Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod bukshi » Pia 18. Nov 2011 15:12:13

Ahoj,

rozmyslame nad umiestnenim vyustky VZT (privodom) v miestnosti do stropu nad obstavbu teplovzdusnej krbovej vlozky (do blizkosti mriezky v hornej casti obstavby). Dovod na toto umiestnenie by mal byt aby privadzany vzduch z VZT stlacal dole k podlahe stupajuci teply vzduch z obstavby nakolko je strop vo vyske az 3,25m a ohriaty vzduch sa bude hromadit pod stropom. Zaujimalo by nas ci nemate niekto skusenost s podobnym umiestnenim. Mame obavy ci by pri silnejsom zakureni stupajuci vzduch nepretlacal spat do potrubia privod vzduchu z VZT a tym padom pretazoval ventilatory.

Vdaka za rady.
bukshi
 
Príspevky: 69
Obrázky: 1
Registrovaný: Ned 16. Aug 2009 19:04:26
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod fabka2004 » Ned 20. Nov 2011 11:44:50

vzhladom k vyske, bude akurat dochadzat k premiesavaniu vzduchu, ale cerstvy vzduch sa nedostane tam kde by sa mal dostat ... takze to co hccete vyriesit nevyriesite tymto sposobom ... je to dan za vysoky strop
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod bruno75 » Sob 07. Jan 2012 10:15:25

V tejto veci ma napadla jedna dost sialena myslienka... dat nasavanie/odvod VZT teda smerom do rekuperacnej jednotky do blizkosti krbu kde predpokladam, ze by mohla teplota v pohode dosahovat 30-35°C a docielit tym stav kedy sa nebude prilis prehrievat lokalne jedna miestnost (ta s krbom) ale teplo sa rozdistribuju do dalsich miestnosti domu.

Samozrejme nesmie byt umiestny ten odvod hned nad krbom pripadne uz vobec nie v obostavbe kedze rozvody VZT nie su na prilis vysoke teploty stavane a ani rekuperacia by to nemusela rozchodit. Do uvahy by pripadala cca. 1-1,5 m vzdialenost od krbu, komina kde nepredpokladam uz take vysoke teploty ale stale dost na to aby sa to mohlo vyuzit.
Co vy na to? Ma to niekto tak spravene?
bruno75
 
Príspevky: 98
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 26. Apr 2011 6:58:23
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod ferikxixi » Ned 19. Feb 2012 17:35:48

Zdravím, ja to teraz riešim. teplý vzduch z prieduchu krbu nasaje rekuperácia a v rekuperátore toto teplo odovzdá cerstvému vzduchu z exteriéru, ktorý je rozvádzaný do celého domu. Teoreticky sa dá povedať, že tým pádom zvyšujem účinnosť rekuperačnej jednotky a rozvádzam teplý čerstvý vzduch do celého domu. :)
ferikxixi
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Ned 01. Jan 2012 23:41:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod opus » Pon 20. Feb 2012 9:03:14

ferikxixi píše:Zdravím, ja to teraz riešim. teplý vzduch z prieduchu krbu nasaje rekuperácia a v rekuperátore toto teplo odovzdá cerstvému vzduchu z exteriéru, ktorý je rozvádzaný do celého domu. Teoreticky sa dá povedať, že tým pádom zvyšujem účinnosť rekuperačnej jednotky a rozvádzam teplý čerstvý vzduch do celého domu. :)


Neviem ake teploty budete mat v prieduchu ale nebudu vadit rekuperacnej jednotke respektive vymeniku?
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod bruno75 » Pon 20. Feb 2012 11:38:55

opus píše:Neviem ake teploty budete mat v prieduchu ale nebudu vadit rekuperacnej jednotke respektive vymeniku?


Ak by aj bolo v tesnosti krbu trebars 50°C co si nemyslim tak treba brat do uvahy aj fakt, ze toto jedno nasavanie je len jedno z X nasavani a v reale mozno zdvihne teplotu v rekuperacnej jednotke o 3-4°C teda namiesto 21-22°C bude dostavat rekuperacka 25-26°C co si myslim, ze je uplne v pohode bezpecne takze toho by som sa nebal.
bruno75
 
Príspevky: 98
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 26. Apr 2011 6:58:23
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod lipo » Pon 20. Feb 2012 13:23:56

bruno75 píše:
opus píše:Neviem ake teploty budete mat v prieduchu ale nebudu vadit rekuperacnej jednotke respektive vymeniku?


Ak by aj bolo v tesnosti krbu trebars 50°C co si nemyslim tak treba brat do uvahy aj fakt, ze toto jedno nasavanie je len jedno z X nasavani a v reale mozno zdvihne teplotu v rekuperacnej jednotke o 3-4°C teda namiesto 21-22°C bude dostavat rekuperacka 25-26°C co si myslim, ze je uplne v pohode bezpecne takze toho by som sa nebal.


Mam znameho, ktory uvazoval presne takto. V blizkosti krbu chcel dat nasavanie, aby mi to rozdistrubuovalo teply vzduch po dome..po par dnoch sa mu zdalo, ze RJ neijako huci..tak ju otvoril a rekuperacne dosky mal uplne roztopene od horuceho vzduchu. A to este pred instalaciou dane riesenie konzultovat telefonicky s vyrobvom RJ a ten tvrdil ze jasne, neni problem a ked chcel riesit reklamaciu, tak mu ju nechceli uznat, ze to je jeho blbost...;-) ze oni by take odporucanie urcite nedali...takze je len tolko, ze som osobne videl znicenu RJ, ktora mala napojeni jeden odtah v tesnej blizkosti krbu...
lipo
 
Príspevky: 75
Registrovaný: Pon 12. Júl 2010 13:38:26
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod bruno75 » Pon 20. Feb 2012 13:37:53

V tesnej blizkosti krbu znamena tak do 1,5m a tam neverim, ze je teplota vyssia ako tych 50°C. Samozrejme urcite nie odsavanie do krbovej obostavby ako nahrada za teplovzdusne vykurovanie, ale do stropu v blizkosti krbu nemoze byt ziadny problem.
bruno75
 
Príspevky: 98
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 26. Apr 2011 6:58:23
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod Majo 2 » Uto 21. Feb 2012 23:43:05

tiež som takto rozmýšľal, ale keď som si zhruba spočítal o aký zanedbateľný tepelný výkon sa jedná a po rekuperácii dupľovane, tak som to neriešil.
Aj keď je pravda že pokiaľ by som nemusel vŕtať zabudnutú dieru do betónového prievlaku, tak by som to riešil. :dash :oops:
Ale ten výkon aj tak nie je veľký.
Len pozor, pokiaľ rekuperácia nebude v chode, tak výustka nad krbom môže chytiť komínový ťah a do rekuperačného výmenníka bude cez ňu privádzaného 100 % vzduchu.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod antraxit » Str 22. Feb 2012 0:53:52

Majo 2 píše:tiež som takto rozmýšľal, ale keď som si zhruba spočítal o aký zanedbateľný tepelný výkon sa jedná a po rekuperácii dupľovane, tak som to neriešil.
Aj keď je pravda že pokiaľ by som nemusel vŕtať zabudnutú dieru do betónového prievlaku, tak by som to riešil. :dash :oops:
Ale ten výkon aj tak nie je veľký.
Len pozor, pokiaľ rekuperácia nebude v chode, tak výustka nad krbom môže chytiť komínový ťah a do rekuperačného výmenníka bude cez ňu privádzaného 100 % vzduchu.


.. toto sa da poriešiť spatnou klapkou, tiež planujem dať odsavanie VZT do stropu asi 3-4m od krbovej piecky tak dufam ze to bude ok.
antraxit
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pia 26. Dec 2008 11:16:47
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyustka VZT v obyvacke nad krbom?

Poslaťod michalma » Pon 30. Dec 2013 23:58:21

Pocas vykurovacej sezony casto kurime v krbe a i pri pootvaranych dverach je v obyvacke 28C ale v izbach teplota stupa velmi pozvolne. 22->25 to trva par hodin. Radi by sme teplo ktore sa drzi v obyvacke podla potreby pustali do celeho domu.
Uvazujem o nasledovnom rieseni:
pripojit vyustku rovno do rozdelovaca spolu s ventilatorom a spetnou klapkou. v pripade ze budem chciet teplo z obyvacky poslat do celeho domu rekuperacia by bola vypnuta. zjednodusene povedane klasicke teplovzdusne rozvody s tym ze nasavanie by bolo mimo krbu a na distribuciu vzduchu sa pouzije potrubie urcene pre rekuperaciu.
plusy:
- minimalne naklady
- bezpecna teplota nasavaneho vzduchu, ziadne necistoty
- lacna regulacia on/off spinanim ventilatora
automatizacia na zaklade teplot v izbach

minusy:
potrebna spetna klapka medzi rekuperaciu a rozdelovac
v case chodu musi byt rekuperacia vypnuta
nie je mozne lacno rozdelovat teplo medzi miestnosti ( bez pouzitia serva a klapiek )
cirkulacia vzduchu i vramci obyvacky
michalma
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Uto 21. Sep 2010 11:28:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron