Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod ziletka » Pia 02. Sep 2011 11:07:28

MareC3k píše:Byvam tam uz 4 mesiace, okna su otvorene cely den ale len na vetracky az podvecer na plno. Ked dojdem vecer domov je tam 23-24C, otvorim okna z vetraciek na plno tak sa za 3 hodinky dvihne na 26-27 ale do rana znova klesne na 23. Pivnicu nemam.

Neviem ci tie hodnoty strielas od brucha ale vcera si sa nemohol dostat nad 25°C a dnes uz mas 26-27 ?
Mozno sa to teplo len postupne akumuluje do stien a za chvilu budes zapasit so znizovanim teploty ako ostatny.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod mendo » Pia 02. Sep 2011 12:57:31

MiroM píše:
MareC3k píše:Znami co dosli na kavu si pochvalovali ked vosli dnu, ze ako je tu prijemne chladno, ale po hodine sedenia v obyvacke uz zhanali papuce a isli sa zohriat vonku na terasu... :(


Mas "slusne" chladenie od spodu. 5cm EPS v podlahe to isti :)
Podla mna je nerealne mat cez den pocas horucav mat otvorene okna a nedostat sa nad 25°C. Takto by si prehrial aj stary hrad s 1m-ovymi kamennymi murmi(troska s nadsazkou) a nie bezny dom z ytongu.


Presne tak, otvorene okna len vyhreju interier. V robote mame asi 60cm mury, kolega ma cely den otvorene okno von cez 30st. severna strana a dnu ako von. Prisiel som odial do mojej kancelarie na juznu stranu ,okna som mal zavrete a bolo prijemne. Takze cez horucavy urcite nie okna, lebo to je ako teplovzdusne kurenie.
Preco maju vsade v chorvatsku vonkajsie zaluzie/okenice? Lebo vedia preco a funguje to a tam je tych teplejsich dni trocha viac ako tu
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MareC3k » Pia 02. Sep 2011 22:54:44

Teraz ma napadlo, ci to nemoze byt sposobene aj nizkou akumulacnou schopnostou Ytongu, myslim tym to, ze teplo, ktore sa cez den naakumuluje v interieri tak ho v noci cez vetracky vyvetram? Mozno v pripade tehlovej stavby by tie rozdiely neboli az take velke a teplota by v pripade dlho trvajucich horucav postupne vzrastala az na neznesitelnu hodnotu (tehla by do seba naakumulovala viac tepla ako ytong), ci?
MareC3k
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Ned 26. Dec 2010 12:12:45
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod fabka2004 » Sob 03. Sep 2011 21:36:56

MareC3k píše:Teraz ma napadlo, ci to nemoze byt sposobene aj nizkou akumulacnou schopnostou Ytongu, myslim tym to, ze teplo, ktore sa cez den naakumuluje v interieri tak ho v noci cez vetracky vyvetram? Mozno v pripade tehlovej stavby by tie rozdiely neboli az take velke a teplota by v pripade dlho trvajucich horucav postupne vzrastala az na neznesitelnu hodnotu (tehla by do seba naakumulovala viac tepla ako ytong), ci?

NIE ...

"V teplych dnoch sa snazim mat co najdlhsie otvorene okna, cely den vetracky a po robote otvorene celkom az do vecera aby bolo vnutri aspon trocha teplejsie, takym sposobom sa vnutro dokazalo nahriat na 24C, inac som stale vnutri mrzol"

"v rodicovskom dome je bez problemov po par teplych dnoch aj 28C, ale ja sa nemozem dostat ani na 25C"

"Znami co dosli na kavu si pochvalovali ked vosli dnu, ze ako je tu prijemne chladno, ale po hodine sedenia v obyvacke uz zhanali papuce a isli sa zohriat vonku na terasu... :(
"


"okna su otvorene cely den len na vetracky, a az od cca 17:00 ked pridem domov su otvorene na plno. U nas bolo vonku maximalne 31C a vo vnutri podvecer 25C, do rana sa schladilo na 23C (vetracky su otvorene aj v noci)"

Pisete ze vetrate aby ste dom nahrial, lebo mate zimu az sedite v papuciach a chodite sa hriat vonku, potom pisete ze vetrate aby sa interier ochladil, zaroven pisete ze sa nemozete dostat nad 25°C a pod
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MichalV » Ned 11. Dec 2011 11:01:05

Na moju otazku nejdem zakladat novu temu, ale vyuzijem tuto.
Je zima vlhkost sa zraza vonku na vsetkom, pozriem na vlhkomer a RV 95%. Pridem dnu a pozriem na vlhkomer 40%.
V noci kurim KV do radiatorov a do podlahovky a rano rovnaka situacia. Este dodam, ze v dome sme 4 ludia 2 dospeli a 2 deti, perie sa, vari sa, susi pradlo dnu, kupeme a sprchujeme sa a okrem toho je pusteny zvlhcovac vzduchu s kapacitou 10l vody za 24 hodin.
Vetranie 2x denne po 5 min dokoran okna, nevetra sa castejsie kvoli detom a kvoli stale uzimenej zene. Teplota v interieri udrziavana na 23 C.
Popis stavby, prizemny dom 9x10m klasika s ihlanovou strechou, kde je obytne podkrovie. Strecha zateplena 30cm vata, spodok skvarobetonove tvarnice nezateplene, zvonka brizolit a z dnu na vapennocementovej omietke lepidlo + sietka + stierka. Stropy a podkrovie SDK.
V dome su dva kominy, trvale otvorene - jeden cez KV a druhy cez plyn. kotol, ktory je v kupelni. Odsavanie v kuchyni napojene na ruru a vyvedene mimo objektu, tak isto aj odsavanie z kupelne. Obidva odsavania bez spatnych klapiek.
Moja otazka: poradte ako mat v dome vyssiu RV pretoze aj so spustenym zvlcovacom je max do 45%, co pri detoch je malo a mame problemy s dych. cestami. V lete vsetko OK.
Co som uz vyskusal:
- Prestal som uplne kurit do KV, len plynom a RV isla hore asi len o 2-3% na ukor zvysenych nakladov na kurenie.
- Skusal som vlhkost zvysovat aj tym, ze som dal na sporak hrniec s vodou a nechal odparovat - docasne zvysenie RV a po cca 2 hod zas max do 45%.
Obrázok užívateľa
MichalV
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 14:26:11
Bydlisko: Hnúšťa
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod Ludo » Ned 11. Dec 2011 13:17:34

netesnosti...
miekade ti riadne prefukuje - ono vonku je sice 95 perc. vlhkost, ale pri akej teplote? 0, ci 2 st.C
ked ten vzduch pride dnu, tak sa nahreje na 23 st.C a zrazu je vlhkost 30 perc. a to vraj nevetras, varis, peries..
vacsina ludi ma taky cas presne opacny problem, ze im vlhkost velmi stupne, ak varia, peru a nevetraju....
co urobit?
zistit kade najviac prefukuje, a pripadne vykurovat na nizsiu teplotu ako 23 st.C /skus ist na 21/ - lebo podla vsetkeho dochadza v tvojom dome k pernamentnej vymene vzduchu a ten sa pri vykurovani na 23 st. prosto vysusi :idea: ono, prefukovat nemusi - teda tak aby si to citil, ale niekde k tej vymene dochadza
zazil som pripad - digestor vs. krb - ked pri spusteni digestora tento dokazal otocit prudenie v krbovom komine a dialo sa to aj opacne, po zakureni a riadnom rozhoreni im normalne prefukovalo z dogestora , mali jedno aj druhe blizko seba a bez klapiek...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod pepa » Ned 11. Dec 2011 13:23:49

ked chces mat vyssiu vlhkost, tak zaklad je nevetrat a malo kurit ... nepises ake mas okna ... ak nemas plastaky, tak ich daj ... dom nemas zatepleny, takze doporucujem zateplit tak 3cm polystyrenom ... kominy treba uplne uzavriet ... od niekal ti tam stale prudi studeny vzduch zvonku s nizkou absolutnou vlhkostou ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MartinH » Ned 11. Dec 2011 17:30:42

pepa píše:ked chces mat vyssiu vlhkost, tak zaklad je nevetrat a malo kurit ... nepises ake mas okna ... ak nemas plastaky, tak ich daj ... dom nemas zatepleny, takze doporucujem zateplit tak 3cm polystyrenom ... kominy treba uplne uzavriet ... od niekal ti tam stale prudi studeny vzduch zvonku s nizkou absolutnou vlhkostou ...


3 cm polystyrenu !? Nechyba v texte nejaky smajlik, aby to nebolo pochopene zle?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod pepa » Ned 11. Dec 2011 17:56:31

MartinH píše:
pepa píše:ked chces mat vyssiu vlhkost, tak zaklad je nevetrat a malo kurit ... nepises ake mas okna ... ak nemas plastaky, tak ich daj ... dom nemas zatepleny, takze doporucujem zateplit tak 3cm polystyrenom ... kominy treba uplne uzavriet ... od niekal ti tam stale prudi studeny vzduch zvonku s nizkou absolutnou vlhkostou ...


3 cm polystyrenu !? Nechyba v texte nejaky smajlik, aby to nebolo pochopene zle?


no u rodicov na dzedzine prave zatepluju taky stary dom, asi este hlineny ... mali uz uplne popraskanu a opadanu fasadu ... tak tam pricapli 2cm eps a zrovnali to tym ... mama hovorila, ze maju vo vnutri aj dost plesne, kedze vymenili pred 2 rokmi okna za plastove ... opakujem, ze naozaj som napisal 2cm ... skoda, ze som nemal pri sebe fotak ... bola by to dokonala fotka ...

inak smajlik tam naozaj patri ... ale cely ten moj prispevok bol tak pritiahnuty za vlasy, ze to nemoze nikto zobrat vazne ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod MichalV » Uto 13. Dec 2011 10:19:10

Zabudol som napisat ake mam okna - plastove. Verandu mam este nedorobenu a odial mi nasava najviac studeneho vzduchu (stare okna, stare dvere....). S nizsou teplotou som to skusal, ale nepochodil som u zeny s detmi (ona uzimena a deti ked sa blaznia, tak sa spotia a zena hned, ze prechladnu ked je tu zima), takze teplota sa udrziava na 23 C.
Kedze mam umiestneny plynovy kotol v kupelni, tak mam aj ventilaciu pre istotu bez klapky, aby nahodou nieco nezlyhalo a my sme neostali bez kyslika :!: Privod cerstveho vzduchu ku kotlu mam z vonku rurou s priem. 50 mm. KV mam bez privodu spalovacieho vzduchu, takze nasava z miestnosti, takze aj kvoli tomu som nechcel velmi utesnovat (zatial).
Straty nemam velke, spalim tak cca 10 kubikov dreva a cca 300 kubikov plynu, tak sa zatial nad zateplenim nevzrusujem, ale budem zateplovat, pretoze mi treba riesit aj fasadu.
Typujem aj ja, ze to bude prefukovat cez tie vsetky spominane otvory (2kominy, vyvod digestor, vyvod odsavanie z kupelne) a nastava presne ten jav co spomina Ludo.
Obrázok užívateľa
MichalV
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 14:26:11
Bydlisko: Hnúšťa
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Ake mate teploty a RV v interieri (leto)

Poslaťod ziletka » Uto 13. Dec 2011 10:26:05

tesnenie treba kazdopadne riesit. My kym sme nemali dvere do spajze a garaze (v spajzi otvorene okno a v garazi neni este poutesnovane okolo brany) tak sme sa s vlhkostou nemohli dostat nad 32%. Akonahle sme dali dvere tak to behom chvile stuplo na 37 myslim. teraz som nepozeral. Este potrebujem dopenit zopar miest a predpokladam ze to este stupne.
Takze aj male prudenie vzduchu dokaze zrazit vlhkost v dome dost nizko.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Predchádzajúci

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia