Ako zrealizovať otvorený krb?

Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Sob 31. Mar 2012 9:27:20

Čaute,
tak len teraz som našla túto stránku a vyzerá byť fakt super :)
Chceli by sme si postaviť otvorený krb, mal nám ho robiť jeden kamarát murár, ale ako to chodí, tak sa len pol roka sľubuje a sľubuje.. Nemáte náhodou nejaké odkazy na stránky, ako na to?
Máme šamotovú tehlu, pálenú tehlu na vonkajšok. Zhruba si viem nejaký postup predstaviť, ale predsa by som ocenila, ak by mi niekto vedel napísať užitočné rady :D Nechcem k nemu ani prieduchy, ani nič podobné, nakoľko máme len prízemný domček a ide len o to, aby sa v prechodnom období vykúrila aspoň obývačka, v ktorej trávime väčšinu času :)

Za každú radu ďakujem
Naposledy upravil emkac dňa Sob 31. Mar 2012 17:28:39, celkovo upravené 2
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Otvorený krb"
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod KoMiKo » Sob 31. Mar 2012 20:30:48

Skutočne si si istá, že chcete otvorený krb? Nič proti tomu nemám, je to romantika otvoreného ohňa a praskajúcich polien. V dome s otvoreným krbom som aj vyrastal.

Ale má svoje podstatné nevýhody, ktoré ho často diskvalifikujú:
- veľmi nízka výhrevnosť pri vysokej spotrebe dreva
- riziko požiaru z odskakujúcich iskier
- ťažké utesnenie komína keď sa nekúri a tým prakticky vysávanie teplého vzduchu z domu
- spaliny a prach sa dostávajú do izby
Toto sú asi hlavné dôvody, prečo sa dnes otvorené krby v domoch prakticky nerobia
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Sob 31. Mar 2012 21:30:54

ono zatiaľ som si ostá.. v rodičovskom dome je tiež, a boli sme s ním spokojný.. len potom ho švagor vymenil za krbovú vložku.
no zatiaľ sme rozhodnutý, že sa spraví otvorený, a keby to nebolo z nášho uhľa pohladu dobre, tak by sa tam prirobili dvierka :)
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod Lubomir » Sob 31. Mar 2012 22:46:49

Na tvojom mieste by som skusil kontaktovat niekoho cez cech kachliarov a krbarov http://www.cechkachliarov.szm.com/
Osobnu skusenost mam s Pavlom Jasom, krbarom, ktory mi staval krb a bol som s nim spokojny. Tu je jeho stranka http://www.kachliarjas.wbl.sk/
Neviem ale ako je na tom s otvorenymi krbmi, mne robil normalny. Aj ked vacsinou robi ako hovoril kachlove pece a moj krb je skor moderna kocka, pekne sa s tym popasoval a mal tam aj pekne co vymyslat, kedze krb je teplovodny, nechcel som mat na krbe viditelne mriezky a krb stoji pri vnutornom zatepleni z polystyrenu. Vymyslel odvetranie vlozky pomocou ventilatora na schodisko, dal dvojitu zadnu stenu, ktora je zvlast odvetrana ap. To znamena, ze vcelku rozmyslal, co je pri robotnikoch na stavbe vzacnost.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Ned 01. Apr 2012 9:22:17

Lubomir píše:Na tvojom mieste by som skusil kontaktovat niekoho cez cech kachliarov a krbarov http://www.cechkachliarov.szm.com/
Osobnu skusenost mam s Pavlom Jasom, krbarom, ktory mi staval krb a bol som s nim spokojny. Tu je jeho stranka http://www.kachliarjas.wbl.sk/
Neviem ale ako je na tom s otvorenymi krbmi, mne robil normalny. Aj ked vacsinou robi ako hovoril kachlove pece a moj krb je skor moderna kocka, pekne sa s tym popasoval a mal tam aj pekne co vymyslat, kedze krb je teplovodny, nechcel som mat na krbe viditelne mriezky a krb stoji pri vnutornom zatepleni z polystyrenu. Vymyslel odvetranie vlozky pomocou ventilatora na schodisko, dal dvojitu zadnu stenu, ktora je zvlast odvetrana ap. To znamena, ze vcelku rozmyslal, co je pri robotnikoch na stavbe vzacnost.




spolu s manželom máme ozaj šikovné ruky, a vieme si spraviť aj sami.. len skôr som chcela pomôcť upozorniť na nejaké chyby, ktorým by sme sa mali vyhnúť.. ;)
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod bladerunner » Ned 01. Apr 2012 12:02:57

vefi89 píše:.......no zatiaľ sme rozhodnutý :nie: , že sa spraví otvorený, a keby to nebolo z nášho uhľa pohladu dobre, tak by sa tam prirobili dvierka :)......

neviem, či si to nepredstavujete veľmi jednoducho. základná otázka je, čo od toho vášho riešenia očakávate. či vám stačí len pohľad na oheň + zvuk praskajúceho dreva + trocha tepla, ale za cenu veľkej spotreby dreva a častého prikladania. ak stačí, potom urobte otvorený. ale keď ho neskôr uzavriete dvierkami, tak síce pohľad ostane, zvuk sa výrazne zníži a aj množstvo dodaného tepla asi klesne, lebo produkcia tepla cez dvierka bude menšia ako keď tam neboli /vychádzam z toho, že ste chceli murovaný otvorený krb, nie teplovzduch/.
keď už máte šamotové tehly, skúste porozmýšľať, či by ste nechceli radšej pec - "zdravé" sálavé teplo, malá spotreba dreva /naložite dávku dreva len napr. 2x denne/, kvalitné spaľovanie pri vysokej teplote a dostatku vzduchu = nízke emisie,....

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
KoMiKo
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod Dodo » Ned 01. Apr 2012 15:06:07

"...aby sa v prechodnom období vykúrila aspoň obývačka..."

Otvoreny krb je prezitok. Tu obyvacku mozno vykurite, ovsem bez moznosti regulacie plamena a pri vysokej spotrebe dreva:
...
Teoreticky obsahuje 1 kg kvalitného dreva (s vlhkosťou do 20%) asi 4 kW tepelnej energie. To je teoretický stav, ktorý by nastal, keby bolo drevo úplne dokonale a bezo zvyšku spálené a celá jeho energia uvoľnená do požadovaného priestoru. Takýto teoretický stav (100 % účinnosť) však reálne nenastane. V skutočnosti môže byť dosiahnuté z 1 kg dreva približne takéto množstvo tepelnej energie:

* otvorený kozub (krb) – 0,8 kW (účinnosť 20%),
* kozubová (krbová) vložka so štandartným spaľovaním – 2,4 kW (účinnosť 60%),
* kozubová (krbová) vložka s čistým spaľovaním – 3,2 kW (účinnosť 80%),
* kachľová pec – 3,2 kW (účinnosť 80%).
...
...nehovoriac o stratach tepla, ktore vam bude pocas vykurovacieho obdobia unikat kominom + prievan, prach a zvysene riziko poziaru.
Jedinou nostalgickou a romantickou vyhodou su spomienky na pracloveka.

Obrázok

Tie preniaze, ktore URCITE v buducnosti vyhodite za viac dreva, radsej investujte do tej najlacnejsej krbovej vlozky.
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod KoMiKo » Ned 01. Apr 2012 16:02:10

vefi89, je mi ľúto, že hneď na začiatku tvojho kontaktu s týmto fórom si nedostala také odpovede, ako si možno očakávala. Ale ver mi, lepšie rady si dostať nemohla, aj keď teraz asi odporujú tomu, čo by sa tvojmu a manželovmu srdiečku páčilo. Často je lepšie srdce počúvnuť pred rozumom. Ale v tomto prípade to skôr neplatí. O pár rokov by aj u vás prevládol rozum a v novom dome by otvorený krb z uvedených dôvodov začal skôr prekážať. K už uvedeným dôvodom ešte môže prísť k problému so sušením prádla, ktoré do seba nasaje (ináč príjemnú) arómu z horiaceho ohňa.
Dodatočne prirobiť dvierka na otvorený krb nie je v žiadnom prípade riešenie, tým z neho neurobíš krb uzatvorený.
Ako som spomínal, vyrastal som v dome s otvoreným krbom. V tých časoch sa ani iné krby nerobili. Pri stavbe nášho domu sme ale z už uvedených dôvodov o otvorenom krbe vôbec nerozmýšľali, najskôr sme začali premýšľať o akumulačných kachliach, ktoré sú bezpochyby najpríjemnejším zdrojom tepla z horiaceho ohňa. Po zvážení praktických argumentov sme skončili pri krbovej peci s veľkým presklením a vonkajším nasávaním.

Toto by bola možno aj pre vás schodná cesta. Pozri si sortiment krbových pecí a som presvedčený, že nájdete niečo vhodné aj pre vás. Dizajny sa dnes dajú nájsť až neskutočné. Doporučil by som ale niečo lepšej kvality s dobru reguláciou primárneho aj sekundárneho vzduchu - Jotul, Romotop a pod.

Dúfam, že odpovede na prvú otázku ťa neodradia a zostaneš tomuto fóru verná aj naďalej.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod Ludo » Ned 01. Apr 2012 20:34:42

otvoreny krb neni ani tak prezitkom, ako totalnym luxusom
je to prosto - obrovska diera v dome, ktora je velkym vysavacom tepla z neho
neviem si ani predstavit spotrebu na vykurovanie takehoto domu v tejto zime.ked niekolko tyzdnov bola teplota okolo minus 20 st.C
by ste sa za plyn nedoplatili :!:
krbova vložka, či nejaka pec je riešenie, ktore vie priniest pohodu, ale otvoreny krb určite nie
naozaj, ak je penazi dost, tak sa da urobit nejake elegantne ohnisko, aj s grilom do nejakej haly, kde sa často schadzaju hostia, ale ozaj len vtedy, ak to chceš a penazi je dosť....niečo ako irori v japonskych domoch by sa napriklad mne celkom pačilo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod Dodo » Ned 01. Apr 2012 21:25:09

Ludo, totalny luxus = prezitok ;)
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Pon 02. Apr 2012 8:01:07

KoMiKo nie som vôbec sklamaná, popravde aj som rátala s niečím takým.. Ale neviem, tak sme sa rozhodli, takže tak asi aj bude :)

Máme dom o rozlohe 250m2 a 5-článkovú Viadrus-ku na vykurovanie. A ten kozub mal byť len na prechodné obdobia, t.z. keď je vonku dosť teplo, a my by sme sa tu uvarili, ak by sme zakúrili v peci. A nemyslím si, že by to bol nejaký luxus, lebo predsa trieme prevažne biedou, a spravíme si svojpomocne :)
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod Ludo » Pon 02. Apr 2012 8:21:21

upustit od napadu otvoreneho krbu by ste mali prave preto, ze penazi je malo, to uz radsej pec na pizzu,avsak...
ked tak velmi chcete - tak si ho spravte :idea:
http://www.vadisbb.sk/ok.html

http://kachle.webnode.sk/krb-kozub/

http://www.krby.sk/view/otvorene-krby-a-grily

http://www.kurenie-vykurovanie.eu/kuren ... e-krby.php
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Pon 02. Apr 2012 8:28:55

Ludo píše:upustit od napadu otvoreneho krbu by ste mali prave preto, ze penazi je malo, to uz radsej pec na pizzu,avsak...
ked tak velmi chcete - tak si ho spravte



Ďakujem za linky, idem to hneď aj preštudovať :)
Ja v tomto nevidím nejaký únik peňazí, pretože drevo máme prevažne zadarmo, chodíme si sami chystať, a ak to niečo stojí, tak len pálenku horárovi :roll:
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod theb » Pon 02. Apr 2012 11:05:56

Aby ste nasledne nemusela davat tie flasticky palenky aj hasicom, ktori dokoncia hasenie poziara sposobene otvorenym krbom, mozno by este bolo vhodne pouvazovat nad zastenami:
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Odhovarat nebudem, takych tu bolo dost...

Potom by este bolo dobre vymysliet nejaku tesnejsiu klapku na komin, nech toho tepla unikne co najmenej. Ako ste pisala osobne skusenosti s otvorenym ohniskom v dome mate, tak viete do coho idete a co od toho ocakavat.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako zrealizovať otvorený krb?

Poslaťod vefi89 » Pon 02. Apr 2012 12:12:23

theb píše:Aby ste nasledne nemusela davat tie flasticky palenky aj hasicom, ktori dokoncia hasenie poziara sposobene otvorenym krbom, mozno by este bolo vhodne pouvazovat nad zastenami:
.


:D :D :D fakt díky :D :D určite myslíme aj na to :)
vefi89
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Sob 31. Mar 2012 9:21:36
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron