Sálavý panel (infrakúrenie) - má niekto?

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod vinnie » Štv 15. Jan 2009 16:42:37

Aby bolo jasne - ja kurenie mam (konvekčne). So skusenosti viem, ze potrebujem kurit na 22,5 aby bola v obyvacke teplota prijemna na sedenie pri tv a pod. Ked ale zakurim v krbe - hned v prvych minutach od zakurenia salave teplo cez sklo krbovej vlozky sposobuje, ze sa prijemne sedi uz pri cca 21 st. Preto uvazujem ze nainstalujem jeden maly (500W) salavy panel do obyvacky ktory pojde cca 3-4 hodiny vecer. tym by som mohol kurit len na tych 21 st. - a taka teplota mi vyhovuje v ostatnych castiach domu.
Preto hladam niekoho kto ma skusenost ;)
vinnie
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Str 17. Dec 2008 11:55:17
Bydlisko: KS
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod Miro Ke » Štv 15. Jan 2009 16:53:54

kup jeden, vyskusaj a daj vediet ako si spokojny ;)
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod esde » Štv 15. Jan 2009 17:50:23

>So skusenosti viem, ze potrebujem kurit na 22,5 aby bola v obyvacke teplota prijemna na sedenie pri tv

Je to sposobene nizkou povrchovou teplotou stien. T.j. lepsie je odstranit pricinu a nie zakryvat dalsim spotrebicom.

Je to analogicke k situacii, ked sa niekto stazuje, ze ma v lete prehriaty dom a spekuluje s nakupom klimatizacie, tiez je racionalnejsia cesta zabranit prehrievaniu ako nasledne dolepovat a zakryvat pricinu (napr. stresne okna na juh).
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod quark » Štv 15. Jan 2009 18:41:42

vinnie píše:Naozaj nikto nema salavy panel? :shock:


ale má, ale na tomto fore odpoved nenajdeš, aj ja som tu pred časom zakusol do infra a po dnes den ignorácia....
ja budem mať infrakúrenie v dome ako hlavný zdroj tepla. bol som v niekoľkých domoch takto vykurovaných rozprával som sa s majiteľmi /aj kolegy z práce/ rady skúsenosti a je to úplne v pohode......

taktiež chápem aj emkača, zo skúseností hlavne na tzb-info tam táto diskusia nadobudla rozsiahle rozmery a hlavne preto ža sa do nej zapájajú hlavne predajcovia tohto produktu , robia neželaný efekt fóru........

takže ja to vnímam tak, na tomto fóre je s témou infra trocha opatrnosti....
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod vinnie » Štv 15. Jan 2009 20:17:56

esde píše:>So skusenosti viem, ze potrebujem kurit na 22,5 aby bola v obyvacke teplota prijemna na sedenie pri tv

Je to sposobene nizkou povrchovou teplotou stien. T.j. lepsie je odstranit pricinu a nie zakryvat dalsim spotrebicom.

Je to analogicke k situacii, ked sa niekto stazuje, ze ma v lete prehriaty dom a spekuluje s nakupom klimatizacie, tiez je racionalnejsia cesta zabranit prehrievaniu ako nasledne dolepovat a zakryvat pricinu (napr. stresne okna na juh).


Priatelu, neviem co ta vedie komentovat nieco o com nemas ziadne informacie. Ale ver mi, ze povrchova teplota stien v mojom dome je vyssia ako v 99% domov na Sk. Tep. odpor mojich obvodovych stien je cca 6.7 . Nemam bezkontaktny teplomer aby som to zmeral, ale pocitovo je povrch obvodovej steny rovnako teply ako povrch vnutornej steny.
Rozne vseobecne "pravdy" ohladom stavby a byvania mozno platia teoreticky ale prax je ina. Nam jednoducho vyhovuje teplota 22-23 st. pri sedeni pred tv. Mozno inym vyhovuje menej alebo viac. To je v poriadku. Rovnako nam vyhovuje 19-20 na spanie a 27 v kupelni. A presne na taketo teploty vykurujem.
Ak neziskam ziadne prakticke skusenosti tak si asi jeden panel objednam cez net a ak mi nebud vyhovovat tak ho do 7 dni vratim. ;)
vinnie
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Str 17. Dec 2008 11:55:17
Bydlisko: KS
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod vinnie » Štv 15. Jan 2009 20:21:24

quark píše:
vinnie píše:Naozaj nikto nema salavy panel? :shock:


ale má, ale na tomto fore odpoved nenajdeš, aj ja som tu pred časom zakusol do infra a po dnes den ignorácia....
ja budem mať infrakúrenie v dome ako hlavný zdroj tepla. bol som v niekoľkých domoch takto vykurovaných rozprával som sa s majiteľmi /aj kolegy z práce/ rady skúsenosti a je to úplne v pohode......

taktiež chápem aj emkača, zo skúseností hlavne na tzb-info tam táto diskusia nadobudla rozsiahle rozmery a hlavne preto ža sa do nej zapájajú hlavne predajcovia tohto produktu , robia neželaný efekt fóru........

takže ja to vnímam tak, na tomto fóre je s témou infra trocha opatrnosti....


Ak mozes, daj mi kontakt na toho kolegu z prace - cez sukromne spravy. Teda pokial byva v okoli KE.
vinnie
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Str 17. Dec 2008 11:55:17
Bydlisko: KS
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod Majo 2 » Štv 15. Jan 2009 21:27:20

vinnie tak tvoj prípad vidím ako vhodný na použitie infrapanelu.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Str 14. Júl 2010 21:38:37

Zdravim,

chystam sa stavat dom, takze brazdim vsetky fora k tejto teme, tak som dnes zabludil aj sem. Ako som pochopil z precitaneho, je tu problem z diskusiou na temu infravykurovanie a v podstate aj z pochopenim jeho fyzikalnych principov.
Sam sa venujem projektovaniu a realizaciam roznych elektroinstalacii, medzi inym aj pre rodinne domy. Co sa tyka infravykurovania, uz som ich par naprojektoval a uviedol do prevádzky. Dokonca jeden takto vykurovany dom uz dva roky pravidelne navstevujem a dost podrobne monitorujem. Takze pokial by bol seriozny zaujem o diskusiu na tuto temu, som ochotny sa jej zucastnit.
Na vyjasnenie mojho postavenia dopredu uvadzam, ze ja osobne zarabam len hlavou - projektujem a riadim realizaciu, samotne panely nepredavam. Samozrejme pracujem pre predajcu tohoto vykurovania - on je pre mna objednavatelom tych projektov ktore nasledne s panelmi dodava zakaznikovi.
Tazke hadam to nebude brane ako reklama, tie projekty vykurovania nie su ani z dialky mojim hlavnym zarobkom.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod impietro » Ned 18. Júl 2010 11:51:17

Zdravím všetkých vospolok. K danej téme len toľko, že každé vykurovanie je vhodné s určitými obmedzeniami, t.j. všetko má svoje za a proti. Infrakúrenie sa bežne používa v infrasaune, a výrobca využíva v tomto prípade len tú pozitívnu stránku, čo je pre zákazníka OK. Laicky povedané prehrieva telo do hĺbky a tým pôsobí blahodárne na organizmus. Okrem pozitívnych stránok má aj negatívne... :nie: Nie je negatívum panel, ale jeho umiestnenie a používanie. Moja praktická skúsenosť je pobyt na svadbe v sále, kde tento panel v zime mi piekol zo steny na pravú časť tváre, ktorá bola po dlhšej prítomnosti červená a ľavá bledá ako stena. Nič hrozné, ale komické určite. Po čase sa dostavil aj ďaľší aspekt, keď od nôh som cítil zimu a hlava mi "horela" asi takto :oops:. V domácnosti tento panel sa dá umiestniť do stropu, ale z pocitového vnímania teploty je lepšie, ak teplo stúpa od nôh a hlava je studená. Ak vstúpite do takejto miestnosti a krátkodobo zotrváte je to celkom OK. Ak ste prítomný dlhodobo, telo sa vám zohrieva od hlavy a pocit tepla od nôh prestanete vnímať. Aj to má svoje riešenia, ale apriori je to vhodné kúrenie do hál, chodieb a priestorov s väčším pohybom osôb, alebo napr. garáž (samozrejme ak ju chceme vykurovať). Ak si kúpiť infrakúrenie, tak len od predajcu, ktorý pomenuje negatíva a nájde vhodné riešenie do tej-ktorej miestnosti. Všetko sa dá, ak nechce len predávať....

S týmto príspevkom autora impietro súhlasil
matorado
impietro
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Str 04. Nov 2009 4:18:49
Bydlisko: BA,TT
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Ned 18. Júl 2010 12:18:55

nuz, je pravda, ze kazde kurenie si najde svoje uplatnenie a nie je vhodne nieco nasilu pchat tam, kde sa to nehodi. Al ek infrapanelom, pozname dva zakladne sposoby vykurovania infrazierenim. Prvy, ten starsi, lacnejsi atd.... bol taky, ze infrazierice procovali z vysokou pracovnou teplotou (kludne niekolko 100 stupnov.A prave to su viac nenej tie do infrasauny a spol. Druhy sposob, modernejsi, vyrobne narocnejsi a tym aj drahsi su prave nizkoteplotne infrapanely. Pre objasnenie, pridem k instalovanemu 900W panelu, ktory pracuje tomu uz 3 hodiny v kuse - kludne nan polozim ruku a drzim. Ano, je teply,ale len co ja viem, cosi okolo 40-50 stupnov - ruku tam udrzim lubovolne dlho.
Osobne som uz v takto vykurovanom dome stravil dohromady aj niekolko mesiacov (rozlozene pocas celeho roka) a nikdy som nebol z jednej strany cervensi :-), teda ak aj bol tak to skor bolo od napojov ako od kurenia :-)
Princip infrakurenia tymto sposobom ma podobne vlastnosti ako vykurovanie kachlami - je v tom priestore podobna "tepelna atmosfera" (zazil som aj take domy, kde sa kachlami kuri, takze porovnavam z vlastnej skusenosti)
Cely pristup k kureniu pri infra metode je tak trochu obrateny. KLasicke kurenie (radiator, vzduch, podlahovka, atd...) nam najskr zohreje vzdu, od ktoreho sa zohrievaju predmety. Toto infa kurenie emituje vacsinu vykonu vo forme infraziarenia, ktore je pohlcovane povorchmi predmetov, ktore nasledne ohreju vzduch okolo seba. Samozrejme, nie je to tak, ze stolicka ma 50 stupnov a kuri o dusu spasenu, je to velmi maly rozdiel teploty na obrovskom povrchu predmetov, podlahy a stien v relativne dlhsom case. Vysledkom je velmi prijemna atmosfera, kde prave na pocudovanie nie je zima od noh (samozrejmostou je kvalita izolacie podlahy - cisty beton to byt nemoze) Tazko to takto opisat do detailov, naozaj to treba vidiet a citit. Prizanm sa, ze dva roky dozadu by som sa k tomu staval rovnako ako vacsina v tomto fore, ale vysledky ma presvedcili.
V rodinnych domoch popri alaktroinstalcii robim aj rozne regulacie a ich ladenie, to znamena ze tam chodim viac krat (uz som zazil aj dom ladeny pol roka - majitel puntickar) a tak uz som zazil asi vsetky spôsoby vykurovania a mam co porovnat. Vysledok je taky, ze ja idem pouzit infrapanely, a ake mam dovody?

1) paci sa mi tepelna pohoda ktoru vytvaraju (teplajsie predmety, chladnejsi vzduch - je to podla mna prirodzenejsie na dychanie)
2) perfektna regulacia - kazdu izbu regulujem samostane lacnym termostatom
3) jednoducha instalacia - je to sucast elektroinstalacie = iba par desiatok metrov kabla CYKY-J 3x1,5 naviac
4) jedonduchsie dodrzanie predpisov - jedna revizia na cely dom
5) len jedno meradlo energie = len jeden pausalny poplatok zan
6) Sadzba pre priamovyhrevne vykurovanie = 20h denne cely dom v NT
7) moja lokalna vyhoda, spom elektrikar = zvladam ho 100% sam.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod Miro Ke » Ned 18. Júl 2010 12:44:37

tienik nic v zlom ale body 2 a vysie su viazane na el.kurenie ako take a nie na infrapanely.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Ned 18. Júl 2010 12:57:00

ano, je to tak, ja som to pisal len ako moje subjektivne vyhody - nie vyhody infrakurenia ako takeho. Ale ked si vezmem realne sance, ake ektricke kurenie si mozem vybrat a estte k tomu si zachovat spominane vyhody?

1) priamovyhrevne konvertory - to ani najvacsiemu nepriatelovi nikdy neodporucim
2) elektricka podlahovka - pre mna velke obmedzenia co sa rozlozenia nabytku tyka, materialu podlah, atd... proste treba na to myslet dopredu a co ak sa rozhodnem inac?
3) infakurenie - to som si vybral :-)

Ja to nikomu nechcem nutit, je to moj nazor, moje postrehy. Ale mysli ze o tom je diskusia - prezentovat svot nazor a cakat na postrehy inych. A ked som cital predchadzajuce prispevky - niektore boli tak dost pritiahnute za vlasy.
Budem rad ako to prevrtame zo vsetkych stran a rozobereme aj to co sa neda - iste mi to cosi prinesie - kazdy nazor sa rata a dava novy uhol pohladu.

Ekonomicka vyhodnost je osemetna tema pri kazdom vykurovani, lebo podla coho ot porovnavat, co vziat ako vztazny bod. Kazdy dom je iny, kazda rodina je ina, kazdy na iny rezim...atd.
Takze ak predajca dakeho kurenia (lubovolneho) dokaze povedat ze to mi usetri ja neviem 25% nakladov - je to podla mna sarlatanstvo. Nemoze vediet ake mam straty, ako chcem kurit, atd.
Ale ja osobne viem, ze vzhladom na to na co vsetko elektriku pouzivam a pouzivat budem, tak elektricke priamovyhrevne kurenie (pozor, nie len infra) bude pre mna vyhodne. Ale ak niekto zvykne chodit spavat pri zapade slnka, cita len knihy cez den, PC je jeho najvacsi nepriatel a na teplu vodu mu staci piecka - tak tam elektricke kurenie nebude to prave (prosim nebrat doslovne, je to len ilustracny priklad spotrebitela).
Preto efektivitu kurenia pre kazdy dom treba zratat idividualne.

Len tak, mozno zistis cosi zaujmave, skusal si si sam zratat energeticku narocnost jedneho dna v tvojom terajsom alebo buducom dome? Odporucam kazdem skusit, to budete na niektore cisla pozerat :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod Miro Ke » Ned 18. Júl 2010 13:29:35

no este je tu jeden variant, vodna podlahovka+el.kotol s moznostou prechodu na TČ. a čo sa tyka podlahovky a jej obmedzenia nabytku tak skor by som hovoril o jej nevyhode v suvislosti s nizkymi TS domu ked, aspon u mna to tak je, ze namiesto ocakavanej teplej podlahy, ta podlaha bola skor studena pretoze kotol skor nekuril ako kuril
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod deko » Ned 18. Júl 2010 13:48:12

tienik, nie si nahodou predajca infrakov? lebo v tvojom prispevku som zaregistroval minimalne 4 techniky, o ktorych psychologia tvrdi ze su manipulativne (ak chces, "demagogicke"). nie som si isty, ze je tvoj prispevok reklamny (to by tu uz nebol), ale ako moderator zvysujem ostrazitost. inak povedane, od teraz si pod vacsim dohladom.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Sálavý panel - má niekto?

Poslaťod tienik » Ned 18. Júl 2010 14:02:53

v pohode, psycholog nie som ani z dialky, takze co za "techniky" tam su ja osobne neviem. Svojim povolanim som projektant elektro, ze zameranim na rozvodne, riadenie a maerania v ramci prenosovych sustav, projektovaniu instalacii sa venujem popri praci - na prilepsenie rozsirenie si obzorov. Preto si vzdy vyberam a robim len take zaujmave veci, ci uz regulacie, merania, alebo "zvlastnosti" ktore clovek kazdy den nevidi. Tak som sa dostal aj k infroakom. Ale v zivote som ziadny nepredal :-) - ja len ratam a kreslim.
A ak mas konkretne vyhrady k niecomu co som napisal, bud prosim konkretny a vysvetlime si to, mam uz dlhorecne skusenosti z elektrikou ako takou, z infakurenim o par rokov menej, ale za vsetkym co som napisal si stojim.
Je mi jasne ze idem proti vseobecnemu prudu tohoto vlakna - ze infa kurenie je v skratke blbost, ale preto som do neho prispel - nacerpal som z tohoto fora dost inych informacii a bolo mi prirodzene posunut aj nejake svoje skusenosti z oblasti kde som doma. A ked tam niekto porovnaval infakurenie s kurenim v plechovom sude (ci tak dako to bolo) tak som si povedal ze skusim urobit daku osvetu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia