ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia?

ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia?

Poslaťod yoyo » Str 11. Jan 2012 9:34:48

Zdravim,
do domu ideme kupovat indukciu. Sme uz pre nu viacmenej 100% rozhodnuti. Realne ale rozmyslam nad tym, ako/akym vypoctom dokazat, ze zohriatie (napr. do bodu varu) 1L vody je LACNEJSIE (nie len rychlejsie) na indukcii.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia

Poslaťod MiroM » Str 11. Jan 2012 9:42:39

yoyo píše:Zdravim,
do domu ideme kupovat indukciu. Sme uz pre nu viacmenej 100% rozhodnuti. Realne ale rozmyslam nad tym, ako/akym vypoctom dokazat, ze zohriatie (napr. do bodu varu) 1L vody je LACNEJSIE (nie len rychlejsie) na indukcii.


V porovnani voci comu? Plynu? Sklokeramickej doske?
Obavam sa, ze beznym matematickym aparatom sa to vypocitat dat nebude. Najma pri ohrievani plynom bude model zlozitejsi bude viest na system diferencialnych rovnic vyssieho radu.
Ale podla mna staci na to zdravy sedliacky rozum, aby si sam sebe dokazal, ze ucinnost pri indukcii je najlepsia.
Plyn: ohrev je jasny, vznikaju vsak velke straty do okolia

Sklokeramika: teleso hrnca sa ohrieva prestupom tepla zo spiral, teda najskor sa musia nahriat spiraly, potom teleso hrnca a potom obsah hrnca. Tiez vznikaju male straty do okolia.

Indukcia: zohrieva sa dno hrnca, ktore priamo ohrieva obsah hrnca, teda o jeden "medziclanok" oproti sklokeramike menej. Straty do okolia su takmer nulove.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia

Poslaťod yoyo » Str 11. Jan 2012 9:47:14

MiroM píše:V porovnani voci comu? Plynu? Sklokeramickej doske?
Obavam sa, ze beznym matematickym aparatom sa to vypocitat dat nebude. Najma pri ohrievani plynom bude model zlozitejsi bude viest na system diferencialnych rovnic vyssieho radu.
Ale podla mna staci na to zdravy sedliacky rozum, aby si sam sebe dokazal, ze ucinnost pri indukcii je najlepsia.
Plyn: ohrev je jasny, vznikaju vsak velke straty do okolia

Sklokeramika: teleso hrnca sa ohrieva prestupom tepla zo spiral, teda najskor sa musia nahriat spiraly, potom teleso hrnca a potom obsah hrnca. Tiez vznikaju male straty do okolia.

Indukcia: zohrieva sa dno hrnca, ktore priamo ohrieva obsah hrnca, teda o jeden "medziclanok" oproti sklokeramike menej. Straty do okolia su takmer nulove.

ano, mal som na mysli porovnanie voci plynu. Princip mi bol jasny... skor som dufal/hladal sposob ako to vypocitat. Takze otvorim starsie skripta z VS a pozriem na dif. rovnice? :)
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia?

Poslaťod Ferdo » Str 11. Jan 2012 10:09:41

No možno Ti pomôže, že kedysi som platil za plyn 4eura/mesiac, ktorý sme(4 osoby) používali len na varenie. Ak by bola indukcia aj o 100% drahšia( podľa výpočtov možno lacnejšia), oplatí sa Ti nad tým vôbec uvažovať a podľa toho riadiť výber variča?
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: ucinnost indukcnej varnej dosky - je naozaj lacnejsia?

Poslaťod yoyo » Str 11. Jan 2012 10:12:46

Ferdo píše:No možno Ti pomôže, že kedysi som platil za plyn 4eura/mesiac, ktorý sme(4 osoby) používali len na varenie. Ak by bola indukcia aj o 100% drahšia( podľa výpočtov možno lacnejšia), oplatí sa Ti nad tým vôbec uvažovať a podľa toho riadiť výber variča?

nie.. a preto som aj povedal, ze sme na 100% rozhodnuti. Vypocet som chcel kvoli zaujimavosti...
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron