataj sam, .xls subory s jednotlivymi polozkami stavby najdes aj tu, mimo usetrenych 100euro sa mnohym veciam poducis ;)

scarinko píše: Narazil som ale na tento clanok(blog) http://www.domzamilion.com/ dotycny pan tam celkom rozumne vysvetluje co a ako stavat aby to bolo co mozno najlacnejsie


ten blog vyzera pekne, ale kombinacia 50k celkove naklady + stahovanie za 6 mesiacov sa mi moc nezda (jedna taka tema tu na fore je, vrele odporucam, naozaj poucne citanie), bud minimalizujes cas alebo naklady, oboje naraz sa jaksik neda

a co sa minimalizacie nakladov tyka, radsej preluskaj toto forum, najdes tu omnoho viac ;)

scarinko píše: V Bratislave spoluvlastnim jeden pozemok (825m2) (...) pol pozemku - aj sestra by chcela stavat dom


mno toto rozdelit na 2 rozumne stavebne pozemky nebude az taka sranda, ak ten pozemok nie je pristupny z oboch koncov tak to bude doslova o drzku

scarinko píše: V stavebnicte som uplne mimo a vedel by som tak mozno behat s tackami pripadne ine pomocne prace na ktore nie je treba vedomosti ohladom stavby.


pred rokom a pol som na tom bol presne rovnako a potom som objavil toto forum ;)
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod pzad » Uto 17. Apr 2012 20:53:34

scarinko píše:fuha tak 3-4 roky som az necakal


Podla mna 3-4 roky je svojpomocne realny cas (u mna to skorej vychodi minimalne na 4 roky). Neviem, kolko casu stoji stavba domu, ale odhadol by som to na minimalne 5000 hodin (je to len strelene z brucha a asi to bude este malo).
pzad
 
Príspevky: 49
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 9:26:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod rumcajz » Uto 17. Apr 2012 21:25:18

scarinko píše:fuha tak 3-4 roky som az necakal

tiez si myslim ze je to celkom realne pretoze cez vikend sa toho zase az tak vela nespravi a po robote je to o hubu

nechcem ta strasit ale s kamaratmi to casto krat byva tak ze ked niekto pride uvidi co je to zac tak nabuduce uz nepride (samozrejme cest vynimkam)
rumcajz
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 20:42:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod esde » Uto 17. Apr 2012 22:12:36

Vela uz bolo povedane.
Pochazate z IT a tak zo studiom nebudete mat problem.
Z excelom ste urcite kamarat a tak par nasledujucich tyzdnov az mesiacov sa s nim urcite zblizite este viac (vo vasom zaujme).

Cas:
pocitajme trochu spolu:
52 vikendov 10+10 hodin = 1400 hodin/rok
dovolenka 20 * 10 = 200h/rok
tyzden povedzme 2h/den = 10h/tyzden = 500h/rok
Rocne teda 2100 hodin.
Ak si vsetko(alebo aspon vela veci) naplanujete dopredu, potom to vychadza na tie 3-4 roky. A to musite pocitat s tym ze velke % casu budete opravovat chyby (vzdy vase, ci uz priamo, ked ste nieco urobili nie az tak dobre, alebo vase nepriamo, ked ste rozhodli, ze suhlasite s projektantom, statikom, majstrom, obchodnikom,... a inymi ).
Vzdy je nieco za nieco.

Podla znenia otazky ste na zaciatku, myslim ze vsetci vam drzime palce, takmer vsetci sme boli v rovnakej faze (ach ta historia :-))
Oproti nam to mate jednoduchsie, staci prejst toto forum.

Ano, vsetko.
Ano, aj napr. drevodom (ale na co mi to bude, ja nechcem drevodom, ja chcem murovany!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Ano, aj ako som robil srandokarton (ale na co mi to bude, to budem riesit, ked pride cas!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Ano, aj elektriku, vodu, kanalizaciu,...plot, zavlahy. Z rovnakeho dovodu.
Zacat mozte temou pozemok (ale ja pozemok uz mam, ja to nepotrebujem riesit!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Potom literatura atd...
Zapisujte si, co vas zaujalo.

Na zaciatku urcite budete mat z toho vsetkeho hlavu nafuknutu ako melon.
Otvori sa vam uplne nova oblast. Mozno pridete o mnoho iluzii (dufam), budete mat pocit ze je toho prilis vela.
Medzi nami, v skutocnosti to bude este horsie ale to vam nebudem radsej pisat.
To prejde, to sa usadi.
Ked tym prejdete, za par tyzdnov sa ozvite.

S týmto príspevkom autora esde súhlasili - 5
drepo, embe, Jookie, Ludo, PeterHr
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod emkac » Uto 17. Apr 2012 23:12:58

najhnusnejsie na to vsetko je, ze esde ma pravdu
vsetci sme zacinali stavat, (skoro) kazdy robil rovnake chyby
teraz vsetci "stari" radia "novym", ako nerobit chyby a comu sa vyvarovat
a vsetci "novi" im neveria a rovnake chyby robia :)

moj pohlad: dom za milion sa postavit da, tiez to mam v plane niekedy
za rok sa to neda, za dva roky sa to da
nieco svojpomoc, níeco partie
ale treba mat skusenosti

ja som si uz jeden dom odskakal, viem co by ma cakalo
ty to nevies... nieco sa naucis vo fore, ale nebudes tomu verit
idealne by bolo ist na nejaku stavbu, a tam ziskat prakticke vedomosti
aspon na chvilu... pozriet sa na nejakeho svojpomocneho stavebnika
a vela sa naucis...
ale na to zial cas nemas....
takze iba studovat a studovat... a viac verit anonymom z webu ako tym, co ti budu radit osobne (lebo ti budu chciet na tebe zarobit, my na tebe zarobit nechceme)
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
drepo
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod tramo » Str 18. Apr 2012 7:58:08

Dom za 60 000eur sa postavit da. Ja som s otcom zacal dom stavat v 2000-2001 svojpomocne, bolo to len podla toho ako boli peniaze, ked sa usetrili tak sa dali do domu. Otec bol murar takze sa rozumel remeslu, vsetko sme robili rucne, deku preklady, platnu(zaklady salovane bez DT).... do roku 2005 sme spravili hrubu stavbu. Vsetko svojpomocne, to znamena ze sme boli 2ja ludia, ked som mal skuskove tak som mu nepomahal, cize sa vela krat stalo ze robil len sam. Do roku 2010 sme dorobili vsetko ostatne okrem "finalnych veci", malovanie, dorobit sadrokarton, plavajuce podlahy atd..... Bohuzial otec zomrel v 2010, tak som na to ostal sam uz som nestihal popri praci to dorabat sam tak na niektore veci som si zavolal znameho co pracoval s ocom a s nim sme to dorobili. Za ten cas sme samozrejme este na pozemku robili vela inych veci (novy plot, zburali drevenicu, postavili pristresok atd), ten dom a vsetko okolo neho sa mi stalo zalubou za tych 12rokov, otec bol budovatelsky typ a do mna to vstepil. Pred 2mesiacmi sme sa s priatelkou(uz manzelkou) nastahovali. To je taky moj pribeh v skratke, o tomto fore som sa zacal zaujimat cca pred 2 rokmi, vela veci som sa tu naucil.

Nas ten dom vysiel menej ako 60000eur ale ako som uz pisal vsetko bolo svojpomocne robene, napriklad u nas nebol ani jeden domiesavac s betonom, vsetko bol rucne v miesacke namiesany beton atd. Tento rok uz mi chyba dorobit len zamkovu dlazbu travnik atd...

Ale co som chcel hlavne povedat, aj ked je to moja zaluba a ak by som sa chcel pustit postavit novy dom, tak urcite to nerobim vsetko svojpomocne ale vela veci by som si dal spravit dodavatelsky. Vazim si svoj volny cas a niektore veci ktore som robil 2mesiace po 1-2 hodinach denne by som si dal spravit niekomu inemu, ktory to spravy rychlejsie kedze na tom bude robit minimalne 6 hodin denne.
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod PeterHr » Str 18. Apr 2012 8:25:48

esde píše:Ano, vsetko.
Ano, aj napr. drevodom (ale na co mi to bude, ja nechcem drevodom, ja chcem murovany!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Ano, aj ako som robil srandokarton (ale na co mi to bude, to budem riesit, ked pride cas!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Ano, aj elektriku, vodu, kanalizaciu,...plot, zavlahy. Z rovnakeho dovodu.
Zacat mozte temou pozemok (ale ja pozemok uz mam, ja to nepotrebujem riesit!) Verte, bude vam to dobre, len o tom este neviete.
Potom literatura atd...
Zapisujte si, co vas zaujalo.


Esde ma velku pravdu, vediet znamena usetrit. Usestrit peniaze, cas, fyzicke a psychicke sily.
Ja by som zacal pozemkom. Najprv sa dohodnut s mamou a sestrou a dobre si premysliet, ci je prave tento pozemok vhodny na stavbu domu. A potom to ostatne.
PeterHr
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Štv 04. Mar 2010 11:34:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod scarinko » Str 18. Apr 2012 9:11:57

kua chlapi toto sa mi moc nepaci, nebudem mat kde byvat, na to aby som dostal novu hypo potrebujem predat tento byt
na nejaky cas sa mozem nastahovat k mame ale nie 10 rokov a 4 sa mi tiez nepozdavaju

je mi jasne ze svojpomocne si urobim asi len malu cast veci a skor tak ze tuto namiesaj beton, podaj podrz prines odnes behaj s furikom ale staat zaklady a murovat sa neodvazim ani ja ani kamarati takze to budem musiet dakoho najat. Keby zil otec tak ten uz postavil jeden dom ale bohuzial umrel v 2008.
scarinko
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 17. Apr 2012 13:49:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod pohodak » Str 18. Apr 2012 12:59:09

ved mozes zobrat hypo na ten pozemok, z toho postavis v pohode hrubu stavbu, potom predas byt a z tych penazi dokoncis dom, takze sa ti cas u rodicov skrati na nejake 2 roky co sa hadam da prezit
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod scarinko » Str 18. Apr 2012 16:04:07

no tak jedine s tym som ratal ze uver na pozemok ale ked tu vsetci tvrdia ze 3-4 roky a to sa mi zda moc
scarinko
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 17. Apr 2012 13:49:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod Jookie » Str 18. Apr 2012 16:16:33

scarinko píše:no tak jedine s tym som ratal ze uver na pozemok ale ked tu vsetci tvrdia ze 3-4 roky a to sa mi zda moc


No vies, v prvom prispevku si pisal "ale akosi sa nam tu uz nepaci" a "uz mi zacinaju liezt na nervy susedia a parkovanie a tak podobne", takze je to len o tebe, ci vymenis tvoje sucasne problemy za cas, ktory vlozis do domu a potom sa tych problemov zbavis. Samozrejme pridu uplne ine problemy ;) , kedze nikde to nie je idealne, co sa aj ja snazim svojej manzelke vysvetlit uz niekolko rokov (a stale nic :-D ). Takze cisto tvoja volba. Spis si pre a proti jedneho a aj druheho, samozrejme za ucasti priatelky, porozmyslajte, nechajte ulezat a neskor sa rozhodnete (o par dni ci tyzdnov). Zaroven si rovno do 'proti' pri stavbe domu mozes napisat:
- nebudem najblizsie mesiace a roky robit svoje hobby
- do prace budem chodit obcas unaveny, a to aj po vikendoch (alebo dokonca po vikendoch este viac ako cez tyzden ;) )
- vsetku dovolenku a volny cas venujem do stavby, takze obcas podlahnem depke
- moja priatelka bude na mna nasrana (a mozno obcas aj zufala) kvoli predoslemu bodu :-D

Podstatne je pri tom nenahovarat sebe a ani priatelke to, ze sa to za rok spravi, lebo to len zvysuje po roku ci po dvoch nervozitu, nespokojnost, depresiu. Ako sa tu uz pisalo, cele sa to da podstatne urychlit zvysenim mnozstva penazi, znizenim mnozstva svojpomoci, pricom to zvysenie penazi moze byt len vhodnym popresuvanim majetku (napr. predam byt skor ako zacnem stavat a odstahujem sa k rodicom :-D ).
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: "Dom za milion" v Bratislave

Poslaťod janciBR » Str 18. Apr 2012 17:31:16

z mé zkušenosti .... každá stavba si vyžaduje čas a kompromisy... nejdůležitější je vědět, že co se vztahu týče tak buď vám to vydrží nebo se rozejdete.... a druhá stránka věci je že ... jak to tady jeden moudrý pán už řekl stavba si vyžaduje čas a čas jsou peníze, takže když to chcete stihnout dříve pak je nutno investovat a když ne pak to i tak bude stát hodně peněz...... :)
janciBR
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 17. Apr 2012 21:25:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Ďalší

Späť na Pozemok, projekt, príprava stavby

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron