Chráničky na hadice teplovzdušného vykurovania

Chráničky na hadice teplovzdušného vykurovania

Poslaťod Jano » Pon 29. Dec 2008 20:04:41

Ahojte. Obraciam sa na tých, ktorí si urobili svojpomocne alebo cez firmu rozvody teplého vzduchu od krbu prostredníctvom teplovzušných hadíc. Chcem sa Vás spýtať z akého materiálu ste riešili chráničky teplovzdušných hadíc pri prestupe cez stropy a steny. V mojom prípade ide o 150 mm hadice s izoláciou, ktorých vonkajší priemer je 200 mm (ale dajú sa samozrejme mierne stlačiť - napr v mieste prechodu cez chráničku). Budem mať prestupy cez strop (2x) - ide o montovaný strop z YTONGu (teda ca 5 cm železobetónu a 20 cm YTONG). Takisto budem mať prestupy cez YTONG steny (nosná stena - 250 mm, resp. nenosná priečka - 100 mm). Trocha si lámem hlavu z čoho to urobiť. Rozmýšľal som nad rúrami dymovodu 200 mm. Je to kov, oceľ - takže by sa hadiciam nemalo nič stať, ľahko sa to reže na potrebnú dĺžku, aj sa ľako začisťujú hrany karbobrúskou. Ale je to iba ca 2 mm tak neviem či to je to najlepšie pre nosnú stenu. Alebo viete o niečom inom? Ešte jednu otázku: Chráničky (ak ste robili) ste tepelne izolovali z vonkajšej strany? Ďakujem za Vaše skúsenosti. jano
Jano
 




Re: Chráničky na hadice teplovzdušného vykurovania

Poslaťod Jano68 » Pon 19. Jan 2009 9:11:41

Ahojte,

včera som robil prestupy pre izolované teplovzdušné hadice cez YTONG strop. Riešil som to takto. Dieru do stropu som robil najprv zhora. Búracím kladivom som navŕtal otvory pre kruh d=22cm (vonkajší priemer hadice + 1cm na každú stranu) do 5cm hrubej vrstvy železobetónu. Po odstránení betónu (nožnicami na roxory odstrihnúť a karbovkou odpíliť zvyšky KARI siete), som urobil dlhým 35 cm vrtákom opäť diery po obvode už do YTONG stropnej vložky. Výsledkom bola diera s kruhovým otvorom hore aj dole. Potom som po vnútronom obvode kruhu nalepil (DuoContac - zvyšok) 2cm plátky Rockwoolu na navlčený a od prachu umytý podklad. Chcel som dosiahnuť to, aby sa vonkajší obal hadice netrhal keď sa bude šúchať po ostrých hranách YTONgu, zvyškoch KARI siete atď. Okrem toho je aj dodatočný tepelný izolant, aby som zabránil nežiadúcemu prestupu tepla do stropnej konštrukcie. Záverom, vrstva Rockwoolu zúžila priestor pre hadicu (tá sa cez Rockwool hladko šmýkala, nedrela, netrhala) a tým hadica nepadala späť ani keď nebola prichytená. Potom sme previekli hadicu a začali spájať. Prestupy cez steny som robil úplne zhodnou technológiou. Keď sa mi minul Rockwool, dal som dole minerálnu vlnu zo zvyšku vencových tvárnic, narezal a pokračoval. Túto vlnu, ani Rockwool vidno nebude, bude pod omietkou, alebo pod podlahou.

Jano68
Prílohy
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Chráničky na hadice teplovzdušného vykurovania

Poslaťod Jano68 » Pon 19. Jan 2009 9:17:09

Ahojte - dopresnenie,

Rockwool bol v hrúbke 2 cm, a narezaný na pásiky 25 (šírka steny, resp. hrúbka stropu) cm x 4-5cm. Tie treba potom v ruke nalomiť pozdĺžne tak aby ste začali akokeby tvarovať polkruh. Potom na to lepidlo (aj špachtľou), trošku hrubšiu vrstvu, lebo po búraní Vám Ytong zostane nerovný, tak treba hrubšiu vrstvu. Rukou vložiť do otvoru, a pritlačiť. Drží to okamžite, nepadá to späť.

Jano68
"Žádám o povolení zemřít snahou". Holub Valiant v rovnomennej kreslenej detskej rozprávke "Valiant".
Obrázok užívateľa
Jano68
 
Príspevky: 116
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 19:53:16
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 9 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron