Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod marko182 » Str 22. Feb 2012 18:28:26

Ahojte,

viete poradit nejaky sposob, ako by sa dali odstranit, nahradit alebo aspon zakryt nosne stlpy krovu pod vaznicou?
Architekt navrhol krov tak, ze stlpik vysiel takmer do stredu kupelne :kill Okrem toho, ze to tam svieti uprostred miestnosti, tak ani nechcem vediet, co by to drevo pri vlhkosti v kupelni robilo.
Kedze krov je uz hotovy, tak uz mam len dve moznosti. Prva najst nejake riesenie alebo druha :dash

Ak sa to tu uz niekde riesilo, prosim moderatoru presunut, ale nenasiel som podobnu temu.
Prikladam foto, pripadne mozem hodit aj vykres krovu, ak by to pomohlo.
Akekolvek konstruktivne navrhy su vitane.
Prílohy
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat




Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod esde » Str 22. Feb 2012 19:23:28

Sorry ale toto nemozem povazovat za serioznu otazku :-).

>Architekt navrhol krov tak, ze stlpik vysiel takmer do stredu kupelne
A vy ste s tym suhlasili. Tak potom je vsetko ok, rozhodujuce slovo ma stavebnik (vy). Spytajte sa seba, preco vam to vyhovovalo vtedy a teraz prestalo.

>Kedze krov je uz hotovy,
Tymto ste sa prezradili. Neverim, ze niekto je ochotny toto odsuhlasit a zobudit sa, ked uz je to hotove.

Toto patri do rubriky: takto nie.

Vsak si robite srandu?
Ale ja sa nachytat nedam. Tak casto.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod marko182 » Str 22. Feb 2012 19:32:16

>esde, with all due respect...

Ja uznavam chybu, ze som si to mal ustrazit. Ale ja sa v krovnych konstrukciach nevyznam, takze aj ked som na ten vykres pozrel, nic zle sa mi na nom nezdalo. A kedze krov robila firma, kym som bol odcestovany, tak som sa naozaj "zobudil", az ked bol krov hotovy.
Takze ano, moja chyba, ale situacia je proste taka a hotovo.

Takze ako som pisal, uvitam konstruktivne navrhy, ci sa s tym da nieco robit.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod Kokxo » Str 22. Feb 2012 19:38:45

Daj vykres, z tohto ti moc neporadime.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod esde » Str 22. Feb 2012 20:15:17

Tak to je naozaj nemile.

Do uvahy prichadza vymena tejto okrasnej stojky za kovovu, na inom mieste. Mozno vypocet ukaze, ze budu potrebne aj dve.
Ako to vyzera, napr.
http://gerd.fotki.com/mawo_objekte/dopp ... -0007.html
Ak to bude hrubostenny profil 80 x 80 mm, bude sa moct zabudovat do priecok.

Doporucenia:
Stojky obalit natavenym asfaltovym pasom (zvuky, proti korozii, posyp ako uchyt na lepidlo) alebo velmi kvalitnym naterom a obalit (olepit) aspon mirelonom a pletivom (zvuky, korozia, uchyt na maltu (lepidlo)).

T.j. najskor si to prepocitat (rozpon, zatazenie)
Sikovny zamocnik to ma hotove raz, dva.
Samozrejme, do hrubej podlahy kotvit.

Piplacka, priecky narezat, na spodku vrtat to betonu, kovove hmozdinky (alebo chemicke kotvy), domurovat, rozdiel medzi tehlami a stojkou vyplnit lepidlom (najlepsie flexibilnym) a sietkou.

Ale vas vykres napovie viacej.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod tomas g » Str 22. Feb 2012 20:16:19

Niektori ludia si taketo prvky davaju do interieru naschval - ked sa dobre zakomponuju, vyzera to super. Dreva v kupelni by som sa nebal - takejto mase standardna vlhkost nic nespravi. Hlavne je, ci neprekaza pri zariadeni kupelne. Ak nie, tak by som z toho spravil akcent. Bud ho vybrusit a namorit, alebo oblozit zelenym sadrokartonom.
Aj ja som projektoval jednu rekonstrukciu, kde sme sa podobnym prvkom nemohli vyhnut ani v kupelni - uz je to par rokov a klient sa na drevo v kupelni nestazuje:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 127&type=1
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod PrasinaPE » Str 22. Feb 2012 21:05:24

marko182 píše:Ahojte,

viete poradit nejaky sposob, ako by sa dali odstranit, nahradit alebo aspon zakryt nosne stlpy krovu pod vaznicou?


Zverejni podorys, rez, pohlad na krov a potom sa da radit.
Urcite sa bude dat aj stlp odstranit a nahradit ocelovym ramom, ktory sa zoprie do stien a prenesie vahu zatazenia. Mozno to nebude ani financne narocne.
Nechcel by som mat stojku v strede vane ;) .
Proti drevu v kupelni osobne nic nemam.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod marko182 » Štv 23. Feb 2012 1:07:20

Dakujem za vsetky rady. Pre lepsiu predstavu pripajam vykres krovu, rez a podorys. Dufam, ze to bude dostatocne citatelne. Sem mi to nejde uploadnut kvoli velkosti.
http://www.upnito.sk/album.php?album=1e ... aa01cac61e

Ak by som si mohol vybrat, tak moje preferencie by boli:
1. Odstranit tie stlpy uplne a najst nejake riesenie, ktore by nezasahovalo priestoru miestnosti
2. Nahradit tie stlpy napr. nejakymi ocelovymi stojkami ako radil esde, predsalen mi to pride menej do oci bijuce ako takato opacha
3. Odstranit aspon vzpery na stlpoch (nahradit nejakou ocelou), osetrit stlp a oblozit sadrokartonom alebo obmurovat
4. Posledne riesenie, ktoremu by som sa velmi rad vyhol, ak sa bude dat a to nechat ich tam a len ich nejako namorit a osetrit.

Priznane casti krovu, ked su pekne zakomponovane do priestoru vyzeraju fajn, ale ja si predstavujem peknu stylovu kupelku a jednoducho sa mi to tam nejako nehodi. Teraz mi to uz nemysli, ale rano si este raz prejdem moznosti, co ste napisali a budem sa pytat dalej.
Zatial dik :ano:
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod yoyo » Štv 23. Feb 2012 9:18:36

marko182 píše:Dakujem za vsetky rady. Pre lepsiu predstavu pripajam vykres krovu, rez a podorys. Dufam, ze to bude dostatocne citatelne. Sem mi to nejde uploadnut kvoli velkosti.
http://www.upnito.sk/album.php?album=1e ... aa01cac61e

Ak by som si mohol vybrat, tak moje preferencie by boli:
1. Odstranit tie stlpy uplne a najst nejake riesenie, ktore by nezasahovalo priestoru miestnosti
2. Nahradit tie stlpy napr. nejakymi ocelovymi stojkami ako radil esde, predsalen mi to pride menej do oci bijuce ako takato opacha
3. Odstranit aspon vzpery na stlpoch (nahradit nejakou ocelou), osetrit stlp a oblozit sadrokartonom alebo obmurovat
4. Posledne riesenie, ktoremu by som sa velmi rad vyhol, ak sa bude dat a to nechat ich tam a len ich nejako namorit a osetrit.

Priznane casti krovu, ked su pekne zakomponovane do priestoru vyzeraju fajn, ale ja si predstavujem peknu stylovu kupelku a jednoducho sa mi to tam nejako nehodi. Teraz mi to uz nemysli, ale rano si este raz prejdem moznosti, co ste napisali a budem sa pytat dalej.
Zatial dik :ano:

po pravde - nechapem co riesis, pretoze takato stojka sa da v pohode skryt do priecky. Je tam este zopar otazok, ktore ta vedu k tomu, aby si tie stojky tam vobec nemal, ale ja to vidim tak, ze schovat ich do priecky bude najjednoduchsie riesenie. Ziadne dalsie upravy krovu.
- aku mas deku - je to monolit (zelezobeton), alebo nejaky keramicky? Deka pod stojkou by mala byt dimenzovana na prenasanie sil zo strechy cez tu stojku do deky. A teda - mas tam zosilnenu vystuz?
- aka je to stojka - 150x150? => aka priecka tam ide (sprchovy kut + schodiste)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod esde » Štv 23. Feb 2012 10:51:49

Podla podorysu je to jasne.
Nalavo sa vaznice opieraju o nosnu priecku (dufam).
Na pravej strane staci naozaj len vymena stojok.
Strop na povodnom mieste je na stojky dimenzovany, nie je problem.
Ak sa pridaju este stojky do priecok napravo bude to v pohode.
Zadrhely:
Strop pod prieckami napravo musi byt schopny toto zatazenie preniest.

Vyhody:
Povodny "okrasny prvok" (btw neverim, ze v projekte bol zamer prave na takyto typ stojok, pravdepodobne projektant nepocital s vystuznymi sikmymi podperami) vyzera na ludovu tvorivost tesarov (btw. cisto z krovarskeho pohladu maju pravdu). Tento problem zmizne.
Zatazenie vaznic bude rovnomernejsie. Namiesto 2 podpernych bodov (okrem obvodovych murov) to budu 3 podperne body a budu rozlozene rovnomernejsie => mensi priehyb, mensie pohyby pri zatazeni, mensia pravdepodobnost praskania.

Podla povodnej otazky to vyzeralo naozaj divoko.
Po ziskani viac informacii to vyzera akurat na mierne zdrzanie par dni.
Nic hrozne, da sa to v pohode riesit.
Moje uvodne poznamky tymto beriem spat.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod marko182 » Štv 23. Feb 2012 13:07:50

yoyo píše:po pravde - nechapem co riesis, pretoze takato stojka sa da v pohode skryt do priecky. Je tam este zopar otazok, ktore ta vedu k tomu, aby si tie stojky tam vobec nemal, ale ja to vidim tak, ze schovat ich do priecky bude najjednoduchsie riesenie. Ziadne dalsie upravy krovu.
- aku mas deku - je to monolit (zelezobeton), alebo nejaky keramicky? Deka pod stojkou by mala byt dimenzovana na prenasanie sil zo strechy cez tu stojku do deky. A teda - mas tam zosilnenu vystuz?
- aka je to stojka - 150x150? => aka priecka tam ide (sprchovy kut + schodiste)

Deka je monolit. Ci je pod stojkou dimenzovana na prenasanie sil posudit neviem. Ak pomoze, mozem sem hodit vykres vystuzi zo statiky.
Stojka je 150x150 a priecka na sprchac mala byt 115 mm, zatial este nie je, takze nebol by problem ju prisposobit. Aj ked nejaka siroka priecka by tam bola ako past na oko. Stale lepsie ako ten stlp. Ta nad schodistom uz vymurovana je a tiez je to 115 mm. Stlp si viem predstavit schovat do priecky, ale ako schovas do priecky tie vzpery?
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod marko182 » Štv 23. Feb 2012 13:28:42

esde píše:Podla podorysu je to jasne.
Nalavo sa vaznice opieraju o nosnu priecku (dufam)....


Ano, nalavo je nosna priecka 250 mm.
Co sa tyka dimenzovania stropu, neviem posudit, ci je schopny to zatazenie preniest, ale viem sem hodit vykres zo statiky, ak pomoze.
A ak by sa vymenil ten sucasny stlp za 2 ocelove stojky, ako daleko od seba by mali byt, aby sa tie sily rovnomerne rozlozili?

Ved prave, ze vo vykrese podkrovia to vyzeralo len ako nejaky maly stlpik, preto som to nejako extra neriesil. Takze neviem, ci to projektant zle zakreslil alebo ci to bol napad krovarov. Kazdopadne sokova terapia, ked som to zbadal.

Ale vdaka esde, uz som kludnejsi. Predpokladam, ze taketo stojky nie su bezny tovar, teda nerobia sa v standardnych velkostiach, ale na mieru. Nejaky tip, ze koho s tym oslovit?

Vecer sem hodim este foto tej druhej stojky. V podstate vyzera tak isto, ale je presne zapustena do priecky a tie vzpery trcia na obe strany, cize nad schodistom nalavo a do miestnosti napravo.
Fire walk with me...
marko182
 
Príspevky: 208
Registrovaný: Ned 07. Jún 2009 13:52:44
Dal súhlas: 19 krat
Dostal súhlas: 16 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod Kokxo » Štv 23. Feb 2012 20:02:57

Podla vykresu je to klasicke acko, rohy su previazane kliestinami. Vaznica pri takejto streche neplni ziadnu nosnu funkciu. Takyto typ strechy sa stavia bez podopretia vaznice - staci podmurovanie vaznice na obvodovych muroch, vaznica tvori iba vazbu medzi rohmi. Takyto typ strechy je samonostny, vsetko zatazenie prechadza do obvodovych murov. Ja mam taku istu strechu, podopredie vaznice nemam vobec v projekte, ani som ju nepodkladal. Stredom mi isla priecku, tu som domuroval tak, ze kliestiny su stredom na nej polozene.

Stlpy mozes kludne odpilit a presunut ich tam, kde budu schovane v priecke, bocne podlozenie stlpov nie je potrebne.
Mozno sa to bude niekomu zdat, ze je to blbost, ale staticky projekt vychadzal - strecha je postavena na Orave.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod yoyo » Štv 23. Feb 2012 20:37:29

Kokxo píše:Podla vykresu je to klasicke acko, rohy su previazane kliestinami. Vaznica pri takejto streche neplni ziadnu nosnu funkciu. Takyto typ strechy sa stavia bez podopretia vaznice - staci podmurovanie vaznice na obvodovych muroch, vaznica tvori iba vazbu medzi rohmi. Takyto typ strechy je samonostny, vsetko zatazenie prechadza do obvodovych murov. Ja mam taku istu strechu, podopredie vaznice nemam vobec v projekte, ani som ju nepodkladal. Stredom mi isla priecku, tu som domuroval tak, ze kliestiny su stredom na nej polozene.

Stlpy mozes kludne odpilit a presunut ich tam, kde budu schovane v priecke, bocne podlozenie stlpov nie je potrebne.
Mozno sa to bude niekomu zdat, ze je to blbost, ale staticky projekt vychadzal - strecha je postavena na Orave.


tak to by som nerobil. V prvom rade si treba ujasnit pojmy. To co nazyvas vaznicou na obvodovych muroch sa vola 'pomurnica'. Tam, kde sa spaja kliestinoa a krokva je umiestnena stredova vaznica. A teda - to ze je to klasicke Acko este neznamena, ze stredove vaznice nemaju vyznam - prave naopak! Acko moze byt hambalkovy krov, vaznicova sustava, stolica... . Pri klasickom hambalku nie je nutna stredova vaznica, ale pri takomto type krovu su bocne sily na pomurnicu a samotny mur pod nou niekolkonasobne vyssie. A teda pri tomto krove je NUTNE mat ZB stlpiky z deky do venca + je vhodne/ak nie nutne (statik povie viac) mat sikme stuzujuce vence.
Kdezto pri vaznicovej sustave velka cast sil posobiacich na krov sa prenasa stredovymi vaznicami cez nosny mur, alebo stojky(na ktorom lezi stredova vaznica) do deky . Sily posobiace na bocne obvodove mury pod pomurnicou su podstatne mensie.

Takze ja by som nic nepilil a s chladnou hlavou riesil veci, ktore potrebujes doladit.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Ako odstranit alebo zakryt nosny stlp pod vaznicou?

Poslaťod PrasinaPE » Štv 23. Feb 2012 20:42:27

Kokxo píše:Stlpy mozes kludne odpilit a presunut ich tam, kde budu schovane v priecke, bocne podlozenie stlpov nie je potrebne.
Mozno sa to bude niekomu zdat, ze je to blbost, ale staticky projekt vychadzal - strecha je postavena na Orave.


Osova vzdialenost krokiev je 0,9m a rozmery kliestin 50/180mm {by som ten stlp radsej nechal tak napokoji}. Ta stredova vaznica nie dobre navrhnuta, ale aku taku funkciu ma = ciastocne tlmi vodorovne sily, ktore
sa prenasaju cez obvodove mury a tahaju ich smerom von. Urcite nie su pomurnice riadne ukotvene do stropnej dosky. Taktiez vaznica plni funkciu priecneho stuzenia, ktory tento krov ma minimalny. Priehyb vaznice je dost velky vzhladom na vzdialenosti podpier. Tie vzpery na stlpiku vyzeraju neohrabane, to je pravda, lepsie by bolo vymenit ich za ocelovy svornik (da sa spravit na mieru). Ale ked si uvedomite, ze spodna hrana vaznice je vo vyske 2250mm nad podlahou, tak ten stlp fakt zavadziat nebude.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Ďalší

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia