Vas nazor na nas projekt RD

Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod kfox11 » Štv 23. Feb 2012 22:44:28

Dobry vecer,

chcela by som vas poprosit o vas nazor na projekt nasho domu, ktory je projektovany pre 4 clennu rodinu. Vchod je orientovany na vychod do ulice. Kuchyna, jedalen a obyvacka na zapad do zahrady. Projekt je skoro pred ukoncenim, pracuje sa uz len na rozvodoch vody,elektriny a plynu ale aj tak by som velmi uvitala vase postrehy a pripomienky.

Hlavne by ma zaujimal vas nazor na:
1. kupelku na poschodi.Povodne sme chceli oddelenu kupelku a WC. Nakoniec sme sa rozhodli pre ich spojenie, nakolko chceme aby kupelka bola co najvacsia. Pri jej rozdeleni vyzerala dost stiesnene a to aj preto, ze tam musi byt umiestneny kotol.
2. Dalej sa chcem opytat na velkost okien, hlavne v detskych izbach. Myslite si, ze taketo riesenie je o.K. co sa tyka ich osvetlenia?
3. Stresne okno nad schodiskom, je vobec potrebne? Architekt nam ho odporuca. Mne sa vsak nepaci, ze bude k nemu obmedzena pristupnost, kedze je nad schodami.

Dakujem za vase nazory.
Pripajam projekt nasho domceka:
http://www.ontologia.sk/domcek/11054_D_01_I-RD%20Liska.pdf
kfox11
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 22. Feb 2012 18:52:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod MartinH » Štv 23. Feb 2012 23:46:53

Hostovska izba je velky luxus v projekte, kde sa stazujete na stiesnenu kupelku. Vy si budete hore buchat hlavy o sikminy nad postelami a host (kolkokrat za rok?) bude mat plnohodnotny priestor. A propos sikminy - kotolna a vstup do nej bude nimi limitovana.

Myslim, ze jedno WC v dome by malo byt nekombinovane s kupelnou.

K tomu oknu, suhlasim s tym, ze pristupnost je dolezita. K domu so zahradou patri rebrik. Dal by sa potom ten rebrik rozlozit na schodisku, aby ste sa k oknu dostali?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod sigma » Pia 24. Feb 2012 7:53:01

Stresne okno nad schodiskom: neni sanca. Na to potrebujete specialny rebrik s nezavislo vysuvnymi nohami aretovatelnymi v akejkolvek polohe. To si tam rovno mozete dat na stenu konzoly.

Shody su nenormalne male. (Mame podobne, tocite so spajzou dolu, plocha 3x3m post41787.html?hilit=schody%20sigma#p41787) Budete mat problemy vyniest metlu. Nieto este vysavac, gauc, madrac... a ako som si precital, opakujem sa.

Stresne okna. Nedavajte do izieb, kde mate francuzske dvere. Je to zbytocnost, vyuzijete ich len na Silvestra na pozeranie ohnostroja, po par rokoch Vam zhniju, ak pod nimi nebude radiator. Spat sa pod nimi neda, ci uz prsi, alebo je kosa. (skla stracaju casom izolacne schopnosti...)

Kotolna v podkrovi? Takemu architektovi by som povedal zbohom. Ak poriesite schody, vpracete do spajze aj kotol, zasobnik do kupelne (koli teplu), mozno by sa naslo aj ine riesenie...

Hostovska izba sa Vam hodi, pokial budete mat male deti. Ale rozmery su trochu luxuxsne na ukor zvysku domu. Pokial hostovska bude sluzit ako technicka miestnost (lebo dolu nie je, ta spajza je na dve klobasy), treba zmenit nazov na "bordelaren".

A dostavam sa k celkovemu pohladu. Strecha je vysunuta meter mimo podorys, co je dobre, ale radsej by som mal zvacseny ten podorys, ako zastreseny chodnik... Velmi casto sa stretavam s tym, ze mladi ludia :-) nedaju na rady starsich. Velmi by pomohlo, keby chodili po navstevach a vsimali si, ako su riesene veci inde a pytali sa na nazory uzivatelov, lebo tie sa mozu lisit so zamerom architekta.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod stevo79 » Pia 24. Feb 2012 10:30:27

sigma píše:Shody su nenormalne male. (Mame podobne, tocite so spajzou dolu, plocha 3x3m post41787.html?hilit=schody%20sigma#p41787) Budete mat problemy vyniest metlu. Nieto este vysavac, gauc, madrac... a ako som si precital, opakujem sa.



to kfox11: ak ti vyhovuje velkost spajze tak Sigmovych obav o vynasanie predmetov by som sa vobec nebal (na zaklade praktickych skusenosti), naco mi je schodiste siroke 3m ked sirka ramena je aj tak 1m, ja mam dokonca schody na ploche len 4,7m2 a pritom mam sirku ramena 1.05m a doteraz nebol problem z vynesenym ziadneho predmetu (ani komponentov na vstavanu skrinu s vyskou 2,6m) a nie to z metlou alebo vysavacom
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod bobco » Pia 24. Feb 2012 21:53:58

@ kfox11
Staviame dom s takmer identickým prízemím. Zatiaľ hosťovskú neriešime a nechali sme to ako otvorený priestor ( ale už teraz je plánovaný samostatný okruh podlahovky a prívod VZT).
Schodiska sa vôbec neobávaj. My máme 18 stupňov vxšxh ( v strede) 170x1100x290 a nie je tam žiaden problém. Dokonca sa na chôdzu po nich nesťažoval ani môj 65 ročný ujo. Návrh podľa projektanta sa mi nepozdával a tak som si ich navrhol v Trepcade :ano: . Už som sa po nich riadne nabehal a spokojnosť ;)
Šikmina na poschodí začína kvôli lepšej využiteľnosti podkrovia vo výške 175 cm. Strecha 30 st. Schodisko je presvetlené oknom v obvodovej stene ( u nás 1250x900 mm) a nebude problém s umývaním, TM a presvetlením počas fujavice.
Prílohy
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod kfox11 » Pia 24. Feb 2012 23:03:44

bobco píše:@ kfox11
Staviame dom s takmer identickým prízemím. Zatiaľ hosťovskú neriešime a nechali sme to ako otvorený priestor ( ale už teraz je plánovaný samostatný okruh podlahovky a prívod VZT).
Schodiska sa vôbec neobávaj. My máme 18 stupňov vxšxh ( v strede) 170x1100x290 a nie je tam žiaden problém. Dokonca sa na chôdzu po nich nesťažoval ani môj 65 ročný ujo. Návrh podľa projektanta sa mi nepozdával a tak som si ich navrhol v Trepcade :ano: . Už som sa po nich riadne nabehal a spokojnosť ;)
Šikmina na poschodí začína kvôli lepšej využiteľnosti podkrovia vo výške 175 cm. Strecha 30 st. Schodisko je presvetlené oknom v obvodovej stene ( u nás 1250x900 mm) a nebude problém s umývaním, TM a presvetlením počas fujavice.


@bobco
To som rada, ze tie schody nie su az taky problem. My ich totiz upravovat uz nemozeme, nakolko je projekt uz pred odovzdanim. Jedine co nam architekt este akceptoval bolo rozsirenie zadveria. Nase schodisko ma 18 stupnov, rozmery su na nakrese, moc sa do toho nevyznam ale dufam, ze je to vpohode.To okno nad schodiskom sme aj my chceli umiestnit do obvodovej steny, ale nakolko tam bude garaz, nie je to mozne.
Chcem sa ta opytat, kedze mas schody skoro podobne ako my, myslis si, ze bez toho stresneho okna by boli tie schody s hornou chodbou moc tmave?
Manzel tam to okno velmi chce, hlavne kvoli prirodzenemu osvetleniu, a zaroven tvrdi, ze tam nebudeme musiet tolko svietit (dokonca slubuje, ze ho bude cistit on :D ). Ja by som uprednostila, keby tam nebolo.
Prílohy
kfox11
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 22. Feb 2012 18:52:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod kfox11 » Pia 24. Feb 2012 23:26:48

sigma píše:Stresne okno nad schodiskom: neni sanca. Na to potrebujete specialny rebrik s nezavislo vysuvnymi nohami aretovatelnymi v akejkolvek polohe. To si tam rovno mozete dat na stenu konzoly.

Shody su nenormalne male. (Mame podobne, tocite so spajzou dolu, plocha 3x3m post41787.html?hilit=schody%20sigma#p41787) Budete mat problemy vyniest metlu. Nieto este vysavac, gauc, madrac... a ako som si precital, opakujem sa.

Stresne okna. Nedavajte do izieb, kde mate francuzske dvere. Je to zbytocnost, vyuzijete ich len na Silvestra na pozeranie ohnostroja, po par rokoch Vam zhniju, ak pod nimi nebude radiator. Spat sa pod nimi neda, ci uz prsi, alebo je kosa. (skla stracaju casom izolacne schopnosti...)

Kotolna v podkrovi? Takemu architektovi by som povedal zbohom. Ak poriesite schody, vpracete do spajze aj kotol, zasobnik do kupelne (koli teplu), mozno by sa naslo aj ine riesenie...

Hostovska izba sa Vam hodi, pokial budete mat male deti. Ale rozmery su trochu luxuxsne na ukor zvysku domu. Pokial hostovska bude sluzit ako technicka miestnost (lebo dolu nie je, ta spajza je na dve klobasy), treba zmenit nazov na "bordelaren".

A dostavam sa k celkovemu pohladu. Strecha je vysunuta meter mimo podorys, co je dobre, ale radsej by som mal zvacseny ten podorys, ako zastreseny chodnik... Velmi casto sa stretavam s tym, ze mladi ludia :-) nedaju na rady starsich. Velmi by pomohlo, keby chodili po navstevach a vsimali si, ako su riesene veci inde a pytali sa na nazory uzivatelov, lebo tie sa mozu lisit so zamerom architekta.


@sigma
Aj my rozmyslame, ze dame stresne okna prec, jedno by sme mozno nechali v spalni a druhe urcite v kupelni. Len neviem, ci budu tie francuzske okna v detskych izbach stacit. Rozmery maju 2200x1250 mm, tak neviem, ci ich este rozsirit na 2500x1250, alebo to nechat tak.
Preco by si nedaval kotolnu do podkrovia?
Hostovska izba je vacsia, nakolko tam budeme asi rok traja byvat, kym nedokoncime poschodie. Na stare kolena potom chceme zliezt dolu a vyuzivat hostovsku ako spalnu :D.
Viem, ze nas domcek ma svoje nedostatky, skoda, ze som nenasla toto forum skor, urcite by mi pomohlo vela veci vylepsit. Teraz uz vela uprav robit nemozeme, nakolko je projekt pred odovzdanim a architekt nam povedal, ze take veci ako uprava podorisu a velkosti izieb uz nie je mozna bez patricneho navysenia poplatku za projekt.
Aspon sme upravili to zadverie a vchod do kupelne, do ktorej sa nejde cez spinavu zonu.
kfox11
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 22. Feb 2012 18:52:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod joko » Sob 25. Feb 2012 0:35:32

Bola otázka na kúpelky, tak nejaké postrehy:
1. Prívod vody by som orientoval do ľavého rohu pod schodami.
2. K spodnej kúpelke nemám vážne výhrady, možno by som pouvažoval nad výmenou pračky a WC. Ale v takom prípade bude treba extra odpad na sprchu a extra WC pračka, čo však nieje žiadny problém.
3. Vzhľadom k vzdialenosti kotol - drez budete potrebovať recirkuláciu TUV, alebo elektrický ohrev vody pod drezom.
4.Horná kúpelka: vidím problém s WC, aj keď tam je strešné okno, obávam sa že bude nízko strop, a bude málo priestoru nad hlavou. Bežne takto osadené WC pod krovom odťahujem od obvodového múru. Dalo by sa to dosiahnúť, ak by "kotolňa" mala bočnú murovanú stenu aspoň 40 cm od WC, a tak WC dostať cca 35 - 40 cm do interiéru, kde tá výška bude dostatočná.
5. Dávať si pozor na odvetranie kanalizácie, lebo nad WC je strešné okno a tak odvetranie bude treba vytiahnuť nad okno cca 150 cm k spici strechy.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod kfox11 » Sob 25. Feb 2012 12:21:57

@sigma

Sorry tie okna v detskej maju rozmer 1250x2200 (sxv).
kfox11
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Str 22. Feb 2012 18:52:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod sigma » Sob 25. Feb 2012 13:42:17

So stresnymi oknami su problemy. Ak tam mate francuzske dvere, tak svetla tam bude dost. Urcite menej ako z juhu, ale v zime je pod oknom kosa. V lete ked prsi, tak to hrozne rusi (v noci). Stresne okno by som nechal nad tymi schodami, lebo tam nie je ine okno. (vikier).
Do kotolne chodia vselijaki opravari a ti sa nevyzuvaju. Ked volaco z kotla vytecie, vytopi vam poschodie. (mam take predsudky).
Mam 4 stresne okna a kedze nemam radiatory, vsetky su hnile. Balkonove dvere su v severnej a vychodnej izbe 90x230cm a svetla je tam dost. Stresne okno da najviac svetla a tepla v lete.
Pokial nechcete hned obyvat podkrovie a date tam okna, tak kym to zobytnite, tie okna budu zasrate od much a lak sa zacne olupovat....
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Vas nazor na nas projekt RD

Poslaťod bobco » Ned 26. Feb 2012 13:32:46

@ kfox11
po vzhliadnutí toho obrázku vidím, že máme rovnaký priestor na schodisko, ale nie rovnaké schody. Diametrálne odlišná je šírka stupňa. U teba 900 mm, u nás 1100 mm. Tu už môže prísť na sigmove slová o probléme vynášania rozmernejších vecí, aj keď je pravdou, že sa nesťahuješ každý mesiac :roll: .
Nepochopil som tvojho projektanta, ako chce " zastrešiť" ten podschodiskový priestor šírky 285 mm medzi ramenami schodiska :shock: ak ho chce využiť . Ja som z uvedeného dôvodu šiel s ľavým ramenom sch. v rovnakej rovine ako s pravým ramenom sch. Rameno pravej strany tvorilo strop tento priestor. Následne som pod pravé rameno vystaval priečku a hotovo. Dúfam, že som to zrozumiteľne napísal :? Inak, tiež som menil projektantove schodisko až pred samotným stavaním schodov .
Presvetlenie na hornej chodbe a schodisku určite urob. U mnňa je to cca10 m2. Ak by tam boli "plné" interierové dvere, bola by tam tma. Riešiť môžeš streš. oknom, prípadne svetlovodom. Za a proti nájdeš na fóre.
Prílohy
Obrázok užívateľa
bobco
 
Príspevky: 380
Registrovaný: Str 31. Dec 2008 16:21:43
Bydlisko: okr. HC
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 28 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron