konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod bysťo » Str 07. Dec 2011 16:49:28

ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom zateplenia strechy. pultová strecha, sklon 5 a 3 stupne, presah za múr.
krokvy výška 22 cm, poistná hydroizolačná fólia kontaktná – takže 22 cm vaty medzi krokvy.

pôvodne ale v projekte som mal 18 cm nekontaktne + 8 cm pod krokvy, čo znamenalo rošt hrubý 8 cm.
chcem ale dať dodatočných 18 cm, aby som mal tých 40 cm v streche.
tu už mi nie je jasné, ako to spraviť. s výškou miestnosti som samozrejme rátal a pridal na tvárniciach koľko bolo treba.

čo by bolo najlepšie a najekonomickejšie (najlacnejšie riešenie)? pracnosť mi nevadí, chcem to robiť teraz cez zimu.
drevený rošte nejako, alebo konštrukcia na sadrokartón? prd sa v tom vyznám. v projekte to bolo riešené dreveným roštom, ale to bola vtedy hrúbka 8 cm.

budem rád za akékoľvek riešenia.

vďaka, Bysťo
http://picasaweb.google.com/bystovci
Prílohy
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat




Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod bladerunner » Str 07. Dec 2011 17:20:34

1. drôty, rýchlozávesy, konštrukcia z CD profilov /asi stabilnejšia by bola dvojitá/, parozábrana, SDK
2. krokvové závesy, CD profily, parozábrana, SDK
3. ak by si nechcel parozábranu hneď nad SDK /z dôvodu minimálneho prederavenia skrutkami alebo z dôvodu , že chceš reflexnú parozábranu a pod ňou medzeru/ - tak urobiť konštrukciu s použitím krokvovych nástavcov Rigips http://www.rigips.cz/data/USR_001_PICTU ... efbnew.pdf
prípadne urobiť ešte drevený rošt krížom ku krokvám, vata, parozábrana a potom priame závesy CD a SDK
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod esde » Str 07. Dec 2011 19:38:21

Bud riesenie pre strop, je to jasne, droty, rychlozavesy.

Alebo riesenie pre sikminy:
1. Ako bolo uvadzane, predlzene zavesy. Pri nadstavovani 18 cm je vsak uz problem s tuhostou a nosnostou tychto zavesov. A ak budete mat dvojity zaklop, tak tento sposob pada tak ci tak. Najlepsie je navstivit predajnu a chytit do ruky uvedeny zaves, predavaju sa aj v dlzke 400mm. Nasledne si predstavit ako (ktorym smerom) bude namahany a ci to za to stoji :-). Pri tej pake vam vyjde, ze ich musite dat hustejsie= viac ks.

2. Pouzijete pomocnu podkonstrukciu. Vyzera to ako:
http://gerd.fotki.com/mawo_objekte/dopp ... -0005.html
Vyhody: mensie tepelne mosty, vyssia tuhost, nosnost
Nevyhoda: vyssia pracnost.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod mendo » Str 07. Dec 2011 21:01:10

Pod krokvami/kliestinami mam 18cm vaty. Pouzil som krokvove zavesy dl. 27cm. Tie su este dodstatocne tuhe.Tusim ich aj MiroM pouzil vo svojom fotoserialy. Robil som len 1 rost.
Krokovovym nadstavcom by som sa kvoli cene vyhol. Stalo to viac ako cela konstrukcia na SDK.
Kto ma paranoju z dierok na parozabrane da sa to aj inak riesit a vinde to na par € , len je trocha zdrzanie.

S týmto príspevkom autora mendo súhlasil
marek_kokso
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod bysťo » Str 07. Dec 2011 23:21:14

ďakujem všetkým za tipy.

Bladerunner - super link na ten záves, perfektne ukázané
esde - tiež super link, to riešenie sa mi pozdáva
mendo - vysvetli mi prosím to riešenie ohľadom paranoje z dierok v parozábrane ;)

diskusia je stále otvorená, pokiaľ sú aj ďalšie možnosti - aj keď tieto sú super - tak sem s nimi
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod slavoN » Str 07. Dec 2011 23:29:13

Ahojte, tiez zateplujem podkrovie a tato tema mi prisla prave vhod. Medzi krokvami mam uz zateplene a rozmyslam ako spravit druhu vrstvu, ktora by mohla byt 22 cm hruba. Problem mam ako upevnit SDK, aby som privelmi nerozdierkoval parozabranu.

Mendo, zaujimalo by ma ako sa to da inak riesit, aby neboli dierky v parozabrane, ked pod nu ide SDK, aby to vyslo na par €.

Na jednej strane pisu, ze parozabrana musi byt poriadne prelepena, kazde jej pripevnenie spinkou prelepene paskou, na stenu ma byt poriadne prilepena a ked je takto vzduchotesna tak ju rozdierkujem na reseto srobmi na upevnenie SDK?

Ak by som sa zmieril s rozdierkovanim parozabrany a priamo na nu pojde SDK, tak ako prichytim parozabranu o okolite steny? UD profilom to nepojde, lebo nemam ho ako zakryt. Tak asi nejakym tmelom o maximalnej hrubke spoja hrubky SDK aby parozabrana nevytrcala spoza SDK. Je aj nejaky iny lepsi sposob?

Co si myslite o moznosti, ze na parozabranu, ktora nie je reflexna, by som nalepil reflexnu bublinkovu foliu a az na nu(presnejsie pod nu) pripevnil SDK? Dalej by som potreboval tahat elektricke kable(ploche) medzi parozabranou a SDK. Ak by tam bola ta bublinkova folia, tak by mohla zmensit tlak kablu na parozabranu. Alebo mam kabel radsej tahat v izolacii a prechadzat s nim cez parozabranu?
slavoN
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 23. Apr 2010 21:32:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod marek_kokso » Str 07. Dec 2011 23:39:53

mendo píše:Pod krokvami/kliestinami mam 18cm vaty. Pouzil som krokvove zavesy dl. 27cm. Tie su este dodstatocne tuhe.Tusim ich aj MiroM pouzil vo svojom fotoserialy. Robil som len 1 rost.
Krokovovym nadstavcom by som sa kvoli cene vyhol. Stalo to viac ako cela konstrukcia na SDK.
Kto ma paranoju z dierok na parozabrane da sa to aj inak riesit a vinde to na par € , len je trocha zdrzanie.


Ja mám tiež 18 cm pod krokvami, a riešil som to rovnako. Krokvové závesy dlhé 27cm. Treba si ich ale zabezpečiť v predstihu a v dostatočnom množstve, lebo sa ťažko zháňajú. Drôt s okom neodporúčam. Vytvoril by si si medzeru medzi šikmou a vodorovnou vatou. Nevýhody takého riešenia tu už boli rozoberané v inej téme
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod marek_kokso » Štv 08. Dec 2011 0:00:02

to SlavoN:
Skrutkovanie SDK cez parozabranu do profilov je štandardné riešenie, používané v systémových konštrukciách rôznych výrobcov. Nemyslím, že je to potrebné riešiť inak.
Samozrejme, ak to chceš dohnať k dokonalosti, môžeš skúsiť niečo, ako tu prezentoval MiroM vo svojej téme.
O okolité steny sa parozábrana prichytáva tmelom na to určeným. Spoj treba robiť tesne pod UD profilom, po zaschnutí zvyšnú parozábranu orežeš, spod SDK nemá prečo trčať.
Káble sa dajú ťahať aj pod aj nad fóliou. Ja uprednostňujem pod. Nemusíš riešiť prechody cez fóliu a ich utesnenie.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod slavoN » Štv 08. Dec 2011 1:11:15

Zaujimal by ma detail, ked budem tahat elektricke kable medzi parozabranou a SDK. Ked pojde kabel rovnobezne s CD profilom, tak sa tam najde medzera na kabel, ale ked budem musiet ist s kablom kolmo na CD profil, tak v tom mieste bude SDK odtlacena od CD profilu a vznikne nerovnost. Myslite, ze je to zanedbatelne a bezne sa tak kabel taha? Ked budem vychadzat s kablom von pod SDK, tak by bolo asi dobre vyst pri profile aby bolo o co zachytit svetlo, vsak?

Marek, co si myslis o pridani reflexnej bublinkovej folii medzi parozabranu a SDK?
slavoN
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 23. Apr 2010 21:32:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod mendo » Štv 08. Dec 2011 8:08:17

Kedze sa snazim co robim robit poriadne a trohu som mal aj paranoju z dierok tak som to spravil nasledovne. Riesenie nie je prevratne dokonca to odporuca , aj tech poradca Juta, len to som si vsimol az ked som to mal spravene.
Kupil som obojstrannu butyl kaucukovu pasku. Vyrobcov je mozno viacej ja som mal vo vyhlade 3 typy:
1. jutafol SP01 je najlacnejsia , ale naj uzsia, takze by trebalo presne merat a vetsia pravdepodobnost netrafenia sa.
2. Jutadach TPK super , v celom Trencine ani stopy
3. Jedine co mali skladom tak Bramac butylband (az v jednych stavebninach). Na cele podkrovie 1 a 3/4 pasky. Paska je siroka 5cm, cize na sirku profilu. Narezaval som si ju na 3cm. Pred montazou tabule som si na SDK nakreslil raster skrutiek, to iste som si rozmeral na parozabranu a tam som nalepil tu pasku. Na rozmeranie odstupov som mal drevenu latku "obstich" a tam naznacene, tak to slo rychlo a nemusel som roztahovat meter.
Pri prevrtani zabrany skrutkou, sa ten maglajz kaucuk dostane do zavitu skrutky a utesni durku.
Bol to veru zazitok ked sa to prilepilo na prsty, treba raz za cas ruky posuchat v sadrovom prachu, potom sa uz tak nechyta.

Cez parozabranu mi sli vyduchy pre VZT a aj kable. Pre vzt som parozabranu odrezal co najtesnejsie "pretiahol" som cez ustie a 2cm od vrchu najprv zatrel lepidlom na parozabrany, ked to zaschlo este som to poriadne oblepil SP AL. Kable som tahal po kliestinach a na mieste , kde bude lampa kolmo dole. Kde bude svitidlo tam som dal este priecne taky pomocny profil aby sa mi lepsie robilo. Postup aj s fotkami som videl aj v Mirovom fotoserialy ze tam niekto daval.
Parozabranu som daval reflex N150, ani mi tak neslo o reflexnu funkciu, ako to ze je pevnejsia a ma hlavne lepsie parametre. Pasku doporucujem pouzivat len juta SP AL, nie kadejake nahrady. Najprv som tomu neveril , ale ma v sebe parozabranu a lepi odost lepsie ako kadejake obyc. AL pasky.
Parozabranu o stenu som prychytaval lepidlom na parozabrany v kartusi. Na podkrovie cca 12ks
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod marek_kokso » Štv 08. Dec 2011 22:25:23

slavoN píše:Zaujimal by ma detail, ked budem tahat elektricke kable medzi parozabranou a SDK. Ked pojde kabel rovnobezne s CD profilom, tak sa tam najde medzera na kabel, ale ked budem musiet ist s kablom kolmo na CD profil, tak v tom mieste bude SDK odtlacena od CD profilu a vznikne nerovnost. Myslite, ze je to zanedbatelne a bezne sa tak kabel taha? Ked budem vychadzat s kablom von pod SDK, tak by bolo asi dobre vyst pri profile aby bolo o co zachytit svetlo, vsak?

Marek, co si myslis o pridani reflexnej bublinkovej folii medzi parozabranu a SDK?


Neviem si predstaviť viesť kábel kolmo na CD profil. Určite sa to nerobí bežne. Ak ťaháš kábel pod fóliou, tak ho treba dať rovnobežne s CD-čkom. To čo nemôžeš obísť v strope, sa obvykle dá obísť v stene.
V mieste, kde kábel prechádza zo steny do stropu krížom cez UD, si nezabudni pripraviť (vytvarovať, resp. nastrihnúť) UD profil ešte pred nalepením fólie.

Nerozumiem, aký význam má použitie tej bublinkovej folie. Ak už ju chceš z nejakého dôvodu použiť, tak potom je zbytočné nad ňu dávať ešte klasickú parozábranu.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod mendo » Štv 08. Dec 2011 23:34:10

k tym kablom, toto je kolmo na CD fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56-90.html

Ja som najprv zo steny vyviedol kable na kliestiny, tam som uchytil FXP chranicku urcenymi prichytkami a kde malo ist svietidlo tam som to spustil rovno dole
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod tienik » Pia 09. Dec 2011 0:34:07

ja len z vlastnej skusenosti jeden postreh. Uz nie raz ma doslova obliala voda pri montazi svetiel v podkrovi cez zimu. Vzdy islo o system tahania nad izolaciou. Ono sa to mozno nezda, ale v tej chranicke sa potom fakt zbiera hromada vody. Tak naozaj odporucam to premyslet a ist zasadne pod parozabranou, alebo aspon v ramci izolacie. Nad izolaciou ani nahodou.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
ziletka
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod ziletka » Pia 09. Dec 2011 8:17:42

tienik píše:ja len z vlastnej skusenosti jeden postreh. Uz nie raz ma doslova obliala voda pri montazi svetiel v podkrovi cez zimu. Vzdy islo o system tahania nad izolaciou. Ono sa to mozno nezda, ale v tej chranicke sa potom fakt zbiera hromada vody. Tak naozaj odporucam to premyslet a ist zasadne pod parozabranou, alebo aspon v ramci izolacie. Nad izolaciou ani nahodou.

a ja k tomu este dodam ze vsetky chranicky ktore maju co docinenia s exterierom a podobne je dobre zasilikonovat. Tzn. kabel v chranicke obsilikonovat na zaciatku aj na konci.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: konštrukcia pre zateplenie pod krokvami - 18 cm vaty

Poslaťod ziletka » Pia 09. Dec 2011 8:18:04

tienik píše:ja len z vlastnej skusenosti jeden postreh. Uz nie raz ma doslova obliala voda pri montazi svetiel v podkrovi cez zimu. Vzdy islo o system tahania nad izolaciou. Ono sa to mozno nezda, ale v tej chranicke sa potom fakt zbiera hromada vody. Tak naozaj odporucam to premyslet a ist zasadne pod parozabranou, alebo aspon v ramci izolacie. Nad izolaciou ani nahodou.

a ja k tomu este dodam ze vsetky chranicky ktore maju co docinenia s exterierom a podobne je dobre zasilikonovat. Tzn. kabel v chranicke obsilikonovat na zaciatku aj na konci. Pur pena je nevhodna lebo je horlava.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Ďalší

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron