Predohrev vzduchu - rekuperácia

Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod filipino » Uto 07. Feb 2012 12:17:09

Chcel by som sa spýtať ako riešite predohrev vzduchu do pasívnej rekuperácie. Či máte ten predradený ohrievač (el. alebo teplovodný) a ako ho riadite. Či len nastavíte na 1,2,3, stupeň, alebo máte nejakú dômyselnú reguláciu, ktorá meria vzduch v rekuperácii a na základe toho zapína ten ohrev.
Lebo tie ohrievacie diely nie sú až tak drahé: http://www.elektrodesign.cz/web/cs/reku ... y/ohrivace
Ale ak by tam mala byť nejaká zložitejšie regulácia, tak som skoro na 1000 EUR s daňou.
A ak kupujem samotnú rekuperačku za 1000-1500, tak je hovadina dať toľko za predohrev. Za 2500 mám snáď už aj aktívnu rekuperáciu.

Mne sa zdá, že by malo stačiť kúpiť ten potrubný ohrievač, nastaviť na ňom nejakú polohu a zabudovaný termostat to už uriadi. To by vyšlo cca 300 EUR a to je ešte normálna cena.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod tienik » Uto 07. Feb 2012 12:26:59

kedze idem robit vlastny riadiaci system, tak som uz hladal aj taketo detaily. Jednoznacne je potrebne odvodit zapnutie ohrevu od cidla protimrazovej ochrany (myslim tym teplotu meranu na tom istom mieste, u mna aj tym istym cidlom)
Pozeral som konkretne NIlan, tam je cidlo priamo ulozene vo vymenniku. Niekde na nete je aj fotka, ale za svateho ju neviem teraz najst.
Ked sme pri tom predohreve, elektricky ma zymsel len ako ta protimrazovka. Ja spekulujem zaradit do sania vodny vymennik. Kedze moja studna ma v ramci tahania obycajnym cerpadlom viac menej nekonecnu kapacitu, napadlo ma vyuzit to na predohrev typu ZR. S tym ze v zime to bude dohrev, v lete chladenie. Ale to je zatial len ako myslienka, uvidim k comu sa dopracujem.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod filipino » Uto 07. Feb 2012 13:03:50

Ak by som to mal napájať na čislo teplotu v rekuperačnej jednotke (počítam s najlacnejšou NIlan Eco), tak urobím zásah do RJ a strácam možno záruku. Neviem - asi to nemá nejaké otvorené rozhranie na cudzie riadenie.
Ak by tam malo byť nejaké ďalšie riadenie za pár stoviek, tak sa viac oplatí kúpiť tepelné trubice (heat pipe) bez nutnosti ich na niečo napájať a bez spotreby energie.

Prípadne tam napojiť ohrev z teplovodnej podlahovky do toho potrubného ohrevu a nechať to ohrievať vodou furt bez regulácie. Snáď to toľko energie týmto spôsobom nezožerie.

Ide mi o to, že ak sa s predohrevom priblížim k cene 20 000 Kč, tak sa viac oplatia kúpiť práve za 20 000 Kč tie tepelné trubice, alebo porozmýšľať nad aktívnou rekuperáciou s malým tepelným čerpadlom za cca 80 000 Kč. Lebo obyč. pasívna rekuperačka + predohrev by stála od 50 000 Kč vyššie.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod tienik » Uto 07. Feb 2012 15:01:59

ja tiez planujem Nilan Eco. V principe je to len skatula, v nej jeden rekuperator a dva ventilatory. Ked si prilozis k rekuperatoru vlastne cidlo, nic nepokazis. Vrtat do toho nemusis, da sa to aj bez toho.
Netreba to prehanat zo zlozitostou. Aj tak sa sice rekuperacia financne nevrati, ale o tom to nie je. Napriek tomu viac ako 1500€ za nu nedam :-)
A ten predohrev - uvidim ako sa mi bude chciet a darit. Na zaciatku to pojde aj bez toho a potom mam priestor na hranie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Feb 2012 20:01:21

aktualne som nastudoval amnual k jednotke, a zapol RJ na 2. stupen a nastavil predohrev tak ze ked vystupujuci odpadny vzduch za rekuperatorom poklesne pod 5°C zapne sa na chvilku predohrev, a tiez zaroven som nastavil ze ak klesne teplota odpadneho vzduchu pod 2°C tak sa vypne privodny ventilator aj predohrev ... tieto cisla su menitelne v sirokom rozsahu
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod filipino » Uto 07. Feb 2012 21:37:04

fabka - to vyzerá tak, že máš rekuperačku už aj so zabudovaným predohrevom a nastavuješ to v jednom riadení. To je tiež jedna možnosť - vykašlať sa na lacný Nilan ECO a kúpiť niečo so zabudovaným predohrevom.
Môžem mi fabka prosím potvrdiť ako to teda máš a čo je to za RJ?
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod fabka2004 » Str 08. Feb 2012 9:04:09

mam, ale tazko povedat ci je to dovod na kupu drahsieho vymenika, lebo vymenik bude cca rovnaky, akurat to okolo bude drahsie

mam od Heliosu KWL EC300 Pro

zrovna predohrev je to co mna netrapi (akurat teraz ano, lebo nasavanie ZR este nemam dokoncene), pretoze mam ZR a ten riesi predohrev ale aj pasivne chladenie
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod filipino » Str 08. Feb 2012 9:55:10

mam od Heliosu KWL EC300 Pro

Fúha, tak tá stojí okolo 3000 EUR. To je už na mňa veľa. Najlacnejšie riešenie teda vychádza NIlan Eco + potrubný ohrievač (či už el. alebo teplá voda z kúrenia).
Aktívna rekuperácia stojí od 3500 EUR, Heatpipe namiesto predohrevu 700 EUR - to sú tiež príliš drahé riešenia.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod tienik » Str 08. Feb 2012 10:58:07

filipino píše:Fúha, tak tá stojí okolo 3000 EUR. To je už na mňa veľa. Najlacnejšie riešenie teda vychádza NIlan Eco + potrubný ohrievač (či už el. alebo teplá voda z kúrenia).
Aktívna rekuperácia stojí od 3500 EUR, Heatpipe namiesto predohrevu 700 EUR - to sú tiež príliš drahé riešenia.


ak pojdes do NIlan ECO, tak by som bud neriesil predohrev vobec a v pripade namrznutia sa jednotka vypne (to zabezpecuje jej vlastna regulacia), alebo by som siel do elektrickeho predohrevu. Pripajat to na kurenie + regulacia toho bude podla mna dost drahe - vzhladom na cenu jednotky.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod fabka2004 » Str 08. Feb 2012 11:23:02

preto pisem ze neviem povedat ci je toto dovod na kupu drahsie ...

lacny predohrev moze byt aj ZR, aj jednuducha mala spiralka ak chcete vetrat aj v mrazoch
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod filipino » Str 08. Feb 2012 12:52:28

tienik - ten teplovodný potrubný ohrievač stojí približne rovnako ako elektrický. Akurát ho nezapojíš do zásuvky, ale k nemu privedieš hadičku z podlahovky. MOžno riadenie je zložitejšie.
Bez predohrevu v mrazoch je tiež možnosť. Ale práve v mrazoch je rekuperácia je najkomfortnejšia. Lebo kvôli mrazom nechceš otvárať okno, ale zároveň by si rád vetral.
Fabka - ZR už riešiť nebudem lebo mám dom postavený. A za podobnú cenu kúpim Heatpipe, ak už som ZR neurobil. El. špirála - ono ten el. potrubný vyhrievač nie je drahý. Len to riadenie ak by malo byť "originál" by vyšlo zbytočne veľa.
Asi teda budem počítať s el. ohrievačom, kvôli miestu a rozvodom. A potom niekedy skúsim poriešiť jeho reguláciu.
Ytong 25+20EPS/14EPS podlaha/26-36 spadovy EPS v streche+25 ŽB strop/rekuperácia/trojsklá
filipino
 
Príspevky: 269
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 14:38:58
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod tienik » Str 08. Feb 2012 13:00:04

filipino píše:tienik - ten teplovodný potrubný ohrievač stojí približne rovnako ako elektrický. Akurát ho nezapojíš do zásuvky, ale k nemu privedieš hadičku z podlahovky. MOžno riadenie je zložitejšie.
Bez predohrevu v mrazoch je tiež možnosť. Ale práve v mrazoch je rekuperácia je najkomfortnejšia. Lebo kvôli mrazom nechceš otvárať okno, ale zároveň by si rád vetral.
Fabka - ZR už riešiť nebudem lebo mám dom postavený. A za podobnú cenu kúpim Heatpipe, ak už som ZR neurobil. El. špirála - ono ten el. potrubný vyhrievač nie je drahý. Len to riadenie ak by malo byť "originál" by vyšlo zbytočne veľa.
Asi teda budem počítať s el. ohrievačom, kvôli miestu a rozvodom. A potom niekedy skúsim poriešiť jeho reguláciu.


ved tak presne som to myslel - rozdiel medzi nimi je v tej regulacii a pripojeni. A je pravdou ze elektriku uregulujes lahsie a lacnejsie. Otazkou su prevadzkove naklady, ale to na par dni do roka neni preco riesit.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod Durko73 » Str 08. Feb 2012 14:16:47

filipino píše:
mam od Heliosu KWL EC300 Pro

Fúha, tak tá stojí okolo 3000 EUR. To je už na mňa veľa. Najlacnejšie riešenie teda vychádza NIlan Eco + potrubný ohrievač (či už el. alebo teplá voda z kúrenia).
Aktívna rekuperácia stojí od 3500 EUR, Heatpipe namiesto predohrevu 700 EUR - to sú tiež príliš drahé riešenia.


Filipino: skus pozriet Vallox VX 90...Mam ju, je tam aj predohrev. Kupoval som to nejak pred rokom a pol stala cca 1900Evri, regulacia presne ta ista ako u Heliosu...
Durko73
 
Príspevky: 78
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 14:42:14
Bydlisko: Zilina - Zadubnie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod paolo » Str 08. Feb 2012 15:20:07

fabka2004 píše:...lacny predohrev moze byt aj ZR, aj jednuducha mala spiralka ak chcete vetrat aj v mrazoch


Myslim, ze vacsina vyrobcov dohrev riesi pomocou PTC clankov. Nehrozi tam prepalovanie prachovych castic, nie je potrebne riesit regulaciu teploty clanku. Staci spinat PTC clanok podla informacii cidla. Teda taka je moja predstava. Niektori vyrobcovia RJ maju dohrev rieseny priamo v jednotke, niektori mimo nej (Paul - ISO Box). Takze ak je niekto sikovny a vie si poradit so spinanim podla cidla tak podla mna stacit kupit maly PTC clanok (napr. http://topidla.heureka.sk/sencor-sfh-8011/ za 14EUR), cele to "zabalit" do krabice s otvormi. Krabicu obalit izolaciou a pripadne pridat filter. Vysledkom bude ISO Box, len podstatne lacnejsi. To je moj laicky nazor, tienik mozno povie viac k riadeniu spinania. :)
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Predohrev vzduchu - rekuperácia

Poslaťod tienik » Štv 09. Feb 2012 1:20:45

paolo píše:
Myslim, ze vacsina vyrobcov dohrev riesi pomocou PTC clankov. Nehrozi tam prepalovanie prachovych castic, nie je potrebne riesit regulaciu teploty clanku. Staci spinat PTC clanok podla informacii cidla. Teda taka je moja predstava. Niektori vyrobcovia RJ maju dohrev rieseny priamo v jednotke, niektori mimo nej (Paul - ISO Box). Takze ak je niekto sikovny a vie si poradit so spinanim podla cidla tak podla mna stacit kupit maly PTC clanok (napr. http://topidla.heureka.sk/sencor-sfh-8011/ za 14EUR), cele to "zabalit" do krabice s otvormi. Krabicu obalit izolaciou a pripadne pridat filter. Vysledkom bude ISO Box, len podstatne lacnejsi. To je moj laicky nazor, tienik mozno povie viac k riadeniu spinania. :)



z hladiska regulacie myslim ze nie je o com. Na NIlan som nasiel podrobny popis odkial viem, ze cidlo je doslova priamo strcene do vyustenia vymennika. V principe protimrazove cidlo ma kazda rekuperacka, minimalne na odstavenie. No a ak mame predohrev, odstavku neriesime, ale zapneme ohrev. Teoreticky sa to da riesit upravou povodneho riadenia (pre NIlan ECO). Kazdopadne, nemala by to byt klasicka spirala z velkou povrchovou teplotou - ten PTC clanok by bol idealny.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron