trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod esde » Pon 02. Jan 2012 23:17:38

http://svetelektro.com/clanky/ako-zapoj ... t-242.html

Odkaz aj s teoriou:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/t ... 661.0.html

Prakticky popis v starsich cislach Udelej/Urob si sam. Cislo si uz nepamatam, ak by bol silny zaujem, mohol by som to pohladat.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat




Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod deko » Pon 02. Jan 2012 23:18:30

tienik píše:v pohode, aspon bude vsetkym jasnejsi princip 3f asynchronaka :-)

chapem preco je trojfazovy motor taky aky je. ale tiez existuju jednofazove asynchronne, ktore maju rozbiehaciu cievku pripojenu cez kondik, ktory sa po nastartovani odpoji. a otazka je, ci ten moj motor (ktory ma na stitku uvedenu info ze je 380/220 V) tiez nie je schopny fungovania aj na jedinej faze - napr. vdaka nejakemu zabudovanemu kondiku alebo nieco v tom zmysle :?:

edit: uz chapem co ten stitok znamena... http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8564.0.html logiku v tom 380/220 sice nevidim, ale ved nemusim rozumiet vsetkemu :netusim
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod tienik » Uto 03. Jan 2012 0:01:02

to je ok, 380/220 znamena "vydrz" cievok. To jest v zapojeni do hviezdy znesie 380V (tak ho mas teraz zapojeny) v zapojeni do trojuholnika znesie len 220V - to by si pouzil na tu akciu z rozbehovym kondom.
Origo jednofazovy asynchronak ma v sebe zabudovane tie zalezitosti na vznik "tociaceho sa zemiaka" typickym prikladom je kompresor v chladnice co ma dokonca samostatne vinutie pre start a samostatne vinutie pre beh motora. Moznosti je viacero, ale kazda okrem frekvencneho menica je o zhorseni vykonu a znizeni zivotnosti - takze treba zvazit
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod deko » Uto 03. Jan 2012 0:52:31

tienik píše: Moznosti je viacero, ale kazda okrem frekvencneho menica je o zhorseni vykonu a znizeni zivotnosti - takze treba zvazit

hmm a ja som sa potesil, ze by niekde v tom hebede mohol byt zabudovany kondik (ehm pri tych cca 250 uF by to uz bol dost velky kond).

pokles vykonu by vobec nevadil, v pohode by mohol spadnut aj na tretinu a nic by sa nedialo. su totiz aj dojacky ktore maju kilowattovy motor a funguju... skusal som aj hadzat oko na nejake kondy, nic pouzitelne co by bolo bez polarity na 500V som ale na slovenskom webe nenasiel :nie:

aj keby ten kond stal 20 evri, oplatilo by sa mi to - teraz je totiz situacia taka, ze musim zrusit cca 20 m cyky 3x2,5 a nahradit ho 8 m 4x2,5 (ak taky vobec zozeniem) a zvyskom 5x2,5 :netusim takze cena v hadarde vychadza cez 40 evri s dph :nie:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod tienik » Uto 03. Jan 2012 1:08:14

kondiky
http://www.sos-shop.cz/sos/eshop/31-1-K ... Y-motorove

pozor na ten pokles vykonu, su sice dojacky ktory staci menej, ale preco by ta tvoja potom mala taky velky motor? Ci je to samo-domo?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod MartinH » Uto 03. Jan 2012 1:16:59

deko píše: skusal som aj hadzat oko na nejake kondy, nic pouzitelne co by bolo bez polarity na 500V som ale na slovenskom webe nenasiel :nie:

aj keby ten kond stal 20 evri, oplatilo by sa mi to - teraz je totiz situacia taka, ze musim zrusit cca 20 m cyky 3x2,5 a nahradit ho 8 m 4x2,5 (ak taky vobec zozeniem) a zvyskom 5x2,5 :netusim takze cena v hadarde vychadza cez 40 evri s dph :nie:


Skus googlit "rozbehovy kondenzator 450V". Pre 2,2 kW potrebujes 2,2 x 70 = cca 150 µF. A keby taky velky nebol, mozes spojit 2 x 80 alebo 100 + 50 paralelne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: trojfazovy motor pripojeny na jednu/dve fazy

Poslaťod deko » Uto 03. Jan 2012 2:03:40

tienik píše:kondiky
http://www.sos-shop.cz/sos/eshop/31-1-K ... Y-motorove

pozor na ten pokles vykonu, su sice dojacky ktory staci menej, ale preco by ta tvoja potom mala taky velky motor? Ci je to samo-domo?

nie je to samo-domo, ale vyrabali sa rozne dojacky s roznym odsavacim vykonom - na dojenie jednej kozy stacila cojaviem 500 wattova (kozie vemeno znesie mensi podtlak ako kravske a ma iba dva struky, cize mensie infiltracie vzduchu) a na sucasne dojenie 20 krav nemusela stacit ani 6 kilowattova, lebo to znamena 80 strukov a tym padom aj vacsie nasavanie vzduchu popri nich a samozrejme potreby je aj vacsi podtlak.

MartinM aj tienik, vdaka, zajtra pokukam a pohutam. dnes tej starostlivosti o zvierata uz mam fakt dost - doviezol som tonu sena, pol tony jacmena a vybral dojacku. na dnes im to musi stacit. ale to uz som off-topic :netusim
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron