Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod MiroM » Pon 05. Dec 2011 12:21:37

V podstate ani nechcem radu, len vysvetlenie k mojmu problemu. Viem, ze vymena casti filtra ma neminie. Na vstupe pripojky do domu mam redukcny ventil s filtrom Honeywell FK06. Nedavno som s hrozou zistil, ze na plastovej casti filtra su praskliny. Prasklin je viacej a tiahnu sa zvislo zhora nadol. Praskliny zatial neprepustaju vodu, ako by boli v hlbke materialu. Po montazi(pred necelymi 3 rokmi) bol filter na 100% v poriadku. Nechapem, ako tam tie praskliny mohli vzniknut. Vsetko je to umiestnene v technickej miestnosti, kde je stale od 21°C(v zime)-24°C(v lete). Tlak na vodovodnej pripojke je asi 0,6MPa-0,7MPa , redukujem to na 0,4MPa. Stalo sa to uz niekomu? Ma na to niekto vysvetlenie? Foto dodam neskor, v prilohe je len schematicky naznacene, kde su praskliny.
Prílohy
fk06.jpg
fk06.jpg (13.26 KiB) Zobrazené 2624 krát
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod joko » Pon 05. Dec 2011 22:28:23

O čom ja viem, tak K+K mal podobný problém, videl som ten filter, mal podobné praskliny ako Ty opisuješ, no nebolo to priamo FK - 06 ale podobný model- Tiež to musel vymeniť, lebo ja som to videl už v garáži. Čo viem, tak on to mal v šachte, a tam v tom čase sa nedalo vylúčiť zamrzanie. No aj tak tento fenomén je zaujímavá skúsenosť. :netusim :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod k+k » Uto 06. Dec 2011 9:58:33

Ja som mal najskor FF06, neskor som ho vymenil za FK06, na oboch som ale ziaden problem nepozoroval. Co mi prasklo (a co som jokovi ukazoval) bol filter vody STAKON (http://www.pohodadomova.sk/uprava-vody/ ... lozka.html). Oba filtre (FK06+STAKON) mam vo vodovodnej sachte, cca 1.5 m pod urovnou terenu. Pozeram, ze destrukcny tlak toho obalu je 35 ATM, co bolo dovodom ze praskol neviem, v ten den bolo len chabych -2 (par dni predtym alebo bolo -17), v tom case som mal ale tu FF06 a tlak v mestskej vody je vraj akolo 6-7 ATM (predpokladam teda, ze kombinacia vysoky tlak a nizke teploty urobili svoje). Blizsie vid post28958.html#p28958.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod WYSIWYG » Uto 06. Dec 2011 11:27:51

V obchodoch dostat akrylove pohare na napoje. Finta, ze len na studene. Ak sa do takehoto pohara naleje horuci caj, na pohari sa objavia praskliny, evidentne rovnake ako na priahladnej casti filtra. Material pohara a priehladnej casti filtra je rovnaky, alebo podobny (PMMA).
Co sa teda stane z pohladu molekulovej fyziky? Naliatim teplej vody sa molekulam materialu doda taka energia, ze rozkmit molekul je vacsi, alebo na hranici medzimolekulovych sil.
Kedze vstupne podmienky ohladom teplot su dobre:
- teplota miestnosti 21-24 stupnov
- teplota media - logika hovori, ze asi nebude pod 15 st.

Zostavaju nam mechanicke posobenia
- tlak
- montaz

Tlak asi len od vody - Nepodarilo sa "nieco" vodarnam? V podstate nezistitelne a zatlkatelne.
Montaz - prekrocenie medze pruznosti pri montazi. Prejav az po dlhsom case posobenim standandardneho zatazenia. Nuz hysterezna krivka sa oblbnut neda...

Do mechanickeho posobenia samozrejme treba zahrnut aj moznost, ze ten kus bol vadny od vyroby.

Ak nezaberu tieto moznosti, tak potom je na mieste uvazovat o medzigalaktickom posobeni ducharskych mocnosti. :lol:
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod joko » Uto 06. Dec 2011 22:31:59

Na začiatku príspevku som predpokladal, že záhada sa aspoň pravdepodobne objasní, no nestalo sa tak. :drink
Ja iba dodám, že - keďže FK 06 je filter a zároveň redukčný ventil, nemám úplnú istotu, že v spomínanej nádobe je ešte tlak obecného rozvodu, alebo už redukovaný tlak. Ale odhadujem že ešte obecný tlak, lebo voda prichádza z vonka do sitka filtra a odteká vnútorným priestorom cez regulátor po vyčistení. Takže trochu aj tlak môže byť príčinou, ak neberieme do úvahy odolnosť "35 Bar". :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod WYSIWYG » Str 07. Dec 2011 10:09:53

Odpoveď by mohla dať ultrazvuková defektoskopia. :-)
Ale ktože už len do toho pôjde...?
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod MiroM » Str 07. Dec 2011 10:36:03

to Wysiwyg, joko:
-chybnou montazou to je vylucene. Tento filter sa dodava s uz namontovanym priesvitnym krytom. Montaz pozostavala iba v natoceni srobeni, ale robil som to opatrne, urcite som filter nechytal za ten priesvitny kryt a nepritahoval tak srobenia.
-priklanam sa k nazoru, ze to sposobil vyssi tlak. V tom kryte je este tlak pred redukciou. V obecnom rozvode dost tlak kolise a kludne sa mohlo stat, ze bol aj 1MPa. Stale to vsak nie je 3,5MPa, teda tlak ktory by mal vydrzat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Praskliny na telese filtra Honeywell FK06

Poslaťod WYSIWYG » Str 07. Dec 2011 10:40:24

MiroM píše:-priklanam sa k nazoru, ze to sposobil vyssi tlak


V tom pripade je to zrejme exemplar, ktory sice mohol prejst kontrolou vo fabrike, ale evidentne nebol stopercentny...
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia