Vyvložkovanie starého komína

Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod Bororo » Štv 11. Dec 2008 12:06:49

Priatelia má niekto z vás praktickú skúsenosť s vyvložkovaním starého komína? Mám starý tehlový komín do ktorého bol pripojený šporák na drevo, doteraz sa v ňom kúri, ale má už svoje roky. Chcel by som jeho vonkajšiu časť nanovo vymurovať a pri tej príležitosti vyvložkovať 150mm nerezovou rúrou. Komín má štvorcový prierez 150mm. Neviem však koľko zhruba takáto akcia stojí. Do komína plánujem zapojiť krb alebo liatinovú piecku.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod joko » Štv 11. Dec 2008 12:47:08

Mi sme vyrobili z oceľovej rúry fí 150mm akoby vrták, s narezaním a miernym rozklepaním zubov na tej rure na cca 160 -165mm. Predlžovali sme to 2 metrovými lešenárskymi rúrami. a postupne sme prerážali - vrtali starú omietku vo vnútri komína. Obnášalo to však zhodenie starého komína v podkroví a odtial sa to "vrtalo". Pri napojení zdroja sme z boku otvorili stenu a vložili odbočku a takisto na dolnom konci riešili čistiaci otvor a kondenz . Keď sme vyvložkovali takisto s nerez 150, tak sme spevnili spoj betónom - akoby nový základ nového komína v podkroví, a na to sme pokračovali nové komínové tvárnice s nerezovou vložkou. Mi sme to ale robili pri kompletnej rekonštrukcii starého domu. Robili sme to traja akoby na vlastnom, trvalo celý deň vyvrtanie a vložkovanie, a ďalší deň postavenie vrchu z tvárnic a na komplet. Len sieťka bez zateplenia. Druhý komín išlo horšie, ťažšie vrtanie, ale zas po skúsenostiach z prvého komína ten čas sa získal inde, tak sme mali dva komíny rozobraté a nanovo postavené za 4 dni.
Naposledy upravil joko dňa Ned 14. Dec 2008 12:07:51, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod opek » Štv 11. Dec 2008 14:14:27

Proti postupu, co napisal Bororo niet co dodat, je to jedno z rieseni, v pripade, ze je problem so zavedenim kominovej vlozky pre plynovy spotrebic(narazam na kondenzacny zberac) (NEZABUDNITE - 150 mm vlozku do 150 mm komina jednoducho nedostanete). Neviem, ci potrebujete ku kominu aj reviznu spravu, alebo nie (dost podstatna zalezitost). Berme, ze nie. V takom pripade hlavne skontrolujte stav komina. Pokial je dobre vysparovany az do nadstresnej casti, osadzovanie vlozky pre spotrebic na tuhe palivo nie je potrebne (staci oprava komina). V druhej casti skontrolujte , ci je kominovy prieduch rovny a bez zabran (napr. kontrolu zrkadielkom zo spodneho kontrolneho otvoru - musite vidiet oblohu (predpokladam, ze to budete robit za dna - inak musite vidiet hviezdy, resp. Mesiac. Nerobte to potme pri zamracenom pocasi!!! ;-)). Potom si musite zvolit typ vlozky. Mozete si vybrat pevnu, hladku, ktora sa spaja po castiach (napr. po 2 metroch) - da sa vyrobit v kazdej klampiarskej dielni. Odporucam hrubku aspon 0,53 mm. Tu vsak vlozite iba do uplne rovneho komina. Pokial rovny nie je, je moznost pouzit flexibilnu nerezovu vlozku (hrubka steny 0,3 mm),(najlepsie v jednom kuse po celej dlzke). Ta ma zase nevyhodu, ze je drazkovana, takze pripadne necistoty zo spalin sa na nej skor usadzuju...
Nejak som sa rozpisal, ale aj tak si to najskor date robit nejakej firme - cena je vecou dohody...
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod ivvan » Pia 12. Dec 2008 14:26:51

ja som mal starý komín 20x20cm a bol problém tam vopchať 15cm nerez rúru, ešte mal ten beťár aj medzi poschodiami odskok asi 7cm, tak sme tam museli vybúrať pár tehál a spraviť koleno a jednu časť komína vyvložkovať zo strechy a druhú zas z prízemia aby sme sa stretli v tom kolene.. otrava na druhú, vždy to vyzerá jednoducho ale málokedy to aj také je naozaj :)
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod jarea » Ned 18. Jan 2009 22:03:00

toho roka mi vyvložkovala odborná firma komín/staršia stavba/ . Vložili nerezovú vložku yospodu asi tak 7m potom yhora asi tak 2m nerezovej rúry 155mm. Výška komina s napojením do pece,čiže kolenoma redukciou,čiapkou nečistôt s montážou 19 000Sk. Ešte som potom namontoval ten turbo ťahač za 5000Sk. Či mi to urobili dobre? Dostal som k tomu revíznu spravu.
jarea
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Pon 12. Jan 2009 12:33:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyvložkovanie starého komína

Poslaťod Bororo » Pon 19. Jan 2009 15:09:48

jarea píše:toho roka mi vyvložkovala odborná firma komín/staršia stavba/ . Vložili nerezovú vložku yospodu asi tak 7m potom yhora asi tak 2m nerezovej rúry 155mm. Výška komina s napojením do pece,čiže kolenoma redukciou,čiapkou nečistôt s montážou 19 000Sk. Ešte som potom namontoval ten turbo ťahač za 5000Sk. Či mi to urobili dobre? Dostal som k tomu revíznu spravu.


mozem sa spytat, aky rozmer mal povodny komin? robili to tou frezou?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron