Stavba krbu - live

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod sigma » Pia 16. Jan 2009 8:35:02

emkac píše:Este dve pripomienky.
Zatial to vyhrava ta 600vka s vykonom 5,5kW.
A tie OLED zneju zaujimavo. Prediskutujem. ;)

Ja som nepisal o OLED displayoch. Aj ked to moze byt zaujimave namiesto krbu pouzit OLED display... Potom si mozes vybrat druh dreva a farbu ohna aku len chces...
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Re: Stavba krbu - live

Poslaťod emkac » Pia 16. Jan 2009 9:55:44

Precital som si kopec diskusii na temu vykon krbovej vlozky.
Vsetci varuju nad predimenzovanim.
Ked pocitam straty domu s vetranim 6-8kW, tak je jasne, ze taka BEF 700 s vykonom 8,5kW je silna. Najma ked ma byt ako doplnkove kurenie. Na okrasu.
Povodne som vybral Blanzek 600 s vykonom 5,5, ale Majo ma zrusil s regulaciou vzduch a rekuperackou. (dufam ze este vysvetli)
Potom ma zrusila moja draha, ktora naozaj v pripade vypadku plynu chce nieco, co vykuri cely dom. A to 600 nedokaze. Plus sa neda povedat, ze chcem vytapat len obyvacku, ale prieduch bude aj do haly. Navyse medzi obyvackou a halou su velke otvory, a v obyvacke bude rekuperacka tlacit vzduch. Cize teplo pojde aj do haly, a odtial schodiskom hore do zvysku domu. Tu sa da tazko urcit potrebny vykon.

Co sa stane, ked budem mat silnejsiu vlozku? Nalozim ju na polovicu, nie doplna, nie? (castejsie prikladanie mi nevadi)
Ma niekto vlozku s vyssim vykonom ako potrebuje a nevyuziva ju ako hlavne kurenie? S kopec rozvodmi?
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod quark » Pia 16. Jan 2009 10:07:36

ešte pár foto napojenia dymovodu
ta vata okolo sopuchu tam bola len počas montáže, aby mi teplý vzduch neunikal cez komín/pojde tam originál nobasil/.
Stavali sme počas tuhých mrazov vonku až -15 °C, tak som dom vykuroval plyn. bombou.
ukažem v druhom príspevku
Prílohy
Naposledy upravil quark dňa Pia 16. Jan 2009 11:25:54, celkovo upravené 1
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod quark » Pia 16. Jan 2009 10:40:27

vykurovanie počas stavby krbu
ohrievač som mal požičaný z požičovne v BA, 250 Sk na deň,
max. výkon 30kW/ spotreba 1 l plynu/hod. Prízemie som vykúril max. na 16 °C./vonku bolo -15°C/.
Dobrá vecička. 5 dní som kúril, spotreboval som 50 litrov plynu, bombu mám, tankoval som na benzinke.
Prílohy
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod Majo 2 » Pia 16. Jan 2009 11:11:28

emkac najprv citát z nemenovanej diskusie :

)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tiež som objednával Bef 700.Išlo to z Čiech, bolo to lacnejšie, všetko prebehlo v pohode.
Okrem tesnosti pri úplnom zatvorení, čo tu už bolo preberané nedávno, som spokojný.
Re: krb vlozka z netu
erik (8.12.2008 12:23)

a co netesni???
Re: krb vlozka z netu
nero (8.12.2008 16:58)

Keď zavrieš všetky prívody vzduchu, stále tam dosť horí.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Ak bude náhodou vonkajšia teplota dlhodobejšie pod výpočtovou teplotou tak sa
poschodie nevykúrí ale na prízemí bude teplo. Doporučujem pokus pokiaľ je zima:
zapnúť na prízemí nejaké el. zdroje tepla, napríklad 4 kW a sledovať pár hodín teplotu
v miestnosti. Asi bude dosť vysoká a to je dôvod prečo veľa majiteľov krbov v nich nekúrí.

Fy. Atrea v jednom zo svojich pokusov vetrala trvalo 20% výmeny vzduchu a pri Bloow Door Teste
asi 0,65 mali výmenu vzduchu infiltráciou ďalších 10%. To len z pamäti. Pokiaľ by ich rekuperácia
pracovala z 80% účinnosťou tak celková účinnosť vetrania by im klesla na 53 %. Ak sa vetrá nárazovo
pár hodín denne a mierna infiltrácia je 24 hodín denne tak celková účinnosť by im išla hlboko pod 50%.
Práve komín zo spotrebičom predstavuje riadnu infiltráciu a v prípade krbu ktorý sa nedá dostatočne
uzatvoriť o to viac. Pri zavretí vzduchov počas horenia musí vhodný krb horenie výrazne obmedziť.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Problemy s prekurovanim

Poslaťod sigma » Pia 16. Jan 2009 15:07:45

Ak chces, vykurit cely dom, musis sa preburat hore.
Ak nechces aby Ti vlozka prekurovala, musis spravit viac prieduchov do viac miestnosti.
Napriklad pracovna, co je za chrbtom: Diera hore, diera dole (nestaci vyduch do miestnosti, musi byt aj sanie) Hore uzatvaratelna mriezka. Uzatvaratelna mriezka by mala byt aj v miestnosti, kde je krb.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod Bororo » Pia 16. Jan 2009 17:03:20

quark píše:vykurovanie počas stavby krbu
ohrievač som mal požičaný z požičovne v BA, 250 Sk na deň,
max. výkon 30kW/ spotreba 1 l plynu/hod. Prízemie som vykúril max. na 16 °C./vonku bolo -15°C/.
Dobrá vecička. 5 dní som kúril, spotreboval som 50 litrov plynu, bombu mám, tankoval som na benzinke.


vyzera to dobre, podla prirucky to ma spotrebu cca 1kg plynu na hodinu. to si asi nekuril 5 dni v kuse, ze?
inak ma celkom zaujal ten obrazok, presne taky isty som nasiel v navode na pouzitie :shock:
Obrázok
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod raven » Pia 16. Jan 2009 21:18:53

BOZP v praxi :lol:

Ked uz treba ohrievat, tak radsej treba flasku polozit do vanicky s teplou vodou ;) .
Na zabijackach sa to takto robi. Sice ani to nie je v sulade s predpismi, ale je to bezpecnejsie, ako horeuvedena metoda na fotografii... :!:
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod MiroM » Pia 16. Jan 2009 23:06:17

emkac píše:Precital som si kopec diskusii na temu vykon krbovej vlozky.
Vsetci varuju nad predimenzovanim.
Ked pocitam straty domu s vetranim 6-8kW, tak je jasne, ze taka BEF 700 s vykonom 8,5kW je silna. Najma ked ma byt ako doplnkove kurenie. Na okrasu.
Povodne som vybral Blanzek 600 s vykonom 5,5, ale Majo ma zrusil s regulaciou vzduch a rekuperackou. (dufam ze este vysvetli)
Potom ma zrusila moja draha, ktora naozaj v pripade vypadku plynu chce nieco, co vykuri cely dom. A to 600 nedokaze. Plus sa neda povedat, ze chcem vytapat len obyvacku, ale prieduch bude aj do haly. Navyse medzi obyvackou a halou su velke otvory, a v obyvacke bude rekuperacka tlacit vzduch. Cize teplo pojde aj do haly, a odtial schodiskom hore do zvysku domu. Tu sa da tazko urcit potrebny vykon.

Co sa stane, ked budem mat silnejsiu vlozku? Nalozim ju na polovicu, nie doplna, nie? (castejsie prikladanie mi nevadi)
Ma niekto vlozku s vyssim vykonom ako potrebuje a nevyuziva ju ako hlavne kurenie? S kopec rozvodmi?


Tak toto je sila, ty si naozaj myslis , ze pri 8,5kW vlozke sa upecies? A naopak 5,5kW vlozka ti nedokaze vykurit dom? Ty si myslis, ze tie vykony su exaktne dane? Uz som o tom pisal , vykon dokazes regulovat od do. Predimenzovania sa nemusis bat, ale pokial chces naozaj kurit iba v prechodnych obdobiach, tak sa naozaj poobzeraj po vlozkach vykonovo blizkym Blanzeku 600. Co sa tyka ucinnosti. Blanzek 600 a Blanzek 700 vychadzaju z tej istej konstrukcie, tak aj ucinnost maju rovnaku. Predtym to bolo aj na stranke bef, neviem preco to maju uvadzane teraz odlisne.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod MiroM » Pia 16. Jan 2009 23:09:30

quark píše:ešte pár foto napojenia dymovodu
ta vata okolo sopuchu tam bola len počas montáže, aby mi teplý vzduch neunikal cez komín/pojde tam originál nobasil/.
Stavali sme počas tuhých mrazov vonku až -15 °C, tak som dom vykuroval plyn. bombou.
ukažem v druhom príspevku


Ten treti obrazok nepotrebuje komentar. Aku dilataciu tam mas pouzitu a ako to mas tepelne odizolovane od muriva?
BTW, ta diera nesla spravit este vacsia :shock: :?:
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod joko » Sob 17. Jan 2009 0:12:09

To Moro M : Nebuď taký prísny. On bol rád, že ako dobre to dokázal, a Ty ho kritizuješ. Dieru perfektne zaplátal, takmer predpisovo obrúsil, a ako dobre sa mu robilo, ak mal dosť priestoru. ( Emkac, tu vidíš rozdiel medzi búraním a vrtaním. Pri vrtaní máš dieru akú chceš, pri sekaní aká sa podarí) Dilatáciu by som nekritizoval, lebo na spojoch koleno potrubie koleno to v pohode oddilatuje, a vôbec nemusí pukať pri rozťažnostiach. K izolácii sa nevyjadrím. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod emkac » Sob 17. Jan 2009 0:48:53

Dnesny den som chcel spravit podklad z Ytongu, zajtra betonovat dosku.
Nakoniec som spravil prehodnotenie podkladu, ktore som aj tak pri testovacej pokladke pomenil.
Ale takto by to malo vyhovovat, su tam samozrejme aj moznosti zmenit to, ked pride vlozka.
(Prave som objednal BEF 700)

Takze podkladaniu prechadzala dokladna priprava :D:
(jeden stvorcek je 5 cm, a v reali mi to vyslo vsetko presne rovnako, iba niekde v nepodstatnom mieste +- 0,5cm rozdiel)

Potom sme (robil som to s tatkom) polozili Ytong pokusne.

Nakreslili na zem ciaru, ktora mala licovat krb. Potreboval som totiz vyrezat ten laminat. Ciara je o 1 cm blizsie ako ma byt hrana krbu, vid dalej.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod emkac » Sob 17. Jan 2009 0:53:38

Dalej prislo na rad vyrezanie. Kotucova pila sa nastavila na vysku parkety a podme na vec.

Kraje, kde pila nedociahla, sa odrezali takymto ize. Ale co to je netusim, mne to pripominalo zubarsku vrtacku prerobenu na pilku.

A final result.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod emkac » Sob 17. Jan 2009 0:58:31

Opat pokusne polozenie Ytongov, ale uz zmenene oproti povodnemu.

Tie krajne dolne Ytongy su zrezane tak, aby boli 1 cm polozene na parkete. Vysledok rezania parkety sa nedal odhadnut, nechcel som, aby nejake krive rezy alebo zubate hrany boli pred krbom. Takto je to schovane pod Yotngom, a aj ked tam dam listu, urcite nebudu vidiet.

A po testovacom scenari sa muruje.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Stavba krbu - live

Poslaťod emkac » Sob 17. Jan 2009 1:03:47

Uz je to udelano, uz je to hotovo.

Tadial zboku a zozadu bude hore prudit vzduch, tie fugy su snad dostatocne. Uvidim ked polozim na to tu vlozku, ako to bude presne.

Tie Ytongove mury su preto nizsie ako bude polozena vlozka, aby sa tam dal dat akykolvek material. Nie je problem podvihnut to, ked tam budeme chciet mramor, zulu alebo obkladacky.

Ono inac to nebol problem spravit, problem to bol vymysliet a predstavit si to.
To bolo tvrde peklo.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron